GYED,GYES, táppénz


Anna68 # 2009.01.21. 11:42

Nagyon szépen köszönöm a választ.

Anna68 # 2009.01.20. 17:31

Nem mondtam le a gyest, hiszen iker gyermekek esetén az első iskolaév végéig jár.
Csak én attól félek, hogy a munkáltatóm nem is akar igazából visszavenni, és nem akarja a végkielégítést sem kifizetni. Tehát én azt nem szeretném ha engem valamilyen módon kijátszana.

nandy # 2009.01.20. 16:38

Végkielégítés pedig akkor jár, ha

  • a munkáltató mond fel rendes felmondással - ezt jelenleg nem teheti meg, mivel gyes-en vagy, és a gyermekeid sem töltötték még be a harmadik életévüket. (Remélem, nem mondtad le a gyest!!!)
  • vagy pedig te mondasz fel rendkívülivel - de erre nem nagyon van jogalapod.
nandy # 2009.01.20. 16:36

Anna68:

A munkakör és a munkaidő a munkaszerződés része. Ha ezek módosulnak, akkor a szerződést is módosítani kell, ehhez mindkét fél beleegyezése szükséges.

Tehát a munkáltató köteles téged az eredeti munkakörödben foglalkztatni. Felajánlhat mást, de nem vagy köteles elfogadni. De nem köteles hozzájárulni ahhoz, hogy te teljes munkaidő helyett csak részmunkaidőben dolgozz.

Én azt javaslom, próbálj velük megegyezni. Hiszen ők is akarnak tőled valamit, és te is tőlük.

nandy # 2009.01.20. 16:31

Triksza:

Az új ellátás alapja a régi ellátás alapjával fog megegyezni, mert nincs 180 nap figyelembevehető jövedelmed az elmúlt két évben.

nandy # 2009.01.20. 16:29

murof:

Akkor talán a kinti biztosítótól kellene ellátást igényelni. Vagy legalább leigazoltatni a biztosításodat.

Anna68 # 2009.01.20. 14:10

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg gyesen vagyok 2,5 éves ikerkisfiaimmal. 2008. november 3.-án bejelentettem, hogy szeretnék visszamenni dolgozni. El is kezdték a szabadságom kiadását, ami nemsokára lejár. Behívtak megbeszélésre a jövőmre vonatkozóan.
Az a kérdésem, hogy (5 éve vagyok a cégnél) ha olyan munkát ajánlanak fel amit nem tudok elfogadni (3 gyerekünk van, elég messze van a lakóhelyemtől) és azt visszautasítom, akkor mi történik. Illetve ha én részmunkaidőt kérek és nem tudnak nekem ilyet biztosítani. Ebben az esetben veszélyben van-e a végkielégítésem?
Válaszát előre is köszönöm!

Anna68

Triksza # 2009.01.20. 13:19

Tisztelt forumozók!

Megerősítést szeretnék kérni tőletek, hogy jól értem-e a dolgokat:
A helyzetem a következő:2002.09.01-től határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszonyban állok.
2006.decembrétől táppénzen voltam,2007.03.21.-én született meg első gyermekem.Jelenleg vele vagyok gyeden 2009.03.21-ig.
Kiderült hogy újra gyermeket várok
A bérem alakulása:
2006.01.01-04.01:116.500(alap)+ 18.900(vezetői pótlék)=135.400Ft.
2006.04.01 - 2007.12.31:119.200+19.600=138.800Ft.
2008.01.01-12.31:130800+20000=150800Ft.
2009-ben: mivel januártól elvették a vezetői pótlékomat: 130800Ft lett.
Tehát ha jól értem akár visszamegyek dolgozni, akár nem,mindenképpen a 130800 Ft-ból fogják számolni a tgyást és a gyedet is?
A gyed lejárta után a szabadság(kb.70nap)+táppénz megoldás abból a szempontból lenne jobb hogy, nem azt a hatalmas összegű gyest kapom?
A táppénzt azt miből fogják számolni?

