GYED,GYES, táppénz


kaali # 2008.06.24. 20:03

Bocsi, ebben nem vagyok jártas. Az viszont tuti, 06.28-ig nem mondhat föl. Talán, ha "kbs" elolvasná, ő többet tudna mondani a fehér és fekete bérre.

mennyeimanna # 2008.06.24. 19:48

Köszi a gyors választ!

Sajnos még akkor erre nem gondoltam,mikor ezt közölte,mivel derült égből villámcsapás volt.De még nem rendeztünk semmiféle papírt.
Hogyan tudnám "megfogni" a főnököm,mivel elég rosszuljárok azzal,hogy a felmondási időre a 4órás bérem nettóját akarja kifizetni.Vagyis a fehér bért,mivel fehér és fekete is van!!

m

kaali # 2008.06.24. 19:40

NEM!!!! A gyes alatt nem lehet felmondani. Legfeljebb rendkívülivel. De ehhez nagyon-nagy indok kell!Egyébként, ha rafinált lett volna, kivárja azt a pár napot, amíg lejár a gyesed, akkor simán felmondhat.

mennyeimanna # 2008.06.24. 19:33

Sziasztok!

Felmondással kapcsolatban :
2008.06.28-ig GYES-en vagyok,de márc.1-jétől papíron( szabadság),ténylegesen ápr.15-től dolgozom ismét.4 órás munkaidőbe vettek vissza,azzal hogy ez pár hét után 6órás lesz,miután a helyettem lévő kolléganőnek lejár a szerződése és szeptembertől várnak vissza 8órásba.
Ezek után ,9 évi munkaviszony után jún.6-án felmondott a főnököm.
Kérdésem:Megteheti-e egyáltalán ,amíg GYES-en vagyok?
Szóval ígéretek helyettmegint jól átráztak egy kismamát.

Köszönöm

psvirag # 2008.06.24. 12:08

Számos oldalt elolvastam már, de nem hogy világosabbá válna előttem a gyed/tgyás probléma, egyre bonyolultabbnak látom...
A 2. babámat október elejére várom.
2003tól napplai tagozatos vagyok egy főiskolán.
2004. novemberében megszületett a fiam, akivel 2004-2007. novemberig kaptam a gyest.
2007 szeptembertől elkezdtem dolgozni br 130e ftért, amelyet a 3 hónapos próbaidő után br.160e ftra emeltek. + kaptam 13. havit a ledolgozott 4 hónapra bér- és időarányosan
2008. május közepétől Tp-en vagyok veszélyeztett terhesség miatt (nem folyamatos a tp, minden hónapban 3 napot szabadságon vagyok, hogy a cafeteriaban részesüljek).
Nekem mi alapján fogják számolni a gyedet és tgyást? Mit érdemesebb és mikor igényelni?

Köszönöm a választ!

Bogyó81 # 2008.06.24. 11:46

Köszönöm a hozzászólásokat a kérdésemhez. Időközben megtaláltam a Munka Törvénykönyvének az ide vonatkozó szabályait (MT. 101§ (1-4), úgyhogy már mindent tudok és elkeseredtem. Vagy kilépek és veszik a gyedem, majd vagy felvesznek a melóhelyre vagy nem, vagy pedig jogszerűtlenül szüntetem meg a munkaviszonyom, ebben az esetben kártérítést kérhetnek és ki kell fizetnem az átlagkeresetem felmondási időre vonatkozó részét. Mindenképp a munkáltató jár jól, én meg rosszul. Amúgy a munkáltató eltekinthet a felmondási időtől, ha megkérem rá? Mármint jogilag...
Szép napot!

Rilibá # 2008.06.23. 20:36

Ki jogosult gyermekgondozási díjra?

A gyermeket saját háztartásban nevelő

• biztosított szülő, aki a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést - megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt;
• továbbá az a szülő is, aki a terhességi-gyermekágyi segélyben (TGYÁS) részesült, de a biztosítási jogviszonya a TGYÁS folyósítása alatt szűnt meg, feltéve, hogy a TGYÁS-re való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett. Természetesen, ebben az esetben is, a szülést megelőző két éven belül 180 nap biztosítási idővel kell rendelkezni.

anne01 # 2008.06.23. 18:45

Nem jár. Aktuális biztosítási jogviszony kell hozzá.

bosek # 2008.06.23. 12:15

Üdv! A kérdésem a következő: 2007. 12. 31-én lejárt a határozott idejű szerződésem, 2008. 02. 14-ig passzív táppénzen voltam, majd 02. 15-től kapom a tgyás-t (02. 25-én szültem). Jogosult vagyok-e gyedre? Előre is köszönöm a segítséget. Bosek

the big cat # 2008.06.23. 11:51

Gondolom van bérszámfejtő könyvelőd. Nos ő ki tudja számolni. Két okból is érdemes inkább vele konzultálniod:

