Munkajogi kérdések.


ildesz36 # 2024.08.23. 15:54

Tisztelt Fórumozók!

Egy munkaviszony megszüntetésének a megkérdőjelezhetősége miatt írok most Önöknek. Sajnos nem találok pontos információt arról, hogy a 3 hónapos próbaidőt hogyan számolják törvényileg - több helyen is láttam eltérő válaszokat, hiszen valaki azt írja, hogy a május 13-án kötött és aláírt szerződés próbaideje (a munkavégzés és a munkaviszony is ezen a napon kezdődött) augusztus 13-án jár le, valaki szerint augusztus 12-én.
A szituáció ami miatt fontos lenne a válaszuk: a munkáltatóm, augusztus 13-án, a szabadnapomon, állítólagosan a próbaidőm utolsó napján behívott rendkívüli munkavégzés gyanánt. Én persze úgy voltam vele, hogy segítek, mit sem sejtve arról, hogy amint belépek az ajtón csak elém tolják a felmondásomat, így szeretném kideríteni, hogy mennyire volt jogos ez az aljas húzásuk.

Válaszaikat előre is köszönöm!

eulimen # 2024.08.18. 12:19

@István43
Ha a munkáddal nincs kifogás, persze hogy a közös megyegyezést erőltetik, mert akkor nekik elég nehéz lenne elküldeniük. Nézd csak:

"49. § [Felmentés]
(1) A köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyt a munkáltató felmentéssel megszüntetheti, ha

  1. megszűnt a munkáltatónak az a tevékenysége, amelyben a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban állót foglalkoztatták,
  2. a fenntartó, – költségvetési intézmény munkáltató esetén – az Országgyűlés, a Kormány, vagy a köznevelésért felelős miniszter döntése alapján létszámcsökkentést kell végrehajtani,
  3. a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló munkáját nem végzi megfelelően, vagy egészségügyi okból munkaköri feladatai ellátására alkalmatlanná vált,
  4. a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló a pedagógus továbbképzésen önhibájából nem vett részt, vagy tanulmányait nem fejezte be sikeresen,
  5. a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló nyugdíjasnak minősül.

(2)[...]

  1. A munkáltató a felmentést köteles megindokolni. Az indokolásból a felmentés okának világosan ki kell tűnnie, és a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy a felmentés indoka valós és okszerű."

Az nem törvényes ok, hogy a helyedre találnának egy sokoldalúbb munkavállalót. Persze ha a közös megyegyezéssel jogilag te is akarod a munkaviszony megszüntetését, akkor ez a csere törvényessé válik.

Viszont a felmondási időmet nem igazán akarják megadni, szept 1-től küldenek el
Nem az lenne a felmentés kezdőnapja?
Onnantól még 60 napig él a munkaviszonyod.

A szerződésemben 2-8 hónap szerepel.
Igen, a törvénnyel összhangban.
A felmentési idő pedig a szolgálati idő függvénye.

A közös megegyezés már csak azért is rizikós, mert ha szeretnél egy másik, tankerületi fenntartású intézményben dolgozni, az aktádban ott lesz, hogy te is el akartál menni - miért vennének fel utána bárhová is?

Istvan43 # 2024.08.18. 10:42

Igen, a puétv. alapján foglalkoztatnak. Azt mondták a munkámmal nincs probléma. Hogy mit írnának a felmondásba nem tudom, mert nagyon a közös megegyezést erőltetik. A valós ok egyébként, hogy mást vennének fel helyettem akinek egyéb végzettsége is van, tehát más munkakörbe is bevethető. Viszont a felmondási időmet nem igazán akarják megadni, szept 1-től küldenek el, tehát ez max 2 hét, és az alapján amit te írsz 2 hónap jár. A szerződésemben 2-8 hónap szerepel.

eulimen # 2024.08.18. 10:17

mondjuk az még érdekes információ lehet, hogy mi is a felmentés pontos indoka.
Van arra esély, hogy ezt megtudd, vagy azt játsszák, hogy ez csak akkor fog kiderülni, ha a felmentést választod?

eulimen # 2024.08.18. 10:07

@Istvan43
Kezdjük a kályhától.
A Púétv. alapján foglalkoztatnak? https://njt.hu/…023-52-00-00
A felmentési idő nem csak a nyugdíj előtt állókra vonatkozik?
Vesd össze a törvény 10. alcímével, a munkaviszony megszüntetéséről. Nincs munkáltatói "rendes felmondás", mert a törvény nem ezt a kifejezést használja.
46.§ (2) bekezdés:
"(2) A köznevelési foglalkoztatotti jogviszony megszüntethető:
a) azonnali hatállyal a próbaidő alatt,
b) a felek közös megegyezésével,
c) áthelyezéssel az e törvény hatálya alá tartozó munkáltatók között,
d) felmentéssel,
e) rendkívüli felmentéssel,
f) lemondással,
g) azonnali hatályú lemondással,
h) elbocsátás fegyelmi büntetéssel."

