Ki mennyit örököl?


derill # 2005.02.13. 15:17

Az illeték értékfüggő, és attól is függ, hogy milyen ági rokon az örökhagyó. Próbáld megszerezni az illetéktörvényt, és ott megnézni. 1990. évi XCIII. törvény 12. §

Megfizetni akkor kell, amikor az illeték kiszabásáról szóló határozatot megkapod, és jogerőre emelkedik. A határozatban egyébiránt közlik a megfizetés határidejét is. Nem tudok nyilatkozni, hogy mikor lesz ez esedékes, mert van amikor több évig kell várni a határozatra, tudok olyan esetről, hogy már majd 5 éve nem szabták ki az illetéket. Lassan elévül:)


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

delfinke # 2005.02.09. 07:30

Szeretnék még kérdezni az örökösödési illetékkel kapcsolatban. Kb. mennyi lesz az illeték, és mennyi idő áll rendelkezésre, hogy megfizessük. Részletfizetésre ilyenkor van lehetőség???

alorinc # 2005.02.02. 08:58

szívesen...

delfinke # 2005.02.02. 07:40

Köszönöm szépen a segítséget derill. Ha esetleg lenne kérdésem, akkor majd jelentkezem.

derill # 2005.01.30. 11:35

Kimaradt: az első két verizóba az édesanyád beleegyezése kell.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

derill # 2005.01.30. 11:35

Megváltani a hagyatéki tárgyaláson lehet, ez esetben egy gyermekrésznyit kap, vagy utána szerződéssel, ez esetben az illetéktörvény alapján kell kiszámitani, hogy mennyit ér a haszonélvezeti jog, ezt az összeget kell kifizetni.

Ha haszonélvezeti joggal terhelten adod el, lakottan adod el. Gondolj bele: mennyiért lehet eladni egy üres ingatlant, és mennyiért (ha egyáltalán találsz rá vevőt) egy olyat, amiben laknak, lehet, hogy még 20-30 évig. (Az most nem számit, ha most nem lakik benne, hisz haszonélvezeti jogánál fogva bármikor beleköltözhet, vagy bérbeadhatja amig él).


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

delfinke # 2005.01.28. 12:49

mi az, hogy megváltani??? és mennyiben más egy haszonélvezettel terhelt házat eladni?

alorinc # 2005.01.28. 11:31

nem mondtad, hogy veled együtt két gyerek született. A helyzeten nem változtat, csak helyettesísd be.

Nem ilyen egyszerű

  1. Anyukád lehet, hogy lemond a haszonélvezetről a hagyatéki tárgyaláson
  2. Meg lehet váltani a haszonélvezetet

3.El tudjátok adni, de haszonélvezeti joggal terhelten

delfinke # 2005.01.28. 10:56

én is ezt a verziót tartottam a leghihetőbbnek.
két gyerek van összesen, velem együtt, csak nem jól értelmezted.
nem végrendelkezett.
ha az anyu nem egyezik bele, akkor addig el se tudjuk adni a házat, ugye?

alorinc # 2005.01.28. 09:59

nem kérdeztem, de az elmondottak alapján feltételezem apukád után nem maradt végintézkedés.

alorinc # 2005.01.28. 09:55

Apukád a saját vagyonából épített egy házat. - nem esik vagyonközösségbe

van három gyermeke és egy felesége

a törvényes öröklés általános rendje szerint a három gyermek egymás közt egyenlő arányban örökli az állagot, a túlélő házastárs haszonélvezeti jogával terhelten.

delfinke # 2005.01.28. 08:03

Sziasztok,
Egy kis segítségre lenne szükségem. Nem nagyon vagyok tisztában az örökségi törvénnyel kapcsolatban, pedig most jó lenne, ha tudnám, hogy mi fog történni. Megpróbálok minden apró részletet leírni, ami fontos lehet. Aki tudja a választ, az írjon.
Apukám felépített egy házat, rá egy évre összeköltözött az anyukámmal, majd született két gyerek, később 1989-ben összeházasodtak. 2004. január 16-án az apukám meghalt. Kérdésem a következő, milyen arányban lesz felosztva az ingatlan. Hallottam már kb 3 féle verziót.

