Munkanap áthelyezés


partedli # 2005.07.10. 18:16

Sziasztok,

A kérdésem a következő:
A cég munkanap áthelyezést csinált. Szombaton be kell menni dolgozni és egy másik napon (hétköznap, legyen péntek) nem kell menni dolgozni. Ha valakinek szombatra orvosi igazolása van (még nem táppénzes idő csak betegszabadság, ami ugye nem jár szombatra!!!) és szombaton igazolása van és a ledolgozott napon is bent van, akkor a ledolgozott nap túlórának számít-e vagy sem.
Mert ha tápénzt járna neki, akkor ugye azt megkapná a szombatra is és ha a ledolgozott napra is bemegy akkor azt is!!!???
Köszi a választ!

the big cat # 2005.07.11. 07:41

Hacsak nem munakidőkeretben foglalkoztatnak, akkro ez így törvénytelen. a Munkáltató nem jogosult saját hatáskörben amunaknapok áthelyezésére. A szobmbati nap teljes egészében túlmunkának minősül 100% pótlékkal, míg arra a napra, amikorra nem tud munkát biztosítani is fizetnie kell.

munka.ugy # 2005.07.11. 14:16

Jellemzően sokszor 50%-os pótlékot adnak Szombatra, 100%-os Vasárnapra. Akkor ez törvénytelen? Egyébként ismertem olyan céget, akik "csúcsidőben" pihenőnap nélkül, sokszor rendszeres túlórával dolgoztatták az embereket, azonban amikor nem volt "szezon", akkor hónapokra nem adtak még minimálbért se, maximum 15-20 ezret havonta, ráadásul ezt annak ellenére tették, hogy nekik nem okozott volna különösebb érvágást, ha legalább a minimálbért kifizetik. Ráadásul úgy, hogy nem időszakos , hanem korlátlan idejű munkaszerződést kötöttek velük. Ennek ellenére senki nem fordult bírósághoz, ez "egyszerűjét" ott verik át sokszor, ahol tudják.

KoZso # 2005.07.11. 17:45

the big cat válasza alapjában véve helyes. Munkanap áhelyezésre csak a munkaügyi miniszter jogosult. Általában ilyet az ünnepnapok körül szoktak csinálni (pl: idén március 14-ét áthelyezték március 19-e, ha jól emlékszem). Munkaidő kretben mód van a munkanapok és pihenőnapok variálására.
Amennyiben a munkáltató munkanapnak nyílvánitja a szombatot (munkaidő keretben), ebben az esetben jár rá a táppénz, sőt ha a munkavállaló nem tud bejönni dolgozni, akkor szabadságot kell kivennie szombatra. Szóval ilyen formában nincs munkanapáthelyezés. "munk.ugy" kérdésére válaszolva szombatra lehet50 % pótlékot fizetni, amennyiben a munkavállaló a pótlékon kivűl a munkavégzés idejével megegyező szabadidőt kap cserébe. Magyarul, egy szomati műszakra jár 50% pótlék és egy plusz pihenőnap. Ha a pihenőnapot nem tudja a cég kiadni, mert a kiadandó napon is dolgozni kell, akkor erre a napra a pihenőnap szabályai szerint 100% pótlékot kell fizetnie. Ebből a szempontból nem törvénytelen a szombatra elszámolt 50%, a kérdés az, hogy kap e munkavállaló egy plusz pihenő napot cserébe.
Ez a privi véleményem.

spani # 2005.09.21. 18:55

Az én munkahelyemen rendszeresen csinálnak munkanapáthelyezést,van úgy hogy egymásutáni két szombatra is.Cserébe pedig vagy adnak egy nap csúszót(de ők határozzák meg,hogy mikor),vagy pedig egy fél év után fizetik ki egyben túlóraként.Ha valaki az áthelyezett munkanapon nem megy dolgozni annak fegyelmit adnak.A kérdésem:ez így helyes eljárás?

the big cat # 2005.09.22. 07:27

Ha féléves munkaidőkeretben foglalkoztatnak akkro ez helyesnek tűnik.

spani # 2005.09.23. 08:49

Köszönöm a választ.Még azt kérdezném,hogy akkor is helyes ha 1 hónapon keresztül mind a négy szombatra elrendelik?

the big cat # 2005.09.23. 10:47

Igen.

bitang # 2005.11.17. 11:11

Üdvözlöm!

A munkaidőkeret része lehet a normál 3műszakos munkarendnek, vagy egy különálló munkarend?
Ha munkaidőkeretről nem szól a munkaszerződés, akkor helyezhet-e át a cég munkanapot. Mit takar konkrétan a munkaidőkeret?

