GYED,GYES, táppénz


sortie # 2016.09.15. 08:34

yrcsy 2016.09.15. 08:44
Tisztelt Szakértő!
Segítségét szeretném kérni.
2016 augusztus végén elköltöztem és ezzel egyúttal megszűnt a munkaviszonyom is ( 2 éve dolgoztam a cégnék, 4 órás min bérre voltam bejelentve..)

Jelenleg (2016.08.18-tól) munkanélkülin vagyok,viszont kiderült terhes is vagyok.
A kisbabám előreláthatólag 2017.05.16-án fog születni.

Munkát keresek jelenleg, de ugye nem olyan egyszerű ebben a helyzetben.
Abban az esetben,ha találok, és legalább terhességem utolsó 7 hónapjában dolgozom és mondjuk 130 bruttó béren leszek bejelentve, akkor milyen és mekkora összegű juttatásokra számíthatok, csed-gyed tekintetében. Miből számolják ilyenkor? Ebből az utolsó hét hónapból? Vagy az előtte lévő idő is beleszámít?
Várom megtisztelő válaszát.
Segítségét pedig előre is köszönöm.
Üdvözlettel: M.Irén

Kedves Irén!

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásait mindig az éppen fennálló jogviszony jövedelméből számolják ki, az előző jogviszonyok jövedelmét nem lehet figyelembe venni.

Nagyon leegyszerűsítve a 130 e. Ft 70%-ra számíthat. (Ez lesz a bruttó csed összege, amely adóköteles ellátás.)

A részletes szabályokat az ez alatti előző hozzászólásba már bemásoltam, olvassa el.

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:

http://aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

sortie # 2016.09.15. 08:38

Hajnalka86 2016.09.14. 22:10
Tisztelt Szakértő!
2016.10.20-ig GYES-en vagyok.
Amikor eljöttem GYES-ről akkor 4 órás munkaviszonyban álltam (bejelentett), ami jelenleg is él.
Mivel oda már nem megyek vissza dolgozni, mert elköltöztem 130 km-re így 2016.10.21-től már nem lesz munkaviszonyom.
Lehetséges, hogy még a GYES lejárta előtt találok munkát.
Szóval a jelenlegi 4 órás élő szerződésem mellett és GYES alatt, mennyi órában dolgozhatok egy másik munkahelyen?
Előre is nagyon szépen köszönöm a választ!
Üdvözlettel:
Z.P.Hajnalka

Kedves Hajnalka!

Gyes mellett, a gyermek féléves kora után korlátlanul lehet dolgozni akár ott, ahol a főállása van, akár egy másik munkáltatónál azzal, hogy az új jogviszony létesítését be kell jelentenie a munkáltatója felé.

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:

http://aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

sortie # 2016.09.15. 08:48

Vicente22 2016.09.14. 20:33
Tisztelt jogi szakértő!
Egy ismerősöm augusztus vègén kezdett el dolgozni egy határozott idejű pozícióban (1 év) egy multi cégnèl, viszont szeretne majd gyermeket vállalni, és az érdekelné, hogy ha az 1 éves munkaviszonya alatt teherbe esik, és elmegy CSED-re, de a CSED időtartama alatt lejár a szerződése, akkor mi alapján kapja majd a CSED, illetve később a GYED/GYES támogatást?
Köszönettel,
Làzár Adrienn

Kedves Adrienn!

CSED-re (csecsemőgondozási díj) és GYED-re (gyermekgondozási díj) főszabály szerint csak az jogosult, aki –Tbj. 5. § szerinti- biztosított és a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 365 biztosításban töltött nappal.

Biztosításban a szülés napján kell állnia! Aki a szülés napján nem biztosított főszabály szerint nem jogosult csed és gyed ellátásra

(Az álláskeresési járadékban részesülő személy biztosítottnak minősül.)

Ezen ellátások alapja a fennálló jogviszony irányadó/számítási időszakában elért bruttó –pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező- jövedelem.

GYES-t főszabály szerint a szülés napjától minden Magyarországon élő magyar állampolgár kaphat, azaz ezen ellátás nem kötődik munkaviszonyhoz , összege fix, bruttó 28.500 Ft/hó.

Ha tehát a terhesség alatt, de még a szülés előtt 42 nappal megszűnik a jogviszonya és nem létesít új biztosítási jogviszonyt csed és gyed ellátásokra nem lesz jogosult, csak gyes-re.

Más a helyzet, ha a CSED időtartama alatt jár le a szerződése. Ekkor a már folyósított csed összegében nem lesz változás.

A GYED ellátását az utolsó jogviszonyában elért keresete, vagy a munkaszerződésében meghatározott összeg alapján állapítják meg.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:

http://aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

Backardi # 2016.09.15. 13:32

Tisztelt szakértő!
Gyermekünkkel én leszek itthon 3 éves koráig ezzel kapcsolatosan a kérdésem a következő lenne:

  • Én 2 éve fizetem a TB-t 7050ft-val mivel nem dolgoztam csak 1 hónapot. A kérdésem az lenne milyen járulékot kapnék az államtól így ? (CSED,GYES,GYED) Illetve az apukának 2éve bejelntett 8 órás munkaviszonya van. Lehetséges e a GYEDET az édasapa munkaviszonya után igényelni úgy , hogy ő továbbra is dolgozna 8 órásaban és én maradnék itthon a gyerkőccel?

