GYED,GYES, táppénz


salyvett # 2009.05.12. 07:38

Tisztelt Szakértők!

Az alábbiakban szeretném sürgős segítségüket kérni:

Hány nap szabadság jár a munkavállalónak, amennyiben két gyermek születése után vissza szeretne térni a munkáltatóhoz?

Munkavállaló születési éve: 1976.04.11
Adatok:

  • 2002.06.01. munkaviszony kezdete
  • 2003. áprilistól december 7-ig: táppénz
  • 2003.12.08-2004.05.07. Tgys
  • 2004.05.08-2005.12.07. Gyed
  • 2005.12.08-2006.03.07. Gyes
  • 2006.03.08-2006.08.07. Tgys
  • 2006.08.08-2008.03.08. Gyed
  • 2008.03.09-2009.03.08. Gyes

Kérdésem továbbá, hogy fenti munkajogviszony után, amennyiben a munkáltató rendes felmonádssal mond fel, mennyi végkielégítés illeti meg a munkavállalót, valamint, hogy a felmondás előtt a fentiek alapján járó szabadságot le kell-e tölteni, vagy pénzben is megváltható?

Előre is köszönöm segítségüket, sürgős válaszukat várva, tisztelettel: S.I.

Dödölle1 # 2009.05.12. 06:20

Tisztelt Szakértő(k)! S.O.S segítséget szeretnék kérni. Problémám a következő:
Jelenleg 15 hetes kismama vagyok. 3hete vagyok táppénzen, mivel az előzmények és a jelenlegi komplikációk miatt veszélyeztetett terhes vagyok. Az orvosom ágynyugalmat, sok pihenést, fekvést javasolt hogy ne legyen semmi baja a babának.
Háziorvosom mikor táppénzre vett, közölte, hogy mivel veszélyeztetett vagyok két hetente vinnem kell javaslatot a nőgyógyászomtól, és havonta meg kell szakítanom a táppénzt.Vagy befekszem a kórházba két napra, vagy szabadságot veszek ki. Azzal indokolták, hogyha veszélyeztetett vagyok, akkor kórházba legyek, ne otthon, szakítsam meg a táppénzt, „ezt most találták ki az oep-nél“. Kerestem többféle jogszabályt, rendeletet, de nem találtam hogy hol van ez pontosan szabályozva.
A munkaadómat is felkerestem (több mint 4 éves munkaviszonyom van), aki közölte, nem hajlandó szabadságra venni, betiltották, megszüntették ezt a rendszert, mert többletmunkát okoz nekik.
Felajánlottam több megoldást is, de nem tudtam megegyezni velük. Végül azt a javaslatot kaptam, hogy vegyem fel a munkát. Mármost a munkahelyemtől 20km-re lakom, nem buszozhatom, nem lépcsőzhetem, és nem tudom vajon a munkahelyem vállalna-e bármiféle felelősséget ha ott történik velem bármi probléma.
A kórházba nem tudok befeküdni, mert „teltház“ van, mivel a szülészetet és a nőgyógyászatot összevonták, abszolut nincs hely még az arra igazán rászorulónak sem.
Kérdezem én, amennyiben nem tudom megszakítani a táppénzem, milyen következményekkel kell számoljak? Létezhet hogy egy ilyen ok miatt ne legyek táppénzre jogosult?
Előre is köszönöm:
Hegedűsné

