Előrehozott öregségi nyugdíj


Lyonee # 2008.12.18. 20:18

"2009.01.01-től szigorodnak az előre hozott nyugdíjazás feltételei: 60 éves férfi ill. 59 éves nő akkor kérheti ha 40 év szolgálati idővel rendelkezik, míg a csökkentett összegű előrehozott nyugdíjhoz 37 év szolgálati idő szükséges."
Ennek a "hír"-nek az információtartalma a nullával egyenlő. A 2007. évi CLVI. tv. kiegészítette a nyugdíjtörvényt a 18/A-18/B bekezdésekkel 2008 jan. 1-i hatállyal.

monalisa1 # 2008.12.18. 20:37

A Szociális és Munkaügyi Minisztérium illetékes államtitkára a mai nap folyamán ismertette: a Kormány megváltoztatta(= szígorította) a korkedvezményes nyugdíjbamenetel lehetőségét.

monalisa1 # 2008.12.18. 20:40

Az egész változást nem gépelem be, minden olvasható az alanti Világgazdaság-i linkben.

Lyonee # 2008.12.18. 21:55

A cikk nem arról szólt, hogy most szigorította meg a kormány az előrehozott nyugdíjazás feltételeit, hanem arról, hogy a korengedményes nyugdíjazás lehetősége nem szűnik meg jövőre, hanem csak 2010 jan.1-én.
Én viszont beidézem a jogszabályt.
1997. évi LXXXI. törvény
"A 2008. december 31-ét követő időponttól megállapításra kerülő öregségi nyugdíj esetében
18. § (1) Társadalombiztosítási öregségi nyugdíjra a hatvankettedik életéve betöltésétől az jogosult, aki legalább húsz év szolgálati idővel rendelkezik.
(2) Öregségi résznyugdíjra az jogosult, aki legalább tizenöt év szolgálati időt szerzett, és az (1) bekezdés szerint rá irányadó nyugdíjkorhatárt betöltötte.
(3)-(6)
18/A. § (1) 2012. december 31-éig a 62. életév betöltését megelőzően előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult az a férfi, aki 60. életévét betöltötte, illetve az a nő, aki 59. életévét betöltötte, és legalább 40 év szolgálati időt szerzett, valamint a Tbj. 5. §-a (1) bekezdésének a)-b) és e)-g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll.
(2) 2012. december 31-éig csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult, aki legalább 37 év szolgálati időt szerzett, és megfelel az (1) bekezdésben meghatározott egyéb feltételeknek."

monalisa1 # 2008.12.18. 22:19

Kedves Lyeonee!

Az irántad való legnagyobb tisztelettel és elismeréssel, de az én a következőket olvastam több újságcikkben is:

A kormány szerdán módosította a korkedvezményes nyugdíj lehetőségét, mely 2009.01.01-vel hatályba is lép.

Tehát a szigorítás nem 2010.01.01-től hanem 2009.01.01-től már! (A módosító kormányrendelet megjelenésére a Magyar Közlönyben még van f.é évben van idő és mód.)

monalisa1 # 2008.12.18. 22:20

Bocs elírtam, Lyonee

Lyonee # 2008.12.18. 22:57

Kedves monalisa1!
Te nem kevered a korkedvezményt és a korengedményt? A kettő nem ugyanaz. A korkedvezményt szigorították, 2006, majd 2007-ben, 2009. jan 1-i alkalmazással. A korengedményes nyugdíjhoz is ugyanannyi szolgálati idő kell, mint a korkedvezményhez, így természetes, hogy a korengedmény feltételei is szigorodtak. De nem most hozták meg ezeket a tv.változásokat!
A korengedményes nyugdíjazási lehetőséget kitolták még egy évvel a szerdai rendelettel. Eredetileg 2009 jan. 1-én megszűnt volna.
Egyébként tervezik a korkedvezmény és korengedmény rendszerének felülvizsgálatát.

monalisa1 # 2008.12.18. 23:07

Jesszus: korkedvezményes vagy korengedményes... Persze hát, vagyis az utóbbit módosították (= szigorították) szerdától - meghagyni se akarták már...

