Fizetett ünnep


K.Istvan # 2023.12.14. 17:15

Üdvözletem.Abban szeretnèk segìtsèget kèrni
, hogy lètezik e olyan , hogy òrabères munkavàllalòkènt nem jàr fizetett ünnep. ? Hivatkozva arra ,hogy innentől amennyiben összejön 168 óra nem kell nekik kifizetni,csak ha attól kevesebb.Ez így a novemberi bèrlapon derült ki , előtte nem volt ilyen.
Köszönöm a segítséget .
Üdv István

Szomorú örökös # 2023.12.15. 05:18

K.Istvan

lètezik e olyan , hogy òrabères munkavàllalòkènt nem jàr fizetett ünnep?

Hogyne létezne? Pl. egyes, non-stop jellegű munkahelyeken több műszakos rendben dolgozóknál
a folyamatos munkavégzés miatt sokszor előfordulhat, hogy bizony ünnepnapon is kell dolgozni.

drbjozsef # 2023.12.15. 05:35

lètezik e olyan , hogy òrabères munkavàllalòkènt nem jàr fizetett ünnep. ?

Attól, hogy órabéres, attól jár neki. Mindegy, mi a bérszámítás alapja, nincs annak köze a fizetett ünnepnapokhoz (Mt. szerint helyesen : munkaszüneti nap).
Lásd : Mt. 101-102.§
Beoszthatnak munkaszüneti napra is dolgozni, ha olyan munkarendben vagy munkakörben dolgozol.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

K.Istvan # 2023.12.15. 09:08

Köszönöm a válaszokat.1 műszak 6-14 ig van a munka idő ,néha szombaton is dolgozunk.Soha nincs munkavègzès ünnepnapon.Mit lehet tenni ebben az esetben?

drbjozsef # 2023.12.15. 09:10

K.Istvan,

Az a baj, hogy nem nagyon értem, mit jelenthet az, hogy "amennyiben összejön 168 óra nem kell nekik kifizetni,csak ha attól kevesebb"

Nem dolgozol véletlenül munkaidőkeretben?

Kovács_Béla_Sándor # 2023.12.15. 11:31

Azt akarja kérdezni, hogy ha órabérre szerződött, akkor kap-e fizetést december 25-ére és 26-ára.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.12.15. 11:32

(Úgy, hogy nem dolgozik aznap.)

K.Istvan # 2023.12.15. 11:35

Nem dolgozom idő keretben.Igazàbòl összes munkavàllalò ami 5 fő összesen mostani fizetésnèl szembesült ezzel a dologgal.A munkàltatònak nyilván nem érdeke utána menni több marad alapon ,ezt gondolom.A bèrszfejtő meg ezzel a 168 óràs dologgal elintézi az egészet,mert hogy nem kell fizetni a mt szerint....

Kovács_Béla_Sándor # 2023.12.15. 11:50

Mt. 146. § (1) bekezdés d) pont szerint a munkavállalót távolléti díj illeti meg óra- vagy teljesítménybérezés esetén a napi munkaidő tartamára, ha az általános munkarend szerinti munkanapra eső munkaszüneti nap miatt csökken a teljesítendő munkaidő.
De ha az a munkaszüneti nap szombatra vagy vasárnapra esik, akkor nem csökkent a munkaidő, nincs potyapénz.

K.Istvan # 2023.12.15. 12:39

Pont ugyan erre hivatkozva nem fizetnek rà ez az érdekes.valahogy màskènt èrtelmezik.De csak hogy novembertől.....Nem tudom merre menjek tovább

Majordomus # 2023.12.15. 21:37

Ha ezt nem tudod elfogadni akkor másik munkahelyet.

Ha beleállsz a konfliktusba akkor nem leszel népszerü.
.
Javaslom konzultálj egy munkajogásszal aki a képviseletedet is vállalná.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.12.16. 08:06

Ennyire nem volt egyértelmű a válaszom? Konkrétan a vonatkozó törvényhelyet idéztem és kommentáltam.

Majordomus # 2023.12.16. 22:13

De igen.
Csak neki a cégnél kell ezt elfogadtatnia nem itt a fórumon.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.12.17. 08:27

Akkor nagyon nem. :) Az én hibám, mondom másképp:

Nem jár fizetés idén karácsonyra azoknak, akik nem dolgoznak 25-én és 26-án. (A munkáltató indoklása nem túl precíz, de a lényeg a lényeg.)

drbjozsef # 2023.12.17. 12:31

Nem jár fizetés idén karácsonyra azoknak, akik nem dolgoznak 25-én és 26-án.
vs.
De ha az a munkaszüneti nap szombatra vagy vasárnapra esik, akkor nem csökkent a munkaidő, nincs potyapénz.