Köszönettel
Backardi

Jereván # 2016.09.16. 07:16

Backardi 2016.09.15. 15:32

Tisztelt szakértő!
Gyermekünkkel én leszek itthon 3 éves koráig ezzel kapcsolatosan a kérdésem a következő lenne:
Én 2 éve fizetem a TB-t 7050ft-val mivel nem dolgoztam csak 1 hónapot. A kérdésem az lenne milyen járulékot kapnék az államtól így ? (CSED,GYES,GYED) Illetve az apukának 2éve bejelntett 8 órás munkaviszonya van. Lehetséges e a GYEDET az édasapa munkaviszonya után igényelni úgy , hogy ő továbbra is dolgozna 8 órásaban és én maradnék itthon a gyerkőccel?

Köszönettel
Backardi

  • Tekintettel arra, hogy a 7050 forint megfizetésével csak eü-i szolgáltatásra szerez jogosultságot, de biztosítottá nem válik alanyi jogú GYES, családi pótlék éás egyszeri anyasági támogatásra jogosult. (A GYES ideje alatt a 7050 forint nem kell fizetnie és nyugdíj szolgálati időt is szerez.)
  • Igen, a gyermek féléves kora után, ha az apa a jogosultsági feltételeknek megfelel igényelheti a GYED-et, de Önnek ettől a naptól a GYES-t le kell mondania. Ettől kezdve -ha egyéb jogcímen nem mentesül alóla- a 7050 forintot ismét fizetnie kell és nyugdíj szolgálati időt nem szerez.)

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.
Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

Backardi # 2016.09.16. 09:46

Miért kell lemondani az anyának a GYEST a gyerek fél éves kora után ha az apuka jövedelme által igényeljük GYEDET? A GYES és a GYED egyszerre nem igényelhető? És a GYED a gyerek fél éves kora után mennyi ideig kapja a támogatás? 3éves koráig?

Jereván # 2016.09.16. 10:43

Backardi 2016.09.16. 11:46

Miért kell lemondani az anyának a GYEST a gyerek fél éves kora után ha az apuka jövedelme által igényeljük GYEDET? A GYES és a GYED egyszerre nem igényelhető? És a GYED a gyerek fél éves kora után mennyi ideig kapja a támogatás? 3éves koráig?

Mert főszabály, hogy egy gyerekre csak 1 ellátás jár.

Normál esetben az anya kapja a csed-et, majd a 169. naptól a gyed-et, ha lejár a gyes-t.

Ha az anyának nincs munkahelye a szülés napjától a gyerek 3 éves koráig kaphatja a gyes-t.

De lehetőség van arra is, hogy az anya helyett, hangsúlyozva a helyett az apa vegye igénybe ezen ellátásokat.

Azt nem engedi meg a jogszabály, hogy miközben az anya ugyanazon gyerekre gyes-t kap, az apa pedig ugyanarra a gyerekre gyed-be részesül.

1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

Ebtv. 39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre, csecsemőgondozási díjra, illetve gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint – az e törvényben foglalt kivételekkel – csak az egyik ellátást veheti igénybe.

(2) Az, aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozást segítő ellátásra, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás, illetve gyermekgondozási díj igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

(3) Ha a szülők a közös háztartásukban élő gyermekük után egyidejűleg jogosultak táppénzre, csecsemőgondozási díjra, gyermekgondozási díjra, valamint gyermekgondozási támogatásra, választásuk szerint az ellátást csak az egyik szülő veheti igénybe.

  • Tehát ha van 1 közös gyerekük az anya jogosult GYES-re, az apa GYED-re választhatnak, hogy melyik ellátást és ki veszi igénybe, de csak egy ellátást vehetnek igénybe és azt csak az egyik szülő kaphatja.
  • A GYED legfeljebb a gyermek 2 éves koráig folyósítható.
  • További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.
fuffancs70 # 2016.09.16. 14:06

Tisztelt Szakértő!
A MÁK oldalán azt az információt találtam, hogy iker gyermekek esetés Gyes mellett a gyermekek egy éves kora után lehet teljes munkaidőben dolgozni, de akkor csak egyszeres Gyes jár. Úgy tudom, hogy 2014.01.01-én ez a jogszabàly megváltozott. Màr nincs megkötés. Ha valóban így van kérem a törvény számát is írja meg.

Köszönettel: S. Rita

Zsani86 # 2016.09.17. 08:19

Tisztelt Szakértő!

Várandós vagyok, jelenleg még a fennmaradó szabadságomat töltöm, ami hétfőn lejár. Onnantól kérdés, hogy várandós táppénzre menjek, vagy igényeljem meg előre a CSED-et? Melyik éri meg jobban? A CSED több? Ha igen, mennyivel? Bruttó fizetésem 216.200,- Ft.
Válaszát köszönöm szépen.

