40 év munkaviszony után nyugdíj


V.Judit # 2010.11.22. 11:15

Szerintem a GYES beleszámit a munkaviszonyba, mert a munkakönyvben is úgy van, hogy ettől-eddig tart a munkaviszony, és abban benne van a gyes is. Vagy hozzáadják, most már teljes a zürzavar.

Veci # 2010.11.22. 11:14

V.Judit
Légyszíves ne kavard össze. Amiről te írsz az legutóbb az 1951-ben született nőket érintette és érinti. Te le vagy maradva, azzal a feltétellel 2008-ban lehetett utoljára elmenni, az akkor 57 éveseknek.
59. évesen azok a nők mehetnek előrehozott nyugdíjba, akik 1952 és 1953-ban születtek. Ha van 40 év szolgálati ideje, akkor csökkentés nélkül.

1997. évi LXXXI. törvény a társadalombiztosítási nyugellátásról
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

18/A. § (1) Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult az a 60. életévét betöltött, 1950-ben született férfi és az az 59. életévét betöltött, 1952-ben vagy 1953-ban született nő, aki

  1. legalább 40 év szolgálati időt szerzett, és
  2. azon a napon, amelytől kezdődően az előrehozott öregségi nyugdíjat megállapítják, a Tbj. 5. § (1) bekezdés a)-b) és e)-g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll.

(2) Csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult az a 60. életévét betöltött, 1950-ben született férfi és az az 59. életévét betöltött, 1952-ben vagy 1953-ban született nő, aki

  1. legalább 37 év szolgálati időt szerzett, és
  2. azon a napon, amelytől kezdődően a csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjat megállapítják, a Tbj. 5. § (1) bekezdés a)-b) és e)-g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll.

(3) A (2) bekezdés szerinti esetben a csökkentés mértéke a társadalombiztosítási nyugdíj megállapításának időpontjától az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig terjedő időszak minden 30 napjára, de legfeljebb 1095 napra - 40 év szolgálati időnél

  1. 1-365 nappal rövidebb szolgálati idővel rendelkező személy esetében - havi 0,1 százalék,
  2. 366-730 nappal rövidebb szolgálati idővel rendelkező személy esetében - havi 0,2 százalék,
  3. 731-1095 nappal rövidebb szolgálati idővel rendelkező személy esetében - havi 0,3 százalék.

Üdvözlettel Veci

nagyi5 # 2010.11.22. 11:11

Kedves Veci!

Pedig te olyan jól értelmeztél és tisztán láttál mindent.Mindenkinek érthetően eltudtad mondani a rá vonatkozó rendeletett.
Látod most itt a baj,hogy úgy csűrik csavarják az egészet,hogy még az se legyen tisztába a dolgokkal aki evvel foglalkozik napi szinten.
A lányom az ELTÉ-re jár TB-szakra,utolsó éves TB.-szakértői diplomája lesz . És még a fősulin sem látják tisztán ezeket a dolgokat.

Pirénce # 2010.11.22. 11:10

Kedves Veci!
Én még hiszek a mesékben, bár a korom nem indokolná :)
Vezessük tovább a törvénytervezetet mint laikusok. Szóval, ha több gyermek van 3-nál akkor is a nyolc év a plafon, vagyis nem 8x3=12, ez stimm. Tehát a 32 év munkaviszony, plusz a 8 év gyes összege 40 év.
Namármost, ha magammal példálózom, akkor 2 gyerek, 4 év gyes, tehát 36 év eeffektív gályarabság, plusz 4 év gyes ugyancsak egyenlő 40 évvel.
Mindenképpen érdemes megvárni a pénteki beadvány véglegesítését, mert a találgatások csak nagy adagú dózisban mérgeznek minket.

