GYED,GYES, táppénz


szota # 2008.01.14. 13:51

hancsacsa,
Mindenek elött menj be az APEHhez és váltsd ki a START Plusz kártyádat, amivel elönyösebb feltételekkel lehet alkalmazni 2 évig a GYED/GYESről visszatérő szülőket.


szota
_________
amit itt leírtam saját véleményem jogilag nem biztos, hogy helytálló: nem vagyok jogász.

hancsacsa # 2008.01.14. 13:46

Tisztelt Kovács Béla Sándor Úr!
Egy gimnáziumban dolgoztam 3 évig tanárként (véglegesített munkaviszony), onnan mentem gyedre, és 2007 februárjától gyesen leszek, mert a kislányom betölti a 2. életévét. Kérdéseim a következők lennének:
elmehetek-e bejelentett munkaviszonyba máshová dolgozni félállásba (napi 4 órában)?
Ha igen, elveszítem- e a gyest, illetve be kell-e jelentenem új munkaviszonyomat a mostani munkáltatómnak?
Járhat-e bölcsibe-oviba egész napra a gyerekem?

Ha főállást találok, akkor az előzőek mennyiben módosulnak? (gyes folyosítás, bejelentési kötelezettség, egész napos óvodai ellátás igénylése)
Ez esetben a gyes lejárta után ugyanúgy visszavesznek az előző munkahelyemre tanárként dolgozni?

Válaszát köszönöm:
hancsacsa

BERNADETTVIKTOR # 2008.01.11. 18:17

Tisztelt Kovács Béla Sándor Úr ! A lányom tgyás-ával kapcsolatban szeretném a tanácsát kérni.Dióhéjban a történet.A lányomnak 2004.okt.1-től van munkaviszonya./Korábban nappali tagozatos egyetemista volt./2005.aug.17-től táppénzes állományban volt 2006 ápr.3-ig ,ekkor született meg az első gyermekük.Jelenleg gyeden van.A munkaszerződése 2007.junius 30-án lejárt, és nem hosszabbitották meg.A második gyermek születését 2008.március végére várják.Azt szeretném tudni, hogy jogosult lesz-e tgyás-ra valamint gyedre?Ha igen, az ellátást a Mák-nál kell igényelni ?.Szeretném tudni, hogy az évek alatt felgyülemlett szabadságot ki kell-e fizetni a volt munkáltatónak?
Bizva mielőbbi válaszában , üdvözlettel egy nagymama.

monoka # 2008.01.11. 12:25

Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket kérni! Áprilisban lejár a gyedem! Mivel a gyes sajnos semmire nem elég visszamennék dolgozni, viszont szeretnénk másik babát is. A munkaviszonyom 42 nap szabival fog kezdődni, ami a két év alatt összejött! Ha ez a két hónap már munkaviszonynak számít, és ha ez után már nem mennék vissza dolgozni, (kismama lennék) ugyanis olyan munkahelyen dolgozom, hogy az orvos táppénzre venne, akkor a táppénz alapján fogják megállapítani a következő gyedemet? És a gyes amit elvileg megkapok rá az beleszámít? Valamint ha elmegyek táppénzre, akkor vissza vesznek gyesre, vagy a táppénzt kapom? Bocsi hogy ennyit kérdezek, de egyátalán nem vagyok képbe ezekkel a dolgokkal! Köszönöm előre is a segítségeteket! Szép napot mindenkinek! monoka

bekotimi # 2008.01.11. 10:50

A következőkben szeretnék segítséget kérni:
2007.10.11.-óta vagyok táppénzen, veszélyeztetett terhességem miatt. Novemberben megkaptam az addigi munkabérem és táppénzem, viszont azóta semmit.
Munkahelyemről minden szükséges iratot MEP kérésére többször elfaxoltak.
Két hónapja semmilyen jövedelmem nincs, telefonon érdeklődtem, annyit mondtak hogy folyamatban van az ügyintézés.
Úgy tudom, ennek átfutási ideje 30 nap, értesítés után / amit nem kaptam/ 15 nappal meghosszabbítható.
Én gyakorlatilag több mint 60 napja nem kaptam sem pénzt, sem értesítést. Mit tehetek ebben az esetben?
Köszönette: bekotimi

Böbö # 2008.01.09. 13:32

Szeretnék segítségét kérni a következőkben:

Azt szeretném megtudni, ha a 2 gyermek között max 2 év 28 nap van, akkor a 2. gyermek utáni TGYÁS és a GYED számításánál milyen adatokat vesznek figyelembe? Most Gyed-en vagyok az 1. gyermekemmel és mivel magas volt a fizetésem a maximum összeget kapom. Később is a régi fizetés alapján számolják a juttatásokat, mert az lenne anyagilag a legjobb. Akkor biztos be tudnánk vállalni egy 2. gyermeket is és nem kellene még visszamennem dolgozni a megélhetésünkért.

