Előrehozott öregségi nyugdíj


szafika # 2012.12.06. 10:00

Simonildi , már nincsen előrehozott nyugdíj , idén jan. 1-től nincsen . Akkor tudott volna idén novemberbe elmenni nyd-ba ,/ korhatár előtti ellátásra , ez lett a neve / ha meglett volna a 42 éve idén , és a munkáltatóval kötött volna megállapodást , v egyoldalú jognyilatkozatot tett volna a munkáltató felé tavaly dec.31-ig . Kértetek már szolgálati idő megállapítást ? a K01-es nyomtatványon ? Ha a férjed 60 éves , akkor meg kellene , h legyen a 42 éve , a férjemnek beleszámoltak mindent , szakmunkás iskolát , katonaságot , így sincsen meg a 42 év a férjednek ? Kár , h nem érdeklődtél előbb ,mert , ha nem jönne össze akkor 62 éves koráig kellene dolgoznia , ha van még munkahelye . Ha viszont nem volt esetleg tavaly munkahelye , akkor sajnos még rosszabb a helyzet , mert sok 52-es fiúnak éppen ezért nem sikerült elmennie korhatár előttibe idén , mert nem volt kivel megállapodást kötnie .

Gariba # 2012.12.06. 02:32

Bocsánat, de megint nem látom, amit válaszoltam, még tegnap. Nagyon köszönöm a válaszaitokat. Kezdem érteni a dolog logikáját. Nem csak a betöltött kort, a megszerzett szolgálati időt, hanem ezek szerint a munka intenzitást is nézik. Többen felvetettétek, hogy nézzek utána diákmunkaként szerzett időnek. Én technikumba jártam, ahol minden szünidőben kötelező volt 1 hónapot dolgozni valahol gyárban. De nem találták nyomát. Elmentem a volt iskolámba, ahol kiállítottak egy igazolást arról, hogy én ott végeztem és a képesítő vizsga feltétele volt ez a nyári munka, tehát mivel képesítő vizsgát tettem, el kellett végeznem ezeket a nyári gyakorlatokat. Az ügyintézőm csóválta a fejét, de végül 1 hónapot mégis elismertek, a másik kettőt nem. A nagyobb bajom viszont az, hogy van egy olyan 1 év és 3 hónapom, amikor a TB nyilvántartás szerint fizetés nélküli szabadságon voltam, de ez nem igaz. Ez a munkahelyem még ma is létező intézet, de kiderült, hogy a személyi dossziém nincs meg, a munkaügyis kolléganő is most megy nyugdíjba, "sétáló idejét" tölti. Megfellebbeztem a határozatot, de a másodfok is elutasított. Tegnap beadtam a fellebbezésemet a Munkaügyi Bíróságra. Nincs-e ebben tapasztalatotok, hogyan tudnám bebizonyítani, hogy NEM voltam fizetés nélküli szabadságon?

Gariba # 2012.12.06. 02:06

Próba

simonildi # 2012.12.05. 17:44

1952.novemberben született férjemnek 2013 junius 1-én lesz meg a 42 éves munkaviszonya. Elmehet előrehozott öregségi nyugdíjba? Milyen lesz a csökkenés mértéke? Változik a nyugdíjszámítás 2013-tól?

senkifoldiek # 2012.12.05. 11:08

KETTŐS MÉRCE
Előzetesben megjegyzem semmi bajom a nyugdíjasokkal, de hogy is van ez? Tisztelt nőtársaim 55 éves kor helyett 65 a nyugdíjkorhatár, dolgozz 10 évvel többet, nyugdíjat egyre kevesebbet kapsz mivel évről évre kedvezőtlenebbek a nyugdíjszámítás szabályai.
Munka nincsen!!!!!!!!!!!!
Élj a nagy semmiből 10 év múlva jönnek a Ratkó korszakosok. Egy olyan tömeg, amely amúgy is veszélybe sodorja a már ingadozó nyugdíjrendszert,és veszélyezteti a nyugdíjba levőket is.
Nem jobb lenne ha fokozatosan
vezették volna be a továbbiakban is a nyugdíjkorhatár emelését, megtartva a csökkentett összegű előzetes nyugdíjazást. A forrásait előteremthetnék a nyugdíjak maximalizálásával ( maximum nyugdíj 200 ezer forint).
Így talán elkerülhetőbb lenne egy nagy tömeg bajba kerülése.