Köszönet a figyelmedért!

Lyonee # 2008.12.18. 23:57

De azért engem is megkavartál, egy szót elírtam az előző hozzászólásomban. Éjfél felé már az én figyelmem is lankad.
"A korengedményes nyugdíjhoz is ugyanannyi szolgálati idő kell, mint a korkedvezményhez," helyett:
"A korengedményes nyugdíjhoz is ugyanannyi szolgálati idő kell, mint az előrehozotthoz".
Azért szigorodott meg, mert az előrehozottat már megszigorították, és ez csak következmény.

lenolaj1 # 2008.12.19. 20:17

Kedves Lyonee!
55 éves, jelenleg 41 évi munkaviszonnyal rendelkező nő vagyok. Elvileg 2012 februárjában elmehetek előrehozottba, a 1997. évi LXXXI. törvény 18/A. § (1) paszusa szerint. Mondanom sem kell mennyire várom!!!
A kérdésem a következő:
véleményed szerint mekkora az esélye annak, hogy addig (2012.02-ig) hozzányúlnak ehhez a törvényhez? A félelmem az, hogy esetleg 3 éven belül megváltoztatják az előrehozottba menés feltételeit, persze számunkra kedvezőtlenül.

Tudom, hogy nem jós vagy, hanem egy egyszerű segítő, de nálam biztosan közelebbről látod ezeket dolgokat, ezért kérlek, mondd el a véleményed erről - ha van.
Köszönettel
lenolaj1
esetleg ha bárki más, aki hallott valami fülest erről és megírná, szívesen olvasnám

monalisa1 # 2008.12.19. 20:40

Már f. év dec. 31-vel meg akarták szüntetni a korengedményes nyugdíjba menetel lehetőségét, most adtak még egy év "kegyelmet".

Az új, a 2009.01.01-én hatályba lépő aktuális törvénymódosítással nő esetében legkorábban 59 éves korban lehet teljes pénzzel nyugdíjba menni, míg csökkentett összegűvel 57 évesen - ha a munkáltató egyik is másik is esetben hajlandó befizetni a szükséges összeget a nyugdíjalapba.

Azt hogy miként is lesz a jogszabály 2009.12.31-től azt ma senki meg nem tudja mondani - még "ők" sem.

Monalisa
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2008.12.19. 20:42

Éppen arról van szó, hogy a jelenlegi 62 év nyugdíjkorhatárt 5-10 év alatt fokozatosan 65 életévre emelik majd fel.

mirror # 2008.12.19. 21:08

Kedves Lyonee!
Egy KINCS vagy itt nekünk, okos, konkrét és türelmes. Válaszodat köszönöm, azt hiszem, sokkal nyugodtabb lesz a karácsonyom.
Békés, boldog ünnepeket kívánok Neked és minden fórumozónak!

nandy # 2008.12.19. 21:10

monalisa:

fejezd be!!! Nem korengedményes, hanem előrehozott nyugdíjról beszélünk. Bár te nyilván nem tudod, mi a különbség a kettő között.

(Tudom, tudom, majd kijavítanak téged, ha rosszul mondod. Kár, hogy addigra a kérdező már elfogadta a te ROSSZ válaszodat)

Ja, hogy te vagy Lyonee... Akkor bocs.

lenolaj1 # 2008.12.19. 21:23

Köszi a választ.
Bár én nem írtam korengedményes nyugdíjról.
Én szimplán előrehozottba mennék az alább említett törvény szerint. Remélem az előrehozottra nem vonatkozik az általad említett egy év "kegyelem".
Vagy igen???
S nem azt kérdeztem, hogy milyen lesz a jogszabály, hanem hogy érzésetek szerint ..., véleményetek szerint ..., hallottatok-e valamit ezzel kapcsolatban ..., ti ezt hogy gondoljátok ...?

Ha az előrehozott nyugdíjba vonulás feltételei 3 éven belül változnának, az nagy baj lenne, mert akkor csak számunkra kedvezőtlenül változhat, és azt nem bírnám ki - jönne a seppuku :)

monalisa1 # 2008.12.19. 21:46

nandy,

Az előrehozott nyugdíjjal kapcsolatban írtam, vagyis arról is. Ha esetleg mást olvastál ki belőle...

