Felmondási idő?


Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.04. 16:40

Ilyenkor ez már nem rendkívüli felmondási ok, hanem jogellenessé teszi a munkavállalói rendes felmondást. A szankciója a le nem töltött felmondási időre eső átlagkereset, illetve ha van az ezen túli károk megtérítése.

pazs # 2011.05.04. 14:46

Lehetőséged van, de ha nem dolgozod le a felmondási időt (a munkáltató nem köteles mentesíteni), akkor rendkívüli felmondásra adsz okot és a munkáltatód minden ebből eredő kárát meg kell térítened.

bonyolult # 2011.05.04. 14:43

Múlt hónap 22-én rendel felmondással megszüntettem a munkaviszonyomat, új állásajánlatot kaptam, jövő hét hétfőn kezdhetnék is a másik munkehelyemen. Felmondásomban kértem a munkáltatómat, hogy részben-, vagy egészben mentesítsen a munkavégzési kötelezettségem alól. Ragaszkodik a felmondási idő - egy hónap - ledolgozásáról. Amennyiben nem tudok jövő hét hétfőn munkába állni a másik helyen, "elúszott" a lehetőség. Mérlegelve: jelenleg 2 napot dolgozom 16 órában/nap, 2 napot pihenek (nincs délutános pótlék, túlóra, fizetett ünnepre sem semmi plussz; szabadságra-táppénzre menni nincs lehetőségem; ha kifizetik a szabadságomat, nem éri el még a minimálbér felét sem. Az új munkelehetőség: napi 8 óra két műszakban, délutános - esetleg éjszakai - pótlék, túlóra kifizetés, szabadság kiadása, 20-22 nap munkanap/hó.
Kérdésem: van-e lehetőségem és ha igen, hogyan juttassam a munkáltatóm tudtára, hogy a felmondási időt nem tudom - és nem is akarom ledolgozni.
Várom megtisztelő válaszukat.

gabogabo # 2011.01.26. 09:06

Köszönöm szépen.

nandy # 2011.01.25. 22:16

A teljes munkaviszonyra kell érteni.

gabogabo # 2011.01.25. 14:16

Kedves Fórumozók!

Szeretném kérdezni, hogy egymást követően több határozott idejű szerződés, valamint határozatlan idejű szerződést követően a felmondási időt a teljes munkaviszonyra lehet érteni, vagy csak az utolsó határozatlan idejű szerződés időpontjától kezdődően? (mindegyik szerződés ugyanannál a munkáltatónál köttetett) A dátumok folyamatosak (2004.08.23.- 2006.08.31. határozott, 2006.09.01.-2006.12.31. határozott, 2007.01.01.-től határozatlan).

Köszönöm szépen segítségüket.
Üdvözlettel

VFJudit # 2011.01.25. 14:10

Köszönöm szépen!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.25. 14:03

Akkor tessék szólni a munkáltatónak, hogy a felmondás storno, mert jogellenes. Ha nem hiszi el, lehet menni a bíróságra.

VFJudit # 2011.01.25. 13:19

A felmondási idő alatt derült ki, hogy a felmondás közlésekor már terhes volt(kb 2-3 hetes)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.25. 13:03

Nem mindegy, hogy akkor lett terhes, vagy akkor derült ki, hogy a felmondás közlésekor már terhes volt.

Egyébként a felmondási idő alatt is keresőképtelenné válhat a munkavállaló; a munkaviszony ilyenkor is megszűnik a felmondási idő lejártával, de passzív táppénzt egy darabig még kap.

VFJudit # 2011.01.25. 13:00

Ha a felmondási idő alatt derül ki, hogy valaki terhes, akkor el tud menni táppénzre, vagy a felmondási idő végén automatikusan megszűnik a munkahelye? Ezáltal a biztosítási jogviszonya?
Jogosult lesz TGYS-re, Gyed-re?
Köszi

hunfrakk # 2010.12.28. 15:44

Munka Törvénykönyve

93. § (1) A munkáltató rendes felmondása esetén köteles a munkavállalót a munkavégzés alól felmenteni. Ennek mértéke a felmondási idő fele. A töredéknapot egész napként kell figyelembe venni.