derill # 2005.01.18. 21:18

A köteles rész a Te esetedben valószinüleg lényegtelen. Ez akkor jöhet számitásba, ha az apád másra hagyta volna a vagyonát, és nem a törvényes öröklés szerint örökölnél. Ha ugyanis apád végrendelkezett volna, miszerint mindent a testvéreidre hagy, Te akkor is jogosult lettél volna a köteles részre, ami annak a fele lenne, ami téged mint törvényes örököst illetne.

A tulajdon kezelésével kapcsolatban minden kötelezettség (adó, közös költség stb.) 33 százalékban terhel Téged, viszont az ingatlan hasznai is ilyen arányban illetnek. Természetesen az ingatlan teljes értéke után kell illetéket fizetni, a rád eső 33 százalék erejéig, de ezzel nem lesz gondod, mert az illetékhivatal fogja kiszámitani, hogy mennyit, és személyre szólóan Neked fogja megküldeni.

Tehát ha elfogadod az örökséget, az ingatlanrészed eladhatod, bérbeadhatod, stb.

Nehéz felsorolni a lehetőségeket, viszont azt javaslom, ülj le a testvéreiddel, és beszéld meg velük, mi legyen az ingatlan sorsa. Akarják-e használni, ez esetben megváltják-e a részedet.

Az illetéken kivül a közjegyzői eljárásért is kell fizetni, és természetesen az ingatlan fenntartása sem olcsó, viszont esetlegesen megoldhatja a lakásproblémáitokat.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

corvin # 2005.01.18. 14:22

corvin vagyok!
Apám nem régen halt meg! Az a kérdésem, hogy apám végrendelet nélkül halt meg! Minden az ővé volt. 3 vagyunk testvérek. Így a vagyon három fele oszlik! Ez 33%. kérdésem, hogy mit jelent a köteles rész, és mi után kell illetéket fizetni! Valamint a tulajdon további kezeléséről, milyen kötelezségem van ha elfogadom az örökséget? Ugyanis egy árva petákom nincs!

derill # 2005.01.15. 18:00

Még mindig ott a Ptk. 16. Ráadásul ahogy kivettem, az apósod mellett azért van ott a párod, hogy gondoskodjon róla. Ha igy van, akkor köthet vele eltartási szerződést, ez ugyanis az érdekében áll, ami ugyan nektek kiadást jelent, de eléritek vele, hogy a tulajdonjog átkerüljön.

A másik lehetőség, hogy vártok amig egyszer meghal.

Ettől függetlenül azt gondolom, hogy sok lehetőség van, de ahhoz azért többet kellene tudnom a körülményekről, hogy mindet felvázoljam. Keressetek ügyvédet.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

ildikó31 # 2005.01.11. 12:39

igazad van kála, elnézést! Így van ahogy te írtad!


ildiko31

Kála # 2005.01.11. 12:32

Ildikó, szerintem elkerülte a figyelmedet, hogy a ház eredetileg nem keke élettársának szüleié volt, hanem keke apósának anyukájáé és ő halt meg. Tehát, ha nem volt végrendelet, akkor jelenleg a törvényes öröklés szabályai szerint keke apósáé a ház tulajdonjoga (ha ő volt az egyedüli örökös).

ildikó31 # 2005.01.11. 12:09

Kedves keke25!

Amennyiben a párod édesanyja meghalt, végrendelet nélkül, és a párodnak nincs testvére, úgy az ingatlan tulajdonviszonyai jelenleg:
Párodé: 1/2 tulajdonjog, ami az édesapja haszonélvezeti jogával van megterhelve
Az apósodé: 1/2.