Veci # 2010.11.22. 11:08

lenolaj1
Te csak ne bizonytalanodj el! Az előrehozott nyugdíjhoz a tv. 18/A-18/B.§-t nem módosítják a a beadott javaslatban. A számítást sem, ami a te esetedben a 12. § szerint lesz a számítás a hatályos tv. szerint. Neked lesz választási lehetőséged előrehozott nyugdíj 59. évesen, vagy ha hamarabb melenne a 40 év munkaviszonyod, akkor a tervezett kedvezménnyel mehetnél nyugdíjba, a nyugdíj számítás a javaslat szerint nem változik (azt a szolgálati idő szerint számítanák).
ITT a nyugdíj tv.: http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…


Üdvözlettel Veci

Ladányi # 2010.11.22. 11:07

Sziasztok !
El akartam menni itthonról, de nagyon kijönnek belőlem a következők, P I R É N C E -nek címezve:

Nyugodt lehetsz, ismerjük a Futárposta elérhetőségét. Gondolom akkor Te is olvastad a N. Úr levelét a Köztársasági Elnök Úrnak, a parlament őszi jogalkotási munkarendjéről, a 8. oldalon, a nők 40 év sz o l g á- l a t i idővel való nyugdíjba menését illetően. Előző munkahelyemen reggel a szakszervezet híreit olvasva ittam a kávémat 7/15 órako
  • nyugi, 7/30-kor kezdődött a munkaidőm-
Itt ezen a Fórumon a bajban szerencsére a sors össze- verbúvált jó pár a másiknak segíteni akaró,jó szándékú nőt.Te gondolom azt nem tudod, hogy már az is gyógyítja a sebzett lelkeket, ha van kivel megosztanod az épp számodra legnagyobb gondodat ! Felteszünk kérdéseket és a Fórum lelkei, motorjai legjobb tudásuk szerint a segítés szándékával válaszolnak. Ők nem a "pletykalapokból", betelefonálós műsorokból szerzik az ismereteiket.Az se biztos, hogy nézik ezeket.Ők olyan tudással bírnak, amivel mi kérdezők nem. Ez nem politikai Fórum ! Ahhoz semmi köze! Azt meg hogy érted, hogy az Alkotmánybíróság tesz majd keresztbe ? Bitangul irigyeltem mindíg azokat, akiknek egy, vagy két munkahelyük volt. Nekem 4 volt a 42 év alatt. Olyan "szerencsém" volt, hogy se most 18 és fél év, se ezt megelőzően 17 év után se felmondási időt, se végkielégítést sem kaptam.Ez utóbbinál cégen belül, de más Hivatalba kényszerítettek,/igértek fű-fát/ teljesen más munkát kellet tanulnom. Most már ahogy telik az idő, biztos vagyok abban, hogy az elküldésemben szerepet játszott, hogy: ó hát ő januárban nyugdíjba mehet! Hogy az utólsó 7 évben napi 80 km-et utaztam, reggel 5 órakor keltem, bicikli,vonat, rohanás, vissza u.a. hazatérés 17/30-ra.Ha beteg voltam, az orvosi ügyeletre jártam be -krónikus arcüreggyulladásom van-Az igaz, nem kellett követ törnöm, plussz még igazán szerettem is a munkámat. Álmodok vele.
V.Judit # 2010.11.22. 11:06

Kedves lenolaj1

Aki 2011-ben lesz 59 éves, az 2012-ben 60, tehát 1952-ben született, és a hatályos törvények szerint a 1952. dec. 31-ig születettek, még elmehettek 57 évesen nyugdijba,és 38 év szolgálati idővel tehát ez már őket nem érinti, legfeljebb azt aki nem ment el nyugdijba. Ez bennünket érint, akik 1953-ban és még később születtünk. Remélem jól tudom, de mivel én 53-as születésü vagyok és februári, ezért két hónap miatt nem tudtam elmenni 57 évesen nyugdijba.

Veci # 2010.11.22. 11:01

bsu55 és a többi érintett!