Lyonee # 2012.12.04. 17:04

A szerzett jog érvényesítéséről van szó. Aki tavaly nem szerzett jogot nyugdíjazásra, az 2012-ben sem tud mit érvényesíteni. Az 53-as nők, a tv. szerint 2012.dec.31-ig tudnak még jogot szerezni, és aki nem él az ellátással, az ezt a jogát később is gyakorolhatja.

sitimaci # 2012.12.04. 12:47
    • Köszönöm gyors válaszodat!!!---Akkor tehát,nem figyelt eléggé!---Igen,én mindig ezt mondtam és az én példámból kiindulva!!!---Én annak idején,jóformán másra sem tudtam figyelni mint a nyugdíjba menetelemre,néztem,böngésztem mindent!!!---Sajnálom Garibát,de sokan így jártak!!!--Akkor találjon "valahol" 145-napot de gyorsan,ha tud!!!--Szia-Pisti---
sitimaci # 2012.12.04. 11:37
    • Akkor most mi volt a baj 'garibával'???---Lekésett,már én is összezavarodtam hirtelen!---
sitimaci # 2012.12.04. 11:29
    • Kedves Gariba !---Nem tudtál elmenni???--'sorstárs' és'fagyöngy' belinkelt ide alulra egy tájékoztatást!--Mi történt,talán valami nem úgy alakult,hibáztál???---Üdv.Pisti
Gariba # 2012.12.03. 22:10

Sajnos nem látom a kérdésemet. Lehetséges, hogy még szerkesztőségi moderáció alatt áll? Kb. 3-4 napja írtam Gariba néven és könyvjelzőbe tettem ezt a fórumot, hogy visszataláljak a válaszért.
A problémám a következő volt:
Korhatár előtti nyugdíjba szerettem volna menni, ezért 2011-ben szolgálati idő megállapítását kértem. 2011. december 31-ig megállapított szolgálati időm: 36 év 220 nap.
A 2011. évi CLXVII. Törvény értelmében 2011. december 31.-ét követő kezdő naptól korhatár előtti öregségi nyugdíjat már nem lehet megállapítani, de korhatár előtti ellátásra többek között jogosult „az az 1953. évben született nő, aki 59. életévét betöltötte és a korhatár előtti ellátás kezdő napjáig, de legkésőbb 2012. december 31-éig legalább 37 év szolgálati időt szerzett.”
E feltételeknek én megfelelek, 59 éves, sőt már 60 éves is elmúltam, több, mint 37 év szolgálati időt ebben az évben, vagyis 2012-ben már megszereztem, csak nem 1953-ban, hanem 1 évvel korábban, 1952-ben születtem. Feltételezem, hogy a jogalkotónak nem volt szándéka kizárni ebből a lehetőségből az idősebb korosztályt. Vagy igen?
A választ előre is köszönöm!

fagyongy55 # 2012.12.03. 16:04

Nő aki 2011.12.31-ig 37 év szolgálati időt szerzett, s 2012-ben betöltötte az 59. évét, bármikor érvényesítheti a korhatár előtti ellátását vagy csak 2012-ben? A másik kérdésem, hogy a rokkantaknak 2011-ig szolgálati időnek veszik az ellátásukat? Kérem, hogy ne a törvény szövegét írja meg, mert nem tudom értelmezni.
Saját kérdés

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Tisztelt Asszonyom!

Az az 1953-ban született nő, aki 2012-ben betölti az 59. életévét és legkésőbb 2012. december 31-éig rendelkezik minimum 37 év szolgálati idővel - korhatár előtti ellátásra jogosultságát - az öregségi nyugdíj korhatárának (63. életévének) betöltéséig bármikor érvényesítheti.

A rokkantsági nyugdíj folyósításának időtartama nem minősül szolgálati időnek.

Azonban a 2011. december 31-ig élt előrehozott (csökkentett összegű előrehozott) öregségi nyugdíjra való jogosultság, valamint a csökkentés mértékének megállapítása szempontjából szolgálati időként kellett figyelembe venni a rokkantsági nyugdíj és baleseti rokkantsági nyugdíj folyósításának időtartamát.

Természetesen, ha Ön 2012. január 1-jét megelőzően rokkantsági nyugdíjban részesült, úgy az előrehozott nyugdíjjogosultságához szükséges szolgálati idejének megállapításánál a rokkantsági nyugdíj folyósításának tartamát figyelembe vesszük.

sorstárs55 (törölt felhasználó) # 2012.12.03. 15:53

Kedves sitimaci!