-----------
  1. Amiben tudok megpróbálok segíteni előre jelezve azonban, hogy nem vagyok orvos.
  2. Azt elképzelhetőnek, illetve megalapozottnak tartom, hogy a keresőképtelen állományba tartáshoza háziorvosnak szüksége van egy szakorvosi javaslatra/véleményre. Az, hogy ezt valóban 2 hetente ki kell adnia a szakorvosnak (nőgyógyásznak) szerintem már vitatható. (Ezt rendezze le egymással a két orvos)
  3. Azt orvosszakmai szempontból indokolatlannak, jogilag pedig megalapozatlannak tartom, hogy fennálló veszélyeztetettség esetén a keresőképtelenséget éves rendes szabadsággal kell megszakítani.
  4. Az OEP -takarékossági céllal- valóban minden eszközzel igyekszik visszaszorítani a keresőképtelenségek számát, tartamát és így a kifizetendő táppénz összegét. Ennek az egyik módja, hogy minden betegségnél meghatározta, hogy azzal max. mennyi ideig tarthatja a beteget a háziorvos keresőképtelen állományba.
  5. Erről szóló jogszabályt megnevezni én sem tudok.
  6. Ez viszont csak egy irányelv, amitől azonban az orvos a konkrét eset egyedisége esetén eltérhet, azonban annak betartását a háziorvosokat rendszeresen ellenőrző REP ellenőrző főorvosok ellenőrzik. Ha a háziorvos ezt az időt túllépi (tovább igazol keresőképtelenséget) a beteget a háziorvoshoz berendeli felülvizsgálatra.
  7. A háziorvosod valószínűleg ezt a számára kellemetlen ellenőrzést szeretné elkerülni. (senki sem örül egy ellenőrzésnek, hiszen akkor más szabálytalanság is kiderülhet)
  8. Az 1997. évi LXXXIII. törvény

a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól44. § Keresőképtelen,

  1. aki betegsége miatt munkáját nem tudja ellátni;
  2. aki terhessége, illetőleg szülése miatt nem tudja munkáját ellátni, és terhességi-gyermekágyi segélyre nem jogosult;

45. § (
(2) A keresőképesség elbírálására az egészségügyi szolgáltató finanszírozási szerződésben nevesített orvosa és a keresőképesség elbírálására jogosító szerződést kötött orvos jogosult.

Tehát a keresőképtelenség megállapítására és igazolására -többek között- a háziorvos jogosult.

9. Javaslataim:

  • Ne menj bele abba, hogy szabadság, munkábaállás stb. miatt Te magad szakítod meg a keresőképtelenséget.
  • Ha a háziorvos szerint keresőképes vagy akkor szüntesse meg azt az előírt módon, viszont ekkor -amennyiben a szakorvos szerint veszélyeztetett terhes vagy és erről orvosi dokumentáció is van a kezedben- fordulj írásban panasszal az OEP Főigazgatójához, a REP Igazgatójához (Orvosszakmai Ellenőrzési Osztályához), valamit az Országos Orvoszszalértői Bizottsághoz.

Az OEP Főigazgatója köteles a panaszt kivizsgálni és a háziorvos eljárásának a jogszerűségét ellenőrizni.

Az OOSZI jogosult a keresőképtelenség fennállását -a háziorvos döntését felülbírálva- megállapítani, sőt azt legfeljebb 6 hónapra visszamenőleg is igazolni.

A REP Igazgatója ellenőrző főorvos útján vizsgálhatja a háziorvos eljárásának a jogszerűségét.

  • A panasz jogi alapja lehet A többször módosított, de jelenleg is hatályban lévő 1949. XX. törvény 64.§., amely jogszabályi hely szerint a Magyar Köztársaságban mindenkinek joga van arra, hogy egyedül, vagy másokkal írásban panaszt terjesszen az illetékes állami szerv felé, illetve a 2004. évi XXIX. törvénynek a közérdekű kérelmekkel, panaszokkal és bejelentéssel kapcsolatos eljárásról rendelkező 141.§. , 142.§. és a 143.§.

10. Amennyiben van olyan jogszabály, ami valóban korlátozza a keresőképtelen állományba tartást úgy arról a háziorvosod, illetve az OEP Főigazgatója tud pontos tájékoztatást adni. (Érdemes a panaszlevélben erre is rákérdezni)

11. Ha az orvos (bármelyik) indokoltnak látja a kórházi ápolást akkor adjon beutalót.

12. Tudom, hogy nem sok, de talán tudtam egy kicsit segíteni, illetve remélem, hogy más, a témában jártasabb hozzászólótól talán sikerül ettől érdemibb választ kapnod.