Sokan vannak akik talán soha nem tudnak már élni a lehetőséggel, mert mire elérik az adott életévet és megszerzik a meghatározott szolgálati időt, addigra a jogszabály megváltozik... És ismét és ismét. Így pedig legfeljebb majd csak 62 évesen mehetnek nyugdíjba, vagy mint a "nyugdíjreform" tervezete: 65 évesen majd.

Szóval aki 2009-ben rendelkezik meghatározott életkorral és elegendő szolgálati évvel az még elmehet előrehozottba, 2010-től azonban megszűnik ez a lehetőség - a kormány jelenlegi tervezete szerint.

Részemről ez és ennyi.

nandy # 2008.12.19. 21:47

lenolaj:

A nyugdíjbiztosítás egy speciális szakterület. Így hát szerintem várd meg, amíg Lyonee válaszol. Laikus véleményére pedig ne adj... A nyugdíjad múlik rajta.

nandy # 2008.12.19. 21:49

(Zárójelben jegyzem meg, hogy a TB-törvényekben alig van változás, nyugdíjat érintő egy sem, így jelenleg a 2008. évi jogszabály a hatályos, és az lesz érvényes 2009-ben is.)

nandy # 2008.12.19. 21:52

monalisa:

Szó szerint ezt mondtad:

Már f. év dec. 31-vel meg akarták szüntetni a korengedményes nyugdíjba menetel lehetőségét, most adtak még egy év „kegyelmet“.

Ebből nem lehet mást kiolvasni...

Az új, a 2009.01.01-én hatályba lépő aktuális törvénymódosítással nő esetében legkorábban 59 éves korban lehet teljes pénzzel nyugdíjba menni,

Ilyenről pedig szó nincs...

Kérlek, ne beszélj üssze-vissza.

Lyonee # 2008.12.20. 19:54

Kedves fsteve és mirror!
Örülök, ha érdemben tudok segíteni, ha van időm szívesen teszem. Köszönöm a kedves szavakat, és kívánok Nektek, és egyúttal minden fórumozónak békés, boldog karácsonyt!
Lyonee

monalisa1 # 2008.12.20. 20:41

nandy,

Önkritikát gyakorlok: egy kalap alá vettem a korengedményes nyugdíjt és az előrőhozott öregségi nyugdíjt - hiba volt.

Lyonee # 2008.12.20. 21:19

Kedves lenolaj1!
Én sem tudok többet, mint te, egyébként nem vagyok nyugdíj, vagy TB szakértő, teljesen más területen dolgozom. Néhány éve követem a nyugdíjjal, közalkalmazotti jogviszonnyal kapcsolatos törvények változásait, nagyon sok fórumozónak segítettem, adtam tanácsot. Látnok nem vagyok, a médiát figyelem, és az országgyűlés folyamatban lévő irományait. Jelenleg nincs olyan előterjesztés, amelyik az előrehozott nyugdíjjal foglalkozna. Viszont sokat cikkeznek arról, hogy Mo-on alacsony a nyugdíjba vonulók átlagéletkora, fel kéne emelni a nyugdíjkorhatárt, stb. Persze, ehhez munkát is kéne adni.
http://www.privatbankar.hu/…ikk/cikk.php?…
"Az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) múlt pénteken úgy foglalt állást, hogy a következő fél évben mindhárom oldal az egész korengedményes, korkedvezményes nyugdíjrendszert áttekinti - közölte az államtitkár.
A kabinet azért kezdeményezte az OÉT ülésén a korengedményes nyugdíj 2010-ig való fenntartását, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben ezzel is segítse azokat, akiknek a munkahelyük elvesztése esetén a korengedményes nyugdíj biztosítja a megélhetést"
Itt sincs szó az előrehozott ny-ról. A korengedményes nyugdíjjal kapcsolatban meg az a véleményem, hogy az a munkáltató amelyik kénytelen álláshelyeket megszüntetni nem tud nyugdíjat finanszírozni.
Szerintem az előrehozott ny. feltételrendszere nem fog 2-3 éven belül változni. Reménykedjünk, hogy ennél rosszabb már nem jöhet.

