Munkahelyi baleset


brünhilda92 # 2019.09.27. 11:20

Köszönöm! Azt hittem elegendő a felvázolt tényállás. Azt továbbra sem tudom, hogy melyik Kormányhivatal Egészségbiztosítási Hatósági Főosztálya illetékes az üzemi balesetem kivizsgálására, mivel mindkettő a másikra mutat. Mindkettő telefonon közölte ezt velem, így nem tudom hogyan tovább, kihez fordulhatnék... Köszönöm a segítséget!

Zengőbérci # 2019.10.01. 10:05

brünhilda92 # 2019.09.27. 13:20

Köszönöm! Azt hittem elegendő a felvázolt tényállás. Azt továbbra sem tudom, hogy melyik Kormányhivatal Egészségbiztosítási Hatósági Főosztálya illetékes az üzemi balesetem kivizsgálására, mivel mindkettő a másikra mutat. Mindkettő telefonon közölte ezt velem, így nem tudom hogyan tovább, kihez fordulhatnék... Köszönöm a segítséget!

Szívesen.

Nem, nem elegendő.

Egyik sem. (Az egészségbiztosító kizárólag az egyéni vállalkozó üzemi balesetét köteles kivizsgálni és jegyzőkönyvbe foglalni. Minden más esetben a munkáltató kötelessége a munka/úti baleset körülményeit kivizsgálni és az előírt jegyzőkönyvet felvenni, valamint a baleseti táppénz iránti igényt előterjeszteni. Ha ezt nem teszik meg, akkor fordulhat panasszal a kormányhivatalhoz/kormánymegbízotthoz.)

Ha ők nem tudják, mi honnan tudnánk. Erre az esetre tartalmaz szabályt az Ákr. ekként:

Ha egyik sem hajlandó eljárni, akkor az illetékes szervet a felügyeleti szerv jelöli ki.

Hová forduljon? A kormánymegbízotthoz. Elérhetősége itt: http://www.kormanyhivatal.hu/hu

A római jog óta alkalmazzuk az írásbeliséget. Javasolt nem telefonálgatni, hanem írásban, igazolható módon panaszt tenni.

virágoskert58 # 2019.10.02. 08:47

Tisztelt Fórum!
A munkáltató könyvelőjénél leadott táppénzes papir után a TB-nek mennyi idő mulva kell áutalni a táppénzt?
A munkáltatónál nincs TB fizetés. Többször érdeklődtünk, mire a válasz, ha elkészül . Ez kb egy hónap, jobb esetben három hét. Van erre esetleg valamilyen törvény vagy szabály.Keresgem, de egyételműen nem találom. leirva.
Köszönöm a választ

intentio # 2019.10.02. 13:09

virágoskert58 2019.10.02. 10:47

Tisztelt Fórum!
A munkáltató könyvelőjénél leadott táppénzes papir után a TB-nek mennyi idő mulva kell áutalni a táppénzt?
A munkáltatónál nincs TB fizetés. Többször érdeklődtünk, mire a válasz, ha elkészül . Ez kb egy hónap, jobb esetben három hét. Van erre esetleg valamilyen törvény vagy szabály.Keresgem, de egyételműen nem találom. leirva.
Köszönöm a választ


T. Kérdező!

Van.

-Az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez, a jogszabályokban meghatározott határidőben hozott döntéshez való jog. ( Ákr. 2. § )

