szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


melcsi100 # 2009.06.05. 10:52

Sziasztok, tegnap én is átestem a "C" részen, és mivel nekem is sogat segített ez a fórum, ezért megosztom veletek tapasztalataimat.
Alkotmányból a Dialog Campusos könyvet 1x elolvastam (AB határozatok bőven elegendőek belőle), és mellette természetesen az alkotmányt alapasobban átnéztem. Közigből elég a Ket.
Kérdéseim ebből: Információs alapjogok, Kormány, az egyes állami szervek önkormányzatokkal kapcsolatos feladat és hatásköre (ezt őszintén szólva meg sem néztem, bár tétel volt, ott rávezetett a vizsgáztató), Határidők a Ket.ben.

EU: olvastam itt a fórumon, hogy a szegedi ügyvédi kamara honlapján van egy jó kis jegyzet, rövid, és végig a tételsort dolgozza fel. Én CSAK ebből tanultam, és bőven elég volt. Bár én a napi aktualitásokat azért megnéztem hozzá. Pl. most hétvégi EP-választások. Kérdésem is pont ezzel volt kapcsolatos, és mellette a személyek szabad áramlása.

Munkajog: törvény, de azért én olvastam emellé a novissimás szakvizsga könyvet is, azért jó, mert sokmindenre rávilágít, amire nem gondolna egyből az ember hacsak a törvényt olvassa, nekem sokat segített abban, hogy a vizsgán gondolkodni tudjak, és ne a törvény rendelkezéseire próbáljak csak emlékezni.
Kérdéseim: munkaviszony (mv.) egyéb jogviszonyoktól való elhatárolása, mv. létesítése kötelező elemek, m.tató tájékoztatási kötelezettsége, próbaidő Mt.-ben, a Ktv.-ben, és a Kjt.-ben, mi nem terjed ki a vezető állású m.vállalókra (kollektív szerződés, tgyás, és gyed a várható változásokkal.(itt is követtem a napi híradásokat.) Szerintem napi félóra belefér a tájékozódásba..

Nem mindent tudtam pontosan, de segítettek, rávezettek. Úgy láttam, hogy kb. 20 percet szántak mindenkire, és ezért elég pörgős volt, gyors kérdésekre, gyors rövid és velős válaszokat vártak, ugyanakkor volt, hogy feldobták a témát, és akkor arról röviden tömören beszélnem kellett, de nem hagyták, hogy túlságosan belemenjek a részletekben. Ja, és az OIT-ban voltam. 5,5,5 lett.

Mindekinek kitartó felkészülést kívánok, csatlakozva drnagyzs-hez, ha látják, hogy felkészültél, mindenhez tudsz szólni,és alapvető dolgokat tudsz, akkor biztosan sikerül.

melcsi100 # 2009.06.05. 10:52

Sziasztok, tegnap én is átestem a "C" részen, és mivel nekem is sogat segített ez a fórum, ezért megosztom veletek tapasztalataimat.
Alkotmányból a Dialog Campusos könyvet 1x elolvastam (AB határozatok bőven elegendőek belőle), és mellette természetesen az alkotmányt alapasobban átnéztem. Közigből elég a Ket.
Kérdéseim ebből: Információs alapjogok, Kormány, az egyes állami szervek önkormányzatokkal kapcsolatos feladat és hatásköre (ezt őszintén szólva meg sem néztem, bár tétel volt, ott rávezetett a vizsgáztató), Határidők a Ket.ben.

EU: olvastam itt a fórumon, hogy a szegedi ügyvédi kamara honlapján van egy jó kis jegyzet, rövid, és végig a tételsort dolgozza fel. Én CSAK ebből tanultam, és bőven elég volt. Bár én a napi aktualitásokat azért megnéztem hozzá. Pl. most hétvégi EP-választások. Kérdésem is pont ezzel volt kapcsolatos, és mellette a személyek szabad áramlása.

