Örökösödési illeték


darius # 2005.02.08. 16:18

De ha a gyerek javára mondok le akkor beleavatkozik a gyámhatoság majd a lakás eladásnál mivel a gyerek még csak 16 éves.Ha jol tudom akkor a gyámhatoságnak vannak kikötései a vétellel kapcsolatban és az lenne a lényeg hogy kisebbet vegyünk és maradjon pénz édesanyámnak a nyugdij mellet mert az nagyon kevés neki.Édesanyám viszont szeretne elköltözni a lakásbol mert tul nagy neki és amig ott lakik nehezebben felejt.

ildikó31 # 2005.02.08. 09:13

Ha édesanyád javára mondasz le akkor neki illetéket fizetni azután is amit ő örököl, és az után is amit a lemondás következtében örököl.
Nincs gyermeked? mondj le inkább az ő javára!


ildiko31

darius # 2005.02.08. 09:08

Köszönöm a segitséget. Az a probléma hogy van egy kis tartozásom és nem szeretném hogy bármi is a nevemre kerüljön eggyelöre ezért szeretnék lemondani édesanyám javára.Ezek szerint akkor neki kell fizetni minden utan illetéket,vagy csak azután amiröl én lemondtam?

alorinc # 2005.02.07. 11:06

a cm3nkénti illetéknél a visszterhes értéket adtam meg, azaz ennek a kétszerese:

30 illetve 40Ft

Igaza van Ildikónak fontold meg a visszautasítást az iletékfizetésnél kérhetsz halasztást, részletfizetési engedményt.

ildikó31 # 2005.02.07. 10:55

Kedves darius!

Én a helkyedben nem mondanék le, mert amikor édesanyád elhalálozik, akkor újre megöröklöd az említett javakat, és akkor - ha nem mondasz le az állam javára - újre illetéket fizetni utána. Ki tudja akkor mennyi lesz az örökösödési illeték.


ildiko31

alorinc # 2005.02.07. 10:35

Ha lemondasz, akkor Neked nem kell (feltéve, hogy ingyenesen mondasz le bár ez jogilag már nem lemondás, hanem visszautasítás, de lényegileg ua.). Az illeték attól függ mennyi az értéke a lakásnak és a kocsinak.

a lakástulajdonnál 18.000.000.-ig 2,5%

az autónál a visszterhes vagyonátruházási illeték 2xese, azaz cm3 ként 15 Ft, illetve 1890cm3 felett 20ft.

darius # 2005.02.05. 17:52

Sziasztok lenne egy kérdésem.Édesapám meghalt egyedüli gyerek és örökös vagyok helyesebben édesanyám is örökös gondolom.Az a kérdésem hogy a lakás után mennyi most az illeték meg a kocsi után? És ha lemondok édesanyám javára mindenröl akkor is kell fizetni?Elöre is köszönöm a segitséget.