GYED,GYES, táppénz


cincinnatus # 2016.09.02. 06:44

Viktória85 2016.09.01. 17:34
Tisztelt Szakértő!
2016.10.04-én tölti be kislányom a 2. életévét. Jelenleg "GYED-en vagyok".

Jelen helyzetben vállalhatok-e úgy új részmunkaidős állást (4 óra, max. 6 óra) megbízási szerződéssel (nem a jelenlegi munkáltatómnál), hogy a GYED utolsó hónapjában/részhónapjában, illetve a GYES ideje alatt a GYED, illetve a GYES összegétől ne essek el?

Ha igen, mely törvény pontosan mely paragrafusa alapján és milyen feltételekkel?

Jelenlegi munkáltatóm felé, ami egyben TB kifizetőhely is és ahol nem kívánom megszüntetni munkaviszonyomat, bejelentési kötelezettségen túl keletkezik-e bárminemű kötelezettségem?

Előre is köszönöm segítségét.
Üdvözlettel:
Viktória85

Kedves Viktória!

2016.01.01-től a GYED mellett korlátlanul lehet dolgozni.

Erről jogi normát nem talál. Amit a jogszabály nem tilt, azt lehet elv alapján, illetve figyelemmel arra, hogy az országgyűlés az Ebtv. 42/C § (1) a) rendelkezését hatályon kívül helyezte –ez tiltotta a GYED melletti munkavégzést- válik lehetővé a GYED melletti munkavégzés.

Nem, nem keletkezik.

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Andi91 # 2016.09.02. 19:08

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg 15 hetes kismama vagyok,sajnálatos módon nem engednek dolgozni, veszélyeztetett terhesnek kóddal vagyok táppénzen. Ez az első terhességem, nem vagyok képben ilyen helyzetben mi várható.
2015.03.01. óta köztisztviselőként dolgozom Önkormányzatnál, 2016.02.20-ára vagyok kiírva.
A kérdésem az lenne, ha esetleg nem engednek végig dolgozni, akkor a táppénz miatt kevesebb GYES, GYED-re számíthatok?
Az első 6 hónapig járó csecsemőgondozási díj úgy tudom hogy az utolsó munkabér X %-a, ha maradok táppénzen abból számolják?
A GYED-et visszamenőleg 1,5 évre a bruttó átlag bérből számolják? Ez esetben a betegszabadság miatt kapott béremmel számolnak?
Elnézést kérek ha valamit esetleg rosszul fogalmaztam meg. Csak nekem ez egy kicsit zavaros.

Válaszát előre is köszönöm!

szidec5 # 2016.09.03. 10:45

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődnék,hogy mire számithatok az alábbi helyzetben?17évig Magyarországon dolgoztam,most 1évet Németországban.Szept 17-én lejáró 1 éves munkaszerződés után itt regisztráltak munkanélkülinek,de pénzt nem fogok kapni,mivel okt.1én vissza költözünk Magyarországra és ott bejelentkezek munkanélkülivé,mivel nov.elejére vagyok kiirva szülni.Kérdésem,hogy milyen ellátásra leszek jogosult gyed,tgyás vagy csak alanyi jogon járó gyesre?És hol tudom ezt majd intézni? Válaszát előre is köszönöm.Szép napot!

yuki # 2016.09.04. 14:52

Tisztelt Szakértő!

Ha álláskeresési járadékban részesülök meg van a 365 nap biztosítási jogviszonyom, és az álláskeresési járadék folyósítása alatt szülés várható időpontja előtt 28 nappal igényelhetem -e egyszerre a csedet és a gyedet egy formanyomtatványon? Vagy a gyedet csak a csed lejárta után igényelhetem? Válaszát előre is köszönöm!

sortie # 2016.09.05. 06:47

yuki 2016.09.04. 16:52
Tisztelt Szakértő!
Ha álláskeresési járadékban részesülök meg van a 365 nap biztosítási jogviszonyom, és az álláskeresési járadék folyósítása alatt szülés várható időpontja előtt 28 nappal igényelhetem -e egyszerre a csedet és a gyedet egy formanyomtatványon? Vagy a gyedet csak a csed lejárta után igényelhetem? Válaszát előre is köszönöm!

Az új, jelenleg hatályos jogszabály szerint egyszerre igényelheti a csed és a gyed ellátásokat.

Lásd Ebtv. 42/B § (2) „A gyermekgondozási díj iránti kérelem benyújtható a csecsemőgondozási díj iránti kérelemmel együtt is.”

Álláspontom szerint az álláskeresési járadékban részesülő személy –tekintettel arra, hogy nem áll az Mt. hatálya alatt, így szülési szabadságra nem jogosult- a szülés napjától igényelhet csed ellátást.

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

sortie # 2016.09.05. 06:55

szidec5 2016.09.03. 12:45
Tisztelt Szakértő!
Érdeklődnék,hogy mire számíthatok az alábbi helyzetben?
17évig Magyarországon dolgoztam,most 1évet Németországban.
Szept 17-én lejáró 1 éves munkaszerződés után itt regisztráltak munkanélkülinek,de pénzt nem fogok kapni,mivel okt.1én vissza költözünk Magyarországra és ott bejelentkezek munkanélkülivé,mivel nov.elejére vagyok kiirva szülni.
Kérdésem,hogy milyen ellátásra leszek jogosult gyed,tgyás vagy csak alanyi jogon járó gyesre?
És hol tudom ezt majd intézni?
Válaszát előre is köszönöm.
Szép napot.

Amennyiben a szülés napján Magyarországon álláskeresési járadékban részesül és a német jogviszony tartamát igazolni tudja, úgy jogosult lehet csed és gyed ellátásokra.

A csed, gyed igényléséhez szükséges, az OEP honlapjáról letölthető Foglalkoztatói igazolást (igénylő nyomtatványt) a munkaügyi központnak kell kiállítania és hitelesítenie.

A biztosított bármely EU tagállamban szerzett biztosításban töltött idejét az igénylőnek az E 104-es nyomtatványon kell igazolni.

A munkanélküli ellátás megállapítására, illetve az egyes tagállamokban szerzett biztosítási idők igazolására az E 301-es nyomtatvány szolgál, amelyet annak az államnak az illetékes intézménye (foglalkoztatási hivatalok, munkaügyi központok) ad ki, ahol munkanélküli korábban biztosított volt, tehát dolgozott.