Munkajog: törvény, de azért én olvastam emellé a novissimás szakvizsga könyvet is, azért jó, mert sokmindenre rávilágít, amire nem gondolna egyből az ember hacsak a törvényt olvassa, nekem sokat segített abban, hogy a vizsgán gondolkodni tudjak, és ne a törvény rendelkezéseire próbáljak csak emlékezni.
Kérdéseim: munkaviszony (mv.) egyéb jogviszonyoktól való elhatárolása, mv. létesítése kötelező elemek, m.tató tájékoztatási kötelezettsége, próbaidő Mt.-ben, a Ktv.-ben, és a Kjt.-ben, mi nem terjed ki a vezető állású m.vállalókra (kollektív szerződés, tgyás, és gyed a várható változásokkal.(itt is követtem a napi híradásokat.) Szerintem napi félóra belefér a tájékozódásba..

Nem mindent tudtam pontosan, de segítettek, rávezettek. Úgy láttam, hogy kb. 20 percet szántak mindenkire, és ezért elég pörgős volt, gyors kérdésekre, gyors rövid és velős válaszokat vártak, ugyanakkor volt, hogy feldobták a témát, és akkor arról röviden tömören beszélnem kellett, de nem hagyták, hogy túlságosan belemenjek a részletekben. Ja, és az OIT-ban voltam. 5,5,5 lett.

Mindekinek kitartó felkészülést kívánok, csatlakozva drnagyzs-hez, ha látják, hogy felkészültél, mindenhez tudsz szólni,és alapvető dolgokat tudsz, akkor biztosan sikerül.

Zummike # 2009.06.04. 14:21

Sziasztok,

Ma átestem a C részen, így - mivel nekem is sokat segítettek - leírom a kérdéseimet.

Munka-TB:

  • munkaviszony alanyai, ki lehet munkáltató, ki munkavállaló, életkorra vonatkozó szabályok
  • hogyan szüntethető meg a határozott időre megkötött munkaszerződés
  • ki lehet közalkalmazott és ki köztisztviselő
  • milyen hozzátartozói nyugellátások vannak

EU:

  • Bizottság felépítése, működése, feladatai
  • mit tesz a Bizottság, ha tagállam által elkövetett jogsértést tapasztal, hogyan zajlik az eljárás

Alk-Közig:

  • a választási jogorvoslatok
  • hogyan lehet megszüntetni a polgármester tisztségét
  • a Ket. tárgyi hatálya

A LB-on voltam, nagyon rendes bizottságnál, 15-20 perc volt a vizsga, tényleg egyszerű kérdéseket tettek fel.

No para!

üdv

evao # 2009.05.19. 13:56

Sziasztok!
Tudna nekem valaki segíteni? Az EU-s tételekből az "Aktualitások" tételekhez nem tudna nekem valaki anyagot küldeni? Nagyon hálás lennék!!!!
evaorsos@freemail.hu
Előre is köszönöm szépen

dimension75 # 2009.05.18. 09:42

Sziasztok!

Valaki el tudná küldeni a TB minimumot, mert a Gmail-en nem találom. Címem: dimension75@citromail.hu
Nagyon kéne...

dimmi # 2009.05.15. 18:36

Sziasztok!

Végre befejeztem… A LÜ-n voltam, a bizottság nagyon rendes volt, bár az egyik vizsgáztató nagyon bele ment a részletekbe (Alkotmányjogból).

Alkotmány-közig:

  • Kormányból több kérdés (rákérdezett a

    helyettes és a közigazgatási államtitkárra

    is, pedig ilyen már nincs is)

  • Kormányülések rendje
  • Jegyző jogállása
  • Felügyeleti szervek által lefolytatható

    döntés felülvizsgálati eljárás

EU:

  • EU Tanács
  • Maastrichti Szerződés és az Amszterdami

    Szerződés

  • Másodlagos közösségi jog

Munka-TB:

  • rendes felmondásnál milyen indokokra lehet

    hivatkozni, felmondási tilalmak

  • ki lehet köztisztviselő, a közszolgálati

    jogviszony létesítésének feltételei

  • saját jogú nyugellátások felsorolása
  • mi a különbség a rokkantsági és a baleset

    rokkantsági nyugdíj között

  • a nyugellátás iránti igény érvényesítése
  • táppénz elejétől a végéig
  • milyen változtatásokat terveznek a

    táppénzzel kapcsolatban?