Üdv. :)

hjh666 # 2009.05.11. 17:36

Tisztelt Szakértő(k)! S.O.S segítséget szeretnék kérni. Problémám a következő:
Jelenleg 15 hetes kismama vagyok. 3hete vagyok táppénzen, mivel az előzmények és a jelenlegi komplikációk miatt veszélyeztetett terhes vagyok. Az orvosom ágynyugalmat, sok pihenést, fekvést javasolt hogy ne legyen semmi baja a babának.
Háziorvosom mikor táppénzre vett, közölte, hogy mivel veszélyeztetett vagyok két hetente vinnem kell javaslatot a nőgyógyászomtól, és havonta meg kell szakítanom a táppénzt.Vagy befekszem a kórházba két napra, vagy szabadságot veszek ki. Azzal indokolták, hogyha veszélyeztetett vagyok, akkor kórházba legyek, ne otthon, szakítsam meg a táppénzt, "ezt most találták ki az oep-nél". Kerestem többféle jogszabályt, rendeletet, de nem találtam hogy hol van ez pontosan szabályozva.
A munkaadómat is felkerestem (több mint 4 éves munkaviszonyom van), aki közölte, nem hajlandó szabadságra venni, betiltották, megszüntették ezt a rendszert, mert többletmunkát okoz nekik.
Felajánlottam több megoldást is, de nem tudtam megegyezni velük. Végül azt a javaslatot kaptam, hogy vegyem fel a munkát. Mármost a munkahelyemtől 20km-re lakom, nem buszozhatom, nem lépcsőzhetem, és nem tudom vajon a munkahelyem vállalna-e bármiféle felelősséget ha ott történik velem bármi probléma.
A kórházba nem tudok befeküdni, mert "teltház" van, mivel a szülészetet és a nőgyógyászatot összevonták, abszolut nincs hely még az arra igazán rászorulónak sem.
Kérdezem én, amennyiben nem tudom megszakítani a táppénzem, milyen következményekkel kell számoljak? Létezhet hogy egy ilyen ok miatt ne legyek táppénzre jogosult?
Előre is köszönöm:
Hegedűsné

benevar # 2009.05.09. 12:46

Kedves Ordi74!

A munkaidő hossza nem befolyásolja a TGYÁS-ra, illetve GYED-re való jogosultságot. A 4 órás munkaviszonnyal járó alacsonyabb jövedelem viszont csökkenti az ellátás összegét. Ugyanis főszabály, hogy a TGYÁS, GYED összegét a jogosutlság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem naptári napi átlaga alapján kell megállapítani. Ha a biztosított ezalatt az időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövelemmel, az ellátás összegét a jogosultság kezdő napját megelőző 180 napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani.

A GYES alanyi jogon jár, biztosítási jogviszony meglététől és jövedelemtől független ellátás.

ordi74 # 2009.05.08. 20:26

Sziasztok!

Kicsit tanácstalan vagyok, szeretnék segítséget kérni.
Szeretnénk mégegy babát vállalni a párommal,de nem tudom mi a helyzet ha most mososították a munkaviszonyomat 8 órásból 4 órásba, ugyanúgy jár a gyes, a gyed, a thgy?
Melyik jövedelem után számolják a gyedet?
A válaszokat előre is köszönöm.

Árpibá # 2009.05.08. 19:30

Elnézést a duplázásért:- sajnos nem lehet szerkezteni.
a dátumozás sem korrekt, (ugye egy szerződést akkora datálunk , amikor azt aláírjuk!!)
A nejemet elég bántja a dolog, egyik nap már pereskedni menne, de félti az állását. (Pedig GYES alatt nem rúghatják ki, csak rendkívül felmondással!
Ennek ellenére 2 hónapja pont ugyanitt megtörtént, minő véletlen a- az egyik művezetőt is megkínálták alkohollal-2 percel később ellenőrzés: pedig többen is ittak csak nála jelzett a szonda. Őt akarták kirúgni.)

Árpibá # 2009.05.08. 19:21

Kedves dr. Grád úr!

