Öt év után minden közös?


nonolet # 2018.01.11. 14:07

"Házasságuk elején évekig a férjszüleinél laktak, szívességből,"

Lényegtelen...

"majd a feleség szülei kb. 20 éve egy régi, felújítandó házat ajándékoztak a feleség nevére."

A névre írástól függetlenül...
A lényegi kérdés az, hogy anno az ajándékot

  • CSAK a feleség kapta

vagy
KÖZÖSEN kaptátok
...és hogy ebből mi bizonyítható?!

Mert ettől függ, hogy az ajándék

  • csak a felség különvagyona lett
  • vagy felesben közös lett

"Közben a férj szülői örökségét (több millió ft) is ráköltötték."

Ez meg CSAK a férj különvagyona.
(mivel ági örökség)

"Most a feleség szerint a férj"takarodhat" az ingatlanból, mert ott semmi sincs az ő nevén."

Nos,

1.
Meg kell állapítani a ház JELENLEGI reális PIACI értékét.
(közösen elfogadva a számot)

2.
Meg kell saccolni, hogy az akkori ház ma mennyit érne PIACI áron?
(közösen elfogadva a számot)

3.
Az örökség értékét át kell számolni MAI értékre.
(a KSH inflációs rátákkal végigszorozni)

4. Aztán jöhet a matek...

  • a ház mai ára
  • az ajándék ház ára
  • az örökség mai értéke

...és már meg is van a felek között
fele-fele alapon elosztandó összeg!

Amihez

1.
A férj oldalán hozzájön az öröksége mai értéke
...és
ha az ajándék ház közös ajándék volt anno,
akkor annak a mai árának a fele is
ha nem volt közös, akkor semmi nem jön hozzá

2.
A feleség oldalán
ha az ajándék ház közös ajándék volt anno,
akkor annak a mai árának a fele is
ha nem volt közös, akkor a tejes mai értéke

- -

Ily módom lehet elosztani az ingatlant...
Aztán a kialakult egyenleg alapján lehet tovább lépni.
(vita esetén sajnos hosszadalmas és költséges per lesz)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.11. 14:01

mégis, milyen irányban,
Bármelyik irányban talál egy ügyvédet.

Jolana # 2018.01.11. 13:29

Hanem? (Tudom, hogy pontos, kimerítő válasz e pár sor ismeretében nem várható, de - azon kívül, hogy keressen egy ügyvédet - mégis, milyen irányban, milyen lehetőségei lehetnek arra, hogy ne kerüljön az utcára?)

lajcsó # 2018.01.11. 13:13

"Valóban, csakis így lehet ez?"
Egyáltalán nem!

Jolana # 2018.01.11. 11:26

Tisztelt Hozzáértők!
Férj feleség huszonöt év házasság után válik.
Házasságuk elején évekig a férjszüleinél laktak, szívességből, majd a feleség szülei kb. 20 éve egy régi, felújítandó házat ajándékoztak a feleség nevére. Ezt a régi, (vizet, gázt, csatornázást nélkülöző) házat közösen (javarészt a férj szakmunkájával)gyönyörűen felújították korszerűsítették, ez a jelenlegi közös lakóhelyük. Közben a férj szülői örökségét (több millió ft) is ráköltötték. Most a feleség szerint a férj"takarodhat" az ingatlanból, mert ott semmi sincs az ő nevén.
Valóban, csakis így lehet ez?

ObudaFan # 2015.08.11. 14:27

Atti3333

Mivel a házastársi együttélés alatt vetted ezt az ingatlant, ez házastársi közös vagyonnak számít, hacsaknem a házasságod előttről megvolt vagyonból, vagy örökségből vagy ajándékból vetted az ingatlant. Tehát vélhetően a fele már az övé, bármi is legyen bejegyezve az ingatlan-nyilvántartásba.
Ami a te részed az ingatlanbólt, azt, ha ez a közösen lakott lakás, a ygermekeid egyenlő arányban öröklik, a hátzastársad haszonélvezetével terhelten.

Atti3333 # 2015.08.10. 10:52

Tisztelt Válaszoló!
Első házaságomból van egy fiam. 99-ben újból házasodtam (mai napig tartóan) onnan is van egy gyerekem. 2003-ban vásároltam egy ingatlant, aminek 100%-ban én vagyok a tulajdonosa és amiben az új családommal élünk. Kérdésem: Ha meghalok rendelkezés nélkül hogyan alakul az ingatlan sorsa?
Feleségem x idő után automatikusan tulajdonossá válik és csak a másik 50%-on osztoznak a gyerekeim?
Lényeg: nem akarom, hogy a második feleségem arra kényszerüljön, hogy kitegyék a lakásból, mert annyit kell fizetnie. (első fiam simán megtenné ha nem rendelekzem)

Kovács_Béla_Sándor # 2015.08.04. 14:36

Továbbá, ha a tartási szerződés fiktív, akkor ajándékozást leplez, az ajándék pedig különvagyon. (Bár én egy ilyen hivatkozással szemben felhoznám, hogy senki nem hivatkozhat saját felróható magatartására előnyök szerzése végett.)

ObudaFan # 2015.08.04. 14:07

Mi számít együttélésnek ehhez kell papír?

Ahhoz nem.

Hisz összeveszés után azt is mondhatná, hogy már 10 évvel korábban odaköltözött.

Mondhatja, de azért ezt bizonyítani is kell. Azért ha tud rá tanúkat hívni, akkor persze lehet az bizonyítható.