Örülök, ha segíthetek az embereknek eligazodni a "jogukban", hiszen olyan félreérthető rendelkezések jelennek meg.

Én is köszönöm a segítséged!

Üdv..!

sitimaci # 2012.12.03. 11:29
    • Kedves sorstárs55!!!---Igaz hogy sokunkat már nem érint ez,de én szeretném megköszönni,hogy feltetted ide ezt a tájékoztatást!!!-----Látod annak idején,2009-2011-december 31.-között is,ilyen tájékoztatásokkal és tanácsadásokkal segítettük egymást,nagyon sokan!Így sikerült elmennünk,mert tisztába voltunk azzal,hogy mi a lehetőségünk!Sokszor jobban, mint sok munkaügyi ügyintéző a munkahelyünkön!Már aki biztosra akart menni!!!---Köszönöm:Üdv.--maci---
sorstárs55 (törölt felhasználó) # 2012.12.03. 11:13

..Most még így lehet nyugdíjba menni
Molnárné dr. Balogh Márta
2012.12.03. 7:00

.Év végén mindig aktuális kérdés, hogy milyen feltételekkel lehet nyugdíjba vonulni, vannak-e olyan nyugdíjazási lehetőségek, amelyek már csak az év végéig vehetők igénybe, milyen szabályok, esetleg új szabályok szerint lesz mód a következő évtől nyugdíjba menni.

Nyugdíj-korhatár

A nyugdíj-korhatár tekintetében jelentős változás történt már az előző években is. 2010. január 1-től az öregségi nyugdíjkorhatár a következők szerint módosult:

Az öregségi nyugdíjkorhatár annak, aki

•1952-ben született, a 62. életév betöltését követő 183. nap,
•1953-ban született, a betöltött 63. életév,
•1954-ben született, a 63. életév betöltését követő 183. nap,
•1955-ben született, a betöltött 64. életév,
•1956-ban született, a 64. életév betöltését követő 183. nap,
•1957-ben vagy azt követően született, annak a betöltött 65. életév.
A nyugdíjkorhatár 62 évről 65 évre történő felemelése tehát fokozatosan történik, születési évekhez kötötten határozzák meg az öregségi nyugdíjkorhatárt.

Szolgálati idő

Öregségi teljes nyugdíjra az jogosult, aki a születési évének megfelelő öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte, és legalább húsz év szolgálati idővel rendelkezik.

2012-ben az 1950-ben született hölgyek és férfiak öregségi teljes nyugdíjra való jogosultsága következik be.

Öregségi résznyugdíjra lesz jogosult az a személy, aki a születési évének megfelelő öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte, és legalább tizenöt év szolgálati idővel rendelkezik.

A biztosítási jogviszony hiánya

2009. december 31. utáni időponttól az irányadó nyugdíjkorhatár betöltését követően igényelt öregségi nyugdíj tekintetében is jogosultsági feltétellé vált a biztosítással járó jogviszony megszüntetése, 2012-ben is ezzel a szabállyal kell számolnunk. Azaz a nyugdíjigénylő öregségi teljes vagy résznyugdíj megállapítása napján nem állhat munkaviszonyban, vagy ezzel egy tekintet alá eső jogviszonyban, szövetkezeti tagsági viszonyban, ha a szövetkezet tevékenységében személyesen közreműködik, nem lehet főfoglalkozású egyéni vagy társas vállalkozó, illetve nem állhat díjazás ellenében munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban.

A tilalom kiterjed a külföldön fennálló biztosítási jogviszonyra is.

A biztosítási jogviszony

•sem Magyarországon,
•sem – a szociális biztonsági rendszereknek a Közösségen belül mozgó munkavállalókra, önálló vállalkozókra és családtagjaikra történő alkalmazásáról szóló közösségi rendelet hatálya alá tartozó személy esetében – EU/EGT-államban, ideértve Svájcot is
•sem – a szociálpolitikai (szociális biztonsági) egyezmény hatálya alá tartozó személy esetében (ha az egyezmény eltérően nem rendelkezik) – a szerződő államban
nem állhat fenn.

Annak nincs továbbra sem akadálya, hogy a nyugdíj megállapítását követően ismét biztosítási jogviszonyt létesítsen az érintett személy.

Vállalkozók

A vállalkozói körben változatlan az a szabály, hogy a vállalkozói jogviszony átalakul kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozói jogviszonnyá a nyugdíj megállapítás időpontjától.