Csak próbaidőt, lemondási időt, illetve felmentési időt.
Hát ez a Púétv. már csak egy ilyen. Amikor a Mt. szerinti munkavállalói felmondásra gondolsz, akkor a Púétv.-ben lemondást kell érteni; amikor meg Mt. szerinti munkáltató felmondásra gondolsz, akkor meg Púétv. szerinti felmentést kell érteni. Nagyjából.
Úgyhogy inkább felejtsd el a Mt.-t.
Hát akkor mi a kérdés? Leírták a szerződésben, mennyi a felmentési idő! Ha nem írták volna le, akkor a törvény 52.§ (2) bekezdés alapján 60 nap lenne.

Ha mindenképp meg akarnak válni tőled, a felmentés körülményeihez képest kell megnézni, a közös megegyezés milyen feltételeket biztosít. Ha legfeljebb ugyanazt, miért mennél bele? Akkor válaszd a közös megegyezést, ha jobban jössz ki belőle.

Istvan43 # 2024.08.18. 08:17

A felmentési idő nem csak a nyugdíj előtt állókra vonatkozik? Jövő héten fogom megkapni a papírt róla, egyenlőre csak megkérdezték, hogy a rendes felmondást vagy a közös megegyezést választom. A régi munkahelyemen egyértelműen benne volt, hogy a felmondási idő 3 hónap, de a mostaniban ilyet nem említ. Csak próbaidőt, lemondási időt, illetve felmentési időt.

eulimen # 2024.08.17. 20:59

@Istvan43
Pùètv. 52. szakasz
"(1) A felmentési idő – ha törvény eltérően nem rendelkezik – legalább hatvan nap, de a nyolc hónapot nem haladhatja meg. Ha a felmentés – az egészségügyi alkalmatlanság esetét kivéve – a 49. § (1) bekezdés c) pontján alapul, a felmentési idő harminc nap."
most elküldtek a munkahelyemről, még nem írtam alá semmilyen papírt.
Mivel az "elküldès" a munkàltató egyoldalú íràsos jognyilatkozata, a közlèssel hatàlyosul. Akkor is, ha nem írod alá, csak àtveszed a postàn. Tehát hogyan is mondtak fel neked szóban?

Istvan43 # 2024.08.17. 17:12

Pedagógiai aszisztensként dolgozom 1 éve és most elküldtek a munkahelyemről, még nem írtam alá semmilyen papírt. Azt szeretném megtudni mennyi felmondási idő jár ebben az esetben? A szerződésemben azt találtam, hogy a próbaidő és lemondási idő egységesen 3 hónap (státusztörvény). Külön felmondási időt nem említ. A lemondási idő a munkáltatót is kötelezi a 3 hónapra vagy csak a munkavállalót?

eulimen # 2024.08.15. 09:07

@KBS
én sem. Azt viszont annál inkább, hogy rájött, "nem buli" a vasárnapra továbbra is ugyanúgy egy napot kiadni, mint pl. a keddre, és most elkezdett kompenzálni.
Vagy csak egyszerűen nem akarja, hogy a munkavállaló a pörgős napokon megpattanjon, akkor sem, ha időben szól.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.08.15. 07:24

Eulimen: nem tartom valószínűnek, hogy ezeket a szabadságnapokat a munkáltató "duplán" fizette ki.

Voranna # 2024.08.14. 17:04

@eulimen

Köszi a válaszokat. Remélem nem kell újabb kérdéssel hozzátok fordulni, mert lezárul az ügyem.

eulimen # 2024.08.14. 16:50

@Voranna
Igazad van... a Gyvt. jogfércelésével most már legalább 3 különböző szakasz tárgyalja a nevelőszülői állás azonnali megszüntetésének eseteit... :O
Ez azt jelenti, hogy legkésőbb holnap kell feladniuk a levelet, átutalni a járandóságom
Igen, a Mt-re való hivatkozás nem változott az ún. gyermekvédelmi szakaszok betoldásával.