Mivel a nyomtatványt a munkavégzés helye szerint illetékes intézmény állítja ki, ezért fontos a munkaviszony megszűntével a nyomtatvány kiállításának kérése, mert a hivatalból történő beszerzés sok időt vehet igénybe. A nyomtatványt a munkanélküli járadék iránti kérelemhez kell csatolni.

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

sortie # 2016.09.05. 07:13

Andi91 2016.09.02. 21:08
Tisztelt Szakértő!
Jelenleg 15 hetes kismama vagyok, Sajnálatos módon nem engednek dolgozni, veszélyeztetett terhesnek kóddal vagyok táppénzen. Ez az első terhességem, nem vagyok képben ilyen helyzetben mi várható.
2015.03.01. óta köztisztviselőként dolgozom Önkormányzatnál, 2016.02.20-ára vagyok kiírva.
A kérdésem az lenne, ha esetleg nem engednek végig dolgozni, akkor a táppénz miatt kevesebb GYES, GYED-re számíthatok?
Az első 6 hónapig járó csecsemőgondozási díj úgy tudom hogy az utolsó munkabér X %-a, ha maradok táppénzen abból számolják?
A GYED-et visszamenőleg 1,5 évre a bruttó átlag bérből számolják? Ez esetben a betegszabadság miatt kapott béremmel számolnak?
Elnézést kérek ha valamit esetleg rosszul fogalmaztam meg. Csak nekem ez egy kicsit zavaros.
Válaszát előre is köszönöm!

2016.02.20. fél évvel ezelőtt volt!!!

Nem, a táppénz összege soha nem alapja a csed-nek és a gyednek, azaz a táppénz összegét nem veszik figyelembe, így emiatt nem fog kevesebbet kapni.

Jól tudja a csed mértéke 70%.

A GYED-et a gyed-re való jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedeleméből fogják kiszámítani. A 180 napi bér keresése során legfeljebb a gyed-re való jogosultságot megelőző év január 01-ig lehet „visszamenni”.

További kérdéseivel –tekintettel arra, hogy a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájához, mint a közszféra központi kifizetőhelyéhez fordulhat pl. ekként.
Minta személyes konzultáció kezdeményezésére:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

bogesz85 # 2016.09.05. 10:30

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg 7 hónapos gyermekemmel vagyok itthon GYED-en. Szülés előtt osztályvezetőként dolgoztam egy közös önkormányzati hivatalban. A Kttv. szerint vezető beosztású köztisztviselő egyéb jogviszonyt nem létesíthet. Kérdésem mégis az, hogy ez a szabály GYED alatt is érvényes-e. Más helyen felkínáltak egy 4 órában megbízással végezhető munkát, ami a GYED végéig tartana, azonban nem tudom, hogy elvállalhatom-e.
Köszönettel:
H. Boglárka

pazs # 2016.09.05. 10:52

Igen, érvényes. Ráadásul te gyereknevelés céljából vagy fizetés nélküli szabadságon, ha a munkáltatód tudta/beleegyezése nélkül másra használod a fizetés nélküli szabadságod, az azonnali hatályú felmentésre is elegendő ok.

bogesz85 # 2016.09.05. 11:10

Köszönöm a választ. A munkáltatóm tud róla és beleegyezett, ezzel nem is lenne probléma, csak a jogszabályi kikötésre vonatkozott a kérdésem, mivel pl a korábbi munkahelyemen, ha valaki szülni ment, akkor visszavonták a vezetői megbízását.

cserebere2 # 2016.09.06. 11:03

A 70 %-os tgyás, gyed-re jogosító idő számításánál a közfoglalkoztatásban töltött időszakot figyelembe kell venni? Két éven belül munkaviszonyban 360 nappal és 180 nap közfoglalkoztatási jogviszonnyal rendelkezik az igénylő.

vaczkor... # 2016.09.06. 11:33

cserebere2 2016.09.06. 13:03

A 70 %-os tgyás, gyed-re jogosító idő számításánál a közfoglalkoztatásban töltött időszakot figyelembe kell venni? Két éven belül munkaviszonyban 360 nappal és 180 nap közfoglalkoztatási jogviszonnyal rendelkezik az igénylő.

Igen, a munkaszerződésen alapuló közfoglalkoztatási jogviszony is Tbj. 5. § szerinti biztosítási jogviszony, ezért a csed, gyed ellátásokhoz szükséges 365 nap biztosítási időbe beszámítható.

További kérdéseivel –tekintettel arra, hogy a közfoglalkoztatottról van szó - a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájához, mint a közszféra központi kifizetőhelyéhez fordulhat pl. ekként.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:

http://aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

Cili22 # 2016.09.06. 12:24

Tisztelt Szakértő!
2014 februárjától van közalkalmazotti munkaviszonyom egy gimnáziumban, a kinevezés azonban határozott volt, minden év aug 15-ig tartott és aug 16-tól kezdődött egy újabb.
A jelenlegi 2016 aug.16-tól 2017 aug. 15-ig szóló szerződésben sokkal kevesebb a fizetésem, mint az előző éviben, mert csak heti 4 órában vagyok foglalkoztatva. Jelenleg 19 hetes kismama vagyok, a szülés várható időpontja 2017 január vége.
Azt szeretném megkérdezni, hogy a CSED és GYED összegének megállapítása hogyan fog történni; csak az aktuális szerződésben szereplő fizetésem 70%-át fogom kapni (ami még kevesebb lenne, mint a GYES) vagy visszamenőleg figyelembe veszik az előző évben keresett jövedelmet azon logika alapján, hogy a szülést megelőző 3 hónap előtti 180 nap jövedelmének átlagából számítanák a CSED-et. A munkahelyem tehát ugyanaz volt, de ki-és beléptettek a rendszerből, és új szerződésem lett. Így ez egy új jogviszonynak számít?