IDÉZET a benyújtott tv. javaslat szövegéből:

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban Tny.) 18. §-a a következő (2a)–(2c) bekezdéssel egészül ki:
„(2a) Öregségi teljes nyugdíjra életkorától függetlenül jogosult az a nő is, aki

  1. legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik, és
  2. azon a napon, amelytől kezdődően az öregségi teljes nyugdíjat megállapítják, a Tbj. 5. § (1) bekezdés a)–b) és e)–g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll.

(2b) A (2a) bekezdés tekintetében jogosultsági időnek minősül a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal, valamint a terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban eltöltött idővel szerzett szolgálati idő.
(2c) A (2a) bekezdés alapján az öregségi teljes nyugdíj nem állapítható meg, ha a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idő nem éri el a harminckét évet.”

Részletes indokolás 1. §-hoz (12. o.)
Az a nő, aki az említett kereső tevékenységgel és a gyermekneveléssel összesen legalább 40 év jogosultsági időt szerzett, az életkorától függetlenül nyugdíjba vonulhat. Annak érdekében, hogy a munkában töltött idő meghatározó jellege ne csökkenjen, a kedvezmény igénybevételének további feltétele a minimum 32 év kereső tevékenységgel szerzett jogosultsági idő.

Hááát! Ez az! Az utolsó idézett mondatot nem tudom hogyan értelmezhetjük. Ez a 3 vagy több gyermekes anyáknál szerintem a feltétel (ha a gyermekneveléssel kapcsolatosa igénybe vett ellátásokon kívül dolgozott 32 évet, szerintem így értendő), de a kiemelt sorban leírtakat alapján, a kevesebb gyermekszám esetén kell összesen 40 évnek lennie.
Nem úgy értelmezem (de egyszerű fórumozó vagyok, mint ti), hogy csak a 3 gyermekesek esetén lenne ez a kedvezményes nyugdíjba vonulási lehetőség. DE kitudja, hogy az "apróbetűs részek" mit fognak tartalmazni, akár igaz is lehetne.
Ez majd legkésőbb a Közlönyben leírtakból derülhet ki. De figyeljük a parlamenti eseményeket.


Üdvözlettel Veci

lenolaj1 # 2010.11.22. 10:55

Na ja, aki 2011-ben tölti be az 59 évet, és meg van a 40 év szolg.ideje (amibe még a munkanélküliség is beleszámolódik), az előrehozottba is elmehet.
Sőt, ha több mint 40 éve van, akkor még az évenkénti plusz 2%-ot megkapja. Ugye Veci? Most azért egy kicsit elbizonytalanodtam ...

Veci # 2010.11.22. 10:36

Marzi és a többi érdekelt!
A 24.000 nyugdíjbavonuló legnagyobb része 2011-ben lesz 59 éves, akik az életkori feltételük okán egyébként is nyugdíjasok lehetnének, nagyobb részük rendelkezik is a 40 év szolgálati idővel.
Szerintem legalább 60-70 %-a abba a csoportba tartozik.


Üdvözlettel Veci

Pirénce # 2010.11.22. 10:11

Kedves Fórumozók!
Eddig csak olvastam az írásaitokat, de most meg is szólalok.
Csak biztos forrásból származó hírek hitelesek, sem újságíró, sem betelefonálós műsor műsorvezetőjének véleményére, okoskodására nem szabad adni. Ezt megerősíti az is amitől kibuktam rendesen úgy 2 hete, ha egy képviselő hölgy (L.M.) megengedi magának azt, hogy friss hírként terjessze az úgymond, saját szavaival élve, "folyosói pletykát", akkor nem lehet csodálkozni a kívülállók tudatlanságból, szenzációhajhászásból adódó félrevezető információin.
Mellesleg én is érintett vagyok, 15 éves koromtól dolgozom, 57 leszek és egy kis késéssel talán sikerül nyugdíjba mennem, úgy mint az átkosban nagyanyáink, anyáink 55 évesen, hogy még az unokák nevelésében is kivehessem részem, amíg bírom erővel.
Minden feltételnek megfelelek, egy helyen dolgozom 39 éve, az első munkahelyemen 2 évet nyomtam le, nem voltam munkanélküli, sőt a két munkahelyem között sincs megszakítás, mert kikérővel, vagyis áthelyezéssel jöttem a mostani munkahelyemre.
Mégis van bennem egy kis félsz, mert hol vagyok én a kis porszem az alkotmánybírósághoz képest, egy tollvonással áthúzhatják a még kezdeti stádiumban levő törvénytervezetet.
A parlament.hu-n Futárposta alatt születnek a biztos, naprkakész, új hírek.
Üdv. Mindenkinek