(2) A munkavégzés alól a munkavállalót - legalább a felmentési idő felének megfelelő időtartamban - a kívánságának megfelelő időben és részletekben kell felmenteni.

(3) A munkavégzés alóli felmentés időtartamára a munkavállalót átlagkeresete illeti meg. Nem illeti meg átlagkereset a munkavállalót arra az időre, amely alatt munkabérre egyébként sem lenne jogosult.

nandy # 2010.12.28. 15:36

A felmondási idő alapból 30 nap, amit le kell dolgoznia a menyasszonyodnak, hacsak a munkáltató fel nem menti a munkavégzés alól.
Ha nem mentik fel, és mégsem megy be dolgozni, az rendkívüli felmondást és kártérítési pert vonhat maga után.

szoros # 2010.12.27. 09:59

Jó napot! Egy kérdésem lenne remélem Önök tudnak nekem segíteni.
Menyasszonyom munkahelyet szeretne váltani. Sajna nem akart képletesen mondva két szék közé ülni.
Egy gyárnál dolgozik, 2 hónapja táppénzen van, hogy egy másik munkahely képzésen részt tudjon venni. 2010. 12. 22.-én értesült róla, hogy a képzése sikerült, felvételt nyert, 2011. 01. 01.-től kezdhetne új munka helyén. 2010. 12. 22.étől már vissza ment a táppézről, de pont 22.ke óta a gyárban a téli leállás miatt nem dolgoznak, mindenki szabadságon van, így nem kell bemennie 2011. 01. 03.-ig.
Annyi gond van ezzel, hogy valamivel több mint egy évig dolgozott ennél a cégnél ahova felmondását 2010.12.22.-én beadta. Ott nem vették el tőle ezáltal azt, aznap postán tértivevényesen elküldte.
Amely cégnél dolgozott ott azt mondták neki, hogy majd 2011. 01. 10.-én menyjen vissza és akkor elengedik.
Kérdésem lenne, hogy milyen gondja lehet abból, hogy ha nem megy dolgozni 1 .-től a régi munkahelyére, hanem 1.-én az új munka helyén kezd.
Továbbá neki a munka szerződésében nincs meghatározva a felmondási idő akkor az mennyi lenne neki, mert már sok mindent olvastam egyik szerint 2 hét más szerint 6 hét.
Mi van akkor ha ezt nem dolgozza le.
Válaszaikat előre is köszönöm.

ObudaFan # 2010.11.30. 10:59

a felmondási időmet ledolgozhatom-e a cégnél,vagy a felmonást követő naptól már nem mehetek be dolgozni.

A felmondási idő felére köteles mentesíteni a munkáltató, de mentesíthet többre is.

ObudaFan # 2010.11.30. 10:55

Indokolnia kell, és az nem elég indok, hogy nem vagy ott 3 éve, de az elég indok, hogy átszervezés van a cégnél. Ha pedig nem kifejezetten diszkriminatív, hogy épp téged küldenek el, nem kell azt megindokolni, hogy miért épp téged.

kofe25 # 2010.11.30. 08:31

Üdvözlöm! A cégnél ahol dolgozom,leépítést kezdtek, Havi 29 embert küldenek el,nehogy csoportos leépítésnek minősüljön. A kérdésem az lenne, hogy kirúghatnak-e azért mert még nem vagyok ott 3éve,és hogy a felmondási időmet ledolgozhatom-e a cégnél,vagy a felmonást követő naptól már nem mehetek be dolgozni. Melyik a jobb megoldás: közös megegyezés vagy a cég mondjon fel nekem, de azt indokolnia kellene ugye? Elég indok-e az hogy nem vagyok ott 3éve? Válaszát előre is köszönöm.

