Nem az kérdés, mennyi az alaptőke, hanem az, mennyi a saját tőke.
Egyébként egy céget szüneteltetni nem lehet. A könyvelőd elég nagy zöldségeket mond, reméljük, a könyveléshez jobban ért.
KFT. megszüntetése
Azután szeretnék érdeklődni, hogy abban az esetben, ha van egy két tagú kft-m (alaptőke 500000ft) és az állam fele van kb 800000ft tartozása a cégnek illetve kb 200000ft külső cégnek, ebben az esetben, hogyan lehet megszüntetni a céget. A könyvelőm azt erőlteti, hogy szüneteltessük, de így csak gyűlik az adósság a büntetőkamatok véget illetve a havi járulékokkal+könyvelői díj. Én szeretnék pontot tenni a végére és ha kell valamilyen formában rendezni a tartozásom, csak a cégtől szabaduljak meg.A könyvelő azt is mondja, hogy a felszámolás sem jó, mert a felszámolóbiztos, ha nem bírja kivenni a saját költségét abban az esetben, nem szünteti meg a céget.A cég vagyona igen kevés, kéz-pénz nulla, lefoglalható ingóság/árukészlet kb. 100000ft.
Válaszukat előre is köszönöm.
Tisztelt Fórum!
Az lenne a kérdésem, hogy egy Kft. esetében, ahol több tulajdonos van, kötelezheti-e egy vagy több tulajdonos a Kft.-t, hogy vegye meg az ületrészüket, mert a cég (tavaly először) veszteséges volt? Ha igen, mi a helyzet abban az esetben, ha a Kft. nem tudja megvenni az üzletrészeket, mert egész egyszerűen nincs miből? Beperelhetik az üzletrészüktől megválni szándékozó tulajdonosok a Kft.-t? Ha igen, kit perelnek ilyenkor? Az ügyvezetőt? Vagy a többi tulajdonost?
Tisztelettel köszönöm a választ.
Üdvözlet az olvasóknak. Nagy problémám lenne, a meglévő cégünk mellé alapítottunk egy másik céget, mivel a tevékenység kétfelé vált volna a könnyebb átláthatóság miatt. Azonban a sikeres "cégalapító vállalkozás" kiválasztása során olyanba tenyereltünk bele, ahol a hölgyike 10 papírból 5-öt elrontott, sem a választott cégnevet, sem a párom nevét nem tudta leírni elsőre. A lényeg, hogy ezek mellé olyan orbitális hibát vétettek, ami káromra vált.
Az első beszélgetés során kérd adatokat e-mailben megkapta, majd 1 óra múlva felhívtuk, mindent megkapott-e, erre igen lett a válasz. A papírok kitöltése során nem írtunk alá olyan papírt, ami az új cég áfa körösségéről szólt volna, de a beszélgetés során kihangsúlyoztuk, hogy többek között ezért is lenne szükségünk az új cégre. A cég megalakult, a bankszámlanyitás megtörtént, már épp az ügyvezető jelentkezett volna be mint munkavállaló is, mikor a könyvelő szólt, hogy gond van, a cég áfa körös... Sem az apeh, sem a cégbíróság nem tud már módosítani, a hölgyike ránk mutogat, hogy mi nem küldtük el ez az e-mail-ben, holott ugye ha mondja, elküldöm, a cégalapítás előtti hónapokban is tudtam, hogy egy áfakörön kívüli cégre van szükségem....
Ő azt mondja, ők ha nem mondja az ügyfél, minden céget áfa körösre csinálnak... Szerinte ez a mi bajunk, majd szól, ha talál valakit akinek kellene a cég, meg ilyen lerázó duma, de ez nekem kevés, nincsen erre a cégre szükségem, és akármelyik másik cégalapító társaság weboldalát nézem, mindnél ott van, hogy az első konzultáció alatt a cégnév, székhely, áfa kör, stb mind szerepel. ...
Mit tudok tenni, hogy a pénzemet is visszakapjam, és a cég is megszűnjön? forduljak ügyvédhez?
