gyerektartásdíj


ObudaFan # 2015.03.05. 19:11

Kell a bírósági határozat a megszüntetésről.

bernie72 # 2015.03.03. 18:45

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Férjem lánya idén májusban érettségizik, tovább nem tanul. A tartásdíj folyósítását automatikusan megszüntethetjük, vagy bírósági végzés kell hozzá? Van-e valamilyen teendőnk ezzel kapcsolatban? Tartásdíjat május hónappal bezárólag, vagy még júniusban is kell fizetnünk? Kapcsolatot egyáltalán nem tartja a lány az apjával(már nagykorú, 21 éves). Köszönöm a válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.02. 11:40

Mondjuk úgy, hogy ebben a formában nem teljesen helytállóak. Tulajdonképpen túlzottan leegyszerűsítik a dolgot. Valójában nincsenek ilyen mechanikus szabályok, a bíróság minden esetet egyedileg vizsgál.

Kisvaki # 2015.03.02. 08:21

Köszönöm a segítséget, bár több helyen így szerepel, mint pl itt is:
A kötelezett jövedelmének 25%-át abban az esetben állapítja meg a bíróság gyermektartásként, ha a gyermek tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos és így nagyobb költségek merülnek fel ellátása, gondozása, kezelése terén. Ez esetben a gyermek általában emelt összegű családi pótlékra és közgyógyellátási igazolványra is jogosult.
Akkor tévesek ezek az információk...

Sherlock # 2015.03.02. 07:47

Jól tudom, hogy ilyenkor a fizetése 25%-a jár, mivel tartósan beteg

Kisvaki # 2015.03.02. 07:01

Mit tudok rosszul?

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.03.01. 19:00

Mielőtt bírósághoz fordulsz, esetleg próbáld meg vele megbeszélni. Amúgy rosszul tudod.

Kisvaki # 2015.03.01. 18:40

Tisztelt Fórumozók!
A volt párom a közös gyermekünk után fizet megegyezés szerint 20 ezer forintot. Van még egy gyermeke, aki után szintén ennyit fizet. De közben az én gyermekem tavaly novemberben cukorbeteg lett. Jól tudom, hogy ilyenkor a fizetése 25%-a jár, mivel tartósan beteg? Ha kérem a bíróságot, hogy állapítsa meg a gyerektartás összegét, kell a betegség igazolásán kívül valamit mellékelnem? Az apa, elmondása szerint olyan 150 ezer forint nettó keresettel rendelkezik, meg dolgozik feketén is, de ezt ugye nem tudom bizonyítani, lehet hogy mondjuk a 20 ezernél kevesebbet állapítanak meg? Vagy mivel a másik gyerekre is ennyit fizet, automatikusan kapnám a 25%-ot? Esetleg ezt visszamenőlegesen is kérhetem? A válaszokat és a segítséget előre is köszönöm! Margó

ObudaFan # 2015.02.24. 18:08

A gyakorlat az, hogy szeptemberrel szüntetik meg, tehát ebben a perben szerintem be kellene jelenteni a másodfokú tárgyaláson, aztán hatályon kívül helyezés esetén majd az új elsőfokon megszüntetik emiatt, annak hiányában pedig majd a bíróság eldönti, hogy megszünteti-e szeptemberi hatállyal, vagy indíts új pert.

Tóth Andrea # 2015.02.23. 11:14

Tisztelt Ügyvéd Úr/Nő!

Mivel nem kaptam választ, újra bemásolom levelet, kérem szíves véleményezésüket.

Párom regisztrációja alatt írok Önöknek. Szeretném segítségüket kérni az alábbi ügyben.
Gyermekem 20 éves korában, (érettségi után, OKJ képzettség idején) pert indítottam tartásdíj csökkentése iránt, illetve hogy közvetlenül gyermekemnek fizethessek, mely kérelmemet első fokon elutasítottak (tárgyalás volt 2014. októberében). Eljárási hibák miatt fellebbezésemben kértem az első fokú ítélet hatályon kívül helyezését. A másodfokú tárgyalást 2015. május hónapra tűzték ki. Időközben gyermekem nem adott be felsőoktatásba jelentkezést, tehát az eljárást gyakorlatilag „érdekmúlás” miatt szinte értelmetlen is folytatni, hiszen mindez idáig fizettem a gyerektartást, és mivel nincs ellenkező bírói döntés, májusig fizetni is fogom.
Kérdésem: Mi a teendőm?
1.) Másodfokra kell bejelentenem, hogy új körülmény merült fel, (nem tanul tovább) és kérem a tartási kötelezettségem megszüntetését a hallgatói jogviszony megszűnésével egyidejűleg? Az iskola által kiadott igazolás szerint hallgatói jogviszonya 2015. május 31-ig tart
2.) Vagy ezt külön eljárásban kell kérnem, első fokon?
3.) Ha esetleg a második kérdésre „igen” a válasz, akkor a másodfokú perrel mi a teendő? Hiszen ha visszaadnák első fokra, akkor mire első fokon új tárgyalást tűznének ki, addigra régesrég dolgozni fog a lányom valószínűleg.
4.) Melyik hónappal szünteti meg a bíróság a tartási kötelezettségemet, ha május 31. napja a hallgatói jogviszony megszűnése?
Egy adalék: volt feleségem várhatóan nem fogja önmaga bejelenteni a bíróságon a tartási kötelezettség megszűnését, jóllehet a Ptk szerint az ő kötelessége lenne ez.
Előre is köszönöm válaszát