Ha látták, hogy tudom a kérdést, pár mondat után leállítottak és belekérdeztek.
A vizsga jó hangulatú volt, a vizsgáztatók pedig kedvesek és jóindulatúak.

Mindenkinek kitartást, aki vizsga előtt áll!!

Zummike # 2009.05.11. 14:09

Szia Melcsi100,

Szintén aznap:-)

Pronyex: alkudni lehet?:-)

Zummike

melcsi100 # 2009.05.11. 08:51

Szia Zummike!
Igen, június 4-én. És Te?

Pronyex # 2009.05.11. 07:39

Komplett kidolgozott „C“ tételsor eladó. (ár: 10.000 Ft)
Tel: 20–223-9240

evao # 2009.05.09. 09:34

Prosecutor, köszönöm a gyors válaszodat! :-)

Prosecutor (törölt felhasználó) # 2009.05.08. 21:09

Egy héten van, jún. 10 vagy 11.

A Dialóg Campusnak van egy 2009-es tankönyve, ,,Az Európai Unió joga" címmel, tömör, de kitér a tételsor végi tételekre is.

evao # 2009.05.08. 17:12

Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket, tud valaki küldeni egy friss, jelenlegi tételsor szerinti EU-s anyagot? Átnéztem a gmail-es anyagot, de jó pár tétel hiányzik!
Esetleg egyéb jó tanácsot is szívesen elfogadok a felkészüléssel kapcsolatban :-)
Én június 8.-án megyek írásbelizni munkajogból,kb hány nap múlva várható a szóbeli szerintetek?

Köszönöm előre is a válaszokat!

Zummike # 2009.05.08. 13:38

Sziasztok!

Június 1-vel kezdődő héten jön vki vizsgázni? Tudtok vmilyen jó kis anyagot javasolni? A gmail-es anyagok megvannak, de hátha van vkinek vmi jó kis anyag a birtokában:-)

üdv,
zummike

Pronyex # 2009.05.08. 08:26

Sziasztok!

Jogi szakvizsga kézikönyvek sorozat TB és Munkajog könyv hibátlan állapotban 4000 Ft-ért eladó! (Novissima - legutolsó kiadás, eredeti áruk együtt 6400,-)
Tel: 20-220-5247

Kicsi_Királylány # 2009.05.01. 15:43

Sziasztok!

C-részből lesz az utolsó vizsgám jövőhéten, és mivel elég későn tudtam meg az időpontot, túl sok időm nem maradt készülni. Figyelembe szokták venni a vizsgáztatók, hogy a két nagy részen már túl vagyok? Mik a tapasztalatok? Nagyon be vagyok parázva, sok a hiányosságom és nem tudom, hogy végig fogok-e érni az anyagon.

vria # 2009.04.29. 20:55

Sziasztok!

Sikerült ma a második vizsgám, és mivel sok jó tapasztalatot olvastam a fórumon, én is megosztom Veletek a sajátomat.
Többen mondták már, hogy a polgári részhez ezt a vizsgát nrm lrhrt hasonlítani, hát valóban.

Az OIT-ban voltam, kb. 15 percig tartott a vizsga eredményhírdetéssel együtt.
Nagyon rendesek voltak a vizsgáztatók, egyértelműen arra voltak kiváncsiak, mit tudok, és nem azt mit nem.

Kérdések:
diszkrimináció tilalma
egyesülési jog, egyesület, alapításának feltételei
hatósági ellenőrzés
eljárási költség
kérelemre indított jogorvoslatok felsorolás szinten

Munkaviszony alanyai, munkavállaló korhatárai
Az özvegy elhunyt házastársa után milyen igényeket érvényesíthet a bíróság előtt?
rendes felmondás

Bizottság általában, elnökét hogy választják?
letelepdés szabadsága, önálló vállalkozók esetén, Cartesio ügy
előzetes döntéshotalali eljárás
jogforrások felsorolás szintjén

3 db 5-t kaptam, kívánom mindenkinek, hogy legalább hasonló bizottsághoz kerüljön.