Köszönöm a válaszát.
A munkaadó eljárását felháborítónak tartom, bár a törvényeket betartotta, de messze nem volt etikus.
Annyival biztattak valahonnan, hogy a bérmódosítás formája nem egészen korrekt,
az hogy egy korábbi dátum szerepel rajta, az oké.
A munkaszerződések, módosítások elszámolásában nincsen valami havi zárás, vagy gyűjtőnyilvántartás, hogy ne lehessen később a dátummal manipulálni (később berakni egy korábbra datált cuccot)?

Grád András # 2009.05.08. 19:15

Kedves Árpibá!

Ha aláírta a papírt, nem sokat tudnak tenni. Elvben meg lehetne próbálkozni ellenbizonyítással a bíróság előtt, de az esélyek elég csekélyek. Ha többen is vállalnák az érintettek közül, hogy összefognak, és a bérjegyzéken is a korábbi (magasabb) bér szerepelne, akkor lenne esély. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Árpibá # 2009.05.08. 19:09

Tisztelt hozzászólók, szakértők!

Igyekeztem, az előző hozzászólásokból, írásokból meríteni okosodni.
Eléggé egyedi az esete a feleségemnek, bár közös vonások vannak sok egyéb esettel kapcsolatban.

Egy nagy magyarországi üzemnél dolgozik, már jó 10 éves munkaviszonnyal rendelkezik. Nem 20 éves csirke, terhes lett, mivel nehéz/veszélyes munkáról van szó, és a kora miatt még veszélyeztett terhesnek isszámított, ezért az háziorvos- aki üzemorvosként is dolgozik, minden további nélkül kiírta.

Letellt a 2 év GYED, természetesen jelezte, hogy megy vissza, visszavették előtte pár részletet tisztáztak: rákérdezett a pozícióra, beosztásra, munkabérre, melyik üzemrészben fog dolgozni. Pozitív válaszokat kapott, majd megkezdődött a szabi(illetve már a szabi alatt volt az interjú), megnyugodtunk, hogy nem lesz kitolás a munkavállalóval, meg főleg kicsivel.

Aztán jött a hidegzuhany- egyik nap műszak lejárta előtt eléraktak egy értesítés jellegű - de szerződés módosításra kevésbé emlékeztető- még az előző hónapra dátumozott céges papírt
, hogy bérét - közös megegyezéssel !!!!! (eldöntött tény volt, hogy kiszúrnak vele!!!)- kb 30 %-kal lefele módosítják-más beosztásba kerül meg hogy a az eredeti beosztásában nem tudják alkalmazni! Még hozzávágták pofátlanul hogy ,elég magas volt bére de hogy jól jöjjön ki, a gyese az majd kompenzálja!
OK aláírta, az a kérdésem, hogy a dátumozás, illtve alakiság miatt (na meg a közös megegyezés miatt) támadható-e az úgymond szerződés?
Ami szemet szúrt: Értesítjük hogy bére- közös megegyezéssel- x ft ra módosul....
...a végén a dátum x nap(előző hónap egy munkanapja)
....munkaköri leírás módosítás ...jól látható módosítás a dátumon kb 2 nappal,
Aláírás valós dátuma, ezelőtt 3 napppal (és ugye az új bér az elsejétől van!).

Tudom hogy nem lett volna szabad aláírnia, de előtte való nap volt egy nőgyógyászati műtéte, mely biztos befolyásolta tudatállapotában.
(Elmehetett volna táppénzre, de ez nem célszerű, ha az ember gyedről tér vissza. )

Annyit tudok, még hogy, hasonló emberkéből van még kb 4, a beosztás szerint csak egy vezető helyettes- bér szempontjából, mind egyformán kapnak, abban a kategóriában ,amiben a párom volt.A másik 3 bérmódosítást nem kapott, csak a munkakörben lett lefokozás.
Érzésem szerint mind a négyen féltékenyek a nejem tudására, ők nem tartanak vele normális kapcsolatot- az "utódja" kimondottan kerüli. Hallott pár becsmérlő megjegyzést, amit azért nem nagyon de felvett.