Voranna # 2024.08.14. 16:16

@eulimen

2024. évi XXX. törvény a gyermekek védelme érdekében egyes törvények módosításáról
35. § A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény a következő 188/F. §-sal egészül ki:

  1. a gyermekvédelmi intézményben foglalkoztatott az a) pont szerinti felhívástól számított harminc napon belül,

elháríthatatlan akadály igazolása esetén a felhívástól számított negyvenöt napon belül benyújtja a 2. és 3. melléklet szerinti nyilatkozatot,

  1. ha a gyermekvédelmi intézményben foglalkoztatott a b) pont szerinti kötelezettségének nem tesz eleget,

foglalkoztatásra irányuló jogviszonyát azonnali hatállyal meg kell szüntetni; a foglalkoztatási jogviszony e jogcímen történő megszüntetése esetén végkielégítés nem jár

Ez van a törvényben. Ezt tudomásul is vettem. Nem tartom igazságosnak, de ez van.
Amit nem értek, hogy ha lejelentették a NEAK felé a munkaviszonyom megszüntetését, akkor felém miért nem tették ezt meg, miért nem számoltak el felém is. Konkrétan semmi nincs a kezemben, hogy felmondtak, lógok a levegőben. Erre van 5 munkanapjuk? Ez azt jelenti, hogy legkésőbb holnap kell feladniuk a levelet, átutalni a járandóságom, amit majd valamikor megkapok?

eulimen # 2024.08.14. 15:09

@KBS @eszteranna
akárhogy számolom, ez heti 38,5 órás foglalkoztatás.
Jó lenne tudni, hogy a munkáltató vajon a Mt. 124.§ (2) vagy (3)-(4) bekezdése alapján számol el. Persze akkor mi sem 20 nap/év, hanem 154 óra / év szabadságról beszélünk, és nyilván a vasárnap sem 2 nap szabadság, hanem 11,5 óra szabadság.
Meg kéne nézni, mi van a munkaszerződésben, meg a bérpapíron.

124. § (1) A szabadságot a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni.
(2) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság kiadása során a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot.
(3) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság – a (2) bekezdéstől eltérően – az adott naptári évben úgy is kiadható, hogy a munkavállaló a munkaidő-beosztással azonos tartamra mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettsége alól.
(4) A szabadságot az (1) és (2) bekezdés esetén munkanapban, a (3) bekezdés esetén a munkavégzés alóli mentesülés tartamával egyező óraszámban kell nyilvántartani.

eulimen # 2024.08.14. 14:42

@voranna
Kaptam egy írásbeli tájékoztatót akkor, hogy ha én vagy bármelyik érintett hozzátartozóm nem írja alá 30 napon belül az adatlapot/nyilatkozatot, akkor annak azonnali hatályú felmondás a következménye.

A törvény ezt mondja:
10/H. § (1) Kifogásolható életvitel megállapítása esetén
a) a pályázó nem foglalkoztatható,
b) a gyermekvédelmi intézményben foglalkoztatott foglalkoztatásra irányuló jogviszonyát azonnali hatállyal meg kell szüntetni.(2) A foglalkoztatásra irányuló jogviszonynak az (1) bekezdés b) pontja alapján történő megszüntetése esetén végkielégítés nem jár."

”10/F. § (4) Az életvitel nem kifogástalan, ha
a) a pályázó nem felel meg a 10/A. § szerinti alkalmassági követelményeknek,
b) a gyermekvédelmi intézményben foglalkoztatottal szemben bűncselekmény elkövetése miatt a bíróság jogerősen szabadságvesztést vagy elzárást szabott ki, vagy kényszergyógykezelését rendelte el, vagy
c) a pályázó vagy a gyermekvédelmi intézményben foglalkoztatott nem felel meg a gyermekek biztonságos ellátása, gondozása és nevelése, valamint alapvető jogai, mindenek felett álló érdekei biztosítása követelményének, különös tekintettel olyan magatartására, családi és lakókörnyezeti kapcsolataira, a gyermekek megfelelő testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges védelemmel és gondoskodással össze nem egyeztethető életvitelére vagy ilyen életvitelt folytató, vagy bűncselekményt elkövető, azzal gyanúsítható személyekkel fenntartott kapcsolatára, ami alkalmas lehet arra, hogy a gyermekvédelmi intézményben történő feladatellátását hátrányosan befolyásolja.