Ha nem volt hagyatéki eljárás, akkor póthagyatéki eljárás lefolytatását kell kérni.
Így az ingatlan 1/2 tulajdon joga már a párodat illeti.


ildiko31

keke25 # 2005.01.11. 11:38

De ha meg hagyatéki indul és az apósomé lesz hivatalosan a ház akkor meg az lesz a gáz! Mennyi esély van arra, hogy tulajdonrészt szerezzünk?

derill # 2005.01.11. 09:47

De! Igy egyszerübb, ugyanis akkor nem kell mindenhez eseti gondnok. Üljetek le a gondnokkal tárgyalni. Õ mulasztott, nem inditott hagyatékit. Ez a kötelessége, nem kegy részéről. Tehát tárgyalási alap. Ha nem tudott róla, hogy inditania kell, akkor itt az ideje, hogy tudjon. Irjatok neki levelet. Esetleg keressetek ehhez ügyvédet. Ha nem csinálsz semmit, nem történik egyenlőre semmi, de amikor majd történik, lehet, hogy már késő lesz.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

keke25 # 2005.01.10. 08:50

Köszi Derill a tanácsokat!

Nem ilyen egyszerű a dolog, mivel nem a párom az apósom gyámja.
Így ha jól sejtem, csak reménykedni tudunk, hogy nem kattan be az öreg és nem akar minket kidobni.

derill # 2005.01.09. 11:10

Keresd meg apósod gondnokát, és tisztázd vele, hogy miért nem intézkedett a hagyatéki eljárás lefolytatása érdekében. Kérd (irásban), hogy inditsa meg.

Milyen gondnokság alatt van az apósod? Cselekvőképességet korlátozó, vagy kizáró? Nem mindegy.

Ha a feleséged a gondnoka (ugy sejtem ő), akkor azonnal kezdje intézni a hagyatéki eljárást.

Ehhez ahogy elnézem elég rendesen ügyvéd kellene, ugyanis sok mindent tisztázni kell.

A Ptk. 16. § (2) bekezdés értelmében a gyámhatóság kivételesen indokolt esetben hozzájárulhat a gondnokság alá helyezett személy leszármazójának önálló háztartás alapításához, fenntartásához, illetve más létfontosságu célja eléréséhez a gondnokság alatt álló vagyonának terhére, a támogatás mértéke a leszármazó kötelesrészét nem haladhatja meg. Ezen felül ajándékozni viszont kizárólag a korlátozottan cselekvőképes gondnokolt és gondnoka közös kérelmére lehet. Ehhez is gyámhatósági hozzájárulás kell.

Keress ügyvédet szerintem.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

Kála # 2005.01.06. 13:39

Szia keke25!
Egyetértek ildikóval, a tulajdonszerzéshez az, hogy "lényegében ajándékba kapta" szerintem is igencsak kevés. Vagy ajándékozási, vagy adásvételi szerződésnek lennie kellene - de ez a gyámság miatt korántsem egyszerű - arról már nem is beszélve, hogy a két jogi aktus közül bármelyikre is került sor, az illetékköteles lett volna!

ildikó31 # 2005.01.06. 13:15

Kedves keke25!

Nekem nem olyan egyértelmű, hogy miért illetne titeket a ház fele?

A párom már három éve költözött oda eladva a pesti lakását azért, hogy ott lakjon.” ez mit jelent? Azt, hogy az érte kapott pénzt az édesapjának fizette? Hogyan ajándékozta oda a papa a lakást? Csak ajándékozási szerződéssel lehet, amit ügyvéddel ellenjegyeztetni kell. A papa már akkor is gondnokság alatt állt? Ki a gondnoka? Az ingatlan-nyilvántartásban ki a tulajdonos most jelenleg?


ildiko31

keke25 # 2005.01.06. 12:58

Az átírás nem könnyű ebben a mai világban, mivel gyámság alatt van az apósom, és így nehézkes az ügy.
A házrészt amikor a párom odaköltözött 3 éve lényegében ajándékba kapta az apósomtól, tehát szerintem az nem vehető vissza.
Így szerintem minket illet a fele ház.
Vagy tévedek?
Papírunk nincs róla, max tanunak a szomszédok. Ez elég a tulajdonjoghoz?