Julcsi36 # 2016.09.18. 15:20

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg Gyeden vagyok 2. gyermekemmel, aki tartós betegséggel született. Ő most 16 hónapos. 2 évesen tudom megigényelni utána a GYES-t, ami ha jól tudom 10 éves koráig jár az ő esetében.
Gondolkodunk 3.gyerek vállalásában.
Kérdésem az lenne, mivel járunk jobban:

  1. míg gyeden/gyesen vagyok megszületik a harmadik gyerekünk?Ilyenkor úgy tudom, csak egyféle ellátást tudok igénybevenni. Ennek összege mennyi lenne?
  2. GYES, illetve ápolási mellett visszamegyek dolgozni, és utána jön a harmadik. Ebben az esetben mennyi ideig kell munkaviszonyban legyek? GYES, ápolási mellett hány órában tudok dolgozni?

Köszönöm segítségét!
Üdvözlettel:
Szilvásiné Huszár Julianna

Mes28 # 2016.09.18. 20:55

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg gyed-ben részesülök 2016. március 10-én született gyermekünk jogán. A munkaviszonyom határozott idejű volt, mely 2016 február 29-én megszűnt, így azonban az ellátás alapjaként figyelembe vették.

Szeretnénk második babát. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben mi alapján számítanák a csed-et, gyed-et ( ha egyáltalán jár)??

Előre is köszönöm válaszát!

lillencs # 2016.09.19. 19:54

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg negyedik gyermekemmel vagyok CSED-en, mely októberben lejár, utána GYED-re leszek jogosult.Harmadik gyermekem után november 25-ig kapom a GYED-et. Utána igényelhetem a GYES-t. Két nagyobbik gyermekem (egyik 4 éves, másik 5 éves) tartósan beteg. Igényelhetem utánuk a GYES-t?
Válaszát előre is köszönöm!

lillencs # 2016.09.19. 19:54

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg negyedik gyermekemmel vagyok CSED-en, mely októberben lejár, utána GYED-re leszek jogosult.Harmadik gyermekem után november 25-ig kapom a GYED-et. Utána igényelhetem a GYES-t. Két nagyobbik gyermekem (egyik 4 éves, másik 5 éves) tartósan beteg. Igényelhetem utánuk a GYES-t?
Válaszát előre is köszönöm!

pettyecs # 2016.09.20. 19:26

Tisztelt Szakértő!
Szeptember 9-én betöltötte a gyermekem a 2 évét. GYES mellett dolgozom heti 40 órás munkarendbe. (már korábban visszamentem GYED mellett). Mielőtt szülni mentem 12 órás munkarendben dolgoztam. (EÜ) A kérdésem az lenne, hogy kötelezhet-e a munkáltatóm a 12 órás munkavégzésre, vagy vállalhatok 8 órás munkavégzést? (Ez utóbbit szeretném.) Illetve kötelezhet-e hétvégi munkavégzésre? Valamint ha esetlegesen nem kötelezhet a 12 órás- csak a 8 órás munkavégzésre, megválaszthatom e a munkakezdés idejét (gondolok itt arra, hogy hánytól hányig dolgozzak)? Vagy ez már megbeszélés tárgya? Illetve erre vonatkozó törvényt, §-t írna nekem? Szeretném átolvasni, hogy tisztán lássak, esetleg megmutatni, ha arról van szó, ha valamibe nem egyeznének bele.
Köszönöm szépen!
Várom mielőbbi válaszát!! :)

Nagy Kata # 2016.09.23. 13:21

Tisztelt Szakértők!

Kérem segítségüket az alábbi üggyel kapcsolatosan. Jelenleg gyesen vagyok itthon 2 éves gyermekemmel, illetve megint állapotos vagyok ( 4 hónapos terhes). Azt a tájékoztatást kaptam, hogy ilyenkor az a legjobb, hogyha megszakítom a fizetés nélküli szabadságaimat, és rögtön kiveszem az eddig összegyűlt szabikat, majd a terhesség hátralévő részében táppénzre megyek. Írásban is és telefonon is jeleztem a munkáltató felé. Most személyesen szeretne egyezkedni az ügyben, szeretnék felkészülten menni. A munkáltató ilyen helyzetben köteles kiadni az összes eddigi szabadságot, ami összegyűlt, vagy ez megállapodás kérdése?
Az utóbbi időben több elbocsátás is történt a cégnél, ami miatt kicsit aggódok, ha esetleg csoportos létszámcsökkentés van folyamatban a cégnél, akkor ez amit szeretnék, ez mennyiben módosul? Rögtön felmondhatnak nekem, ha megszakítom a gyest, hogy állományba kerüljek? Vagy esetleg a későbbi táppénz alatt lesz csak lehetőségük felmondani? Válaszát előre is köszönöm!
Üdv, Kati

borsi-salangi # 2016.09.24. 12:46

Tisztelt Szakértők!