  • A táppénz, csed, gyed, baleseti és gyermekápolási táppénz iránti igényt a munkavállalónak a foglalkoztatójánál kell előterjeszteni, azaz az orvosi igazolásokat a munkáltatójának kell leadni. (Ebtv. 62. §)
  • Az ellátások igénylése –beleértve az esetleges jogorvoslati eljárást is- az ügyfél számára ingyenes, azaz illeték- és költségmentes. (Vhr. 75/A §)
  • A foglalkoztató a kérelem, illetve a dolgozó által leadott okmányok átvételét hitelt érdemlően (pl. átvételi elismervény adásával) köteles igazolni. (Vhr. 38. §)
  • Ha foglalkoztatónál TB kifizetőhely nincs úgy köteles egy, a MÁK honlapjáról letölthető un. Foglalkoztatói igazolás formanyomtatványt kitölteni és az összes szükséges okmánnyal együtt 5 napon belül a járási hivatalnak továbbítani. (Vhr. 38. § )
  • A kormányhivatal járási hivatala –amennyiben minden adat rendelkezésre áll - köteles az igényt 8 napon belül elbírálni, azaz kérelemről érdemben dönteni, határozatot hozni és/vagy az ellátást kiutalni. Késedelem esetén –mintegy büntetésként- köteles az ügyfél részére megfizetni az illetéktörvényben meghatározott összegű általános tételű eljárási illetéket. (3.000 Ft) Amennyiben az elbíráláshoz nem áll minden adat rendelkezésre, úgy az Ákr. értelmében függő hatályú végzést kell kiadni. Ekkor a max. ügyintézési határidő 60 nap. Amennyiben 60 napon belül sem születik döntés az ügyfél részére –mintegy büntetésként- 10.000 Ft-ot kell fizetni.
  • Ha az egészségbiztosító/kifizetőhely/járási hivatal késedelembe esik köteles az Art.-ban meghatározott késedelmi pótlékkal azonos mértékű kamatot fizetnie a jogosult részére. (Mentesül az egészségbiztosító (kifizetőhely) a kamatfizetési kötelezettség alól, ha annak összege az 1.000.- Ft-ot nem haladja meg.) (Ebtv. 69. § )

Olvassa még el ezt is:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

jogiforum27 # 2019.11.05. 05:16

Tisztelt Fórum!

A munkahelyemen áthelyeztek ideiglenesen egy másik munkakörbe. Itt a harmadik nap elteltével éreztem, hogy "kiújult" a sérvem. (Azért "kiújult" mert az orvos jelezte, a bal oldali műtétje után hogy a jobb is elöbb utóbb problémás lesz).
Én kértem a csoportvezetőm, hogy az esetről vegyünk fel jegyzőkönyvet ami a mai napig nem történt meg. Mivel munkanap kiesés nem történt, mert az eredeti munkakörömbe vissza helyeztek kérdéses számomra, hogy akkor ez nem is munkahelyi baleset illetve kvázi baleset? Vagy mindenről jegyzőkönyvnek kell készülnie?

jogiforum27 # 2019.11.05. 05:17

(Pontosítok)Vagy nem mindenről kell jegyzőkönyvnek készülnie?

vaczkor... # 2019.11.05. 12:51

jogiforum27 2019.11.05. 06:17

(Pontosítok)Vagy nem mindenről kell jegyzőkönyvnek készülnie?

jogiforum27 2019.11.05. 06:16

Tisztelt Fórum!

A munkahelyemen áthelyeztek ideiglenesen egy másik munkakörbe. Itt a harmadik nap elteltével éreztem, hogy "kiújult" a sérvem. (Azért "kiújult" mert az orvos jelezte, a bal oldali műtétje után hogy a jobb is elöbb utóbb problémás lesz).
Én kértem a csoportvezetőm, hogy az esetről vegyünk fel jegyzőkönyvet ami a mai napig nem történt meg. Mivel munkanap kiesés nem történt, mert az eredeti munkakörömbe vissza helyeztek kérdéses számomra, hogy akkor ez nem is munkahelyi baleset illetve kvázi baleset? Vagy mindenről jegyzőkönyvnek kell készülnie?

T. Kérdező!

Jól látja, ez sem nem baleset, sem nem quasi baleset.

Nem, nem kell mindenről jegyzőkönyvet felvenni.

(Azt, hogy mikor és miről kell felvenni a munkavédelemről szóló törvény tartalmazza. Itt találja a jogorvoslatra vonatkozó rendelkezéseket is.)

217/1997. (XII. 1.) Korm. m) baleset: balesetnek minősül az emberi szervezetet ért olyan egyszeri külső hatás, amely a sérült akaratától függetlenül, hirtelen vagy rövid idő alatt következik be, és sérülést, mérgezést, más (testi, lelki) egészségkárosodást vagy halált okoz.

A "kiújult a sérvem" nem minősül balesetnek, hiszen az nem felel meg a baleset a baleset ismérveinek.

Ami jogilag nem minősül balesetnek az nem minősülhet sem munka, sem üzemi balesetnek sem.

Jegyzőkönyvet is csak balesetről kell felvenni.

Főszabály, illetve az irányadó közigazgatási és ítélkezési gyakorlat szerint a meghúzódás, megroppanás, sérv kialakulása a munkaválaló belsejéből, alkati adottságából (vékonyabb, gyengébb hasfal stb.) fakad, ebből következően az jogilag nem minősül balesetnek.

Vannak azonban kivételek, amelyek elbírálása csak az eset összes körülményeinek ismeretében lehetséges.