Köszönöm a segítséget!

Tisztelettel, Böbö

Böbö # 2008.01.09. 13:31

Szeretnék segítségét kérni a következőkben:

Azt szeretném megtudni, ha a 2 gyermek között max 2 év 28 nap van, akkor a 2. gyermek utáni TGYÁS és a GYED számításánál milyen adatokat vesznek figyelembe? Most Gyed-en vagyok az 1. gyermekemmel és mivel magas volt a fizetésem a maximum összeget kapom. Később is a régi fizetés alapján számolják a juttatásokat, mert az lenne anyagilag a legjobb. Akkor biztos be tudnánk vállalni egy 2. gyermeket is és nem kellene még visszamennem dolgozni a megélhetésünkért.

Köszönöm a segítséget!

Tisztelettel, Böbö

annadorka # 2008.01.03. 16:28

Tisztelt Címzett!
Hogy egyértelmű legyen a helyzetem: kislányom november 30-án volt 2 éves, de én már szeptembertől visszamentem dolgozni. Most akarom kérni a gyes-t főállás mellett dec.1-től visszamenőleg is - mint azt véletlenül megtudtam, már 2006 január óta lehet igényelni. Hallottam viszont egy hírt, nem tudom, igaz-e: aki a gyes-t is kapja a fizetése mellett és elmenne táppénzre, mondjuk a gyerek betegsége miatt, az csak a gyes után kap táppénzt, nem a fizetése után. Igaz ez?

agi1216 # 2008.01.03. 15:24

Tisztelt Címzett!

Kérem adjon tanácsot: dec. 16-áig GYED-en voltam a kislányommal. Tervezünk egy második gyermeket is, de szeretném tudni, hogy meddig kellene dolgoznom, hogy ismét jogosult legyek a GYED-re. Munka mellett igénybe venném a GYES-t is. Úgy tudom, hogy jelenleg jár még kb. 40 nap szabadság. Ez is beleszámolható a szükséges munkaviszonyba? Bolti eladó vagyok sokszor sokat kell cipelnem, ezért az első gyermekemmel is táppénzen voltam, mint veszélyeztetett terhes. A második gyermekemmel is táppénzen szeretnék lenni, amennyit csak lehet. Kérem írja meg Nekem, hogy mennyit kell dolgoznom, mikor mehetek el leghamarabb táppénzre, mikortól járna a TGYÁS, mikortól a GYED? Ha a munka mellett igénybe veszem a GYES-t is akkor az kizárja a későbbi GYED igénylést?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel

kacaj # 2008.01.03. 11:59

Tisztelt Címzett!

Segítséget szeretnék kérni; dec. 29-éig GYED-en voltam a kisfiammal, innentől GYEST igényeltem. A munkahelyem ellen felszámolási eljárás kezdődött, mindeközben kiderült, várandós vagyok, Június elején érkezik a második babánk. Kérdéseim: ha a második baba megszületéséig jogutód nélkül felszámolják a céget, nem lesz munkaviszonyom, ergo nem leszek jogosult GYEDre, ugye? GyESre viszont igen? Milyen lehetőségeim volnának, hogy GYEDet kapjak - gondolok itt arra, hogy amennyiben már májusban elmennék szülési szabadságra, nyerhetek egy hónapot ( ezalatt már járna a GYED, ha addíg nem szűnik meg a cég, jól látom?)
Amennyiben kivenném a szabadságomat, tovább rövidülne az idő, ekkor megszűntethetik a jogviszonyomat, de tudván a várandósságomat, járna a GYED? Táppénzre vétellel hogyan lehetne biztosítani a GYEDet?
Ha azonban a szülést követően, vagyis mikor már GYEDre mentem, szűnik meg a cég, akkor ez engem hogyan érint?
Előre is köszönöm, üdvözlettel,

vészmezö # 2008.01.03. 08:37

Tisztelt cimzett!
problémám a következö oktober 17-től táppénzre mentem veszélyeztetett terhesként.azóta hiába adom le két hetente a pappirokat,még nem kaptam pénzt.A munkáltatom utalja az ő részüket,de az oep-nél mind a mai napig nem vagyok lejelentve.Azzal indokolták eddig hogy az illetékes felettesem,akit azóta kirugtak nem adta át a pappirokat a könyvelönek és ezért késik a táppénz.Na de 3 hónapot?Mi a teendö ebben az esetben?miért huzzák,halasszák?egyébként meg mennyi az elbirállási idö a táppénzre az oep-nél?segitségüket elöre is köszönöm
tisztelettel:egy kismama

Zituka76 # 2008.01.02. 15:15

Jó napot kívánok és BUÉK!