Kft.-ből kilépni nem lehet. Ha nem talál vevőt a tag az üzletrészére, akkor ő marad a tag. Az ügyvezetőnek viszont kötelezettségei vannak arra az esetre, ha a saját tőke tartósan negatív, vagy a jegyzett tőke meghatározott hányada alá csökken.
Meg lehet szüntetni azt a kft.-t is, amelynek tartozásai vannak, sőt bizonyos esetekben meg kell szüntetni.
A tulajdonost nem terheli felelősség/általában/! Felelős az ügyvezető lehet ha bármi is felróható neki.
A kft felel a tartozásokért a vagyonával.
Van egy egyszemélyes Kft., én vagyok az ügyvezetője. A tulajdonos ki akar lépni, de a társaságnak tartozásai vannak, ezért nem lehet megszüntetni, új tulajdonost pedig nem tud találni. Tud-e vmit tenni, őt terheli-e felelősség?
Rendben ,köszönöm!Esetleg ha itt akad olyan akinek kéne,az irjon nyugodtan.
Jogi akadálya nincs az üzletrészek elidegenítésének. Hogy akad-e vevő, az meg nem jogi kérdés.
Üdv!
Lenne egy Kft.-m 8 hónapja,bevétele nagyon minimális volt,de tartozás nincs rajta,legalábbis az e havi bejelentésem ügyvezetőként nem volt még utalva mert sajnos elfogyott a pénz,kérdésem az lenne hogy lehetséges lenne e eladni a céget,vagy ez így nem ér semmit és megkéne szüntetni?
Jó estét!
Ha Ön az ügyvezető és egyedüli, akkor jogilag kizárt, hogy a társa kezéből "ki folyon a pénz". Nem kezelhet pénzt. Valószínű, hogy Ön nincs tisztában az ügyvezető jogaival és kötelességeivel. Egy kft. tagját nem lehet kiléptetni. Ő üzletrész tulajdonos, amivel szabadon rendelkezik. Az Ön nevén milyen hitel van? A kft. jogi személy, ami azt is jelenti, hogy az alapítók vagyonától elkülönül. Talán kezesi szerződést írt alá a banki tartozás fedezeteként?
Jó estét!
Segítséget illetve tanácsot kérek!Van egy 2személyes kft 50-50% os részaránnyal,az ügyvezető illetve az aláíró is én vagyok személyesen.Az elmúlt pár hónapban kiderült hogy kifolyik a pénz a társam kezéből,hogyan tudnám kiléptetni a cégből úgy hogy ő nem akar?Milyen következmények lehetnek,illetve mit tudna ő tenni ellene?
A cég jól működik és 6 hónapja van meg.Természetesen minden hitel az én nevemen van.Előre is köszönöm a segítséget!
Valószínűleg meg lehet azt a székhelyhasználati megállapodást szüntetni.
Még annyit, hogy nem "engem" ellenőriznek, hanem a Kft.-t, ami sajnos székhelyhasználati szerződés szerint szüleim címén van, s én vagyok az egyetlen elérhető személy...
Ez így van, nem voltam ügyvezető, még ez a szerencse :-)
További szép napot mindenkinek!
Igazából rajtad ellenőrizni sincs mit, ha nem voltál ügyvezető.
Kedves ObudaFan!
Köszönöm a választ, megnyugtató tudni, hogy más is így látja :-) Egyébként beszéltem egy apeh-os, témában jártas ismerőssel, aki szintén azt mondta, hogy sem fizetni, sem magyarázkodni, elő a papírokkal ellenőrzéskor és mosolyogni :-) Szóval, rajtam nem vasalhatják be, max. vagy 10 évig kijárnak ellenőrizni a nagy semmit... vagy felszámoják.
További szép napot.
A leírtak alapján nem tűnik valószínűnek, hogy bármit is tenni kellene, az meg pláne nem, hogy érdemes egy fillért is kifizetni a cég tartozásaiból egy kisebbségi tagnak.