Előre is köszönöm a válaszokat! Triksza

murof # 2009.01.20. 11:50

Kedves nandy!
Külföldön volt a szülés idején biztosítási jogviszonyom, a hazaköltözés kapcsán szüntettem meg. De gondolom ez sem segít semmit. :-(
Azért köszönöm a válaszod és szép napot kívánok Neked!

reni79 # 2009.01.20. 10:01

Kedves Nandy!

Köszönöm szépen a válaszodat. Én is így gondolkodttam.Nem vagyok közalkalmazott. Egyébként a munkáltatónak annyi kellemetlensége adódott, hogy az apehnál önrevizíót kell végre hajtania, de csak bejelentési kötelezettséget kell módósítania, miszerint a minkavállalásom ideje alatt nem gyesen csak gyeden voltam. Anyagi kár nem érte. Köszönöm mégegyszer Reni

nandy # 2009.01.19. 22:05

folyt.

A GYES-t követő 30 napon át te még felmondási védettséget élvezel, ez alatt a munkáltató nem mondhat fel rendes felmondással.

Közös megegyezéssel természetesen bármikor megszüntethető a munkaviszony, de ahhoz mindkét fél beleegyezése szükséges. Tehát csak akkor menj bele, ha számodra kedvezőbb anyagilag, mintha a munkáltató mondana fel. Tehát fizesse ki legalább a szabikat, a felmondási időt és a végkielégítést. Ezt a megállapodásnak is tartalmaznia kell!

Igaz e hogy ha közös felmondás után a felmondástól számított 3 napon belül táppénzre kérhetem magamat?

A passzív táppénz akkor jár, ha a munkaviszony megszűnését követő 3 napon belül beteg leszel, nem érdekes az, hogy közös megegyezéssel, vagy felmondással szűnt meg a mv.

Munkaviszony megszűnése után (így gyes után) jár e nekem a munkanélküli segély?(termés­zetesen gyed előtt megvolt a 180 nap biztosításban töltött időm).

Álláskeresési járadék annak jár, aki azt megelőző 4 év alatt legalább 365 nap munkaviszonnyal rendelkezik - ez rád valószínűleg igaz, hisz legalább 3 éve vagy annál a munkáltatónál.

nandy # 2009.01.19. 21:58

dne81:

a GYES - illetve a gy.nevelés céljából adott fiz. nélküli szabadság lejártával - a munkáltató köteles az eredeti munkakörödbe, és az eredeti feltételekkel visszavenni. Ettől csak akkor térhet el egyoldalúan, ha számodra kecvezőbb feltételekkel foglalkoztatna.

A munkaszerződés lényeges tartalmi eleme a munkavégzés helye, ami lehet állandó (a szerződésben nevesített), de lehet változó is. Ha állandó a hely, és az időközben változik, akkor a munkaszerződést is módosítani kell, melyhez a munkavállaló beleegyezése is szükséges. Kivéve, ha átirányításról beszélünk, de nálad valószínűleg nem erről van szó.

Szabadság jár a szülési szabi idejére, és a GYED első évére - ez közel másfél évi szabadság, melyet a munkábaállástól számított 30 napon belül ki kell adni, de legalábbis el kell kezdeni a kiadását- ez kötelező! Nem kell napokat dolgozni ahhoz, hogy utána majd kiadják a szabikat. Elég, ha te írásban kéred, hogy febr. 11-étől ki szeretnéd venni, a munkáltató csak akkor tagadhatja meg, ha különösen fontos gazdasági érdek indokolja, de 30 napon belül akkor is el kell kezdeni a kiadást. (tulajdonképpen kevés olyan indok van, mely alapján megtagadhatná az azonnali kiadást).

Megteheti e a munkáltató , ha állást kínál más helyen és én elutasítom, ezért nem adja ki a szabimat?

