Ajándékozás - műhiba


drbjozsef # 2024.03.28. 12:28

A 4.46 vélelme ajándékozásra szerintem nem áll fent.

Valóban.
De a 4:45 igen.

antijogász # 2024.03.28. 11:52

Tisztelt Dr. BJózsef!
A 4.46 vélelme ajándékozásra szerintem nem áll fent.
Szűkebb esetekben pedig, pl. a 4.48 esetben eleve nincs vélelem szerintem többnyire.
A 4.50 esetben is az ajándékozás a szerződés hatályosságát érintheti - de ez a rész már nem világos számomra a harmadik (megajándékozott) fél szempontjából. V.ö.: ha a saját tulajdonrészét ajándékozza el valaki, akkor a társtulajdonosnak hátránya származik ebből, de a szerződés kötelezettséget nem ró rá. Semmiséget pedig nem említ a jogszabályhely.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.03.28. 11:16

Ha úgy érted, egy 1/2-1/2 arányban közös ingatlanban fennálló saját tulajdoni hányadát elajándékozhatja-e a hozzájárulásod nélkül, akkor igen, azt is.

drbjozsef # 2024.03.28. 10:11

Ugyanezt megteheti a házastársi közös vagyonba tartozó másik ingatlan 1/2 részével?
Azzal nem teheti meg. De ha megteszi, vélelmezni kell a beleegyzésedet, amelyet természetesen megdönthetsz. Tekintve, hogy a beleegyezés nincs alakisághoz kötve, ez elég egyszerű.

Ptk. 4:45.§ - 4:46.§

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

antijogász # 2024.03.28. 09:47

Kedves KBS! Biztos a rovatot benéztem. Ráadásul még egyet szeretnék kérdezni:
Ugyanezt megteheti a házastársi közös vagyonba tartozó másik ingatlan 1/2 részével? Gondolom, ott már nem ilyen egyszerű a helyzet.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.03.28. 09:25

El. (A rovatot nem igazán találtad el. Közel van - de nem ez az.)

antijogász # 2024.03.28. 09:10

A házastársam örökli egy lakás 1/2 tulajdoni hányadát, azaz külön vagyon.
Elajándékozhatja a tudtom nélkül?
Gondolom a hozzájárulásom nem kell.

drbjozsef # 2024.03.11. 05:41

Úgy érzed, hogy ez kérdés volt? Akarsz róla beszélni?

Majordomus # 2024.03.10. 20:25

Hát a teljesen felújitott házból szerintem még neki jár örökrész.

drbjozsef # 2024.03.10. 14:38

Kerdesem lenne, hogy ilyen esetben az ajandekozasi szerzodes megkotese, a foldhivatali bejegyzes utan meg a NAV-ra is kell varni, hogy megallapitsa az illetekmentesseget?
Nem kell. Az ügyvéd majd beleírja a szerződésbe, hogy a felek egyenes ági rokonok, és így tölti ki a B400 lapot, amit a NAV-nak küld, így illetékmentes a szerzés. Nem lesz illetékkiszabás.
(Ha valami hiba okán esetleg mégis, ami valószínűtlen, akkor fellebbezni kell a meghagyás ellen)

A masik kerdesem, hogy rajtam kivul meg van gyermeke, edesanyammal ha esetleg barmi tortenne 10 even belul (termeszetesen ne legyen), de van barmi felnivalo?
Félnivaló? Hát azt honnan tudjuk. Félni a betörőktől szokás.
Ha arra gondolsz, akkor 10 éven belül a köteles rész alapjába tartozik ez az ingatlan. Ha a többi örökségből kapnak annyit, mint amennyi az egész hagyaték+ingyenes juttatások összértéke után járna nekik köteles rész, akkor nem kell többet fizetned, ha nem éri el az ő örökségük ezt, akkor a különbözetet kell megfizesd nekik.

katalinkiss82 # 2024.03.10. 12:56

Kedves szomoru orokos, van mas orokseg is, van egy teljesen felujitott haz is szinten.

Szomorú örökös # 2024.03.10. 05:09

katalinkiss82

edesanyammal ha esetleg barmi tortenne 10 even belul.....Kovetelhetnek barmit, vagy ilyen esetben teljesen a nevemre kerul es ez igy remndben van?

Ha csak ez van és nincs más örökség, akkor 10 éven belül kötelesrészre tarthatnak igényt.

Majordomus # 2024.02.28. 21:54

Beszélj a másik örökössel.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.02.28. 17:27

Nem. Az eljáró ügyvédnek vagy - ha az a biztosítója - a MÜBSÉ-nek jelentheted be a kárigényedet.

rozithecat # 2024.02.28. 14:04

Ezt a kamaránál kell jelezni?

Kovács_Béla_Sándor # 2024.02.27. 21:23

Kérhetsz kártérítést.

Majordomus # 2024.02.27. 20:49

Hát ez kétséges szokott lenni.

osztap # 2024.02.27. 17:54

rozithecat,

A legegyszerűbb az volna, ha a hagyatéki eljárásban osztályos egyezséget tudnál kötni a másik örökössel, amiben úgy állapodtok meg, hogy Te kapod ezt a földet, az örökség többi részét pedig úgy osztjátok el egymás között, mintha a törvényes öröklés rendje érvényesülne (minden fele-fele, ha csak két örökös van). Megvan a kellően jó viszony ehhez a másik örökössel?

rozithecat # 2024.02.27. 14:33

Azt kifelejtettem, hogy a másik jogos örökös, egy másik földterületet kapott ekkor ugyanígy ajándékozással. Az ő papírjait nem rontotta el ugyanez az ügyvéd, tehát a nevére került.

rozithecat # 2024.02.27. 14:25

TC!
Édesanyám halála után egy földterület több mint a fele részét örököltem. Decemberben édesapám nekem ajándékozta a maradék földterületet, ügyvéd által jegyzett dokumentumon. Sajnálatos módon nem sokkal később édesapám elhunyt. Majd egy hete érkezett a levél a földhivataltól, hogy elutasították a kérelmet, mivel a tulajdoni hányad hibásan került feltüntetésre. Az ügyvéd mossa kezeit, hogy már nem tud semmit tenni. Ilyen esetben mi a teendő? Nem a tulajdoni lap alapján készítette el az ajándékozási papírokat?! Tudom, én is figyeletlen voltam. A válaszukat előre is köszönöm!