Azzal kapcsolatban szeretném a segítségüket kérni, hogy tudomásomra jutott, hogy a 2016-os jogszabályok értelmében a GYED-en lévő anyukák újbóli terhesség esetén táppénzre jogosultak.
A munkáltató humán osztályán már érdeklődtem ezzel kapcsolatban, a tb-vel foglalkozó kolléga csak azt az információt tudta adni, hogy GYED extrával megszakíthatom a fizetés nélküli szabadságomat és visszamegyek dolgozni, ezt követően tartós táppénzre jogosult leszek. Viszont ez esetben a munkáltató köteles fizetni a táppénz 1/3 részét, amelyről a felső vezetéssel kellene megegyeznem.
Viszont az ismeretségi körben van egy anyuka, aki hasonlóképpen volt táppénzen, de nem kellett megszakítania a fizetés nélküli szabadságát, azonban nem tudja megmondani, hogy ez melyik vonatkozó jogszabály passzusában található az általam fent említett jogosultság.
Azzal kapcsolatban szeretnék segítséget kérni, hogy legyenek szívesek Nekem megválaszolni, hogy mely jogszabályban található e témának a szabályozása, ha ténylegesen van ilyen rendelkezés hatályban 2016-tól.

Köszönöm a válaszukat!

borsi-salangi # 2016.09.24. 12:48

Tisztelt Szakértők!

Előző hozzászólásomban nem tüntettem fel, hogy jelenleg egy 8 hónapos gyermekkel vagyok GYED-en és 2017. áprilisában várható a második gyermek születése.
Elnézést kérek a feledékenységemért!

monoszkop # 2016.09.26. 08:47

borsi-salangi # e-mail Jelentem! 2016.09.24. 14:48

Tisztelt Szakértők!

Előző hozzászólásomban nem tüntettem fel, hogy jelenleg egy 8 hónapos gyermekkel vagyok GYED-en és 2017. áprilisában várható a második gyermek születése.
Elnézést kérek a feledékenységemért!

borsi-salangi # e-mail Jelentem! 2016.09.24. 14:46

Tisztelt Szakértők!

Azzal kapcsolatban szeretném a segítségüket kérni, hogy tudomásomra jutott, hogy a 2016-os jogszabályok értelmében a GYED-en lévő anyukák újbóli terhesség esetén táppénzre jogosultak.
A munkáltató humán osztályán már érdeklődtem ezzel kapcsolatban, a tb-vel foglalkozó kolléga csak azt az információt tudta adni, hogy GYED extrával megszakíthatom a fizetés nélküli szabadságomat és visszamegyek dolgozni, ezt követően tartós táppénzre jogosult leszek. Viszont ez esetben a munkáltató köteles fizetni a táppénz 1/3 részét, amelyről a felső vezetéssel kellene megegyeznem.
Viszont az ismeretségi körben van egy anyuka, aki hasonlóképpen volt táppénzen, de nem kellett megszakítania a fizetés nélküli szabadságát, azonban nem tudja megmondani, hogy ez melyik vonatkozó jogszabály passzusában található az általam fent említett jogosultság.
Azzal kapcsolatban szeretnék segítséget kérni, hogy legyenek szívesek Nekem megválaszolni, hogy mely jogszabályban található e témának a szabályozása, ha ténylegesen van ilyen rendelkezés hatályban 2016-tól.

Köszönöm a válaszukat!

T. Kérdező!

Továbbra is főszabály, hogy aki GYED-en, vagy GYES-en van az ezzel egyidőben táppénzt nem kaphat, illetve ha GYED-re és táppénzre is (vagy GYES-re és táppénzre is) jogosult az ellátások között választhat és vagy az egyiket, vagy a másikat kaphatja.

Aki tehát a GYES/GYED mellett nem dolgozik, de a következő terhessége miatt keresőképtelenné válik és így táppénzre és GYED-re, vagy táppénzre és GYES-re is jogosult az választhat, hogy melyiket kéri.

Más a helyzet akkor, ha a GYED-en (vagy GYES-en) lévő biztosított a gyermek féléves kora után –a fizetésnélküli szabadságát megszakítva-, ismét munkába áll.

Ekkor kaphatja a GYED-et és a fizetését, ha pedig megbetegszik a GYED-et fizetés helyett a táppénzt, GYES esetén GYES-t és a fizetését, ha pedig megbetegszik a GYES-t és fizetés helyett a táppénzt.

Fentieket az 1997. évi LXXXIII. törvény szabályozza. Ezen belül a választással kapcsolatos nomákat a törvény 39. szakaszában találja.

Valóban, a munkáltatónak van táppénz 1/3-ad fizetési kötelezettsége.

Az ismerős anyuka helytelenül hivatkozik arra, hogy a fiznélküli megszakítás nélkül is kaphat valaki GYED-et és táppénzt. (A fiznélküli megszakításának módjáról a munka törvénykönyve rendelkezik.

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.
Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Hasznos tudnivalók, ügyféljogok táppénz, baleseti táppénz, gyermekápolási táppénz (gyáp), csecsemőgondozási díj (csed) és gyermekgondozási díj (gyed) igénylők számára

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak, és/vagy a társadalombiztosítási kifizetőhelyeknek –beleértve a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját is, mint a közszféra központi kifizetőhelyét- a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

Erre hívta fel a figyelmet az Alapvető Jogok Biztosa is az OBH 135/2008 számú jelentésében, egyben javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok, azaz egészségbiztosító és a Tb. kifizetőhelyek az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak.

Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Ugyancsak a tájékoztatási kötelezettség fontosságát hangsúlyozza a KMREP (Közép-magyarországi Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) 2009 februárjában kelt, a társadalombiztosítási kifizetőhelyeknek szóló 2009/1. számú kifizetőhelyi tájékoztatója. (3.oldal)

Az 1997. évi LXXXIII. törvény 5. § értelmében az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

A fenti törvény végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1) kormányrendelet 39. § (3) szerint a kifizetőhely/egészségbiztosító az ügyfél kérelmére köteles tájékoztatást adni a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti megyei kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának (leánykori nevén Megyei Egészségbiztosítási Pénztár) – vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi TB kifizetőhelynek - a segítségét, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg. (Előbbi elérhetőségét a kormányhivatal, utóbbi elérhetőségét a Magyar Államkincstár weblapján találja meg. A MÁK Illetmény-számfejtési Főosztályát ezen az elektronikus címen érheti el: illetmeny@allamkincstar.gov.hu )

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu, vagy az oep@oep.hu, e-mail címen, akik - az OEP főigazgatójának tájékoztatása szerint - készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére, illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

A fenti jogszabályok és az ombudsman ezirányú javaslata alapján, valamint a közigazgatás szolgáltató jellegére hivatkozva lehetősége van továbbá arra is, hogy Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának irodavezetőjével, vagy a Kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztályának főosztályvezetőjével –előzetes időpont egyeztetést követően- személyesen konzultáljon.

Ezen személyes megbeszélést levélben, telefonon, vagy e-mailben Önnek kell kezdeményeznie a főosztály/iroda vezetőknél, vagy közvetlen feletteseiknél (kormánymegbízott/MÁK megyei igazgató).
Ehhez mintákat itt talál:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának, akár a munkahelye TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával (előírt tájékoztatás elmaradása, szükséges segítség meg nem adása, ügyintézési határidő be nem tartása, kamatfizetési kötelezettség nem teljesítése, jogorvoslati jog nem biztosítása stb.) nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, és/vagy a penzbeli@oep.hu, ajánlott, tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

( Mintákat itt talál: http://aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22 )

Fenti tájékoztató szabadon megosztható, várandós kismamák, ill. egyéb érintettek számára továbbítható.

-------------------------
  • Jó ha tudja, hogy:

• Az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez, a jogszabályokban meghatározott határidőben hozott döntéshez való jog. ( Ket. 4. § )

• A táppénz, csed, gyed, baleseti és gyermekápolási táppénz iránti igényt a munkavállalónak a foglalkoztatójánál kell előterjeszteni, azaz az orvosi igazolásokat a munkáltatójának kell leadni. (Ebtv. 62. §)

• Az ellátások igénylése –beleértve az esetleges jogorvoslati eljárást is- az ügyfél számára ingyenes, azaz illeték- és költségmentes. (Vhr. 75/A §)

A foglalkoztató a kérelem, illetve a dolgozó által leadott okmányok átvételét hitelt érdemlően (pl. átvételi elismervény adásával) köteles igazolni. (Vhr. 38. §)

• Ha foglalkoztatónál TB kifizetőhely nincs úgy köteles egy, az OEP honlapjáról letölthető un. Foglalkoztatói igazolás formanyomtatványt kitölteni és az összes szükséges okmánnyal együtt 5 napon belül a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának továbbítani. (Vhr. 38. § )

A kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztálya köteles az igényt 21 napon belül elbírálni, azaz kérelemről érdemben dönteni, határozatot hozni és/vagy az ellátást kiutalni. (Vhr. 39. § )

Ha ezen kötelezettségének az egészségbiztosító/kifizetőhely nem tesz eleget köteles az Art.-ban meghatározott késedelmi pótlékkal azonos mértékű kamatot fizetnie a jogosult részére. (Mentesül az egészségbiztosító (kifizetőhely) a kamatfizetési kötelezettség alól, ha annak összege az 1.000.- Ft-ot nem haladja meg.) (Ebtv. 69. § )

Tekintettel arra, hogy az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások célja a betegség, terhesség, szülés stb. miatt elmaradt kereset pótlása, és így a létfenntartás biztosítása amennyiben az igényről a fenti határidőn belül az egészségbiztosító/kifizetőhely nem dönt, és/vagy a kamatfizetési kötelezettségének nem tesz eleget –figyelemmel arra is, hogy azzal a biztosítottnak és/vagy a családjának a létfenntartását veszélyezteti, egyben Alaptörvényben biztosított jogokat is sért, ezért az igénylő panasszal fordulhat az Alapvető Jogok Biztosához (ombudsman).
Elérhetőségei:
WEB: http://www.ajbh.hu/…90E21FABCD75
E-mail: panasz@ajbh.hu
Postai úton/levélcím: 1387 Budapest, Pf. 40.