Nem értem. December 25 és 26-a idén hétfőre és keddre esik.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.12.17. 16:25

Szorri vagyok. Csúnyán elnéztem a naptár. :/ (Nekem szombat és vasárnap volt.)

Akkor viszont nézd meg a szerződésedet, K.Istvan, hogyan van benne megadva a munkaidő. Ha úgy, hogy havi 168 óra, és decemberben lesz összesen annyi, akkor igaza van a munkáltatódnak, nem kell távolléti díjat fizetnie.
Ha heti 40 órában van megadva, akkor jár a távolléti díj, mert a jövő héten napi 8 órával ennyi nem lesz meg.
Ha semmi nincs erről a szerződésedben - vagy csak annyi, hogy a napi munkaidő nyolc óra, szerintem akkor sem jár távolléti díj.

K.Istvan # 2023.12.17. 18:27

Köszönöm , előkeresem a szerződést. Persze hétvégère eddig sem fizettek ,de ami hètköznapra esett azzal nem volt gond ezidáig...

Majordomus # 2023.12.17. 22:28

Nem lrsz igaza mert 152 óra a hivatalos munkaidő.

efi99 # 2023.12.18. 18:03

Miért kéne kapnia, amikor nem dolgozik? Más se kap, a ledolgozott kötelező óraszámra kapja, nem arra, hogy ezen felül otthon van hétvégén vagy ünnepnap.

Majordomus # 2023.12.18. 20:19

Szerződés kérdése...

efi99 # 2023.12.18. 20:59

A kérdés akkor is fennáll. Semmi ok arra, hogy nem munkával töltött óráért fizessenek.

  1. Hogy 1 hónapban mennyit lehet dolgozni és ezzel órabéresként pénzt keresni, az nem csak attól függ, hogy van-e benne ünnepnap, hanem pl attól is, hogy mennyi hétvége van és azok hogyan oszlanak el és hogy milyen hosszú a hónap. Emiatt mégsem jajgat senki.
  2. Az órabérben úgy kell megegyezni (azonos munkára), hogy éves szinten egyforma legyen azzal, mintha havi bérben lenne. Tehát ha pl 2000 munkaóra van 1 évben összesen és ezért a havibéres zsebre tesz 6 milliót 1 év alatt, akkor az órabéres bére legyen 3000 Ft/óra és máris teljesen okafogyott azon rugózni, hogy vele hogy kitoltak, mert keddre esik a karácsony és ezért nem tud dolgozni. Pénzénél lesz ő is összességében.
  3. Miért mindig arról az oldalról nézik a havibéres munkaidejét, hogy de jó neki, decemberben is megkapja a fél millát pedig 2 napot nem is megy extra? Ilyen alapon úgy is lehetne ezt szemlélni, hogy de szar neki, néhány hónapban megkapja 18-19 munkanapra a teljes havibért, de a többi 8-9 hónapban rá kell húznia 1-2-3 extra munkanapot mindig, mert nincs ünnepnap, vagy éppen hétvégére esik.
Majordomus # 2023.12.19. 21:25

Mondom. A munkaszerződés tartalmazza.
Nekem fizettek a folyamatos munkarendben fizetett ünnepet. Igaz csak akkor ha dolgoztam.

efi99 # 2023.12.20. 10:36

Még szép, hogy fizették, ha dolgoztál, ahhoz nem kell munkaszerződésben megerősíteni, amit a törvény szerint is jár.
Az én dilemmám az, hogy egyáltalán hogyan merül fel, hogy munka nélküli napért extra "kárpótlást" kéne adni.

drbjozsef # 2023.12.20. 10:46

Tehát ha pl 2000 munkaóra van 1 évben összesen
Ezzel lényegében magad válaszoltad meg a kérdésedet, ha elmorfondírozol rajta.
(Segítség : havibéresnél a hónap eltelik. Órabéresnél?)

efi99 # 2023.12.20. 19:27

drbjozsef
Szerintem nem értetted mire akartam kilyukadni. (Segítség: hogy 1 év alatt ugyanannyit fognak dolgozni és keresni is).