Ha a rosszabb verzió áll fenn, akkor jól tudom azt, hogy ha megszüntetem ezt a jogviszonyomat az iskolával és létesítek egy egyéni vállalkozást, akkor bár abból nincs meg a 365 nap, annak a befizetéséből kapnám a CSED-et/GYED-et?
Ilyenkor a jogosultság megállapításakor úgy tudom, hogy ha az adott jogviszonyban nincs meg a 365 nap biztosítási idő, akkor megnézik, hogy visszamenőleg egy másikból megvan-e. Az én esetemben ez mit jelentene? Csak az egyéni vállalkozói jogviszonyt megelőző jogviszonyig mennének vissza, és mivel abból még nem jönne össze ennyi nap, akkor nem kapnék semmit? Vagy megnéznék a 2016 aug 16 előtti jogviszonyomat is, és ez alapján megállapítanák, hogy jogosult vagyok a CSED-re, és ennek a mértékét pedig az egyéni vállalkozásban keresett jövedelem alapján számítanák?

Válaszát előre is nagyon köszönöm!

vaczkor... # 2016.09.06. 13:43

Cili22 2016.09.06. 14:24
Tisztelt Szakértő!
2014 februárjától van közalkalmazotti munkaviszonyom egy gimnáziumban, a kinevezés azonban határozott volt, minden év aug 15-ig tartott és aug 16-tól kezdődött egy újabb.
A jelenlegi 2016 aug.16-tól 2017 aug. 15-ig szóló szerződésben sokkal kevesebb a fizetésem, mint az előző éviben, mert csak heti 4 órában vagyok foglalkoztatva. Jelenleg 19 hetes kismama vagyok, a szülés várható időpontja 2017 január vége.
Azt szeretném megkérdezni, hogy a CSED és GYED összegének megállapítása hogyan fog történni; csak az aktuális szerződésben szereplő fizetésem 70%-át fogom kapni (ami még kevesebb lenne, mint a GYES) vagy visszamenőleg figyelembe veszik az előző évben keresett jövedelmet azon logika alapján, hogy a szülést megelőző 3 hónap előtti 180 nap jövedelmének átlagából számítanák a CSED-et. A munkahelyem tehát ugyanaz volt, de ki-és beléptettek a rendszerből, és új szerződésem lett. Így ez egy új jogviszonynak számít?
Ha a rosszabb verzió áll fenn, akkor jól tudom azt, hogy ha megszüntetem ezt a jogviszonyomat az iskolával és létesítek egy egyéni vállalkozást, akkor bár abból nincs meg a 365 nap, annak a befizetéséből kapnám a CSED-et/GYED-et?
Ilyenkor a jogosultság megállapításakor úgy tudom, hogy ha az adott jogviszonyban nincs meg a 365 nap biztosítási idő, akkor megnézik, hogy visszamenőleg egy másikból megvan-e. Az én esetemben ez mit jelentene? Csak az egyéni vállalkozói jogviszonyt megelőző jogviszonyig mennének vissza, és mivel abból még nem jönne össze ennyi nap, akkor nem kapnék semmit? Vagy megnéznék a 2016 aug 16 előtti jogviszonyomat is, és ez alapján megállapítanák, hogy jogosult vagyok a CSED-re, és ennek a mértékét pedig az egyéni vállalkozásban keresett jövedelem alapján számítanák?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Álláspontom szerint –figyelemmel a 217/1997 (XII. 1) Korm rend. 28. § (5) rendelkezéseire- amennyiben mind a munkáltató, mind a munkakör azonos azt úgy kell tekinteni, hogy egy jogviszonyról van szó és a szülést megelőző 3 hónap előtti 180 nap jövedelmének átlagából kell számítani a CSED-et.

Tekintettel azonban arra, hogy a közszférában dolgozik, illetve mivel a MÁK akár ettől eltérő gyakorlatot is folytathat tárgyban javasolt írásban a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájától tájékoztatást/állásfoglalást kérnie.

Lehetősége van továbbá arra is, hogy Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának irodavezetőjével, vagy a Kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztályának főosztályvezetőjével –előzetes időpont egyeztetést követően- személyesen konzultáljon.

Ezen személyes megbeszélést levélben, telefonon, vagy e-mailben Önnek kell kezdeményeznie a főosztály/iroda vezetőknél, vagy közvetlen feletteseiknél (kormánymegbízott/MÁK megyei igazgató).

Ehhez mintákat itt talál:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Utolsó kérdésével kapcsolatban igen, megnéznék a 2016 aug 16 előtti jogviszonyait is, és ez alapján megállapítanák, hogy jogosult a CSED-re, és ennek összegét pedig az egyéni vállalkozásban elért jövedelem alapján számítanák.

Tényleges jövedelem hiányában a szerződés szerintijövedelemből kell az ellátást megállapítani.

Szerződés szerinti havi jövedelem fogalma 2015.07.01-től egyéni és társas vállalkozók esetében a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér másfélszerese.

További kérdéseivel –tekintettel arra, hogy a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájához, mint a közszféra központi kifizetőhelyéhez fordulhat pl. ekként.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…
Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…
Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

Vicente22 # 2016.09.07. 12:22

Tisztelt jogi szakértők!

Lenne néhány kisgyermekes anyukákat érintő munkajogi kérdésem. Jelenleg CSED-en vagyok 4 hónapos kisfiammal, októberben töltöm be a 31. életévemet. Jövő januárban megyek vissza részmunkaidőben dolgozni a munkahelyemre (multi cég Budapesten). Az érdekelne, hogy ha januártól visszatérek a munkába, mennyi időt kell minimum dolgoznom ahhoz, hogy ismét gyereket vállalhassak, illetve, ha 6 órában fogok dolgozni, változik a CSED összege a második gyermek esetében, vagy továbbra is a bruttó bér összege számít? Valamint azt is szeretném megtudni, hogy ha januártól újra dolgozom majd, és közben kapom a GYED-et, élvezek-e bármiféle jogi védettséget a cégnél, vagy bármikor elküldhetnek annak ellenére, hogy kisgyermekes anyuka vagyok?

Előre is köszönöm szíves válaszukat!