Nem tudom hogy leírjam e, de volt egy ügyem, ugyanennél a cégnél- amiben én voltam a hátrányos helyzetbe hozott emberke (munkahelyi bántalmazás- tanúk nélkül- mégis mindenki minden részletet tudott-szőnyeg alá söprés történt- nem történt megrovás a tettesek irányában- részemre retorzió igen; csendesen kiléptem egy idő után!!)- egyedül a nejem tett informálisan panaszt. Lehet hogy összefüggésbe hozható a 2 ügy?

A másik, amit tudok, még volt ilyen gyedről visszajövő, akivel elpróbálták ezt a bérmódosítást.

adrienn04 # 2009.05.08. 18:20

Bocsi!

Még egy kérdés!

Kell bármilyen papírt bevinni a MÁK-hoz a munkáltatótól?

A fizetés nélküli szabiról,vagy valamiről?

adrienn04 # 2009.05.08. 17:44

Ezer köszönet :)

Dödölle1 # 2009.05.08. 11:41

1. Elnézést a 39.§. (2) bekezdése lemaradt.

Íme:

(2) Az, aki egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult,(esetedben THGY) választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe,

DE IGÉNYBEVEHETI a GYES-t is. ---------
2. Tehát nem kell a munkaviszonyodat csak azért megszüntetni, hogy GYES ellátást kaphass, mindössze egy fizetésnélküli szabadság engedély szükséges hozzá.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.05.08. 11:39

1. Elnézést a 39.§. (2) bekezdése lemaradt.

Íme:

(2) Az, aki egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult,(esetedben THGY) választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe,

DE IGÉNYBEVEHETI a GYES-t is. ---------
2. Tehát nem kell a munkaviszonyodat csak azért megszüntetni, hogy GYES ellátást kaphass, mindössze egy fizetésnélküli szabadság engedély szükséges hozzá.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.05.08. 11:31

Sziasztok!

Remélem tud nekem vakalki segíteni.

A problémám a következő.

Nemrég született kisbabám,jelenleg 2,5 hónapos.

Jelenleg a férjemék villanyszerelési cégénél dolgozom 4 órában.

A terhesség végén táppénzen voltam,aztán elintéztem a thgy-t.

Onnan felhívták a könyvelőt,hogy jobban járnék ha inkább gyes-re mennék.

El akartam intézni a gyest,de ott azt mondták,mivel a csemete csak 2,5 hónapos,nem lehet munkaviszonyom,ma­gyarul lépjek ki a cégtől.

A könyvelő szerint viszont lehet munkaviszony mellett is gyesre menni.

Ő meg is kérdezte telefonon.

Most kinek van igaza???

Aki tud kérem segítsen!

Előre is köszi!

------------
Tévesen tájékoztattak, illetve nem mindegy, hogy keresőtevékenység folytatása mellett szeretnél GYES-t a babára, vagy van egy 4 órás fennálló jogviszonyod és ennek fennállása alatt, de ténylegesen munkát nem végezve szeretnél GYES-t igényelni!

Valószínű, hogy a válaszadó a kettőt keverte, félreértette.

1. GYES-re minden magyar állampolgár (szülő nő) jogosult, akár van jogviszonya (pl. munkaviszonya) akár nincs.

Ebből következően, természetesen ha az igénylőnek van fennálló munkaviszonya és ha az számára kedvezőbb igényelheti a THGY helyett a GYES-t is, viszont fontos szabály, hogy a GYES folyósításával egyidejűleg ténylegesen nem dolgozhat minaddíg, amig a gyermek egy éves nem lesz. Ezért annak akinek van munkaviszonya a GYES idejére fizetésnélküli szabadságot kell, hogy kérjen, amit a munkáltató köteles írásban engedélyezni.

Másképpen. Mindaddíg, amig a gyermek be nem tölti az 1. életévét a GYES mellet nem lehet dolgozni.