Kérdésem: 2003 nyara óta itthon vagyok, először 2003 szeptemberében szültem , másodszor 2006 februárjában, tehát idén februárban letelik a gyed-em. Ez idő alatt papíron 70 nap szabadságom gyűlt össze. Ha elkezdődik a gyes kivehetem-e a szabadságot párhuzamosan vele, hogy a szabadság letelte után visszamenjek dolgozni? Egyáltalán jár-e az összes szabadság?

Válaszát előre is köszönöm!

tgyás2007 # 2008.01.02. 11:04

Tisztelt címzett!
2002 szeptember 1-től az Elte nappalis hallgatója vagyok. 2007. szeptemberétől jogviszonyomat szüneteltetem. 2007 szeptember 1-től bejelentett munkaviszonyom van. szeptember 20-tól táppénzt igényeltem veszélyeztetett terhesként, majd október 18-tól tgyást (szülésem várható időpontja november 15 volt) Mindkét kérelmet elutasította az oep. Indoklásu ezt írta:
"Az egészségbitosítási pénzellátás (tgyás, gyed, táppénz)összegének megállapításánál jövedelemként azt az összeget kell figyelembe venni, amely után a biztosított pénzbeniegészségbiztosítási járulék fizetésésre kötelezett volt.
Amennyiben a biztosított legalább 36 órásfoglalkoztatással rendelkező munkaviszonyal bír, vagy közép ill. felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán tanul, az egyidejűleg fennálló biztosítási kötelezettség alapjául szolgálótovábbi jogviszonya alapján nem fizeta 19. § (3.) bekezdésében meghatározott pénzbeli egészségbiztosítási járulékot. A heti 36 órás foglalkoztatás megállapításásnál az egyidejűleg fennálló munkaviszonyokban előírt munkaidőt össze kell számítani.
Tekintettel arra, hogy nyilvántartásunk alapján ös 2002 szeptember 1-től jelenleg is felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán folytatja tanulmányait, ezért nem kötelezett pénzbeli egészségbiztosítási járulék megfizetésére, mely a gyermekgondozási díj alapjául szolgálna, így pénztásunk a rendelkező részben leírtak szerint határozott."
A levélben az eü-i ellátásokról szóló 1997.évi LXXXIII. tv 39/A§ 1. bekezdése, valamint a tb ellátásra von. 1997. LXXX tv 31. §. (3). bekezdésre hivatkoznak.
fellebbezési lehetőséget a Ket. 98§ (1). és a 99§(1). bekezdése alapján adott.

Kérdésem:
Megváltoztatja -e a döntést, ha én igazolom, h szeptembertől hakasztok az egyetemen?
Mi alapján fellebbezhetek?
Jár-e nekem a táppénz, tgyás és a gyed?
köszönettel, Szekeres Anna

Fuffancs # 2008.01.01. 23:57

Sziasztok!

Problémám a következő: Jelenleg még Gyes-en vagyok itthon a kislányommal, de a Gyes ez év márciusában lejár. 4 éve dolgozom közalkalmazottként egy általános iskolában (határozatlan idejű szerződéssel), ahova a Gyes lejárta után nem szeretnék vissza menni dolgozni, fel fogok mondani. (A Gyes és a Gyed időtartamára fizetés nélküli szabadságot kaptam.) Nem tudom, hogy jól tudom-e,de valahol azt hallottam, hogy közalkalmazottak esetében talán 60 napra változott a felmondási idő. Jól tudom? A gondom az, hogy a felmondási időt semmiképpen nem szeretném letölteni. Az lenne a kérdésem, hogy mikor járok jobban:
1., ha még a gyes lejárta előtt 60 nappal felmondok, és akkor biztosan véd a Gyes a felmondási idő letöltésétől, de mi lenne ebben az esetben a ki nem vett szabadságaim sorsa?Ki kell hogy fizessék?

2., ha csak a Gyes lejártával adom be a felmondási papíromat, akkor, ha jól tudom a felgyülemlett szabadságaimat felhasználhatom a felmondási idő letöltése alatt. Ebben az esetben viszont nem tudom, hogy 2 év Gyed, 1 év Gyes és a szülést megelőző 6 havi táppénz alatt mennyi szabadságom gyűlt össze? Elegendő lenne-e a 60 napra? (Már amennyiben tényleg 60 nap a felmondási idő.)És ebben az esetben, ha a felmondási idő alatt veszem ki a szabadságaimat milyen összeget kapok? Az alapfizetésemet?És mennyiben rendelkezhet az iskola igazgatója a szabadságaimmal?