Üdvözlettel,

Lázár Adrienn

Huncutka80 # 2016.09.07. 12:46

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg GYED-en vagyok kisfiammal, ami szeptemberben lejár. A munkahelyem (12 éve dolgozom ott) ellen felszámolási eljárás indult tavaly, az eljárás még tart,és pár kollégám még dolgozik az utómunkálatokon. Több gyeden/gyesen lévő kismama jelezte a munkába állási szándékát, de hivatalos iratot/papírt nem kaptak a felszámolótól, csak szóban lettek tájékoztatva arról, hogy sajnos nem tudják őket visszavenni.Kérdéseim: Ezt megteheti-e, azaz nem köteles visszavenni GYES-ről dolgozni, ha én vissza szeretnék menni? Ha nem tud(nem akar) visszavenni, nem köteles felmondani? Ha nem mondhat fel mert GyES alatt nem lehet (ezt pontosan nem tudom), akkor közös megegyezéssel megszüntethető a munkaviszony? Ebben az esetben "kiszúrhat" velem, hogy mondjuk aláírja a közös megegyezést de nem kapok végkielégítést? Ha visszavesz mégis dolgozni, akkor elküldhet egy másik városba dolgozni (jelenleg két városban van még irodánk egymástól 35kmre) - ezzel is ellehetetleníteni a dolgozó életét és rákényszeríteni a felmondásra, hogy ne kapjon végkielégítést? Ha mégis visszavesz és én csak mondjuk 6 órában szeretnék dolgozni, ezt követelhetem, vagy ő dönti el? Tartozik-e időkorlát ahhoz, hogy mennyivel előtte kell a munkáltató felé jelezni hogy vissza szeretnék menni dolgozni. Ha nem reagálnak a levelekre, nekem milyen további lehetőségeim vannak még? A helyzet az hogy erre a helyre már nem szeretnék visszamenni dolgozni, decembertől lehet hogy tudnék kezdeni egy új munkahelyen, de a végkielégítésemet nem szeretném otthagyni a felszámolónak. Úgy gondolom hogy most még van egy kis időm lépegetni erre-arra, mert akiknek a munkahelyen felmondtak azok megkapták a végkielégítést, akik viszont találtak állást azokkal sajnos szóba se álltak, kénytelek voltak felmondani és veszni hagyni a végkielégítést.:( A válaszokat előre is köszönöm...

cincinnatus # 2016.09.08. 07:30

Vicente22 2016.09.07. 14:22

Tisztelt jogi szakértők!

Lenne néhány kisgyermekes anyukákat érintő munkajogi kérdésem. Jelenleg CSED-en vagyok 4 hónapos kisfiammal, októberben töltöm be a 31. életévemet. Jövő januárban megyek vissza részmunkaidőben dolgozni a munkahelyemre (multi cég Budapesten). Az érdekelne, hogy ha januártól visszatérek a munkába, mennyi időt kell minimum dolgoznom ahhoz, hogy ismét gyereket vállalhassak, illetve, ha 6 órában fogok dolgozni, változik a CSED összege a második gyermek esetében, vagy továbbra is a bruttó bér összege számít? Valamint azt is szeretném megtudni, hogy ha januártól újra dolgozom majd, és közben kapom a GYED-et, élvezek-e bármiféle jogi védettséget a cégnél, vagy bármikor elküldhetnek annak ellenére, hogy kisgyermekes anyuka vagyok?

Előre is köszönöm szíves válaszukat!

Üdvözlettel,

Lázár Adrienn

Ilyen időkorlát nincs. Ha van fennálló jogviszonya és GYED alatt szül úgy, hogy nem áll újra munkába jogosult lesz csed-re.
Ha munkába áll és 1 munkában töltött nap után szül akkor is jogosult lesz csed-re, de 10, vagy 100 munkában töltött nap után is ugyanaz a helyzet.

A várandós és a csed-ben részesülő, valamint a gyed és gyes ideje alatt fizetésnélküli szabadságon lévő nő felmondási védelem alatt áll, amely "rendes felmondás" ellen nyújt csak védelmet.

A táppénz, csed, gyed ellátások kiszámítása egy bonyolult folyamat, melynek a jogi alapját az 1997. évi LXXXIII. törvény 42-48 szakaszai szabályozzák, melynek leegyszerűsített változata így szól:

Táppénz
számítási sorrend 2015.07.01-től

az 1997. évi LXXXIII. törvény és a 2015/1. számú, valamint a 2015/2. számú, a TB kifizetőhelyek részére kiadott OEP Tájékoztató alapján

http://www.oep.hu/…_reszere.pdf
http://www.oep.hu/…ekoztato.pdf

Fontos, hogy csak a jelen jogviszonyban elért keresetet lehet figyelembe venni, egy előző munkáltatónál elért jövedelem nem alapja az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásnak!

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai és a baleseti táppénz összegének megállapításánál az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban, a személyi jövedelemadó előleg megállapításához, a NAV felé bevallott jövedelmet kell figyelembe venni.
2015. január 1-jétől tehát, csak azon pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem vehető figyelembe az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások és a baleseti táppénz naptári napi összegének megállapítása során, amely pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem a számítási időszakban a NAV felé bevallásra került. (Ebtv. 5/C. és 39/A. §):

Táppénz
számítási sorrend 2015.07.01-től

  1. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:
  2. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi, Tbj. 5. § szerinti folyamatos biztosításban töltött ideje. A folyamatos biztosítási időbe nem számít bele a biztosítás szünetelésének az ideje és pl. az az idő, amikor az igénylő az álláskeresési támogatás szünetelése alatt részesül CSED-ben, GYED-ben, GYES-ben) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a tp plafon. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs legalább 30 napi jövedelme, csak ettől kevesebb (pl. 29 napi) az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a tp plafon.
(Amikor a jogszabály a nap szót használja az alatt naptári napot kell érteni. Ha a jogalkotó munkanapra gondolt, úgy a jogszabály a munkanap szót használja.)
(Táppénz plafon alatt az Ebtv. 48. § (7) bekezdésében szereplő, a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének a 30-ad részét értjük.)

3/B Ha nincs: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, de van korlát. Korlát a minimálbér. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs legalább 30 napi jövedelme, csak attól kevesebb (pl. 29 napi, vagy 1 napi) jövedelme a táppénz alapja a szerződés szerinti jövedelem lesz. Korlát ebben az esetben is van. Korlát a minimálbér.

4. Előny/kedvezmény szabály:

Ha valakinek nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme) vizsgálni kell ennek az okát.