Ha nekem van egy lakásom 2004 óta, akkor a párom, aki odaköltözött (együttélés), a házasságkötés után sem lesz közös?

Ha nem éltek együtt 2004. óta és jelentősebb értéknövelő beruházást sem végeztek az ingatlanon, akkor az teljes egészében különvagyon marad.

És Pl. a húgom, eltartási szerződéssel "örökölte" a szüleink házának a felét, ami már a nevén van. Az is közös vagyonnak számít, ha a párjával élettársi kapcsolatban él 25 éve?

Tartási szerződéssel nem lehet örökölni. A tartási szerződés visszterhes szerzést tesz lehetővé, így az együttélés alatt tartási szerződéssel megszerzett vagyontárgy közös vagyon. Viszont ha nem házasodnak össze, hanem élettársak lesznek, akkor a szerzéshez való hozzájárulás arányában és nem feltétlenül fele-fele arányban szereznek közös tulajdont.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.08.04. 10:29

akkor a párom, aki odaköltözött (együttélés), a házasságkötés után sem lesz közös
De igen, sajnos, van olyan, hogy az ember párja közös lesz. Valakivel. De ez nem igazán jogi kérdés.

Gauthier # 2015.08.04. 07:09

Köszönöm Obudafan! Még kérdés: Mi számít együttélésnek ehhez kell papír? Hisz összeveszés után azt is mondhatná, hogy már 10 évvel korábban odaköltözött. Ha nekem van egy lakásom 2004 óta, akkor a párom, aki odaköltözött (együttélés), a házasságkötés után sem lesz közös? És Pl. a húgom, eltartási szerződéssel "örökölte" a szüleink házának a felét, ami már a nevén van. Az is közös vagyonnak számít, ha a párjával élettársi kapcsolatban él 25 éve? Sajnos nem vagyok ebbe jártas, elnézést a sok buta kérdésért.

ObudaFan # 2015.08.04. 04:55

Nem a házasságkötés időpontja számít, hanem az együttélés kezdetének az időpontja. Az együttélés kezdete előttről származó vagyon az különvagyon, az együttélés kezdete után megszerzett vagyon az főszabály szerint közös. Az is, amit a munkáltatód a te számládra utal. Az örökség az például nem, az együttélés alatt örökölt vagyon is különvagyon.
A felújítást bizonyítani lehet tanúkkal, építési dokumentációval.

Gauthier # 2015.08.03. 11:57

ObudaFan!

De Ő mivel bizonyíthatja, hogy az én lakásomon csináltunk felújítást? Amit én addig felhalmoztam pénzt, tegyük fel 10 milliót a házasság kezdete után sem számít közös vagyonnak? Vagy pl.: közös vagyon, hogy a cég, ahol én dolgozom a saját folyószámlámra utalja a pénzt, vagy amiért bizonyítottan én dolgoztam meg, az nem számít bele a közösbe? Házasságkötés után amit én örökölök az is közösnek fog számítani?

ObudaFan # 2015.08.03. 11:41

Gauthier

Az együttélés kezdete előttről származó vagyon az különvagyon. Természetesen amennyiben az ingatlanon jelentős beruházást végeznétek, akkor már arányos mértékben közös vagyon is keletkezne.
Az ingóságok, pénz vonatkozásában a bizonyítási nehézségek miatt házassági vagyonjogi szerződés megkötése lehet indokolt.

Gauthier # 2015.08.03. 08:01

Tisztelt Szakértők!

Házasság előtt állok. Párommal 4 éve vagyunk együtt, Ő költözött hozzám, a saját tulajdonú lakásomba. Kérdésem az, hogy a házasságkötés után, és ne adja isten elválnánk, mit vihetne magával a párom? A lakásom, és az autóm a sajátom marad? Illetőleg van némi készpénzem is, a házasságkötés után az is feleződik, ha válásra kerül sor?
Köszönettel!

vi555555 # 2015.07.30. 13:06

Ja és így már természetesen az övéké lett minden, hiszen
ők papíroztak...

szabani78 # 2015.07.30. 12:49

Örülök hogy ilyen kellemes perceket okozhattam a "hülye " kérdésemmel....

wers # 2015.07.09. 18:49

No no, a szakmunkához mindig jó szakember kell.

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.07.09. 14:41

Ingatlan tapétázáshoz amúgy sem kell szakember, ha az ember maga is meg tudja oldani :D

wers # 2015.07.09. 14:11

Én próbáltam megtudakolni Immától, ő hogy is érti, de úgy vélte, csak szekálom.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.09. 14:04

Na. Akkor kapsigálom... Nem az egészet tapétázták, hanem csak „a másik felől”. És nem fogadtak szakembert, hanem „a szülei révén”.

wers # 2015.07.09. 11:36

Az lesz az, a tapéta.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.09. 11:22

És a másik felől a szülei révén le lett papirozva a házuk
Továbbra is ezt nem értem. Hogy részletezzem: mi az, hogy "a másik felől"; kiknek a "házuk", és mit jelent az, hogy "le lett papírozva"? Tapétáztak, kívül-belül?

És juszt is jó humorod van. :P

wers # 2015.07.09. 11:10

:)) minek kell neked mindent érteni? De így már min. ketten vagyunk.
Vagyis melyik részét nem érted? Mert én azt sem, hogy miért csak a humoromat bírja (ami nincs, így már semmi bírható sem marad). Pedig olyan tündi-bündi vagyok.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.09. 10:47

Nem mondanám, hogy most már értem...