Ha a baba betöltötte az 1. életévét az igénylő (anya) a GYES mellett -ha akar- korlátlanul, azaz akár 8 órában is dolgozhat a jelenleg hatályos jogszabályok szerint.

A fentiek jogi alapja: 1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.

DE IGÉNYBE VEHETI!

1998. évi LXXXIV. törvény
a családok támogatásáról

21. § A gyermekgondozási segélyben részesülő személy - ide nem értve a nagyszülőt - keresőtevékenységet

  1. a gyermek egyéves koráig nem folytathat, kivéve a kiskorú szülő gyermekének gyámját,
  2. a gyermek egyéves kora után időkorlátozás nélkül folytathat.
--------- a Munka Törvénykönyvéről 138.§. (5) A munkavállalót fizetés nélküli szabadság illeti meg
  1. a gyermek harmadik életéve betöltéséig, a gyermek otthoni gondozása céljából;
-------
Nem tudom, hogy ki tájékoztatott, de amennyiben ezek után is kétséged van javasolom, hogy kérdéseddel keresd meg a Magyar Államkincstár Családtámogatási Irodájának az Irodavezetőjét, aki az általam elmondottakat -mint a tárgyban illetékes, (ezzel foglalkozó), hozzáértő, felelős vezető- megerősíti.

Üdv. :)

adrienn04 # 2009.05.08. 10:21

Sziasztok!

Remélem tud nekem vakalki segíteni.

A problémám a következő.

Nemrég született kisbabám,jelenleg 2,5 hónapos.

Jelenleg a férjemék villanyszerelési cégénél dolgozom 4 órában.

A terhesség végén táppénzen voltam,aztán elintéztem a thgy-t.

Onnan felhívták a könyvelőt,hogy jobban járnék ha inkább gyes-re mennék.

El akartam intézni a gyest,de ott azt mondták,mivel a csemete csak 2,5 hónapos,nem lehet munkaviszonyom,magyarul lépjek ki a cégtől.

A könyvelő szerint viszont lehet munkaviszony mellett is gyesre menni.

Ő meg is kérdezte telefonon.

Most kinek van igaza???

Aki tud kérem segítsen!

Előre is köszi!

woodstock # 2009.05.07. 16:19

Kedves Szakértő!

Az adatok sorban.
2006.08.15 - től részesültem álláskeresési járulékban.
Ennek az alapját szolgáló átlagkereset bruttó 154.031 Ft.
Ez járt volna 2007.05.11 - ig, de mindeközben megszületett Ágoston 2007.Április 5 - én.
Kaptam a Thgy - t, majd a Gyedet.......Novemberben megfogant a második kispasi, aki - elvileg - Augusztus 8 - án fog megszületni.
Mint megtudtam, mivel visszamenőleg 2 évet vizsgálnak, ezért nem fog járni nekünk a gyed, csak a gyes.
A megismert tények, hogy csak Thgy tartozik bele a jogviszonyba s azt még ki tudtam volna pótolni augusztusig, hogy meglegyen a 180 nap, de mivel 2 év a vizsgált időszak, ezért abból (gyásból) elveszik cirka 4 hónap (az áprilistól – a fiam szülinapjától kaptam – augusztusig), így még dolgozni sem tudok, hogy kerek legyen.
1 dolgot tanácsoltak, hogy vegyem ki az 1 hónap maradék, felfüggesztett álláskeresési ellátást, akkor hátha...de mit jelent a hátha????? Illetve mit tudok tenni???

Hálásán köszönöm a választ!!!!

trigi # 2009.05.06. 17:55

köszönöm veci

Dödölle1 # 2009.05.06. 09:53

Tisztelt Szakértők!
Lehet a tgyás lejárta után egyből a gyes-t igényelni?
A választ előre is köszönöm.

Üdv: Rézné, Kati

----------
Igen, az igénylő amennyiben egyidejűleg jogosult több ellátásra (pl. táppénz, Thgy, GYED, GYES) az ellátások közül választhat.

Ebből következik, hogy a THGY után nem kell feltétlenül GYED-et igényelni, lehet kérni a GYES ellátást is.