Ha az irányadó időszakban azért nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme), mert legkevesebb 180 napig táppénzben, CSED-ben, vagy GYED-ben részesült a táppénzét és/vagy a GYED-et a jelen, elbírálandó ellátást megelőzően utolsóként megállapított eb. ellátás alapján kell megállapítani, azaz ezt kell hasonlítani a szerződés szerinti jövedelemmel és amelyik kedvezőbb, azzal kell adni. Ha tehát a fentiek miatt nincs 180 bérezett napja az alap az előző ellátás alapja, vagy a szerződés szerinti jövedelem. (A 120 napot, tényleges jövedelmet nem vizsgáljuk. A 180 napi időbe a méltányosságból megállapított ellátások időtartamát nem lehet figyelembe venni.)

CSED

  • csecsemőgondozási díj- (leánykori nevén terhességi-gyermekágyi segély, azaz thgy)

    alap számítási sorrend 2015.07.01-től

1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. (Ekkor a CSED összegének felső korlátja nincs.) Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább –Tbj. 5. § szerinti- 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje. Ekkor a CSED összegének felső korlátja nincs.) Ha nincs:

3. A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Korlát a minimálbér kétszerese.

4. Ha nincs az ellátás alapja a szerződés szerinti jövedelem. Korlát a minimálbér kétszerese.

5. Azon biztosítottaknál, akik 2015.06.30-át követően válnak jogosulttá CSED-re az alábbi előny/kedvezményszabályt kell alkalmazni.

Ha az anya a GYED, vagy GYES alatt, vagy a GYED/GYES megszűnését követő egy éven belül ismét szül az ezt megelőző gyermekre kapott CSED alapja magasabb, mint az újonnan született gyermekre az Ebtv. 42. § (2)–(4) bekezdés alapján (180 napi, 120 napi, vagy tényleges, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelem alapján) számított, csecsemőgondozási díj alapja, akkor ezen előző, magasabb alappal kell az új gyermekre járó CSED ellátást megállapítani.

Ez az un. kedvezőbb szabály viszont csak akkor alkalmazható, ha az anya nem váltott jogviszonyt, azaz most is ugyanott dolgozik, mint ahol akkor dolgozott, ahol az előző, magasabb összegű CSED-et megállapították. Amennyiben az anya munkahelyet változtatott az előző munkáltatónál elért CSED alapja hiába magasabb mint amit most állapítanának meg azt nem lehet figyelembe venni. (Fontos, hogy jogviszonyról és nem foglalkoztatóról van szó. Lehet valaki az önkormányzatnál kormánytisztviselő, majd közmunkás, a foglalkoztató ugyanaz, de a jogviszony változott.)

Szerződés szerinti havi jövedelem fogalma 2015.07.01-től:

 betegszabadságra jogosultak esetén az ellátásra való jogosultság kezdő napjának hónapjára számított távolléti díj, illetve az illetmény egy hónapra járó összege,

 egészségügyi szabadságra jogosultak esetében az ellátásra való jogosultság kezdő napjának hónapjára számított, egészségügyi szabadság idejére járó távolléti díj,

 egyéni és társas vállalkozók esetében a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér másfélszerese,

 a Tbj. 5. § (1) bekezdés g) pontja esetében a 30 napot meg nem haladó biztosítási jogviszony esetén az ellátásra való jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér, egyéb esetben a jogviszony alapjául szolgáló szerződésben meghatározott díj,

 mezőgazdasági őstermelő esetében a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér;

(A CSED adóköteles, de abból sem egészségbiztosítási, sem nyugdíjjárulékot nem kell fizetni/levonni.)

Annak, aki az álláskeresési támogatás folyósításának az ideje, vagy a folyósítás szünetelése alatt (például az első gyermek után GYED-ben részesül az anya, és emiatt szünetel az álláskeresési támogatás folyósítása, és ezen időtartam alatt születik az újabb gyermek), vagy az álláskeresési támogatás folyósításának megszűnését követő 42 napon belül szül, annak a CSED összegét a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, de az összeg nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás, illetve vállalkozói járadék alapját képező összeg harmincad részét. (217/1997. (XII.1.) Kormányrendelet 26. §. (2)

GYED (gyermekgondozási díj) alap számítási sorrend 2015.07.01-től

1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább –Tbj. 5. § szerinti- 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi –Tbj. 5. § szerinti- folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max). (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb, az ellátás alapja a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max).

3/B Ha nincs: 2015.07.01-től ekkor is a tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max) (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem.
4.Előny/kedvezmény szabály változás 2015.07.01-től:

Ha a gyermek gyermekgondozási díj vagy a gyermekgondozást segítő ellátás (leánykori nevén gyermekgondozási segély) igénybevétele alatt, vagy annak megszűnését követő egy éven belül születik, és az újabb gyermek születését megelőzően utolsóként született gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja magasabb összegű, mint a 42/D. § (2) és (3) bekezdés alapján ( 180 napi, 120 napi, tényleges, szerződés szerinti jövedelemből) számított gyermekgondozási díj naptári napi alapja, akkor a magasabb naptári napi alap alapján kell az új gyermekre a GYED ellátást megállapítani.

Ez a szabály csak akkor alkalmazható, ha az utolsóként megállapított csecsemőgondozási díj alapja kizárólag a jogosultság kezdő napján fennálló jogviszonyban elért jövedelem figyelembevételével került megállapításra.

(Fontos, hogy jogviszonyról (munkaviszony, megbízásos jogviszony, vállalkozói jogviszony, közalkalmazotti jogviszony, kormánytisztviselői jogviszony stb.) és nem foglalkoztatóról van szó. Pl. Lehet valaki az önkormányzatnál közmunkás, majd közalkalmazott, vagy kormánytisztviselő a foglalkoztató ugyanaz, de a jogviszony változott.)

Annak, aki az álláskeresési támogatás folyósításának a szünetelése alatt válik GYED-re jogosulttá a GYED-et a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, de az összeg nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás, illetve vállalkozói járadék alapját képező összeg harmincad részét. (217/1997. (XII.1.) Kormányrendelet 26. §. (2)

(A GYED adóköteles, de abból egészségbiztosítási járulékot nem, viszont 10% nyugdíjjárulékot kell fizetni/levonni.)
2016.01.01-től minden, maximális összegben megállapított (korlátozott) GYED-et felül kell vizsgálni (meg kell emelni).