evanyugi # 2010.11.22. 10:01

Sziasztok!

Napok óta figyellek benneteket, és csak most csatlakoztam. Ma olvastam a napi.hu oldalán egy friss információt a törvényjavaslatról, de én nem tudom teljesen értelmezni.

Ladányi # 2010.11.22. 09:39

Sziasztok !

Az biztos, hogy ebben a / kb.35.000 lakosú kisvárosban/ az ipari üzemekben hónapok óta számolják, hogy kik azok a nők, akik januártól nyugdíjba mehetnek ezzel a tervezettel. Tovább megyek,a Nagyvárosba / ahová eddig dolgozni jártam/ levő vasúti Főpályaudvaron is a főnökök kiadták, hogy írják össze, kik azok a nők, akik januártól ezzel a kedvezménnyel nyugdíjba mehetnek.

A Népszabadság cikkét én is olvastam, egyet elhiszek belőle: amennyiben kiveszik a számolósdiból a képzési időt és a munkanélkülit is /ahogy eddig is gondoltam/ pár száz embert fog ez csak érinteni. Akkor mire ez a nagy felhajtás. hogy a 0.5 % nyugdíjjárulék felemelésével, mire kell az a 40 milliárd!? Ennek a pár száz embernek biztos hogy nem kell ennyi.
Az a legbosszantóbb az egészben, hogy Ők teljesen hülyének nézi ezeket a nőket.Hagyjuk ???

Folyamatosan figyelem a Fórumot,ez a leggyorsabb hírforrásom, mert ezek lányok-asszonyok gyorsan és okosan értekeznek a legfrissebb híreken, új fogalmakon.

Jimbo75 # 2010.11.22. 09:22

nagyi5

Ez így van, sajnos a trükközések országa vagyunk, és félek, hogy ez már az Én életemben nem fog változni, bár még csak 35 éves vagyok....
Talán a gyerekeimnek már jobb életük lehet.

bsu55 # 2010.11.22. 09:06

Köszönöm a hozzászólásokat. Nekem is jobb lenne,ha ha ez nem lenne igaz.
4l,5 évem van 3 hónap munkanélkülivel együtt,igy nagyon várom a végkifejletet.

nagyi5 # 2010.11.22. 09:02

Volt olyan tervezet eredetileg ,amiről a Népszabadság ír, de az régebben volt. Utána alkották meg a munkaviszonyost.
A Népszabadság szerintem le van maradva valamiről.
Vagy tud valami újat amit mi nem?
Most már ne döljetek be senkinek!!!
Várjuk ki a végét,ami biztos nem kedvez mejd csak nagyon kicsi rétegnek,erre vigyáznak.
Itt nagyon sokan rosszul járunk. Legyen az diplomás,szakmunkás,több gyerekes, munkanélküli
kevés lesz nagyon aki az Ő tervezetükben szereplő feltételeknek megfelel.

lenolaj1 # 2010.11.22. 08:45

Bsu55, bár nem engem kérdezel, de - ahogy Jimbó55 is írja - ennek a cikknek a gyerekek számára vonatkozó része egy marhaság.

lenolaj1 # 2010.11.22. 08:33

Őszikék 57, ne aggódj, ha lesz akármilyen konkrét döntés, itt a fóron azonnal látható lesz, úgy gondolom, hogy forrni fog a topik. Sokan várjuk a végeredményt - bár én a-tekintetben kissé pesszimista vagyok, hogy ma minden részlet kiderülne.