Nem. Vagy kiadja, vagy pénzben megváltja, utóbbira csak akkor van lehetőség, ha a munkaviszony megszűnik.

nandy # 2009.01.19. 21:48

reni:

Őszintén szólva nem látom úgy, hogy a munkáltatódnak kára keletkezett volna abból, hogy te máshol - a gyermeknevelés céljából kapott fizetés nélküli szabadság ideje alatt - munkát vállaltál.
Önmagában az, hogy te nem jelented be a másik munkahelyet az eredeti munkáltatónál, még nem ad alapot a rendkívüli felmondásra (bár ezzel nyilván nem minden jogász ért egyet). Én nem vagyok jogász, ezt muszáj hangsúlyoznom. És nagyon remélem, hogy hozzáértő is jár erre...

Ami biztos: rendkívüli felmondással csak rendkívüli esetben lehet élni, ebbe általában nem tartozik bele a te eseted. Bár azt nem tudom, közalkalmazott vagy-e.

Ami még szinte biztos: nem lehet korlátozni a munkavállaló jogát azzal, hogy megtiltják neki a más munkáltatónál történő munkavégzést. Kivéve akkor, ha azt megfelelően honorálják. De ha a munkaszerződésben ellenszolgáltatás nélkül - kvázi ingyenesen - korlátozzák a munkavállaló jogait, az szerintem egy semmis kikötés...

dne81 # 2009.01.19. 21:35

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg Gyes-en vagyok de hamarosan lejár ennek időtartama(pontosan február 10.-én).Mivel gyed-en is voltam ezért a gyed idejére visszamenőleg szabadság jár.

  • Kérhetem e ezt a szabadságot febr.11-től? vagy vissza kell mennem dolgozni, bizonyos időt újra munkába kell töltenem hogy megkaphassam?

Azért szeretném tudni mert sajnos nem tudok visszamenni a munkahelyemre mert a munkavégzés helye megváltozott.

  • Megteheti e a munkáltató , ha állást kínál más helyen és én elutasítom, ezért nem adja ki a szabimat?

Valószínű hogy közös megeggyezéssel fog megszűnni a munkaviszonyom.

  • Igaz e hogy ha közös felmondás után a felmondástól számított 3 napon belül táppénzre kérhetem magamat?
  • Munkaviszony megszűnése után (így gyes után) jár e nekem a munkanélküli segély?(természetesen gyed előtt megvolt a 180 nap biztosításban töltött időm).

Elnézést kérek a kissé össze-vissza kérdésekért.De sokminden kavarog a fejemben.
Nagyon szeretném tudni ezeket az információkat mielőtt beszélek a munkáltatómmal.

Előre is köszönöm segítségét!!!

reni79 # 2009.01.19. 17:46

Kedves Nandy!

A válaszodat nagyonszépen köszönöm, de sajnos ezekszerint nem fogalmaztam teljesen érthetően, megpróbálom mégegyszer!A kérdésem a következő lenne: Gyes mellett részmunkaidőben dolgoztam, január 16-ig egy "A" középiskolában. A munkáltatómnak "B KFT"-nek telefonon bejelentettem, hogy máshol vállalok munkát. A tb ezt lehetővé teszi, nem szükséges felmondani az eredeti, ezsetben "B KFT"-nél. Most szeretném a gyedet visszaiggényelni, melyhez a foglalkoztató "B KFT" újbóli igazolása szükséges. A munkáltatóm " B" felmondással fenyeget, mivel írásban nem jelentettem be a munkavállalásomat., illetve arra hivatkozik , hogy a munkaszerződésemben megtiltja a máshelyen való munkavállalást. A kérdés összetett: a munkáltatónak joga van e korlátozni a munkavállalást, ha igen ez a szerződés hatályos e a fizetelen szabadság ideére (gyed ideére), illetve a szóbeli megállapodás nem számít, kötelességem lett volna írásba bejelenteni a munkavállalást, s ez a mulasztás magaután vonja e a felmondás lehetősőgét. Válaszukat nagyon szépen köszönöm!Újbóli válasz előre is köszönöm: Reni

nandy # 2009.01.19. 16:41

Sajnos csak GYES fog járni.