Előre is köszönöm!

hecsa # 2007.02.07. 10:02

4 műszakban dolgozom.lehet-e munkanapáthelyezést elrendelni ebben a munkarendben??hétfőtöl szombatig délelött vasárnap pihenő erre rendelték el...nem mentem szabit akarnak írni...és hétfőtöl megint 3 délután..
köszi

hecsa # 2007.02.08. 11:38

nem folyamatos hanem 4 műszakban dolgozom.minden vasárnap délelött áll a gyár illetve túlórázik újabban munkanapáthelyez a délelöttös műszak,csak nem tudom mit hová helyeznek másik napot nem adnak helyette lehet-e munkanapáthelyezést elrendelni ebben a munkarendben??hétfőtöl szombatig délelött vasárnap pihenő erre rendelték el...nem mentem szabit akarnak írni...és hétfőtöl megint 3 délután..
köszi

hecsa # 2007.02.10. 19:22

senki nem tud segíteni? örülnék...

mazsicc # 2009.03.18. 17:44

Sziasztok!

A következő kérdésem lenne:
Mi van azokkal a dolgozókkal, akik pl január 2-án nem álltak alkalmazásban? Nekik le kell dolgozni a január 2-át? Pl lehetett munkanélküli segélyen, munkanélküli ellátás nélkül, táppénzen...stb.
Szerintem bizonyos mértékben igazságtalan.

Előre is köszönöm a válaszokat

efi99 # 2009.03.18. 17:55

Le hát. Nem azért dolgoznak, mert január 2 szabad volt, hanem azért, mert március 28 munkanap.
És mi van azokkal, akik március 27-én felmondtak? 1 nappal megkárosították a munkáltatót?
És azokkal, akik olyan pechesek, hogy olyan évben kezdenek dolgozni amikor 255 munkanap van, nem pedig mondjuk 252? És aki a 23 munkanapért csak ugyanannyi havi munkabért kap, mint 20-ért, mert rosszul estek a hétvégék?
Messzire vezetne ez. Ezért kéne egyébként mindenkinek napi vagy órabér, vagy legalább heti, mint az USA-ban.

mazsicc # 2009.03.18. 18:21

Igen, de a nevében is benne van: munkanap áthelyezés.
Ha akkor nem egyébként sem kellett dolgoznom, most miért kéne?

efi99 # 2009.03.18. 18:37

Ugyanazért, amiért nem kell pénzt fizetned azért, ha te jársz jól: január 2-án otthon maradsz, március 28 előtt meg lelépsz...

mrmord (törölt felhasználó) # 2009.03.28. 12:45

Nálam is ez a szitu áll fenn mint mazsicc-nál, én be is jöttem dolgozni, mert azt mondtak, hogy rám is érvényes, pedig én sem voltam munkában jan.2-án.
De ott szállt el az agyam most, hogy ki sem akarja fizetni nekem a mai napot!

bujdos # 2009.03.29. 01:05

A helyi általános iskolában téli szünet volt jan. 2-án, 28-án mégis tanítási nap volt nekik.
(A gyerekeknek egy nappal kevesebb lett a szünetük, a ped.-oknak meg rendkívüli munkanapjuk volt megfelelő indok nélkül ?)
Szabályos volt ez ?
Köszönöm a választ !

mazsicc # 2009.03.30. 20:07

Hát igen, ezt bebuktuk meg a diákok is. Szerintem az okostojások sem gondoltak rá.

hecsa # 2009.04.02. 18:28

Akkor most hogyis van? Dolgoztatahatnak egyfolytában 7 napot vagy akár 14 et...és utána ráér kiadni a pihenő és szabadnapokat,vagy azt sem kötelező?Kifizeti a munkaidőkeret végén?Vasárnap dolgoztathat?Nem készenléti meló...csak 3 műszak.

-Libuska- # 2018.09.11. 15:28

Tisztelt Szakértők!

Törvényileg áthelyezett munkanapokat egy munkáltató áthelyezhet más napokra?
Adott munkahelyen hétfőtől péntekig van a munkaidő, esetenként szombaton túlóra.

A törvényileg meghatározott október 22-ét, október 13 helyett most,szeptember 8-án dolgoztatták le úgy, hogy szeptember 10-én adták a dolgozók tudtára,hogy a szombat nem túlóra,hanem ledolgozás, természetesen 7-re visszadátumozva.

Most a november 2-át,november 10 helyett szeptember 15-én akarják ledolgoztatni,amit majd holnap hirdetnek ki.

Ez szabályos?

Közölték,hogy senki nem vehet ki szabadságot pedig sokaknak már előre tervezett programja,utazása stb van.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.11. 15:35

Tulajdonképpen mit akarsz kérdezni? Azt, hogy elrendelhet-e a munkáltató szombatra munkavégzést? Igen.

-Libuska- # 2018.09.11. 15:41

Azt tudom. :) Szokott is. De ebben a formában. Hogy utólag szól,hogy nem túlóra,hanem ledogozás. Illetve,amit országosan áthelyeznek munkanapok,azokat tovább helyezgethetik? És csak 3 nappal előtte szólnak.

Van akinek pl iskola van szombatonként és nem tud menni dolgozni. Most szombaton pl azt a napot akarják ledolgoztatni,amit országosan majd november 10én kellene.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.11. 18:17

Nincs a munka törvénykönyvében "túlóra".

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.11. 18:18

A munkaidőbeosztást legalább hét napra, és legalább egy héttel korábban kell közölni.