Egyébként a Hölgy azt mondta délben a vizsgahelyek elosztásakor, hogy szept vége előtt nincs szabad időpont.

Mindenkinek kitartás, és egy nagy kalappal!!!!

Üdv..

Vria

drnagyzs # 2009.04.27. 14:06

Kedves fórumozók! Lassan két éve hogy túlvagyok a szakvizsgán, akkor azt hittem, megőrülök, és vertem a fejem a falba, minek mentem jogásznak... most már másképp látom, örülök hogy nem adtam fel. mindenkinek kitartást kívánok, tudom, munka mellett nem egyszerű (én is úgy csináltam, majdnem ki is rúgtak...) de ha időben nekiálltok, meg lehet csinálni! Nem érdemes sokkot kapni, ha valaki beijeszt azzal, hogy ezt is kell tudni, meg azt is mert ha nem, véged... Személy szerint azt mondom, ha alaposan és lelkiismeretesen készülsz, azt a vizsgáztató is látja, és tiszteletben tartja. fontos: visszafogottság, nem mellébeszélés, ha valami nem megy, nem szabad kétségbeesni, kérdezz vissza nyugodtan, hogy esetleg legyen szíves még egyszer fogalmazza meg a kérdést. Persze alapvető doglokat illik, sőt kell tudni, de senki nem tud mindent, pláne ha teljesen mással foglalkozik, higgyétek el, ezt a legtöbb vizsgáztató is így gondolja. Nem mondom, biztos vagy egy két "gyilkos", de az egyetemen is volt, mégis most mind itt tartotok. :)) Írásbeli: mindent ami belefér, a legtöbben telefonálni is szoktak... Szóbeli: jogszabály alap, rajtam segített a dialógos szakvizsgakönyv, jók a példák, az egyik kérdés pl. az egyik ottani bh-ból volt, vagyis jó ha a bh-kat elolvassátok, de ha nincs rá idő, akkor maradjon a tételes joganyag!! Kalappal mindenkinek, meglátjátok, menni fog! :)

Pronyex # 2009.04.27. 10:27

Sziasztok!

Komplett kidolgozott „C“ tételsor eladó. (ár: 10.000 Ft)
Tel: 20–2239240

Dr. Bíró Ágnes # 2009.04.25. 19:15

Kedves evao!

A Dialog Campusos könyvet nem ismerem, de ha nincs elég időd végigolvasni a megjelölt jogszabályokat, AB határozatokat stb. akkor kénytelen leszel valamilyen könyvől vagy kidolgozott anyagból tanulni. Egyébként szerintem mindegy miből készül fel az ember, leginkább úgyis azon múlik a vizsga eredményessége, hogy éppen milyen bizottságot fogsz ki...

dr. Bíró Ágnes
agnes.biro@avocat.hu

evao # 2009.04.25. 18:03

Kedves Ágnes!
Nagyon szépen köszönöm a gyors válaszodat!
Így egy kicsit megnyugodtam, mert munkajoggal foglalkozom, és ha pont abból nem kellett volna szóbeliznem, azt egy kicsit sajnáltam volna.
Ami igazán aggaszt az alkotm-közig, véleményed szerint a Dialog Campus könyvből elegendő felkészülni?

Válaszodat előre is köszönöm
evao

Dr. Bíró Ágnes # 2009.04.25. 17:01

Kedves evao!

Abból a tárgyból is kell szóbelizni amiből írásbeli vizsgát teszel. Így kapni fogsz külön egy jegyet az írásbelire (ami duplán számít) és külön jegyet fogsz kapni a szóbeli munkajog + tb. részre.

Üdvözlettel:

dr. Bíró Ágnes
agnes.biro@avocat.hu

evao # 2009.04.25. 15:01

Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni, hogy ha én munka-ból megyek írásbelizni, akkor az azt jelenti, hogy szóbelin munkajogot már nem kérdeznek? Vagy ebből akkor írásbelizni és szóbelizni is kell?

Köszönöm előre is a válaszokat!

szenti # 2009.04.23. 14:28

Sziasztok!

Tegnap szerencsésen túlestem életem első szakvizsgáján, úgyhogy most már én is közrebocsáthatom felemás élményeimet, hogy mindenki okulhasson belőlük.