Másik témába (kft. ügyvezető felelőssége) írtam bele véletlenül, ide szerettem volna:
Kedves Fórumozók!
Többször, többféle oldalról próbáltam már megközelíteni, megoldani a dolgokat, eddig sikertelenül. Most a teljes elkeseredés határán állok. Igyekszem röviden, tárgyilagosan fogalmazni.
két évvel ezelőtt alapítottunk egy két tulajdonossal rendelkező kft-t, társam 51%, én 49%
társam az ügyvezető, nekem aláírási jogom nincs
két hónapig működött, addig volt kiadás, bevétel, bár minimális.
társam az indulást követően két hónappal börtönbe került (mint utólag kiderült, cca. 7 évre), közügyektől is eltiltották.
utána még néhány hónapig elkészültek a nullás bevallások, jártam a könyvelőhöz, igyekeztem tisztességgel eljárni, a nullás bevallások elkészültek. Majd a könyvelő felmondta a könyvelést. Onnan kezdve nem lett beadva a bevallás. Társam eladni a részét nem volt hajlandó, az én részemet megvenni szintén.
ügyvéd által próbáltuk cégbíróságra adni a dolgot, hogy szüntessék meg, mivel működőképtelenné vált.
közben társamról kiderült, hogy privát adótartozása van (saját (nem céges!) gk. után be nem fizetett súlyadó, fogsorkészítés díja). Mindez végrehajtás alá került, míg ő már a hűvösön volt. A végrehajtó ráterheltette az üzletrészére a tartozást.
apeh bekérte a könyvelést (fenti adótartozásként van nyilvántartva), amire reagálva én becsatoltam minden iratot, hogy miből ered az adótartozás.
A törzstőke 500e, aminek a fele lett befizetve, s nagyjából a kezdetekben, és az általam fizetett költségek (természetesen számlára, mint céges költségek), könyvelő, ügyvéd, társam "munkadíja" - mivel be volt jelentve munkavállalónak, a felét fedezik.
Kérdésem: mit tehetek, hogy kimásszam ebből a slamasztikából? Nem eladni/megvenni akarom az üzletrészeket, hanem egyszer s mindenkorra megszüntetni és elfelejteni. Természetesen anélkül, hogy rajtam akarnák bevasalni a tartozást.
Sokminden nem tiszta, elnézést, ha nem jogszerűen cselekedtem, akkor, ott az tűnt helyes döntésnek. Most már viszont egy életre elég volt...
Várom hozzáértő válaszukat.
Szerintem azzal, hogy előbb kezdeményezed, nem jársz jobban.
Van egy Kft-m, amit úgy néz ki, hogy fel kell majd számolnom, mivel munkaügyi ellenőrzést kaptunk és várhatóan elég nagy összegű bírságot is ki fognak szabni. A kérdésem az lenne, hogy megvárhatom-e a bírság kiszabását, vagy jobban járok, ha előtte kezdeményezem a felszámolást? A cégnek nincs más cég felé lejárt tartozása, csak másik cégnek van felénk (ezért is szeretnék még várni a felszámolással). Apeh tartozásunk van, de nem nagy összeg.
Előre is köszönöm a választ!
De kártérítési igényt megalapozhat, vagy kötbérrel szankcionálható.
Persze, csak ez kikényszeríthetetlen: ha például mégis alapít céget, azt ugyan senki nem tiltja el a tevékenységétől/szünteti meg az alapító akarata ellenére.
Tisztelt Szakértők!
Ki lehet-e kötni - ellentételezés nélkül - egy Kft.üzletrész adásvételi szerződésében, hogy az üzletrészt átruházó a következő 5 évben nem alapít hasonló profilú céget, nem ad konkurens társaságoknak szakmai tanácsot, egyszóval: az elmúlt 15-20 év minden megszerzett tudását és szakmai tapasztalatát nem bocsátja áruba.
Fontos itt az, hogy mindezt ellentételezés nélkül teszi.
Köszönöm előre is!
Erre így nincs megoldás.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02