ObudaFan # 2015.02.18. 11:18

Ennyi adatból biztosat nem lehet mondani, de érdemtelenségre például meg lehet próbálni hivatkozni, ha nem tartják az apjukkal a kapcsolatot.

Tóth Andrea # 2015.02.18. 11:07

Tisztelt Ügyvéd Úr/Nő!

Párom regisztrációja alatt írok Önöknek. Szeretném segítségüket kérni az alábbi ügyben.

Gyermekem 20 éves korában, (érettségi után, OKJ képzettség idején) pert indítottam tartásdíj csökkentése iránt, illetve hogy közvetlenül gyermekemnek fizethessek, mely kérelmemet első fokon elutasítottak (tárgyalás volt 2014. októberében). Eljárási hibák miatt fellebbezésemben kértem az első fokú ítélet hatályon kívül helyezését. A másodfokú tárgyalást 2015. május hónapra tűzték ki. Időközben gyermekem nem adott be felsőoktatásba jelentkezést, tehát az eljárást gyakorlatilag „érdekmúlás” miatt szinte értelmetlen is folytatni, hiszen mindez idáig fizettem a gyerektartást, és mivel nincs ellenkező bírói döntés, májusig fizetni is fogom.

Kérdésem: Mi a teendőm?

1.) Másodfokra kell bejelentenem, hogy új körülmény merült fel, (nem tanul tovább) és kérem a tartási kötelezettségem megszüntetését a hallgatói jogviszony megszűnésével egyidejűleg? Az iskola által kiadott igazolás szerint hallgatói jogviszonya 2015. május 31-ig tart
2.) Vagy ezt külön eljárásban kell kérnem, első fokon?
3.) Ha esetleg a második kérdésre „igen” a válasz, akkor a másodfokú perrel mi a teendő? Hiszen ha visszaadnák első fokra, akkor mire első fokon új tárgyalást tűznének ki, addigra régesrég dolgozni fog a lányom valószínűleg.
4.) Melyik hónappal szünteti meg a bíróság a tartási kötelezettségemet, ha május 31. napja a hallgatói jogviszony megszűnése?

Egy adalék: volt feleségem várhatóan nem fogja önmaga bejelenteni a bíróságon a tartási kötelezettség megszűnését, jóllehet a Ptk szerint az ő kötelessége lenne ez.

Előre is köszönöm válaszát

Jevi # 2015.02.17. 18:24

Tisztelt Jogi Forum!
Kovetkezo a problemam: a parom es ex felesege 7 eve elvaltak. Van 2 kozos gyermekuk es volt egy kozos hazuk. A valas utan a gyerekek az anyjuknal maradtak, a birosag ugy hatarozott, 15-15000 Ft gyerektartast kell fizetnie a paromnak. Azonban a vagyon elosztaskor kiderult, hogy a kozosen birtokolt, 10 M Ft feletti ingatlanbol egyikuk sem tudja kifizetni a masikat. Igy a parom lemondott a reszerol a gyerektartas fejeben. Tehat azota nem fizet gyerektartast, de resze sincs mar a hazbol. Idokozben a gyerekek 18 es 19 evesek lettek. Egyik iskolabol a masikba " bukdacsolnak", tanulmanyi eredmenyuk siralmas. Az apjukat nem keresik. A parom, ha hazamegy, hivja oket. Amikor talakoznak, a parom mindig ad nekik 10-20 ezer forintot. Most viszont az edesanyjuk keresetet nyujtott be a birosagra, gyerektartasi dij felemelese miatt, mivel a gyerekek meg nappali tagozatos hallgatok. Es azt is ki szamolta, hogy a 7 ev alatt a gyerekek nagykoruva valasaig kb. 1,8 M Ft vonodott le a a paromra eso hazresz ertekebol. Arra hivatkozik, hogy a parom kulfoldon dolgozik, jol keres. Vajon realis a kovetelese?
Varom megtisztelo valaszat!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.17. 17:31

Hány hónapra visszamenőleg lehet kérni a gytdíjat?
Hat.