Alaptörvény XIX.. cikk. (1) bekezdés: Anyaság, ( ) betegség esetén minden magyar állampolgár törvényben meghatározott támogatásra jogosult.

Alaptörvény XXIV. cikk. (1) bekezdés: Mindenkinek joga van ahhoz, hogy ügyeit a hatóságok részrehajlás nélkül, tisztességes módon és ésszerű határidőn belül intézzék.

Alaptörvény 30. cikk. (1)-(2) bekezdés: Az alapvető jogok biztosa alapjogvédelmi tevékenységet lát el, eljárását bárki kezdeményezheti. Az alapvető jogok biztosa az alapvető jogokkal kapcsolatban tudomására jutott visszásságokat kivizsgálja vagy kivizsgáltatja, orvoslásuk érdekében általános vagy egyedi intézkedéseket kezdeményez.

• Ezen túlmenően a Ket. azt is előírja, hogyha a közigazgatási szerv az előírt határidőt nem tartja be -saját költségvetése terhére- köteles a központi költségvetés részére az általános tételű eljárási illeték összegének megfelelő összeget befizetni. (Ket. 33/A § )

A közszféra (önkormányzatok, iskolák, óvodák, kórházak, egyetemek, közfoglalkoztatottak, kormányhivatalok, minisztériumok stb.) dolgozói részére az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásait (táppénz, baleseti táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj) a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, (MÁK ISZI) mint központi kifizetőhelynek a kötelessége elbírálni és folyósítani. A legfeljebb 21 napos ügyintézési idő betartása, illetve az Ebtv. 69. § szerinti kamatfizetési, valamint a Ket. 33/A § szerinti befizetési kötelezettség a MÁK ISZI-re is vonatkozik.

A Tbj. 5. § szerinti biztosított -az Ebtv. 50. § és Vhr. 31/A -31/F szakaszokban szabályozott módon- kérheti a pénzbeli ellátás, vagy gyógyszersegély méltányosságból történő megállapítását. (Pl. a csed, gyed igénybevételéhez szükséges 365 nap biztosítási idő helyett csak 321 nappal rendelkezik, de a szüléskor biztosított…, vagy tartósan beteg, de a biztosításában 30 napnál hosszabb megszakítás van, így az új jogviszonyában csak pár nap táppénzre lenne jogosult, de előtte évekig fizetett járulékot stb. )

-----------------------------------------------------------------------------------
Ebtv: 1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

Ket: 2004. évi CXL. törvény a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól

Tbj: 1997. évi LXXX. törvény a tb ellátásokról és azok fedezetéről

Vhr: 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet az Ebtv. végrehajtásáról

Kifizetőhely: Főszabály szerint azon munkáltatóknál, ahol 100 főnél több biztosítottat foglalkoztatnak kötelesek legalább 1 fő (minimum OKJ-s, TB végzettségű) TB ügyintézőt foglalkoztatni, aki a dolgozók tb. ügyeit intézi, TB ellátásait (táppénz, csed, gyed, baleseti táppénz, gyermekápolási táppénz) megállapítja és folyósítja, azaz az igény elbírálását –beleértve az előírt (megállapító, elutasító stb.) határozatok meghozatalát is- nem az egészségbiztosító, hanem ezen TB ügyintéző végzi. (1998. évi XXXIX. Törvény 9. §)

MÁK ISZI: A közszférában dolgozók -kormányhivatalok, minisztériumok, központi hivatalok, önkormányzatok, iskolák, óvodák, egyetemek stb. dolgozói, valamint a közfoglalkoztatottak- (bérét és) egészségbiztosítás pénzbeli ellátásait a Magyar Államkincstár Illetmény- számfejtési Irodái –mint a közszféra központi kifizetőhelyei- állapítják meg, illetve folyósítják. ----------------------------------------------------------------------------------------

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panaszminták –többek között- itt tölthetőek le:

Felszólítás M I N T A kamatfizetésre táppénz, csecsemőgondozási díj (csed), gyermekgondozási díj (gyed) késedelmes utalása miatt, ha az ügyfél a közszférában dolgozik és az igényt az államkincstár bírálja el. (És alatta, ha az egészségbiztosító bírálja el.)
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Fellebbezés M I N T A üzemi baleset elutasítása miatt:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Panasz M I N T A azoknak, akiknek a táppénz, csed, gyed iránti igényét a munkáltató nem továbbítja az egészségbiztosítóhoz.
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Fellebbezés M I N T A azoknak, akiknek az ügyében az egészségbiztosító nem hajlandó kötelezni a munkáltatót a táppénzhez szükséges Foglalkoztatói igazolás kiállítására, sőt ezen okmány hiánya miatt a táppénz iránti igényt határozattal el is utasította.
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Panasz M I N T A úti üzemi baleset kivizsgálásának megtagadása esetén
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Panasz M I N T A a GYED hiányos és késedelmes utalása miatt:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

M I N T A táppénz igény előterjesztésére ha az igénylő a közalkalmazotti jogviszonya mellett megbízási szerződés alapján is biztosított:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ügyféljogok, hasznos tudnivalók CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylésekor:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

M I N T A a személyes konzultáció kezdeményezéséhez ha az igénylő a közszférában dolgozik:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

És ha egyéni, vagy társas vállalkozónál:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Panasz M I N T A azoknak, akik a Munkaügyi Központ többszöri ígérete ellenére sem kapták meg az őket, a biztosítási esemény bekövetkezésekor, a befizetett járulékokért cserébe megillető álláskeresési járadékot.

