Oldalági öröklés lehetőségei, díjai


Budai István # 2013.12.16. 10:26

Tisztelt Szakértők!

Következő kérdésben kérem segítségeteket. Örökösödés esetén, ha nincs egyenesági leszármazó, csak két oldalági (testvérek), akkor milyen illeték terheli az oldalágat illetve az oldalági örökösök azok leszármazói (gyermekei) javára történő visszautasítás esetén a két leszármazóját? Egyszerűbben : Kinek olcsóbb örökölni, közvetlen oldalági örökösnek avagy a két oldalági örökös közvetlen leszármazójának, gyerekeinek? Az örökléssel kapcsolatos illetékek díjainak hol lehet közérthető és áttekinthető formában utánanézni?

Köszönettel :

Budai István

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.16. 11:49

Egykutya.

ObudaFan # 2013.12.16. 15:23

Mindkét esetben lakásra 9%, egyéb vagyonra 18% az illeték.

kalim # 2020.05.26. 13:57

Tisztelt Jogi Fórum!

A minap láttam valamelyik csatornán nyilatkozni Kósa Lajost, hogy beterjeszt egy olyan törvénymódosítási javaslatot, amiben az szerepel, hogy az oldalági rokonok között is illetékmentes legyen az öröklés és az ajándékozás. Sajnos többet nem hallottam a hírből, így itt szeretném megkérdezni, hogy mit tudnak erről?

Köszönettel!

drbjozsef # 2020.05.26. 16:05

kalim,

https://www.parlament.hu/…24/10724.pdf

A mai napon benyújtották az országgyűlésben.
Hogy mikor kerül napirendre, nem tudni még.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.26. 16:10

(A jövő évi költségvetést megalapozó törvények között el fogják fogadni.)

drbjozsef # 2020.06.08. 06:46

Vajon mi az oka annak, hogy mind a házastársak között, mind az egyenes ági rokonok között illetékmentes nem csak az öröklés és az ajándékozás, hanem minden ügylet, beleértve a visszterheseket is, de ha jól látom, ez a módosítás a testvérek között csak az ingyenes juttatásokra vonatkozik. Miért?

(apropó, megszavazták?)

drbjozsef # 2020.06.08. 07:10

(ha jól látom a héten lesz a költségvetés vitája, szóval még nem)

drbjozsef # 2020.06.14. 07:36

Tovább gondoltam - bár úgy tűnik egyedül vagyok -, hogy a visszterhes szerződések kihagyása simán butaságnak tűnik.

Ha illetékmentesen ajándékozhatnak egymásnak testvérek, vagyis én ajándékozhatok neki illetékmentesen egy autót, ő pedig ajándékozhat nekem illetékmentesen készpénzt, akkor nem lett volna logikusabb belevenni a visszterhes ügyleteket is?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.14. 08:25

De bizony! Ez kifejezetten méltánytalan lenne. Aki ingyenesen szerez - mondhatni az ölébe hull - az nem fizet illetéket se, aki viszont ellenszolgáltatást ad (fizet) azért a dologért, az még fizessen illetéket is?

Ugyanez történt annak idején a szülőtől örökléssel is. Illetékmentessé tették - de a szülővbel kötött öröklési szerződést nem. Utólag kellett korrigálni.
DICSEKVÉS ON
Én hívtam fel rá a minisztérium figyelmét; van róla egy köszönő levelem az államtitkártól.
DICSEKVÉS OFF

drbjozsef # 2020.06.14. 10:25

Gondolom, a figyelemfelhívás az öröklési szerződésre vonatkozott. Nem akarod ismét jelezni nekik a problémát?
Két köszönő levél mégis csak 100%-kal több, mint egy. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.14. 11:10

:D Nagy kockázat. Eddig 100%-os eredményességem van...

drbjozsef # 2020.06.14. 13:39

Az is jogos. Szép dolog ez a matematika/statisztika, már az öreg Winston is megmondta... :)

drbjozsef # 2020.06.15. 09:21

Nem küldöd el mintának, anonimizálva?
Nem mintha más tollával ékeskednék, de elküldön én, csak ugye nem vagyok szakmabeli... :)

S.Zoltán # 2020.06.26. 09:14

Sziasztok.

Problémám a következő.
Apai ágon örököltem egy házrészt 2/6-ban.
Testvérem ugyancsak 2/6-ban
2 unokatestvér 1-1/6-od részben.

Egyik unokatestvérem felajánlotta, hogy eladja nekem a részét. Milyen lehetőségek vannak rá, hogy átadja részemre, értem ezalatt, hogy "járnánk a legjobban" ? Lemondanak róla? Elajándékozzák, esetleg más mód?

Még egy infó: nem piaci áron fogunk megegyezni.

Ahogy néztem, nekem mindenféleképpen illetéket kell fizetnem 9%-ot. (nyilván piaci ár után)

köszi

drbjozsef # 2020.06.26. 10:42

S.Zoltán,

Ahogy néztem, nekem mindenféleképpen illetéket kell fizetnem 9%-ot. (nyilván piaci ár után)

Nem. Illetéket kell fizetned, ajándékozás esetén 9%-ot, adásvétel esetén 4%-ot.

Ha a hagyatéki értéknél olcsóbban veszed, akkor az unokatesódnak nem kell adót fizetni.

Ha a köv. 5 évben nem tervezed értékesíteni, akkor a vétel a jobb.

Arról ne is beszéljünk, hogy nem a valóságot jelentő szerződést kötni mindig csak elsőre tűnik okos dolognak. Aztán csak a baj van vele.