Római joghoz segítség!


mngina # 2007.04.27. 09:29

Hát azt hiszem összehoztam valahogy, de Dr. Attika a vélmeényedre még mindig kíváncsi lennék, amit lentebb kérdeztem.
üdv.


mngina

mngina # 2007.04.26. 21:21

köszi Dr.Attika.

Véleményed szerint a 383-384. oldalon 1235-1237 használható hozzá?
Vagy rossz nyomon járok?


mngina

Dr.Attika # 2007.04.26. 21:13

Kedves "mngina"!
A kérdésedre a válasz a Földi-Hamza Római jog tankönyv 245. oldal 817-nél található.

mngina # 2007.04.26. 13:44

Legislator vagy???


mngina

mngina # 2007.04.26. 11:11

Hát arra nagyjából már én is rájöttem.
Nem lelhető fel a megoldása valahonnan?

Én ennyit találtam hozzá:

Naturalis obligatio – minden olyan kötelem, mely nem peresíthető, melynek nincs actioja.
Peresíthetetlenség nem mindig jár azzal, hogy a praetor megtagadja az actiot, mert pl. az SC Macedonianum alapján a praetor esetleg megadja a filius familias ellen az actiot, de utóbbi részére, egyúttal hivatalból is biztosítja az exceptio SC Macedonianum-t.

Hatalomalatti családtagok deliktuális kötelmei mindig teljes joghatású, civilis obligatiok voltak azzal a pater familiast megillető lehetőséggel, hogy csak noxaliter érvényesíthetők.

A hatalomalattiak által kötött szerződések alapján a másik felet terhelő kötelezettség szintén nem naturalis, hanem a hatalomgyakorló által érvényesíthető civilis obligatio.


mngina

T r a v e n # 2007.04.26. 10:48

Kedves Mngina!

Erre a példára emlékszem még joghallgató koromból...
Csak a megoldásra nem emlékezem tisztán, de valami olyasmi, hogy nem követelhető az összeg senkitől.

mngina # 2007.04.26. 09:23

Segítségeteket kérném egy feladat megoldásában,mert elakadtam.
Előre is köszönöm.

Egy pater familias tanulmányútra küldi filius familiasát Görögországba s a fiú – pénze elfogyván – kölcsönt vesz fel a visszautazásra. Erről a pater familias csak a fiú visszaérkezése után szerez tudomást, s a Senatusconsultum Macedonianumra hivatkozva megtagadja a kölcsön visszafizetését.

  1. Ki ellen indít keresetet a hitelező? Miért?
  2. Helyt ad-e a bíróság a kifogásnak ?
  3. Mi a döntés és annak indokai?

mngina