Én úgy látom, hogy a munkáltató túlterjeszkedett a törvényi kereteken, és a 2. melléklet visszaküldésének, valamint a kifogástalan életvitel megállapításában való részvétel munkavállalói ignorálását beszuszakolja a kifogásolt életvitel jogkövetkezménybe - s miközben definitíve felsorolja, mi minősül kifogásolt életvitelnek, ez egyáltalán nem az. Továbbra is úgy gondolom, hogy az együttműködés hiánya a Gyvt. 60 napos rendes felmondást megalapozó cselekménye lehetne csak, ami akkor indul, amikor eredménytelenül eltelt a visszaküldésre rendelkezésre álló határidő. De én csak mérnök vagyok, nem jogász...

Kovács_Béla_Sándor # 2024.08.14. 14:25

a vasárnapi szabadságok 2 szabadnapba kerülnek nekem.
Ló...szt!

Kovács_Béla_Sándor # 2024.08.14. 14:23

egy évben van 18 alapszabadságom.
20 nap a minimum. Ennél kevesebb akkor lehet, ha a munkaviszony év közben kezdődik vagy ér véget.

Voranna # 2024.08.14. 13:34

@eulimen
Bocsánat, kicsit hosszú lesz.
Amikor megszavazták a gyermekvedelmi törvényt, eldöntöttem, hogy ez már nekem sok, nem veszek ebben rèszt. Fogalmam sem volt, hogy ezt hogyan oldjam meg. Mondjak fel még előtte vagy csak simán ne írjam alá. A helyzetet az is nehezítette, hogy ott volt nálam egy utógondozott, akiről gondoskodnom kellett, hogy az ő élete ne változzon az én döntésem miatt. Ha felmondok, őt elhelyezik vagy lakásotthononba vagy másik családhoz. A munkáltatótól szóban azt a tájékoztatást kaptam, hogy ne mondjak fel az utógondozott érdekében, hanem mondja fel ő az utógondozási szerződését, majd ha erről megkapjuk a végzést, én ne írjam alá az adatlapot.
Július 9-én a munkáltató személyesen elhozta (nevelőszülőként a saját lakásom a munkavégzés helye) a törvény 2.számú mellékletében lévő, kifogástalan életvitel ellenőrzéséhez szükséges adatlapot valamint a háztartásomban élő nagykorú hozzátartozóim által aláírandó beleegyező nyilatkozatokat is, hogy őket is átvilágítják. Ennek átvételét kellett aláírnom. Kaptam egy írásbeli tájékoztatót akkor, hogy ha én vagy bármelyik érintett hozzátartozóm nem írja alá 30 napon belül az adatlapot/nyilatkozatot, akkor annak azonnali hatályú felmondás a következménye.
Augusztus 8-án kaptam egy emailt a nevelőszülői tanácsadótól, hogy a végső lezáráshoz vagy nyilatkoznom kell, hogy miért nem akarom aláírni a papírokat vagy nem nyilatkozom sehogy és akkor ők csinálnak egy feljegyzést és úgy lesz vége a munkaviszonyomnak. Én a nyilatkozatot választottam, még aznap elküldtem szintén emailben. Erre nem jött válasz.
Augusztus 9-én szintén a tanácsadó továbbított nekem egy  levelet, melyben a gyámhivatali végzés volt, amit az utógondozott kapott. De az az én ügyemtől jogilag független.
Augusztus 12-én a NEAK-tól kaptam értesítést, hogy megszünt augusztus 9-én a munkaviszonyom. (Ez a rész megoldódott, 45 napig biztosított vagyok, utána pedig majd fizetem egyénileg amit kell)
Itt tartunk most.

eszteranna # 2024.08.14. 13:29

Sziasztok! Egy, a szabadságolással kapcsolatos kérdésem lenne. 20 éves vagyok, tehát elég tapasztalatlan a munka világában.
A munkaidő beosztásom nem egyenletes, hétfőn, kedden és szerdán 9 órát dolgozom, vasárnap pedig 11 és fél órát. Így egy évben van 18 alapszabadságom. Idén kezdtem jelenlegi cégemnél, már többször vettem ki vasárnapra is szabadságot, ám a mai napon a munkáltatóm azt mondta, hogy a vasárnapi szabadságok 2 szabadnapba kerülnek nekem. Erről ezelőttig nem volt szó. Tudnátok segíteni, hogy milyen szabályok vonatkoznak az ilyen esetre?
A vasárnapi munkanap után nem kapok pótlékot.