Írásbelizni közig-alkotmányból írásbeliztem. A következő volt a kérdés: XY Macskaellenes Akciócsoport 2004. június 1-jén mindenféle szükséges adat megadása mellett bejelentést tesz a BRFK-nál, hogy 2004. június 6-án gyülekezést szervez, amin tiltakozásképpen felakasztanak 15 kóbor macskát. Mit határoz a rendőrség? Válasz: Tudomásul veszi, mivel a Gytv-ben szereplő két megtiltási feltétel egyike sem áll fenn. De mivel bűncselekményt készülnek elkövetni, előzetes figyelmeztetést követően a helyszínen feloszlathatja a rendezvényt. (Ebben az a szép, hogy a jó válaszhoz az embernek szüksége volt egy időgépesített Btk-ra is, amiből kiderül, hogy a 266/B. § állatkínzás 2004. márciusa óta bűncselekmény.)

Szóbelizni ezután az LB-n voltam, és valahogy nem úgy alakultak a dolgok, mint számítottam rá, de ezek szerint bennem volt a hiba.

Közig-Alkotmányból a cenzor az írásbeli fenntartása után azzal nyitott, hogy hol dolgozom, mit csinálok, és ehhez képest fűzte fel a kérdéseket:

  • hatósági ügyintézés, szakhatóság, mi a különbség szakhatóság és szakértő között?
  • közigazgatási perről röviden
  • milyen média hatóságok vannak, és milyen elvárásokat támaszt a médiatv. egy hírműsorral kapcsolatban?

Ezek után munka-TB kérdések:

  • érvénytelenség a munkajogban
  • közszolgálati jogvita
  • rehabilitációs járadék
  • méltányosságból igénybe vehető pénzbeli ellátások

EU:

  • Bizottság összetétele, működése, hatásköre
  • uniós polgárság intézménye
  • áruk szabad mozgása, vámok, vámunió

Tény, hogy nem igazán voltam összeszedett, de a második két tárgy alatt kezdtem valóban kellemetlenül érezni magam. Azt hittem ugyanis az élménybeszámolók alapján, hogy a tételsor amolyan kiindulási pont, amihez képest körbekérdezgetnek, de valamelyest interaktív módon, betájolva, hogy mégis ki mire kíváncsi. Ehhez képest a második két cenzor ölében ott volt a tételsor, mondtak egy-egy címet, aztán elhallgattak - onnantól nekem kellett volna mondanom szép hosszan, mint a kisangyal. Ez tb-ből elég kellemetlenül jött ki, mivel leginkább a minimum-kidolgozottból tanultam, és a hölgy egyik helyen se vette figyelembe, amit az alapján válaszoltam, mert kifejezetten az intézményi részére lett volna kíváncsi.

Azért végül mégis csak sikerült munkából is átmennem, szóval alapvetően jó véget ért a dolog. Csak hát a hozzáállás nem volt éppen segítőkész.

Bocsánat, ha hosszú voltam, vagy nagyon elrettentettem valakit. A lényeg, hogy írásbelire tényleg mindent be kell vinni (vagy nem csak olyanok mellé ülni, akik azonos tárgyból vizsgáznak), a tb minimumhoz meg hozzá kell nézni a törvényt (ebben a két témában legalábbis mindenképpen), és számolni kell a tipikus tétel-vizsgáztatással is.

Kitartást mindenkinek!

szenti

vria # 2009.04.14. 20:58

Szia! Én ápr. 29-én megyek és ápr. 4-én kaptam meg a levelet. Kiszámíthatatlan ez a bizottság.
Bár még van időm, de úgy érzem, hogy erre a részre hónapokat is lehetne tanulni, akkor sem sikerülne betáplálni a fejembe..

Üdv:

Vria

Nyusztika # 2009.04.14. 11:27

Szenti!

Köszi a választ... telefonon próbálkoztam, hát nem lettem okosabb, persze tanulni kéne csak így nincs akkora motiváció, bár az amúgy is hiányzik nagyon ennél a résznél :-((((( brrrrrrrrrrrrr

Üdv.

Ny.