Denirika # 2015.02.17. 14:41

Tisztelt Jogi Fórum!

A következőkben szeretném a segítségüket kérni.
Férjem 10 éve elvált.Az előző házasságából van egy 15 éves gyermek.Nekünk időközben született 2 közös gyermekünk(összeházasodtunk).A férjem bíróság által a volt feleséggel anno 15.000 Ft-ban állapodtak meg,de mi pár év után 17.500 Ft-ot adtunk és adunk a mai napig.A férjem minimál bérre van bejelentve,kis vállalkozásunk van.
Tavaly a volt feleség emelést kért,a gyermek megnövekedett szükségletei miatt.Hozzá teszem,a gyermeknek mindene megvan,amit tudunk mi is megveszünk neki és tudjuk hogy a hölgy sem nélkülöz.mi akkor nemet mondtunk neki.Minden évben az iskola kezdéskor kifizetjük a tankönyv árának felét és nyáron a gyermek megy az iskolával külföldre,abba is fizettük a felét( 40.000 Ft).Mellékesen jegyzem meg,katasztrófa az anya hozzá állása,a gyermekkel mindent megfigyeltet,éppen ki,mit csinál a családban(részletes beszámoló,ki mit eszik reggelire pl,apa hol van mit csinál,én miért csak azt főztem ebédre..stb). És fényképeket csináltat a házban ha valamit vettünk éppen...
A lényeg,hogy kérheti az emelést,bíróság által? Vagy mit tud ellenünk tenni...A kislányunk is kezdi az iskolát és sokszor nekünk sem egyszerű anyagilag...
Válaszukat előre is köszönöm

Eszter** # 2015.02.17. 07:04

Tisztelt ObudaFan!

Köszönöm a választ!
Hány hónapra visszamenőleg lehet kérni a gytdíjat?

Köszönöm szépen:
E

ObudaFan # 2015.02.14. 10:48

Eszter

Ha ez a szezonális munkavégzése rendszeres, akkor természetesen figyelembe fogja venni a bíróság.

ObudaFan # 2015.02.14. 10:48

mystra

Végrehajtást kérhetsz a bíróságon, a rendőrségen pedig feljelentést tehetsz.

Eszter** # 2015.02.13. 12:19

Tisztelt Jogi Fórum!

Segítséget szeretnék kérni, hogy gyeremektartásdíjként milyen összeg illetné meg a gyerekeket?
Mert jelenleg a gyerekek apja gyesen van az 2,5 éves kistesóva.

Alig van jövedelme.
Viszont előtte külföldön dolgozott, és még itthon is sokat maszekoolt . ( még most is )

Azt szeretném megkérdezni, hogy ha szezonális munkát végez az apa, akkor az előző évi kereset átlagát veszi figyelembe a bíróság?
Mert a mostani alapján nem lehet megállapítani, mert ők sem ebből élnek, hanem amit félrerakott a szezonban, és amikor külföldön volt.

Köszönöm a választ
E.

mystra # 2015.02.10. 11:45

A bíróság a volt élettársam részére a jövedelme 20%-ában állapította meg a gyermektartásdíj összegét, minimálisan 20 e Ft-ot. Néha fizeti a minimum összeget, máskor nem. Apuka külföldön dolgozik, munkahelye nem ismert számomra.

Kérdésem a következő: Jogosan kérem -e tőle a 20%-ot? Miként lehet ezt érvényesíteni, illetve azt, hogy rendszeresen fizessen?

ObudaFan # 2015.02.09. 13:19

Lesliee

A megyei Igazságügyi Hivatalnál kérd, és utána keress valakit a névjegyzékből.

ObudaFan # 2015.02.09. 13:17

5gyermek

A nagyobbik esetében jó esély van a megszüntetésre is. A kisebbik esetben arra kevesebb, de szerintem lehetne kérni mindkettőre a megszüntetést, mert abban benne van a mérséklés lehetősége is.
Már a keresetlevélben kérni kell a végrehajtás felfüggesztését és ha a bíróság felfüggeszti, akkor onnantól nem kell fizetni a jogerős ítéletig.

5gyermek # 2015.02.09. 08:52

röviden hogy a két említett gyereknél nem kell tovább fizetnie gyerektartást? A keresetet mindenképp beadja mivel annyi idősek hogy rokon tartás lesz már nem gyerektartás.

5gyermek # 2015.02.09. 08:36

igen ezt értem és sejtettem is. Csak az a kérdés hogy beadja e a keresetet mert ilyen helyzetben mint amit leírtam nem kell majd fizetnie nyártól tartásdíjat.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.09. 08:33

Nem lehet önkényesen megszüntetni a tartás teljesítését.