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

Kriszi83 # 2016.09.12. 12:27

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi kérdésben megköszönném szíves véleményüket. Jelenleg a Kttv. hatálya alá tartozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló ismerősöm azt tervezi, hogy munkahelyet vált, ami közalkalmazotti jogviszony lenne. Mivel már régóta babát terveznek, abban az esetben, ha a lemondást követően, vagy a lemondási idő alatt esne teherbe vagy jutna tudomására a terhesség ténye, mire számíthat? A Kjt-s jogviszonyban ha 3 hónapos alap próbaidővel számolunk, ha jól értem, a próbaidő alatt megszüntethető bármelyik fél által a jogviszony, a terhesség esetén is. Amennyiben a próbaidő alatt közli a terhesség tényét, védett-e, vagy csak a rendes felmondás esetén lenne meg a védelem és nem a próbaidő alatt? Hibát követe-e el, ha csak a próbaidő sikeres eltelte után közli a munkáltatóval a terhesség tényét? Hogyan illetnék meg az ellátások, annak alapja hogyan lenne számítandó? Pl. a szülés időpontjától függően lehetséges, hogy félig az előző, félig az új munkáltatónál kapott bér jönne számításba? A jogviszonya talán folyamatos lenne, vagy maximum pár munkanap telne el jogviszony nélkül.A kérdés azért merült fel, mert gyorsan kellene döntenie, és azon időszak alatt nem derülne ki még számára egy esetleges terhesség ténye.
Megköszönöm válaszukat.

Zengőbérci # 2016.09.12. 12:49

Kriszi83 2016.09.12. 14:27
Tisztelt Szakértők!
Az alábbi kérdésben megköszönném szíves véleményüket. Jelenleg a Kttv. hatálya alá tartozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló ismerősöm azt tervezi, hogy munkahelyet vált, ami közalkalmazotti jogviszony lenne.
Mivel már régóta babát terveznek, abban az esetben, ha a lemondást követően, vagy a lemondási idő alatt esne teherbe vagy jutna tudomására a terhesség ténye, mire számíthat?
A Kjt-s jogviszonyban ha 3 hónapos alap próbaidővel számolunk, ha jól értem, a próbaidő alatt megszüntethető bármelyik fél által a jogviszony, a terhesség esetén is.
Amennyiben a próbaidő alatt közli a terhesség tényét, védett-e, vagy csak a rendes felmondás esetén lenne meg a védelem és nem a próbaidő alatt?
Hibát követe-e el, ha csak a próbaidő sikeres eltelte után közli a munkáltatóval a terhesség tényét?
Hogyan illetnék meg az ellátások, annak alapja hogyan lenne számítandó? Pl. a szülés időpontjától függően lehetséges, hogy félig az előző, félig az új munkáltatónál kapott bér jönne számításba?
A jogviszonya talán folyamatos lenne, vagy maximum pár munkanap telne el jogviszony nélkül.
A kérdés azért merült fel, mert gyorsan kellene döntenie, és azon időszak alatt nem derülne ki még számára egy esetleges terhesség ténye.

Megköszönöm válaszukat.

T. Kérdező!

1.A próbaidőt elkerülendő, ha teheti próbálja meg áthelyeztetni magát!

2. Jól érti, a próbaidő alatt megszüntethető bármelyik fél által a jogviszony, a terhesség esetén is azzal, hogy megszüntetésnek nem lehet oka a terhesség.

Lásd: Az Egyenlő Bánásmód Hatósága marasztalta (300.000 Ft. bírság megfizetésére kötelezte) azt a munkáltatót, aki a terhes munkavállalójának próbaidő alatt, azonnali hatállyal felmondott mivel nem akarta fizetni a táppénzhez kapcsolódó közterheket (Tbj. 19. § (5) bekezdése szerinti táppénz egyharmad hozzájárulást), illetve nem akarta állni a szülési és fizetésnélküli szabadság alatt felhalmozódó szabadság anyagi terheit.

Tekintettel arra, hogy a munkavállaló bírósághoz is fordult a bíróság kérelmező munkaviszonyát helyreállította.

A hatósági eljárásban a feleknek lehetőségük van egyezséget is kötni, azaz a munkáltató vállalhatja, hogy bírság helyett inkább kártérítést fizet a munkavállalónak.

Az ezzel kapcsolatos és egyéb hasonló J O G E S E T E K itt,

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?… ,

valamint Egyenlő Bánásmód Hatósága honlapján olvashatóak:

http://egyenlobanasmod.hu/…ebh-141-2015 (bírság+jogviszony helyreállítás)
http://egyenlobanasmod.hu/…/ebh-84-2015 (egyezség)
http://www.egyenlobanasmod.hu/…iew/122_2010 (bírság)
http://www.egyenlobanasmod.hu/…ex/jogesetek (további jogesetek)

3. Amennyiben a próbaidő alatt közli a terhesség tényét -az Ön szavaival élve- „csak a rendes felmondás esetén lenne meg a védelem és nem a próbaidő alatt.”

4. Az Mt. szerint a feleknek egymás irányában tájékoztatási kötelezettségük van.

5. Nem, nem lehetséges, minden ellátás alapja az új jogviszonyban elért keresete lesz, a Kttv-s jogviszony jövedelmét nem lehet figyelembe venni.

További kérdéseivel –tekintettel arra, hogy a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájához, mint a közszféra központi kifizetőhelyéhez fordulhat pl. ekként.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:

http://aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

Kriszi83 # 2016.09.12. 15:35

Kedves Válaszoló!

Nagyon szépen köszönöm a gyors válaszát, sokat segített. Sajnos úgy tudom, hogy az áthelyezésre nincs mód. De így legalább tisztábban láthat. Még egyszer köszönöm a segítséget.

Vicente22 # 2016.09.14. 18:33

Tisztelt jogi szakértő!

Egy ismerősöm augusztus vègén kezdett el dolgozni egy határozott idejű pozícióban (1 év) egy multi cégnèl, viszont szeretne majd gyermeket vállalni, és az érdekelné, hogy ha az 1 éves munkaviszonya alatt teherbe esik, és elmegy CSED-re, de a CSED időtartama alatt lejár a szerződése, akkor mi alapján kapja majd a CSED, illetve később a GYED/GYES támogatást?