A cikk egy helyen pontatlan:
"2009. január 1-jétől mindkét nem 57 évesen kérheti a korengedményes nyugdíjazást, ha az előrehozott öregségi nyugdíj esetén 40, a csökkentett előrehozott nyugdíj esetében pedig 37 éves szolgálati idővel rendelkezik. "
Helyette:
2009. január 1-jétől mindkét nem 57 évesen kérheti a korengedményes nyugdíjazást, ha az előrehozott öregségi nyugdíjhoz szükséges 40, vagy a csökkentett előrehozott nyugdíjhoz szűkséges 37 éves szolgálati idővel rendelkezik.
Az index meg akkora marhaságot írt, hogy legjobb elfelejteni.
Szóval, a média is sokszor össze-vissza ír mindent.

Lyonee # 2008.12.20. 21:33

Monalisa1!
Annyiban vehetők egy kalap alá, hogy a korengedményes nyugdíj egyik feltétele, hogy meglegyen az előrehozott nyugdíjazáshoz szükséges szolgálati idő.
A másik feltétel, (életkori feltétel) hogy az öregségi nyugdíjkorhatárt 5 éven belül elérje, de ne legyen jogosult előrehozott nyugdíjra. A harmadik, hogy a munkáltató szerződést kössön a nyugdíj finanszírozására.
Vagyis, azoknak találták ki a korengedményes nyugdíjazást, akiknek az előrehozott nyugdíjhoz szükséges szolgálati idő megvan, de az életkori feltétel nincs meg.

sztaro # 2008.12.21. 13:04

Kedves Fórumozók!

Édesanyám életét nagyon megkeserítette ez a minapi bejelentés, amely szerint 2009-ban már csak 59 évesen lehet előrehozott nyugdíjba menni. Ő idén már elmehetett volna előrehozott nyugdíjba, mert 1951-es születésű közalkalmazottként (óvónő) az 1997-es törvény 2007-es kiegészítése szerint jogosult lett volna rá. Állítólag a Magyar Közlönyben megjelent valami táblázat is erről, és ott az áll, hogy az 1951-es születésűek idén, 57 éves korukban, 38 év munaviszony után előrehozott nyugdíjba mehetnek.

Édesanyám különböző okok miatt úgy döntött, hogy majd 2009-ben vonul nyugdíjba.

Kérdésem: Létezik, hogy a már idén megszerzett jogot jövőre elveszti, és emiatt most 2010-ig (59 éves koráig) várnia kell???

Mellesleg, ha ez így van, nagy aljasság, hogy az év utolsó napjaira hagyják az ilyen döntéseket a parlamentben, hogy szenvedő alanyok már ne indíthassák el a nyugdíjazásukat...

Nagyon megköszönném, ha valaki mondana valami megnyugtatót, mert különben nagyon stresszes ünnepeknek nézünk elébe.

Előre is köszönöm, és szép Karácsonyt kívánok mindenkinek!

Üdvözlettel:

Sztaro

Veci # 2008.12.21. 14:28

Kedves sztaro!

A Lyonee majd pontosan tud neked válaszolni a kérdésedre, aki nagyon készségesen segít, mint ahogy annyi sok tanácstalan embernek.
Valójában én is 51-es születésű vagyok, mint az édesanyád. A felmentésem áthúzódik a 2009-es évre, de a jogosultságot megszereztem még ebben az évben. Mostmár csak a feltételek közül a jogviszony megszűnése van hátra. Tehát, ha édesanyád megszerezte a szolgálati időre vonatkozó feltételt, akkor a jogviszony megszűnése után nyugdíjba mehet. Hallottam én is a nyugdíjas fórumon a Tv-ben, hogy jövőre már 59 évesen lehet nyugdíjba menni. Erre megkérdeztem a nyugdíjintézetet, s ott elmondták, csak arra vonatkozik az 59 éves korhatár, aki 1952 után született. Csak azért írok gyorsan, hogy nyugodjatok meg.

Üdvözöllek téged és Lyonee-t is, Veci


Üdvözlettel Veci