bolondmelós # 2010.11.14. 14:27

Holnap menj be, és kérd el a közös megegyezést tartalmazó okiratot, hogy átnéznéd.
Ha nem adják, hát pech de majd valaki ír valamit, hogy
csikard ki.
Az lenne rádnézve ütős, ha az ő általuk esetleg aláírt
közös mellé kapnád meg felmondásod, amin van valami tartalmi hiba, főleg az ok megjelölése- tehát nevetséges indokkal rúgnak ki, vagy nem okszerű, tehát azért nem rúghatnak ki, mert mondjuk nagy lett a hasad.
Amiket leírtak arra figyelj oda.

ja és a szóbeli felmondás nem felel meg a törvénynek!
Csak írásban lehet ilyen jognyilatkozatot tenni.

bolondmelós # 2010.11.14. 14:16

hefata: a többiek már a lényeget elmondták/leírták.
de nandynak van inkább igaza,
hogy kellett volna egy írásos felmentés a munkavégzés alól- így simán rád verhetik az igazoltalant.
Táppénz, mint nem túl elegáns megoldás, vagy hétfőn
ha az lett volna a következő munkanapod- irány manukahely.

a "közös megegyezést" elhoztad? Tanúk voltak, hogy nyomást gyakoroltak rád? Mellédállnak adott esetben akár védetten-név nélkül egy félreeső irodában?
Van akármid ami még téged igazol?
Feljegyzés, ami hozzád ragadt, vagy bármi.

nandy # 2010.11.14. 11:26

Amíg nem kapod meg a felmondásod, vagy nem mentenek fel írásban a munkavégzési kötelezettséged alól, addig menj be a munkahelyedre, nehogy otthon ülj!

hefata # 2010.11.13. 12:46

Köszönöm a választ. Nehéz türelmesen ülni és várni, miközben ha kivehetném a szabadságomat, mehetnék munkát keresni.
Hát így jártam.

ObudaFan # 2010.11.13. 09:58

Várd meg az írásos felmondást, majd fordulj ügyvédhez, hogy nem lehetséges-e munkaügyi pert indítani. A munkáltató köteles felmondását megindokolni. Az indokolásból a felmondás okának világosan ki kell tűnnie. Vita esetén a felmondás indokának valóságát és okszerűségét a munkáltatónak kell bizonyítania. A felmondás indoka csak a munkavállaló képességeivel, a munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, illetve a munkáltató működésével összefüggő ok lehet.

A ki nem adott szabadság megváltását követelheted, már ha a hátralevő időben a munkáltató nem adja azt ki.

hefata # 2010.11.13. 09:02

Jó napot! Tegnap szóban felmondtak nekem, s bár ki akarták csikarni belőlem, hogy közös megegyezés, én kitartottam amellett, hogy nem akarok elmenni. Ettől függetlenül közölte, hogy dec. 31. és nincs miről tovább beszélni. Ebben a légkörben most már nem is szívesen maradnék, de dolgoznom muszáj, hiszen el kell tartanom magunkat. Mi most a teendőm? Két éve dolgozom itt, tehát a felmondási időm 30 nap. Mivel közel az év vége, nekem hiába engedik el december második felét, akkor már munkát nem tudok keresni januártól. Van még 10 nap szabadságom, ezt kivehetem? Úgy olvastam, hogy a felmondást írásban kell megkapnom, tehát most várjak, amíg ez megérkezik? De ha csak november végén adja át, akkor már mihez kezdek?

Köszönöm PT

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.23. 09:53

35 nap. Ha te mondasz fel, akkor az egész letöltésére kötelezhet a munkáltató. Ha ő mond fel, akkor legalább a fele alatt fel kell mentenie a munkavégzés alól.

wenerb # 2010.09.23. 09:42

Sziasztok!

Tudnátok segíteni abban, hogy mennyi a felmondási időm a jelenlegi szabályok szerint, ha 3 éve és 2 hónapja dolgozom a jelenlegi munkahelyemen? Hány napot kötelező ebből ledolgoznom? Köszi!