Köszönettel,

Làzár Adrienn

Hajnalka86 # 2016.09.14. 20:10

Tisztelt Szakértő!

2016.10.20-ig GYES-en vagyok. Amikor eljöttem GYES-ről akkor 4 órás munkaviszonyban álltam (bejelentett), ami jelenleg is él. Mivel oda már nem megyek vissza dolgozni, mert elköltöztem 130 km-re így 2016.10.21-től már nem lesz munkaviszonyom. Lehetséges, hogy még a GYES lejárta előtt találok munkát. Szóval a jelenlegi 4 órás élő szerződésem mellett és GYES alatt, mennyi órában dolgozhatok egy másik munkahelyen?

Előre is nagyon szépen köszönöm a választ!

Üdvözlettel:
Z.P.Hajnalka

yrcsy # 2016.09.15. 06:44

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni.

2016 augusztus végén elköltöztem és ezzel egyúttal megszűnt a munkaviszonyom is ( 2 éve dolgoztam a cégnék, 4 órás min bérre voltam bejelentve..)
Jelenleg (2016.08.18-tól) munkanélkülin vagyok,viszont kiderült terhes is vagyok.

A kisbabám előreláthatólag 2017.05.16-án fog születni.
Munkát keresek jelenleg, de ugye nem olyan egyszerű ebben a helyzetben.

Abban az esetben,ha találok, és legalább terhességem utolsó 7 hónapjában dolgozom és mondjuk 130 bruttó béren leszek bejelentve, akkor milyen és mekkora összegű juttatásokra számíthatok, csed-gyed tekintetében. Miből számolják ilyenkor? Ebből az utolsó hét hónapból? vagy az előtte lévő idő is beleszámít?

Várom megtisztelő válaszát.
Segítségét pedig előre is köszönöm.

Üdvözlettel: M.Irén

Ildeszh # 2016.09.15. 08:07

Tisztelt szakértő. 2012. 02.13 tol folyamatos munkaviszonyom. 2015. 12.22 született a kislányom. 2016. 07. 04től visszamentem dolgozni 4 orában. Ujra terhes vagyok. Az lenne a kérdésem h most gyeden vagyok és dolgozom. Elmehet-e táppénzre a terheségemmel? Ugy h a gyed is maradjon és h táppénzt is kaphassak? És ha májusba megszületik a baba, ugyanugy kapokk csedet? Miből adodik majd ennek az összegem válaszát előri is köszönöm.

sortie # 2016.09.15. 08:28

Ildeszh 2016.09.15. 10:07
Tisztelt szakértő. 2012. 02.13 tol folyamatos munkaviszonyom.
2015. 12.22 született a kislányom.
2016. 07. 04-től visszamentem dolgozni 4 órában.
Újra terhes vagyok. Az lenne a kérdésem h most gyeden vagyok és dolgozom. Elmehetek-e táppénzre a terhességemmel?
Úgy h a gyed is maradjon és h táppénzt is kaphassak?
És ha májusba megszületik a baba, ugyanugy kapokk csedet?
Miből adódik majd ennek az összege válaszát előre is köszönöm.

T. Kérdező!
Igen, aki GYED mellett dolgozik és keresőképtelenné vélik a GYED mellett jogosult táppénzre is.
Igen, a gyed extra egyik eleme, hogy akár több gyerekre is lehet kapni tb ellátásokat. Esetében a nagyra kaphatja a GYED-et, majd a GYES-t, a kicsire pedig ezzel egyidejűleg a CSED-et, majd a GYED-et.
A CSED főszabály szerint a 4 órás keresetéből számolódik, de a részletes szabályt itt olvashatja:

A táppénz, csed, gyed ellátások kiszámítása egy bonyolult folyamat, melynek a jogi alapját az 1997. évi LXXXIII. törvény 42-48 szakaszai szabályozzák, melynek leegyszerűsített változata így szól:

Táppénz
számítási sorrend 2015.07.01-től

az 1997. évi LXXXIII. törvény és a 2015/1. számú, valamint a 2015/2. számú, a TB kifizetőhelyek részére kiadott OEP Tájékoztató alapján

http://www.oep.hu/…_reszere.pdf
http://www.oep.hu/…ekoztato.pdf

Fontos, hogy csak a jelen jogviszonyban elért keresetet lehet figyelembe venni, egy előző munkáltatónál elért jövedelem nem alapja az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásnak!

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai és a baleseti táppénz összegének megállapításánál az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban, a személyi jövedelemadó előleg megállapításához, a NAV felé bevallott jövedelmet kell figyelembe venni.
2015. január 1-jétől tehát, csak azon pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem vehető figyelembe az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások és a baleseti táppénz naptári napi összegének megállapítása során, amely pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem a számítási időszakban a NAV felé bevallásra került. (Ebtv. 5/C. és 39/A. §):

Táppénz
számítási sorrend 2015.07.01-től

  1. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:
  2. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi, Tbj. 5. § szerinti folyamatos biztosításban töltött ideje. A folyamatos biztosítási időbe nem számít bele a biztosítás szünetelésének az ideje és pl. az az idő, amikor az igénylő az álláskeresési támogatás szünetelése alatt részesül CSED-ben, GYED-ben, GYES-ben) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a tp plafon. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs legalább 30 napi jövedelme, csak ettől kevesebb (pl. 29 napi) az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a tp plafon.
(Amikor a jogszabály a nap szót használja az alatt naptári napot kell érteni. Ha a jogalkotó munkanapra gondolt, úgy a jogszabály a munkanap szót használja.)
(Táppénz plafon alatt az Ebtv. 48. § (7) bekezdésében szereplő, a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének a 30-ad részét értjük.)

3/B Ha nincs: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, de van korlát. Korlát a minimálbér. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs legalább 30 napi jövedelme, csak attól kevesebb (pl. 29 napi, vagy 1 napi) jövedelme a táppénz alapja a szerződés szerinti jövedelem lesz. Korlát ebben az esetben is van. Korlát a minimálbér.

4. Előny/kedvezmény szabály:

Ha valakinek nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme) vizsgálni kell ennek az okát.