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Sajtóhírek szerint a Magyar Államkincstár számfejtési körébe tartozó munkavállalók 2015-ben és 2016-ban az új KIRA illetmény-számfejtő program bevezetése miatt nem, nem időben, vagy hiányosan kapták meg az illetményüket (munkabérüket), TB ellátásukat. Nekik nyújthat segítséget az itt található panasz minta:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Teendők úti (üzemi) baleset esetén. Összefoglaló itt:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az Egyenlő Bánásmód Hatósága marasztalta (300.000 Ft. bírság megfizetésére kötelezte) azt a munkáltatót, aki a terhes munkavállalójának próbaidő alatt, azonnali hatállyal felmondott mivel nem akarta fizetni a táppénzhez kapcsolódó közterheket (Tbj. 19. § (5) bekezdése szerinti táppénz egyharmad hozzájárulást), illetve nem akarta állni a szülési és fizetésnélküli szabadság alatt felhalmozódó szabadság anyagi terheit. Tekintettel arra, hogy a munkavállaló bírósághoz is fordult a bíróság kérelmező munkaviszonyát helyreállította.

A hatósági eljárásban a feleknek lehetőségük van egyezséget is kötni, azaz a munkáltató vállalhatja, hogy bírság helyett inkább kártérítést fizet a munkavállalónak.
Az ezzel kapcsolatos és egyéb hasonló J O G E S E T E K itt, http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?… ,

valamint Egyenlő Bánásmód Hatósága honlapján olvashatóak:

http://egyenlobanasmod.hu/…ebh-141-2015 (bírság+jogviszony helyreállítás)
http://egyenlobanasmod.hu/…/ebh-84-2015 (egyezség)
http://www.egyenlobanasmod.hu/…iew/122_2010 (bírság)
http://www.egyenlobanasmod.hu/…ex/jogesetek (további jogesetek)

------------------------------------------------------------------------------------------------

Fenti tájékoztató szabadon megosztható, várandós kismamák, ill. egyéb érintettek számára továbbítható.

monoszkop # 2016.09.26. 08:52

Mes28 # e-mail Jelentem! 2016.09.18. 22:55

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg gyed-ben részesülök 2016. március 10-én született gyermekünk jogán. A munkaviszonyom határozott idejű volt, mely 2016 február 29-én megszűnt, így azonban az ellátás alapjaként figyelembe vették.

Szeretnénk második babát. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben mi alapján számítanák a csed-et, gyed-et ( ha egyáltalán jár)??

Előre is köszönöm válaszát!

Nem, ha nincs munkaviszonya (az újabb szüléskor nem áll biztosítási jogviszonyban) CSED-re nem lesz jogosult.

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.
Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

Niki_86 # 2016.09.26. 11:13

Tisztelt Szakértő!

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy veszélyeztetett terhességem miatt nov 1-től táppénzen leszek a 8 órás (kisgyermeknevelői) állásomban. (Több mint 2 éves munkaviszony megléte) mellette ez év februárjától megbízási szerződéssel dolgozom a versenyszférában (otthonról végezhető irodai munka).

A kérdésem az lenne, hogy a táppénz mellett továbbra is dolgozhatom e megbízási szerződéssel a szülést megelőző hónapig?

Illetve majd jövőre a CSED, GYED számításánál figyelembe vehető e a mostani megbízási szerződéses keresetem?

Válaszát előre is köszönöm!

Magiceye # 2016.09.26. 11:34

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg GYED-en vagyok a 10 hónapos babámmal.
Külföldön dolgoznék részmunkaidőben, bejelentve. (Németo.)
Kérdésem az lenne, le kell e mondanom a gyedet, családi pótlékot? Ha nem kérek itt Kindergeldet?
Mit kell bejelentenem és hova?
A magyar címről nem jelentkeztünk ki, de itt kint bejelentkeztünk, van biztosítás minden.

Köszönöm a válaszukat

Zengőbérci # 2016.09.26. 12:16

Niki86 2016.09.26. 13:13
Tisztelt Szakértő!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy veszélyeztetett terhességem miatt nov 1-től táppénzen leszek a 8 órás (kisgyermeknevelői) állásomban. (Több mint 2 éves munkaviszony megléte) mellette ez év februárjától megbízási szerződéssel dolgozom a versenyszférában (otthonról végezhető irodai munka).
A kérdésem az lenne, hogy a táppénz mellett továbbra is dolgozhatom e megbízási szerződéssel a szülést megelőző hónapig?
Illetve majd jövőre a CSED, GYED számításánál figyelembe vehető e a mostani megbízási szerződéses keresetem?
Válaszát előre is köszönöm!

