átalakulás


Sanyi01 # 2005.11.28. 12:12

Sziasztok!
Tudna valaki segteni abban, hogy van-e még hatályban olyan törvény,ami a régi típusú szövetkezetek átalakulását szabályozza. Ha van ilyen akkor meddig kell átalakulni? Átalakulásnál mi a különbség a részjegy tulajdonos és a vagyonjegy tulajdonos között? Arra van valami tipp, hogy hogyan lehet kihagyni az átalakulásból olyan személyt, akinek nem éri el a vagyonjegyének a részaránya az 51%-ot, de viszonylag nagy tulajdonhányaddal rendelkezik.
Köszi előre is.

woodslave (törölt felhasználó) # 2005.10.17. 08:37

Mondjuk nem árt jelezni, mert könnyen ki lehet futni az időből a Cégközlöny közzététel miatt és ha a két döntés között eltelik 30 nap, akkor az elsőt be kell jelenteni.

ObudaFan # 2005.10.16. 12:38

Ugyanakkor ajánlom figyelmedbe a Ctv. melléklet teljes III. pontját a bejelentéshez.

Netti75 # 2005.10.16. 10:37

Koszi, én is erre jutottam, csak nem voltam biztos benne.

ObudaFan # 2005.10.14. 14:46

Nem, és ez a Ctv-ből jól levezethető:

36. § (1) A cég átalakulását a létesítô okirat aláírásától, illetve az alapszabály elfogadásától számított 60 napon belül kell bejelenteni a jogelôd cég székhelye szerint illetékes cégbíróságnak. Ezzel egyidejûleg kérni kell a jogelôd cég törlését is.

Melléklet, III. A gazdasági társaságok átalakulásának (egyesülésének, különválásának) bejegyzéséhez szükséges további okiratok:

1. a gazdasági társaság legfôbb szervének határozatai az átalakulásról;

Netti75 # 2005.10.14. 05:43

Sziasztok!

Tduna valaki segíteni? Bt.-ből Kft.-vé alakulásnál az első átalakulási döntést kell jeleznem a cégbíróság felé és ha igen hogyan?

Netti75 # 2005.10.14. 05:43

Sziasztok!

Tduna valaki segíteni? Bt.-ből Kft.-vé alakulásnál az első átalakulási döntést kell jeleznem a cégbíróság felé és ha igen hogyan?

Netti75 # 2005.10.14. 05:43

Sziasztok!

Tduna valaki segíteni? Bt.-ből Kft.-vé alakulásnál az első átalakulási döntést kell jeleznem a cégbíróság felé és ha igen hogyan?

helikon # 2005.09.23. 05:00

Gábor!

Nagyon szívesen, és ha esetleg nem tudtalak volna "lebeszélni" a kedvezményezett átalkulás véghezviteléről, és meglépitek, kérdezz csak nyugodtan; ki tudja, lehet, hogy tudok rá választ...

Üdv: helikon

ghabbor # 2005.09.22. 22:24

Szia Helikon!

Köszönöm az infot! Most modellezem az ügyet! Már már feladtam a külső segítség lehetőségét... hálám üldözzön!!

üdv

Gábor

helikon # 2005.09.22. 06:43

Szia!
Volt szerencsém ezév febr.-ban egy kedvezményezett átalakulásban részt venni , így tudom, hogy részben szintén Tao.ban a válasz a kérdésedre:
a 23/a-ban foglalt feltételek fennállásakor kedvezményezett lesz az átalakulás, ami arra jó, hogy az adóalap megállapításakor csökkentő jogcímnek minősül a 7.§ gy) pont alapján
"a tagnál(...) a kivezetett (...)részesedésnek,-....- a (10) bekezdés szerinti értékét meghaladóan a kivezetés miatt az adóévben elszámolt bevétel, ha ... kedvezményezett átalakulás következtében szűnt meg, illetve csökkent."

  • Az így átkerülő vagyon apportként alapban Áfa-köteles is lenne; ebben is kedvezményezett az átalakulás, mert amennyiben a végbement átalakulás elhatározásától számított 3 évig a tulajdonosok személyében változás nem következik be, úgy lényegében adómentes lesz az átalakulás.

De jól meg kell gondolni, hogy ezt az átalakulási formát választja-e a cég, mert amennyiben 3 éven belül mégis változás lesz az átalakulás által kialakult helyzethez képest, úgy a kedvezményezett jellege megszűnik az átalakulásnak, és visszamenőleges hatállyal megfizetendő a Tao. adóalapcsökkenése, az Áfa, + ehhez jön az önellenőrzési pótlék, meg minden. Összefoglalva adózási szempontból minősül tehát kedvezményezettnek az átalakulás...

ghabbor # 2005.09.19. 14:33

Sziasztok!

A kedvezményezett átalakulásról tudna valaki pár jó szót mondani? A Tao-ban (4.§ 23/a) van róla pár sor. A kérdésem, hogy ez mit jelent, és miért hasznos?

kösz