Mindezek jogi alapja:
1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.

(2) Az, aki egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

(3) A szülők közös háztartásában élő gyermeke után egyidejűleg csak az egyik szülő jogosult táppénzre, gyermekgondozási díjra.
(4) Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermek(ek) után egyidejűleg jogosultak lennének az (1) bekezdés szerinti ellátások és a gyermekgondozási támogatás bármelyik formájára, úgy - kivéve az (5) bekezdésben foglalt esetet - ellátást választásuk szerint csak egy jogcímen és csak az egyik szülő részére lehet megállapítani.

(5) Ha a közös háztartásban élő gyermek után az egyik szülő (1) bekezdés szerinti ellátást, vagy gyermekgondozási támogatást vesz igénybe, úgy a másik szülő gyermekápolási táppénzre szerezhet jogosultságot, feltéve, hogy az ellátások nem ugyanazon gyermek után kerülnek megállapításra.

(6) Az (1)-(5) bekezdésben említett ellátások között a biztosított, illetőleg a szülő a jogosultság fennállása alatt választhat. A táppénz, a baleseti táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély, valamint a gyermeknevelési támogatás folyósítása alatt választott újabb ellátást a választás napjától - a korábban folyósított ellátás folyósításának megszüntetésével - lehet megállapítani és folyósítani.

Kérdésedre a válasz az utolsó, (6) bekezdésben található.

Üdv. :)

Veci # 2009.05.06. 08:00
Veci # 2009.05.06. 07:48

trigi
A bérminimumot és a minimálbért is bruttóban értelmezem, de hátha nálam a témát jobban ismerő tud segíteni. Ebből úgy gondolom, tb. eü. nyj, szja jön le.


Üdvözlettel Veci

Katieee # 2009.05.06. 06:33

Tisztelt Szakértők!
Lehet a tgyás lejárta után egyből a gyes-t igényelni?
A választ előre is köszönöm.

Üdv: Rézné, Kati

trigi # 2009.05.06. 06:19

köszönöm a linket veci
én azt már olvastam,de abból nem jöttem rá,hogy mit jelent,ezért is írtam itt a fórumon,hátha elmagyarázza valaki nekem.
garantált bérminimum,garantált alapilletmény.
ez egy fix összeg,vagy jön le belőle valami?
és hogy ez a kettő ugyanazt jelenti-e?

Veci # 2009.05.06. 06:17

Bulma
Ezt is tanulmányozd

http://www.babafalva.hu/…/modules.php?…


Üdvözlettel Veci

Veci # 2009.05.06. 06:08

Bulma

http://www.oep.hu/…D%C3%8DJ.PDF

A jogosultsághoz szükséges előzetes 180 napi biztosítási idő számítása
Rendkívül fontos az a kedvező szabály, miszerint a gyermekgondozási díjra jogosultsághoz szükséges előzetes 180 napi biztosítási időnek nem kell folyamatosnak lennie.
A jogosultsághoz szükséges előzetes 180 napi biztosítási időbe be kell számítani:
• a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély folyósításának idejét,
a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok idejét• a rehabilitációs járadék folyósításának idejét.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2009.05.06. 05:53

trigi
Itt letöltheted: http://www.ommf.gov.hu/index.php?…

Az OMMF 2009. január havi Hírlevele
Minimálbér és garantált bérminimum 2009-ben

2009. januári szám: - Minimálbér és garantált bérminimum 2009-ben. - Az Országos Érdekegyeztető Tanács hosszantartó, de sikeres tárgyalásait követő megállapodás alapján 2009. január 1-el havi 71 500 forintra nőtt a kötelező legkisebb munkabér, vagyis a minimálbér. Ez a 3,6 százalékos növekedés, havi 2500 forintos többletjövedelmet jelent a 2008-as minimálbérhez képest. - >> A részletek PDF / DOC formátumban.

Ezt is ajánlom elolvasni:
Minimálbér és garantált bérminimum 2009-ben http://www.jogiforum.hu/hirek/19668


Üdvözlettel Veci