Ha az irányadó időszakban azért nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme), mert legkevesebb 180 napig táppénzben, CSED-ben, vagy GYED-ben részesült a táppénzét és/vagy a GYED-et a jelen, elbírálandó ellátást megelőzően utolsóként megállapított eb. ellátás alapján kell megállapítani, azaz ezt kell hasonlítani a szerződés szerinti jövedelemmel és amelyik kedvezőbb, azzal kell adni. Ha tehát a fentiek miatt nincs 180 bérezett napja az alap az előző ellátás alapja, vagy a szerződés szerinti jövedelem. (A 120 napot, tényleges jövedelmet nem vizsgáljuk. A 180 napi időbe a méltányosságból megállapított ellátások időtartamát nem lehet figyelembe venni.)

CSED

  • csecsemőgondozási díj- (leánykori nevén terhességi-gyermekágyi segély, azaz thgy)

    alap számítási sorrend 2015.07.01-től

1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. (Ekkor a CSED összegének felső korlátja nincs.) Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább –Tbj. 5. § szerinti- 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje. Ekkor a CSED összegének felső korlátja nincs.) Ha nincs:

3. A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Korlát a minimálbér kétszerese.

4. Ha nincs az ellátás alapja a szerződés szerinti jövedelem. Korlát a minimálbér kétszerese.

5. Azon biztosítottaknál, akik 2015.06.30-át követően válnak jogosulttá CSED-re az alábbi előny/kedvezményszabályt kell alkalmazni.

Ha az anya a GYED, vagy GYES alatt, vagy a GYED/GYES megszűnését követő egy éven belül ismét szül az ezt megelőző gyermekre kapott CSED alapja magasabb, mint az újonnan született gyermekre az Ebtv. 42. § (2)–(4) bekezdés alapján (180 napi, 120 napi, vagy tényleges, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelem alapján) számított, csecsemőgondozási díj alapja, akkor ezen előző, magasabb alappal kell az új gyermekre járó CSED ellátást megállapítani.

Ez az un. kedvezőbb szabály viszont csak akkor alkalmazható, ha az anya nem váltott jogviszonyt, azaz most is ugyanott dolgozik, mint ahol akkor dolgozott, ahol az előző, magasabb összegű CSED-et megállapították. Amennyiben az anya munkahelyet változtatott az előző munkáltatónál elért CSED alapja hiába magasabb mint amit most állapítanának meg azt nem lehet figyelembe venni. (Fontos, hogy jogviszonyról és nem foglalkoztatóról van szó. Lehet valaki az önkormányzatnál kormánytisztviselő, majd közmunkás, a foglalkoztató ugyanaz, de a jogviszony változott.)

Szerződés szerinti havi jövedelem fogalma 2015.07.01-től:

 betegszabadságra jogosultak esetén az ellátásra való jogosultság kezdő napjának hónapjára számított távolléti díj, illetve az illetmény egy hónapra járó összege,

 egészségügyi szabadságra jogosultak esetében az ellátásra való jogosultság kezdő napjának hónapjára számított, egészségügyi szabadság idejére járó távolléti díj,

 egyéni és társas vállalkozók esetében a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér másfélszerese,

 a Tbj. 5. § (1) bekezdés g) pontja esetében a 30 napot meg nem haladó biztosítási jogviszony esetén az ellátásra való jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér, egyéb esetben a jogviszony alapjául szolgáló szerződésben meghatározott díj,

 mezőgazdasági őstermelő esetében a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér;

(A CSED adóköteles, de abból sem egészségbiztosítási, sem nyugdíjjárulékot nem kell fizetni/levonni.)

Annak, aki az álláskeresési támogatás folyósításának az ideje, vagy a folyósítás szünetelése alatt (például az első gyermek után GYED-ben részesül az anya, és emiatt szünetel az álláskeresési támogatás folyósítása, és ezen időtartam alatt születik az újabb gyermek), vagy az álláskeresési támogatás folyósításának megszűnését követő 42 napon belül szül, annak a CSED összegét a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, de az összeg nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás, illetve vállalkozói járadék alapját képező összeg harmincad részét. (217/1997. (XII.1.) Kormányrendelet 26. §. (2)

GYED (gyermekgondozási díj) alap számítási sorrend 2015.07.01-től

1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább –Tbj. 5. § szerinti- 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi –Tbj. 5. § szerinti- folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max). (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb, az ellátás alapja a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max).

3/B Ha nincs: 2015.07.01-től ekkor is a tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max) (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem.
4.Előny/kedvezmény szabály változás 2015.07.01-től:

Ha a gyermek gyermekgondozási díj vagy a gyermekgondozást segítő ellátás (leánykori nevén gyermekgondozási segély) igénybevétele alatt, vagy annak megszűnését követő egy éven belül születik, és az újabb gyermek születését megelőzően utolsóként született gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja magasabb összegű, mint a 42/D. § (2) és (3) bekezdés alapján ( 180 napi, 120 napi, tényleges, szerződés szerinti jövedelemből) számított gyermekgondozási díj naptári napi alapja, akkor a magasabb naptári napi alap alapján kell az új gyermekre a GYED ellátást megállapítani.

Ez a szabály csak akkor alkalmazható, ha az utolsóként megállapított csecsemőgondozási díj alapja kizárólag a jogosultság kezdő napján fennálló jogviszonyban elért jövedelem figyelembevételével került megállapításra.

(Fontos, hogy jogviszonyról (munkaviszony, megbízásos jogviszony, vállalkozói jogviszony, közalkalmazotti jogviszony, kormánytisztviselői jogviszony stb.) és nem foglalkoztatóról van szó. Pl. Lehet valaki az önkormányzatnál közmunkás, majd közalkalmazott, vagy kormánytisztviselő a foglalkoztató ugyanaz, de a jogviszony változott.)

Annak, aki az álláskeresési támogatás folyósításának a szünetelése alatt válik GYED-re jogosulttá a GYED-et a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, de az összeg nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás, illetve vállalkozói járadék alapját képező összeg harmincad részét. (217/1997. (XII.1.) Kormányrendelet 26. §. (2)

(A GYED adóköteles, de abból egészségbiztosítási járulékot nem, viszont 10% nyugdíjjárulékot kell fizetni/levonni.)
2016.01.01-től minden, maximális összegben megállapított (korlátozott) GYED-et felül kell vizsgálni (meg kell emelni).

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:

http://aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22