Az eü. szolgáltatási járulék megfizetése (ami 2008-ban 4.350,-Ft volt, idén pedig 4.500,-Ft) csak természetbeni eü. szolg. igénybevételére jogosít - pl. ha orvoshoz mész -, pénzbenire nem.

ancsi767 # 2009.01.19. 15:48

Sziasztok, a segítségeteket kérném a gyermekágyi segéllyel kapcsolatban.
2006. szept.1-től 2008. júni 30-ig közalkalmazottként dolgoztam, júl. 9-től nov. 19-ig pedig álláskeresési járadékon voltam. Mikor lejárt álláskeresési támogatást (azt hiszem, így hívják) nem kértem a polgármesteri hivatalban. Most vasárnapra várom a kislányomat, tehát elvileg túl vagyok azon a bizonyyos 42 napon, amin belül kellett volna születnie ahhoz, hogy jogosult legyek a TGYÁSra. Mivel az egészségbiztosítási járulékot magamnak fizetem azóta, így a biztosítotti viszonyom végső soron nem szűnt meg. A kérdésem az lenne, hogy jár-e nekem így a TGYÁS? Köszönöm a segítséget.

t_zsu # 2009.01.19. 12:36

Kedves nandy!

Köszönöm gyors felvilágosítását. Sokat segített!

nandy # 2009.01.19. 07:03

Egyébként a biztosítási jogviszony fizetési kötelezettséget is keletkeztet, nincs már ingyen biztosítás.

Ráadásul, ahogy már írtam, a GYED-hez mindenképpen élő biztosítás kell, tehát pl. munkahely. Ez pedig neked nincs, és ha jól értem, a külföldi szülés idejében sem volt. Ez a probléma.

nandy # 2009.01.19. 06:59

Igen, de ha jól értem, neked már a hazaköltözés előtt megszűnt a biztosítási jogviszonyod.
Az pedig nem indul itthon újra automatikusan csak azért, mert hazajöttél.

murof # 2009.01.18. 23:22

Tudom hogy nem itt kell meggyőznöm bárkit is, de idézet az EUvonal tájékoztatójából:

Amennyiben az egész család hazaköltözik, és mindkét félnek megszűnik a biztosítási jogviszonya az adott tagállamban, már a magyar szabályok szerint itthon jogosultak a családi ellátásokra (Családi pótlék, GYES/GYED).

murof # 2009.01.18. 23:05

Biztosított voltam csak éppen nem Magyarországon, mert itthon nem lehettem.
A lényeg hogy külföldön már nem kaphatok ellátás itthon pedig szintén nem, így az csak elmélet miszerint az nem történhet meg, hogy valaki egyik tagállamban sem kap ellátást. Azoknak akik az Eu-s irányelveket magyarul megfogalmazták valahogy nem sikerült összhangba hozniuk a magyar rendeletekkel.
Ettől függetlenül köszönöm a választ.

nandy # 2009.01.18. 10:35

Továbbá a GYED igénylésének feltétele az, hogy a szülés napján a szülő nő biztosítási jogviszonnyal rendelkezzen. Ami nálad nincs.

További infó itt:
http://www.oep.hu/…GYIK0510.PDF

2. oldal

nandy # 2009.01.18. 10:31

murof:

Kevés az infó.
Főszabály szerint a magyar állampolgár Magyarországon biztosított.
De ha EU-s tagállamban vállal munkát a magyar állampolgár, és ez (egybefüggően) meghaladja a 180 napot, továbbá a munkáltató is külföldi, akkor abban az államban lesz biztosítási kötelezettsége, ahol dolgozik, életvitelszerűen él.

nandy # 2009.01.18. 10:26

Még egy: a munkáltatónak csak kivételes helyzetben van joga korlátozni a más helyen történő elhelyezkedést.
És ezért külön pénzt szoktak fizetni...