Nyugellátás korhatár előtt

2012-től csak a teljes nyugdíjkorhatár betöltésétől állapítható meg öregségi nyugdíj, a korábbi korai nyugdíjbavonulási lehetőségek megszűntek.

Egyedül a nők negyven év jogosultsági idővel történő kedvezményes nyugdíjbavonulási lehetősége áll rendelkezésre. A 40 év jogosultsági idővel rendelkező nők kedvezményes nyugdíjazási lehetőségét szabályozza az egyes nyugdíjbiztosítási tárgyú és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2010. évi CLXX. törvény. A szabályozás szerint öregségi teljes nyugdíjra életkorától függetlenül jogosult az a nő is, aki legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik, és azon a napon, amelytől kezdődően az öregségi teljes nyugdíjat megállapítják, nem áll biztosítási jogviszonyban.

A nyugellátás szempontjából jogosultsági időnek számít a keresőtevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszony, valamint a terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, gyermekápolási segély, gyermeknevelési támogatás és az az ápolási díjban eltöltött szolgálati idő, amelyet súlyosan fogyatékos vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermekére tekintettel szerzett az érintett nő.

A jogosultsági időn belül a keresőtevékenységgel, vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati időnek a harminckét évet el kell érni.

Ez a követelmény súlyosan fogyatékos gyermekre tekintettel megállapított ápolási díj esetén legalább harminc év.

Ez a jogosultsági idő saját háztartásban nevelt öt gyermek után egy évvel, minden további gyermek esetén további egy-egy évvel, de összesen legfeljebb hét évvel csökkenhet.

A „nők 40” néven ismertté vált kedvezményes nyugellátási lehetőséget igénybe vevő hölgyek öregségi nyugdíjasnak minősülnek munkajogi szempontból is, ha a nyugellátás megállapítását követően keresőtevékenységet folytatnának. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 294.§ (1) bekezdés gb) pontja szerint nyugdíjas munkavállaló, aki az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt öregségi nyugdíjban részesül.

A munkaviszony munkáltató általi felmondással történő megszüntetése esetén így az indokolási kötelezettség és végkielégítés fizetés nem áll fenn.

1953-ban született nők

Különleges helyzetben vannak az 1953-ban született hölgyek abból a szempontból, hogy számukra még utolsó évjáratként lehetőség van korhatár alatti nyugdíj igénybevételére, ha a jogosultsági feltételeknek 2012-ben eleget tudnak tenni.

Az 1953-ban született hölgyek ugyanis 59. életévük betöltésétől (ami 2012-ben következik be) 37 év szolgálati idő birtokában ellátást vehetnek igénybe, ha a biztosítási jogviszonyt is megszüntetik.

Az ellátás igénybevételéhez a szükséges 37 év szolgálati időt is 2012-ben kell megszerezni.

Fenti feltételek megléte, azaz a jogosultság megszerzése esetén az ellátás szerzett jogként 2012-t követően is igényelhető.

2013-tól...

2013-ban az 1951-ben született nők és férfiak töltik be öregségi nyugdíjkorhatárukat, a 62 évet és vehetik igénybe húsz év szolgálati idővel az öregségi teljes nyugdíjat.

sitimaci # 2012.12.03. 07:45
    • Akkor maradt a Fiumei és a Váci út!!!---
sitimaci # 2012.12.03. 07:41