Kedves Niki!

Igen, dolgozhat, a keresőképtelenséget és a táppénzre való jogosultságot jogviszonyonként külön-külön kell megállapítani, illetve elbírálni.

Csed mellett azonban megbízási jogviszonyban sem dolgozhat, ha azért díjazást kap.

Nem, a főállásában megállapított csed, gyed összegének megállapításakor nem vehető figyelembe a megbízási jogviszonyban elért keresete, ugyanakkor, ha a szülés napján a megbízási jogviszonya fennáll és a megbízási jogviszonyban is lesz legalább 365 biztosításban töltött napja, úgy ezen jogviszonyából is jogosult lehet csed-re, az itt elért keresete alapján.

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

Nyunyi15 # 2016.09.29. 13:17

Tisztelt Szakértő!

Kisgyermekes anyuka vagyok és a napokban egy kisgyermekes ismerősöm azzal keresett meg, hogy azt hallotta, hogy nem jár egyszerre a GYES és a GYED, pedig ő kapja gyermeke születése napjától, lassan 3 éve.

Ha ez igaz, hogy tényleg nem jár, akkor mi a teendője? Egyszerűen csak mondja le, vagy jelentse be, hogy milyen helyzetben van? Vissza kell fizetnie? Viszont ha ez utóbbi, akkor nem lesz könnyű, mert elég rossz anyagi körülmények között élnek.

Sajnos én nem tudtam neki érdemi választ adni, ezért kérem az Önök segítségét!

Köszönettel, egy anyuka...

vivimi12 # 2016.09.29. 19:47

Tisztelt Szakértő!
Van két gyermekem, a kisebb (8 hó) után még gyedet, a nagyobb (2,5év) után gyest kapok. A nagyot felvették állami bölcsibe, munkáltatói igazolást a beszoktatás után tudok vinni, ami nem is gond a bölcsinek.
Kérdésem az lenne, hogy ha mégsem mennék vissza dolgozni, de leadom a munkáltatói igazolást, akkor ez a turpisság kiderülhet-e, azaz ellenőrzi-e a bölcsi, van-e jelentési kötelezettsége, ami alapján kiderül, hogy mégsem mentem vissza. Ha igen, mi lesz a következménye?
Illetve, ha nem megyek vissza dolgozni, de bölcsis a gyerek, akkor elveszik-e tőlem a gyest (esetleg a gyedet is?)?
Van-e vmi választási lehetőségem, esetleg, ha visszamegyek pár órába dolgozni, akkor is elvehetik?
Előre is köszönöm szépen a választ!

vaczkor... # 2016.09.30. 06:57

vivimi12 2016.09.29. 21:47
Tisztelt Szakértő!
Van két gyermekem, a kisebb (8 hó) után még gyedet, a nagyobb (2,5év) után gyest kapok. A nagyot felvették állami bölcsibe, munkáltatói igazolást a beszoktatás után tudok vinni, ami nem is gond a bölcsinek.
Kérdésem az lenne, hogy ha mégsem mennék vissza dolgozni, de leadom a munkáltatói igazolást, akkor ez a turpisság kiderülhet-e, azaz ellenőrzi-e a bölcsi, van-e jelentési kötelezettsége, ami alapján kiderül, hogy mégsem mentem vissza. Ha igen, mi lesz a következménye?
Illetve, ha nem megyek vissza dolgozni, de bölcsis a gyerek, akkor elveszik-e tőlem a gyest (esetleg a gyedet is?)?
Van-e vmi választási lehetőségem, esetleg, ha visszamegyek pár órába dolgozni, akkor is elvehetik?
Előre is köszönöm szépen a választ!

T. Kérdező!

  • Ez nem turpisság, hanem a jogszabály tudatos (dolus directus)megsértése.
  • Ebtv. 42/C. § (1) Nem jár a gyermekgondozási díj, ha
  1. a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben (bölcsőde, családi napközi, házi gyermekfelügyelet) helyezték el, kivéve ha a jogosult keresőtevékenységet folytat.
  • Ha tehát Ön úgy van otthon GYED-en, hogy nem dolgozik, de a gyermeket is lepasszolja GYED-re nem jogosult.

Amennyiben a jogsértés 5 éven belül kiderül (mindig van egy két jóakaró, aki a hatóság figyelmét felhívja) a jogalap nélkül felvett ellátást kamataival együtt köteles visszafizetni.

Ezen túlmenően:

2012. évi C. törvény a Büntető Törvénykönyvről

XXXIX. FEJEZET
A KÖLTSÉGVETÉST KÁROSÍTÓ BŰNCSELEKMÉNYEK

Társadalombiztosítási, szociális vagy más jóléti juttatással visszaélés

395. § (1) Aki társadalombiztosítási ellátás, vagy az államháztartás alrendszereiből jogszabály alapján természetes személy részére nyújtható pénzbeli vagy természetbeni juttatás megszerzése vagy megtartása céljából mást tévedésbe ejt, tévedésben tart, vagy a valós tényt elhallgatja, és ezzel kárt okoz, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22