Jimbo75 # 2010.11.22. 08:23

bsu55

Azért csak óvatosan, a Népszabadság azt írja, hogy 3 gyermekesek mehetnek el 40 év után, Én sehol nem látok ilyet a törvénytervezetben, szóval ők is hintik a hülye dumát...

gyene # 2010.11.22. 07:58

Tudtommal, ezt a paragrafust nem változtatták meg!
32. § (1) Szolgálati időként kell figyelembe venni

  1. a táppénz (betegszabadság idejére folyósított juttatás), a baleseti táppénz, illetőleg a kártalanítási segély, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyógykezelési járadék, az ideiglenes rokkantsági nyugdíj és az időleges rokkantsági járadék folyósításának,
Őszikék57 # 2010.11.22. 07:34

Jó reggelt Mindenkinek!

Állítólag ma fogadják el a nyugdíjazásról szóló törvényjavaslatot?
Nem tudok folyamatosan gép előtt lenni. Kérlek benneteket, ha tudtok, vagy találtok valami bíztosat erre vonatkozóan azonnal tegyétek fel a linket.
Nagyon figyelem ezt a fórumot, és nagyon érdekelt lennék ez ügyben.
Köszönöm.

bsu55 # 2010.11.22. 06:53

Szebb reggelt mindenkinek.

Most olvasom a Népszabadság online-t, fel vagyok háborodva.
Olvassátok el Ti is, hogy hogyan csapnak be bennünket.

Veci mit szólsz ehhez??????

Korall54 # 2010.11.21. 22:12

Marzi és Mindenki, aki szeret ötletelni!

A pontozásról jutott eszembe, hogy valamikor, valahol olvastam, van olyan ország, ahol nyugdíjpontokat gyűjtenek. Nyilván, különboző típusú szolgálati időket másképpen pontoznak.Van, ami több pontot ér, van, ami kevesebbet. Egy ilyen jól kidogozott rendszer talán jobban közelítene az igazságossághoz.
Más: az egyik politikai erő elképzelése szerint a szolgálati idő alatt befizetett járulékot egyéni számlán kéne nyilvántartani, de az állami tb-kasszában.

Lehet, hogy a kettő kombinációja jobbat tudna kihozni.
Sok pont, de kevesebb befizetés, vagy kevesebb pont, de több befizetés - valamit lehetne ezzel kezdeni.

Szép álmokat!


Üdv: Korall (53-as nö)

Korall54 # 2010.11.21. 21:19

Marzi

Jaaa, és a gyerekesek ügye, no az tényleg a legigazságtalanabb, úgy ahogy írod. Szerintem nekik pontozással súlyozni kellene az éveiket, a különböző mértékű gyes idő szerint.

1 gyermek - 3 évig otthon egyszeres pontozás, ha meg előbb dolgozott az anya, a hároméves korig nézve, az 1,5-2-szeres pontozás, vagy valami ilyesmi.
(Nekem nincs gyerekem, ennek ellenére gyerekespárti vagyok))

No mégegyszer: nem eléggé domborítottam ki, hogy a zavaros, kétértelmű fogalmazásból azt lehet később kihozni, amit akarunk, tkp. erről akartam én írni az előbb, amit cáfoltál.

Korall


Üdv: Korall (53-as nö)

könyvmoly # 2010.11.21. 21:12

Marzi!
Köszönöm a válaszod. Várok,izgulok,aggódok,mert nem tudom meddig lesz munkám. A főnököm engem is el akar üldözni más korombeli kollégámmal együtt. Most csak azért nem piszkál mert,hogy elmegyek nyugdíjba.Ha nem jaj nekem meg az idegeimnek azok már amúgy is cafatokban lógnak.