Betegszabadság, munkaszerződés GYES uán


hani # 2005.06.11. 14:55

Tisztelt the big cat, köszi! Hani

the big cat # 2005.06.11. 14:28

Aki táppénzt kap, az táppénzt kap. Vsitont a szabdságod nem veszik el, legkésőbb a GYES-GYED letelete után kiveheted. Akkora amúgy is öszsegyűlik egy jó csomó.

hani # 2005.06.11. 10:27

Sziasztok! Szeretnék segítséget kérni. Középiskolai főállásu tanár vagyok három éve. Két hónapja táppénzen vagyok, veszélyeztetett terhesség miatt. Így a szabadságom (ami most nyáron kezdődne), nem tudom kivenni, mert a táppénzre vétel folyamatos a szülésig. Így csak 70 %-át kapom a fizetésemnek. Meg fogom-e kapni automatikusan ennek ellenére nyárra, illetve a szabadnapokra járó pénzt, vagy búcsúzzam el tőle? (A körzetorvos szerint a veszélyeztetett terhességi táppénz nem megszakítható a nyár erejéig. És ezt amúgy is pofátlan dolognak érezném). Előre is köszönöm a válaszodat! Hani

kispapa # 2005.06.10. 20:44

Teljes munkaidőben dolgozott. A cég a vámügynöki tevékenységet megszüntette, így nincs összehasonlítási alap. Ha a céget semmi sem kötelezi erre, akkor semmi érdeke sem fűződik ahhoz, hogy a minimálbérnél magasabb összegre módosítsa a mszt.
A TGYÁS és a GYED alapja az 1-179 napi átlag. Mi van ha az én vállalkozásomban bejelentem 1 hétre, vagy vmi egyéb jövedelme van. Ha a szülés előtt felmond, mi alapján számolják a kiadandó szabadságot? Lehet, hogy így magasabb lenne az átlag? Van-e vmi ötletetek, hogyan lehet ebből a legjobban kijönni?
Köszönöm a segítséget!!!

the big cat # 2005.06.10. 18:09

Talán annyit, hogy az alapbérnek nem kell a minimálbérnek lennie, de ha a teljesítményíbérrel (a jutalékkal) együtt nem éri el a minimálbért, akkor legalább arra ki kell egészíteni.

A bérét pedig akkro kell újra megállapítani, ha a fizetésnélküli szabadsága lejár, és azt úgy kell megállapítani, hogy ez megegyezen a hasonló munakkörben dolgozók átlagos emelkedésével.

Szakbarbár # 2005.06.10. 17:24

30.000+jutalék? Részmunkaidős volt talán? Mert alapbérnek legalább a minimálbért meg kell adni, az meg már 2002-ben is 50.000 volt.
A munkaszerződést közös megegyezéssel lehet módosítani, mindenki azt kér, ajánl, amit akar, aztán valahol megegyeztek.
Legalább a minimálbér kétszeresét meg kellene célozni, mert 180-nál kevesebb bérezett nappal a tgyás és a gyed alapja az 1-179 napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
Viszont ha el akar menni betegállományba és csak a betegszabiból lenne bérezett jövedelme, akkor legalább 150.000 kellene, hogy még a 80%-os betegszabi is a minimálbér kétszerse fölött legyen napi átlagban. Mert pl. bruttó 100.000-es alapbérből bruttó 56.000 körüli tgyás és gyed lenni, mert a 80%-os tényleges jövedelemnek a 70%-a lesz az ellátás.

kispapa # 2005.06.09. 20:44

Sziasztok!

Segítséget szeretnénk kérni a következő ügyben.
Feleségem 2002 novemberében szülte első gyermekünket. Előtte vámügyintézőként dolgozott. A msz. szerint a havi bére 30 ezer Ft + 2% jutalék. Ez akkoriban kb. havi 170 ezer Ft bruttó bért jelentett. A munkaköre időközben megszűnt, de a cég tovább működik. A szülést követően TGYÁSt, GYEDet, majd 2004. novemberétől GYESt kapott. Most ismét várandós. 2005. áprilisától betegállományba ment.
A kérdéseink a következőek lennének:

  • A cég megváltoztatná a munkaszerződést. Milyen bér megállapításához van joga, ill. van joga a páromnak? Jó-e az nekünk, ha változtatnak?
  • Mi alapján kell számítani a betegszabadságot? (ami a távolléti díj 80%a)

A segítséget előre is köszönjük!!!