És végül azt szeretném még tudni, hogy történhet-e a felmondás postai úton, ill. kérhetem-e hogy az iskola is postai úton küldje meg részemre az igazolásaimat, járandóságaimat?

Hajni13 # 2008.01.01. 16:38

Sziasztok!
Tudna nekem segíteni valaki abban,ha két cég között jön létre megbízási szerződés és a megbízott személyt azonnali hatállyal,kirúgják,akkor mi a hivatalos eljárás?A szerződésben 30 napos felmondási idő szerepel mind két cég részéről,a bér pedig órabér?Köszönöm! Hajni

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.01. 15:20

Éppenséggel feljelenteni nem kell őket. Pert kell indítani a munkaviszony megszüntetése jogellenességek megállapítása iránt.

podaca # 2008.01.01. 10:44

Sziasztok!

Állapotos vagyok. A munkahelyemen amikor ezt megtudták megírták helyettem a felmondólevelet és azt akarték hogy írjam alá, azt mondták addig nem engednek ki amíg alá nem írom. Nem írtam alá semmit. Elmentem orvoshoz, egyéb betegségeim miatt is veszélyeztetett terhes vagyok. Táppénzre vettek. Még aznap amikor táppénzre mentem, kirúgtak. Elküldték a megszűnésről a papírokat postán. A táppénzre vétel dátuma és a "kirúgás" dátuma ugyanaz. ÉS a másik két munkatársammal aláírattak egy jegyzőkönyvet arról hogy én szóban kimondtam azt hogy felmondok. Amit persze nem mondtam és a jegyzőkönyvet sem írtam alá.
Mik a lehetőségeim, azonfelül hogy feljelentem őket?
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.31. 12:55

Mi lenne? Kifizetik.

Niki7777 # 2007.12.31. 09:49

Köszönöm segítségét! És a szabikkal?Azzal mi lesz, arról nem tud valamit mondani?
Köszönettel
Niki

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.30. 22:45

A gyedet nem fogják újra kiszámolni, marad annyi, mint eddig.

Niki7777 # 2007.12.30. 20:01

SZiasztok!
Segítség kellen.A köv.lenne szó: 5 évig egyhelyen dolgoztam, 2005. februárjában elmentem táppénzre, júliusban megszültem első lányomat.19 hónapra rá megszültem 2007.februárjában második lányomat, tehát most GYED-en vagyok. Most derült ki hogy ahol dolgoztam cég február vagy március körül megszűnik.
Eddig ugye a 2005-ös fizetésemet vették alapul a GYED kiszámításához, de ha megszűnik a cég akkor mit fognal alapul venni? Meg, 2005 óta mennyi szabim lehet amit ugye ki kellene fizetnie a cégemnek?
Köszönöm a segítséget
Niki

emecs # 2007.12.19. 21:54

Köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.19. 12:24

Táppénzt akkor kaphatsz, ha egészségügyi okból keresőképtelennek nyilvánít az orvos. Az úgynevezett passzív táppénzzel is ez a helyzet, azzal a különbséggel, hogy amikor folyósítják, már nem vagy munkaviszonyban. A munkaviszon megszűnését követő hárpm napon belül kezdődhet el, és legfeljebb 45 napig tarthat.
A tgyás, gyed jogosultsága nem ez, hanem az, hogy a szülést megelőző két évben összesen 180 nap biztosítási jogviszony meglegyen. Az meg neked megvan.

nyúlvera # 2007.12.19. 12:12

Sziasztok!

Segítségetekre lenne szükségem.Sajnos eddig nem foglalkoztam ezzel a témával, bizonytalan vagyok. Örülök hogy rátaláltam a fórumra, remélem még időben.
Alkalmazotti munkaviszonyban vagyok határozott idejű szerződéssel 2007 március 1-től 2008 január 1-ig. 2008 február 7-ére vagyok kiírva szülni. Úgy tudom passziv táppénzt kaphatok ilyenkor? ez azt jelenti biztositott vagyok, tehát jogosult a tgyas-re, gyedre??
passzív táppénz igénylésének mi a menete?
Előre köszönöm, és várom válaszotokat,
Nyúl

hally # 2007.12.16. 17:57

Üdvözlet

2007 Nov 14-től fizetésnélküli szabadságon voltam, majd dec 14-én megszünt a munkviszonyom.

Az új munkahelyemen azonban valószinüleg csak január 20-tól alkalmaznának.

Időközben kiderült az is hogy kisbabát várunk, és jövő év aug-ban szülni fogok.

Kérdésem arra irányulna, hogy ha csak jan végén kezdek el dolgozni, mi alapján fogom kapni a tgys-t, valamit a gyed-et, mivel nem lesz folyamatos 180 naptári napi jövedelmem.

köszönöm a választ

Hallyka