Köszönöm

eulimen # 2024.08.14. 12:15

@Voranna
Annyit tudtam, hogy azonnali felmondással jár, ha nem vállalom
A kifogástalan életvitel ellenőrzését?
Ezek közül amúgy bármi megvalósult? Mert azonnali hatállyal csak ezek alapján lehet törvényesen felmondani.
Gyvt. 66/D. § (7) A nevelőszülői hálózat azonnali hatállyal felmondja a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyt, ha
a) a nevelőszülő külföldön létesít szokásos tartózkodási helyet,
b) a nevelőszülőt a bíróság jogerős ítélettel cselekvőképességet érintő gondnokság alá helyezte vagy számára a gyámhatóság támogatót rendelt ki,
c) a nevelőszülővel vagy a vele egy háztartásban élő más személlyel szemben a 10/A. § (1) bekezdésében meghatározott kizáró ok fennállásáról szerez tudomást,
d) a bíróság a nevelőszülő szülői felügyeleti jogát jogerős ítéletével megszüntette, vagy
e) a nevelőszülő a (8) bekezdésben foglalt magatartást megvalósítja.
(8) Ha a nevelőszülő a gyermek, fiatal felnőtt nevelése, ellátása során meg nem engedett nevelési módszereket alkalmaz [...]

igen, még ott a holnapi nap, hogy postára adják... Ugyanakkor neked is van elszámolási (munkakör-átadási) kötelezettséged.

A kifogástalan életvitel ellenőrzés és annak nemmegfelelési szankciója (rendes felmondás) július 1-jén került a törvénybe. A rendes felmondás 60 nap. Te azonban nem nem feleltél meg, hanem nem vettél részt ebben, nem működtél együtt, ha jól értem. Akkor viszont a Gyvt. 66/D. § (6a) bekezdés b) vagy c) pontja alapján alapoztad meg a munkáltató 60 napos felmondását!
Nagyon nem kerek a perec. Ha az utolsó munkában töltött napod augusztus 8, akkor a felmondás még a nemzetbiztonsági átvilágítás rendelkezés hatályba lépése alőtt történt, és akkor itt egészen másról van szó.
Ha viszont az átvilágítás alapján a felmondásra okot adó következmény az, hogy augusztus 9-ig nem feleltél meg, nem működtél együtt, akkor innentől kelle ne indul nia a 60 napos felmondásnak.

Nem akarod esetleg elárulni, milyen iratokat kaptál?

Voranna # 2024.08.14. 10:47

@eulimen
Annyit tudtam, hogy azonnali felmondással jár, ha nem vállalom a nemzetbiztonsági átvilágítást és a többit. Azt nem, hogy ez milyen napot jelent. De akkor ezek szerint még ott a holnapi nap, hogy elszámoljanak velem. Mit tudok tenni, ha lejár az 5 munkanap és nem kapom meg a felmondást és a járandóságaim?

@drbjozsef és Kovács_Béla_Sándor
Elnézést ha pontatlanul fogalmaztam. Az lett volna a kérdésem, hogy miután megszűnt a munkahelyem, hány nap után kell nekem egyènileg fizetnem, hogy ha orvoshoz megyek érvényes legyen a TAJ kártyám. A 45 nap erre vonatkozik vagy összekeverem valamivel?

Kovács_Béla_Sándor # 2024.08.14. 09:10

A kérdése az volt. De aztán az egészségügyi ellátásra jogosultságot hivatkozta.

drbjozsef # 2024.08.14. 07:11

Bocs, én azt hittem, hogy a kérdező nem egészségügyi ellátást akar még 45 napig, hanem pénzbeli ellátást a várandósságra hivatkozva. De ő tudja.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.08.14. 06:39

az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére való jogosultság
Ja, hogy ez. Nos, ez nagyon nem biztosítási jogviszony.

eulimen # 2024.08.14. 06:20

doktorom,
ha én mérnökként megtaláltam, neked sem lehet gond felütni... ;) Ugyanis nem abban a törvényben van.

kötelező egészségbiztosítási ellátásról szóló 1997. évi LXXXIII. tv. 29. szakasz (9) " A magyar közfinanszírozott egészségügyi szolgáltatónál az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére való jogosultság a Tbj.-ben meghatározott belföldi személy részére a biztosítási jogviszonynak, illetve a Tbj. 22. § (1) bekezdés a)–o) és r) pontjában meghatározott jogosultsági feltételnek a megszűnését követően

  1. 45 napig marad fenn, ha a jogosultsági feltétel a megszűnést megelőzően megszakítás nélkül legalább 45 napig fennállt,"