KÖZLEMÉNY az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság költözéséről
Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (a továbbiakban: ONYF) felhívja Tisztelt Ügyfelei szíves figyelmét arra, hogy az ONYF jelenlegi székházából (1132 Budapest, XIII. Visegrádi utca 49.) elköltözik, működését 2012. november 26. napjától a 1081 Budapest, VIII. Fiumei út 19/A. szám alatti székhelyen folytatja.
Az ONYF-en operatív (ellátások megállapításával kapcsolatos) ügyintézés a költözés előtt és azt követően sem folyik. A 1132 Budapest, XIII. Visegrádi utca 49. szám alatt személyesen benyújtott igényeket, kérelmeket minden esetben az elbírálásra hatáskörrel és illetékességgel rendelkező nyugdíjbiztosítási igazgatási szervhez továbbítottuk. A költözés következtében az ONYF ügyfélszolgálata igényt, kérelmet nem vesz át, személyesen megjelenő ügyfelet kizárólag előzetesen egyeztetett időpontban tud fogadni. (Időpont a 270-8032 vagy 412-9610 telefonszámokon kérhető.)
A nyugellátások és egyéb ellátások megállapítására irányuló kérelmeket - néhány esetet kivéve - a személyesen megjelenő ügyfelek a lakóhely szerint illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatóságon terjeszthetik elő, amely a Budapesten élő ügyfeleink esetében Budapest Főváros Kormányhivatala Nyugdíjbiztosítási Igazgatósága (1081 Budapest, VIII. Fiumei út 19/A.).
Nyugdíjasként elhunyt jogszerző jogán járó hozzátartozói igényt a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságon (1139 Budapest, XIII. Váci út 73.) lehet személyesen előterjeszteni. Ugyancsak itt lehet személyesen bejelenteni minden olyan körülményt, változást, amely a folyósított ellátásra való jogosultságot befolyásolhatja, vagy a folyósítást akadályozza.
A hivatásos szolgálatot teljesítők hatósági ügyeiben, a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról és annak végrehajtásáról szóló uniós rendeletek hatálya alá tartozó hatósági ügyekben, a szociális biztonsági (szociálpolitikai) egyezmények alapján járó nyugellátás megállapításával kapcsolatos hatósági ügyekben, valamint a külföldön élő vagy tartózkodó személy esetén a nyugellátás megállapításával kapcsolatos hatósági ügyekben a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság (1081 Budapest, VIII. Fiumei út 19/A.) jár el.
Megértésüket köszönjük.
Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság

fagyongy55 # 2012.11.30. 13:42

hogy ne keljen sokat keresni a harmadik kockában a nyugdíj összegére katt.

fagyongy55 # 2012.11.30. 13:40

Piroska ezt nézd át találsz egy táblázatot 2013 tól, abban benne van hogy nem változik.

http://www.tbellatasok.abbcenter.com/

sitimaci # 2012.11.30. 13:13
    • Szia Kedves Piroska!!!---2013-tól sem változik a nyugdíjszámítás módja,1997-ben a Horn kormány már akkor/!!!/ "eltervezte" ezt,de nem lesz bevezetve!!!Erről ha jól emlékszem,még tavasszal döntöttek!/ Hogy mit tartalmazott,arról most nem írok!/--Vagy hallottál valakitől mást?--Mert sok mindent pletykálnak aminek nincs alapja!!!2013-január 01-től,úgy számolják,mint ebben az évben!!!/ De szerintem az ONYF.honlapján is,fent van ez !---Üdv.-Pisti
Piroska75 # 2012.11.30. 08:38

Kedves Fórumozók!
Én ezen a linken azt olvastam, hogy nem változik a nyugdíj számítása 2013-tól sem.
http://www.kormany.hu/…amitas-modja
Üdv: Piroska

Többnyugdíjat # 2012.11.29. 12:27

Nagyon sokkolt ez a videó... http://idejevaltoztatni.blogspot.hu/ Ezért is kell tenni valamit már most, mert ez a nyugdíj dolog elég érdekes kérdés, hogy mennyi lesz, vagy a mostanit hogyan lehet megtoldani.

fagyongy55 # 2012.11.28. 13:36

Igen a kieső napok miatt ezt kellett volna megoldanod a Mb on, vagy a régi vagy új munkáltatóddal.

Loboka # 2012.11.28. 13:01

Fagyongy55
Kösz a hozzászolást nem mentem munkaügyi biróságra,
az új cég aki jan.3-tól alkalmaz adott egy nyilatkozatot, hogy jogfolytonosan vett át de sajnos a korhatár előtti ellátást igy sem kaptam meg.

fagyongy55 # 2012.11.28. 12:47

Lobóka ha jól emlékszem ez egy örzővédő kft volt ami jogutóddal szünt meg, a munkaügyi bíróságra kellett volna hogy add az ügyedet, mert a régi úgymond törvény alapján téged írásban kellett volna tájékoztatni a munkaadónak, illetve olyan papírt kellet volna kapnod,hogy 31 ével megszünt viszont 1 vel az új munkahely alkalmaz mint jogutód ez nem történt meg akkor a régi mtv szerint ők nem megfelelően jártak el, sajnos az új mtv szerint már nem köteles minden esetben értesíteni a dolgozót a munkáltató.De ha végigjártad ezt az utat elnézést kérek a hozzá szóláséert.

Loboka # 2012.11.28. 12:13

Szafika!
Azt kifelejtettem,hogy márciusban teljesen megszünt a munka a cég eltünt Veszprémből és akkor a kollegák még engem irigyeltek,hogy én legalább mehetek nyugdijba.
Azóta itt állok és várok 44 év szolg.idővel és 60 évemmel.