dolgozói részvény


bea1979 # 2019.11.26. 10:51

Tisztelt Hozzáértők!
Segtséget szeretnék kérni egy dolgozói részvénnyel kapcsolatos ügyben. Sajnos nem vagyok túl jártas a témában egyedül azt tudom, hogy a részvény nem évül el, de nem tudom mi a helyzet a dolgozói részvény ügyében. Ha egy dolgozó 1990-ben a fizetése helyett dolgozói részvényt kapott egy Rt.-től az most hogy Zrt lett a cégből ér-e valamit? A cég szerint ezeket a részvényeket már visszahívták. Persze erről tájékoztatást nem adtak és természetesen ki sem fizették az illetőt. Kérdésem az lenne ez igaz lehet? Nem ér semmit az illető dolgozói részvénye?
Köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.26. 11:09

Mit jelent az, hogy egy részvényt visszahívnak?

wers # 2019.11.26. 11:24

Mit jelent az, hogy egy részvényt visszahívnak?

Van olyan, de nem úgy kell érteni, mint amikor Lady Lavender papagája megette a részvényeket.

A visszahívási jognak van díja is, meg asszem után ki kell bocsátania ugyanakkora értékben, csak mondjuk rövidebb futamidővel és alacsonyabb névleges kamattal. De nem tudom, ez dolgozói részvényre is érvényes-e.
De széttépni, kitörölni szerintem nem lehet. Szerintem.

Lyonee # 2019.11.26. 12:00

Ha a részvényt bevonták, akkor a munkavállalónak vagy örökösének névértéken ki kellett fizetni. Ennek kell, hogy legyen nyoma.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.26. 16:14

rövidebb futamidővel
Részvénynek futamideje? Kevered te ezt egy másik vénnyel.

bea1979 # 2019.11.26. 17:26

Kedves Kovács_Béla_ Sándor!
Bocsánat én nem jó szót használtam. Az említett cég jogásza úgy fogalmazott, hogy a részvényt már bevonták és nem ér semmit, amit én nem tudok elhinni. A dolgozói részvényt annak idején a munkabére fejében kapta meg. Ha mást nem a névértéket meg kellene kapnia. Ráadásul neki nem is küldtek értesítést arról, hogy a részvényt bevonják és nem is írtattak vele alá semmit.
Sajnos nekem is a dolgozói részvénnyel van bajom. Nem igazán tudom milyen jogai vannak a tulajdonosának. Ráadásul úgy tűnik az ügyvédünk sincs tisztában ezzel.Perre akarja vinni az ügyet, de ez szerintem nem túl jó ötlet, mert egy elég befolyásos cégről beszélünk.
A sima részvény nekem is világos.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.26. 17:50

A névérték megfizetése iránti igény kötelmi jogi jellegű. Vagyis, ha eltelt öt év az esedékesség óta, akkor az már elévült.

drbjozsef # 2019.11.26. 18:10

Ha nem tudtak róla, hogy bevonták, akkor nem nyugodhatott addig a követelésük?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.26. 18:37

Ha menthető okból, önhibáján kívül...

drbjozsef # 2019.11.27. 05:27

A 30 év kóma feltételezem nem játszik, de feltételezem, hogy egy ilyen visszahívás esetén csak értesíteni kell valahogy a részvényeseket. Esetleg annak (igazolható?) elmaradása...?

De persze tartok tőle én is, hogy ez a hajó elment.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.27. 07:15

A nagyszámú érintett miatt hirdetménnyel szokott ez történni.

wers # 2019.11.27. 08:05

Megkérdeztem pénzügyes barátnőmet. Szerinte a dolgozói részvény külön állatfajta, az csak munkaviszonyban álló munkavállalónak lehet (vannak kivételek pl. nyugdíjazás). Munkaviszony megszűnését követően eladhatja 6 hónapon belül a cég valamelyik munkavállalójának. Ha nem, akkor ezek a részvények visszakerülnek a részvénytársasághoz. A lényeg, hogy a munkavállaló részére a részvénytársaságnak ezeket a részvényeket névértéken ki kell fizetniük.

wers # 2019.11.27. 08:08

(szerinte ezt normális esetben a leszámoláskor el szokták rendezni. Nyilatkozat, hogy el akarja-e adni, ha nem, akkor az utolsó kifizetéssel ezeket a részvényeket is megváltják.)

bea1979 # 2019.11.27. 10:40

Kedves Hozzászólók!
Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget! Mostmár tisztábban látok és fogok beszélni a bácsival vagy az ügyvédjével(aki jelenleg perre szeretné vinni az ügyet), hogy zárják le az ügyet, mert értelmetlen. Többször mondtam a bácsinak,aki csak most találta meg a részvényeket,(talán itt a 30 év kóma :)),hogy mindene rá fog menni ha pereskedik, mert elég nagy cégről beszélünk. Talán ezen információk birtokában meg tudom győzni.