  1. Kérdésedből látszik, hogy fogalmad sincs a szabadságszámítás alapjairól sem, ami miatt mindenképpen job ha szakemberhez fordulsz, a munkavállalód összes adatával.
  2. A megadott adatok messze nem elegendőek a számímításhoz, ennél sokkal több kell.
AnettR. # 2008.06.23. 09:40

Üdv, a segítségeteket szeretném kérni. Van egy munkavállalóm, aki 2005. februárjától táppénzen volt, majd 2005. júniusában megszült. Otthon volt THGYS-en, GYED-en, majd GYES-en. A GYES ugye most júniusban járt le. Hány nap szabadságot kell kiadnom neki? Előre is hálásan köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.21. 12:05

Figyelj ide: a gyereknevelés céljából kapott fizetés nélkül szabadságon vagy. Amikor akarsz, felmondasz. Ha ragaszkodnak hozzá, hogy letoltsd a felmondási idt, akkor legfeljebb letltd. Ez csak annyit jelent, hogy 30 nappal később szűnik meg a munkaviszonyod. Nagy dolog.

Bogyó81 # 2008.06.21. 10:04

Köszönöm kbs, akkor ezek szerint ha belekötnek, mondjuk azt mondják, hogy le kell töltenem, nyugodtan mondhatom nekik ,hogy mutassák az erre vonatkozó jogszabályt, mert ilyen nincs... Akkor megnyugodtam, nem kell idő előtt kilépnem. :) Köszönöm a sok segítséget mindenkinek!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.21. 06:34

Hogyan töltenéd le a felmondási időt, ha egyszer épp fizetés nélküli szabadságon leszel?

Bogyó81 # 2008.06.20. 19:14

Köszönöm a válaszokat! Akkor már annyival előrébb vagyok, hogy törvényi kötelezettsége kifizetni a szabadságot. Remélhetőleg utolsó kérdésem az lenne, hogy ha a szerződésemben benne van, hogy 30 nap a felmondási idő, akkor ezt elvileg le kell töltenem és csak a munkaadó jóakaratán múlik, hogy ne töltesse le velem? Ha egyik napról a másikra lépek ki, van valami jogszabály ami előírja, hogy ilyen esetben el kell tekinteni a felmondási időtől? Már csak ez az egy áll köztem és a cég között, ha fel akarok mondani. Ha nekem azonnali felmondás kellene (mert pl. 3 napon belül kezdenem kell az új helyen) mit érdemes beleírnom a felmondó nyilatkozatba és azonnali felmondást kérjek, ne normálisat? Huh, elnézést, ha bonyolúltnak tűnök, de már össze-vissza kavarog a fejem. Jó éjt!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.20. 15:14

A gyes fix összegű, annak nincs "alapja"

szjanek # 2008.06.20. 14:07

Köszönöm a válaszokat!
Egy apróságra azért meglepett, amely szerintem vagy véletlenül, vagy szándékosan, de kimaradt a jogszabályból és problémát okoz az én példámban is.
Az Ebj. 48. § (5) "Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb"
Viszont mi a helyzet a gyes-sel? Ez vagy kimaradt a jogszabályból, vagy én értek félre valamit??? :o(
Ha igazam van, akkor a válasz a minimálbér...

műhód # 2008.06.20. 10:31

Köszönöm mindenkinek a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.20. 10:03

Természetesen.

műhód # 2008.06.20. 09:55

nandy, nagyon köüszönöm! Most már minden tiszta! Már csak 1 kérdés: ha a szülés előtti évben maradt szabim, az elveszett, vagy azt még majd kivehetem?

nandy # 2008.06.20. 08:25

kb. másfél évnyi szabid van

Bocsánat, ez félreérthető. Másfél évre járó szabid van. Ha mondjuk az egy évre járó szabid 22 nap + a gyerek után, akkor most van 22 + 11 + 2 + 2 napod. Nagyjából.

nandy # 2008.06.20. 08:22

És ami a szülés előtt bentmaradt szabi? Azt is hozzá kell adni? És az mit jelent, hogy a gyed első évére? A tgyás alatt nem jár? Bocsi a sok hülye kérdésért! Vagy úgy kell érteni, hogy 1 év szabi + amikor visszamegyek?

Szabi jár a TGYÁS idejére és a GYED első évére, ha mindkettőt kaptad, akkor azt jelenti, hogy kb. másfél évnyi szabid van most + a gyermek után járó pótszabi, ha te kérted.

nandy # 2008.06.20. 08:19

Ez a gyed esetében a régi fizetésem, vagy a minimálbér?

A régi fizetésed, ha az magasabb a mostani minimálbérnél.

műhód # 2008.06.20. 06:51

Elolvastam. Csak nem tudom, hogy mi a korábban folyósított ellátás alapja. A minimálbér, vagy a fizetésem. A tgyásnál tudom, hogy a fizetés, de a többinél?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.20. 06:23

Nandyt el se olvastad? Pedig őt kéne...