nyugdíjba vonulás illetve un. felmentési idő


Elevátor # 2008.02.02. 09:37

Tisztelt Lyonee nagyon köszönöm.

Január 31-én betöltötte a 62 évet és ő is és a munkáltató is szeretné ha a munkaviszonyát megszüntetnék munkáltatói rendes felmondással. A kérdés az, hogy akár igényelte e eddig a nyugdíját akár csak most fogja, jár e neki a felmondási idő.
Úgy olvastam a válaszában, hogy igen jár.
Megtenné nekem, hogy beírja , hogy az MT melyik paragrafusára hivatkozhat a felmondási idő miatt ?

Nagyon köszönöm mégegyszer a gyors válaszát, remek, hogy van ilyen fórum.

Lyonee # 2008.02.02. 09:14

Tisztelt Elevátor!
Ha még nem nyugdíjas, és már betöltötte a 62. évét, akkor nem kell megszüntetnie a jogviszonyát a nyugdíjkérelem benyújtásához. Utána viszont a munkáltató indoklás nélkül(nyugdíjasnak) femondhat, és a fele időtartamra köteles felementeni a munkavégzés alól.

Lyonee # 2008.02.02. 09:02

Tisztelt B. György!
A nyugdíjbiztosítónál érdeklődjön, hogy milyen lehetőségei vannak!
Végkielégítés annak jár, akinek munkakörmegszűnés, létszámleépítés miatt szűnik meg a jogviszonya, mentik fel. Indokolni kell a felmentést. A munkáltató indoklás nálkül csak a nyugdíjast mentheti fel. Ha az új jogszabály szerint a közalkalmazott kéri a felmentését, akkor a munkáltató felementheti, de a kjt alkalmazásában nyugdíjasnak minősül. A felmentési idő úgy elhúzodhat, hogy nem tud visszamenőleg 2007-re nyugdíjba menni.
Miért járna végkielégítés? Már felmondtak?

Elevátor # 2008.02.01. 21:57

Tiszteletem !

A segítséget a következő témában kérném. Van egy dolgozó aki a nyugdíj igénylése melett dolgozik. 62 éves. Szeretne nyugdíjba vonulni. Jár e neki felmondási idő ? Végkielégítés sajnos nem jár. Az MT. vonatkozik rá.

Köszönöm

B. György # 2008.02.01. 12:36

Tisztelt Lyonee!

B. György pedagógus vagyok és 2007. decemberében adtam be nyugdíjaztatási kérelmemet. A napokban kézbesítették számomra a határozatot, hogy novembertől nyugdíjas lehetek. Fellebbezési lehetőségemről is tájékoztattak. Most tudtam meg azonban, hogy aki tavaly megszerezte a jogosultságot és június 30-ig kéri a nyugdíjaztatását, annak még a 2007. évi jogszabályok alapján számítják a nyugdíját.

Kérdésem az lenne, hogy van-e a visszalépésre lehetőségem és milyen indokkal tehetem azt meg? (szükséges-e egyáltalán indokolni?)
Továbbá szeretném tudni, hogy melyik időpontot célszerű megjelölöm (a nyugdíjfolyósítás kezdetének) ahhoz, hogy a végkielégítésemet felvehessem?

Segítségét előre is köszönöm!

Lyonee # 2008.01.28. 17:47

http://www.origo.hu/…piskola.html
Az eltelt egy hónapban nem hallottam a jogszabály megszületéséről, pedig biztos nagy hangja lenne.

kisa6 # 2008.01.28. 06:40

Jó reggelt,szép napot!
Szeretném megkérdezni,hivatásos katona vagyok,a szakközép iskolai évek beleszámitanak-e a szolgálati időbe?
Úgy hallottam,2006-ban változott a törvény ezzel kapcsolatban.Köszönöm válaszod!
ui:82-től jártam szk.iskolába.

Lyonee # 2008.01.27. 16:06

assay!
Logikusnak tűnik, amit leír, de ismerni kéne a hszt-t.
Nem hiszem, hogy itt a jogifórumon talál olyan jogászt, akinek ez lenne a szakterülete.

Lyonee # 2008.01.27. 15:59

ildijan!
hes75-nek egy másik topicban leírtam mi a teendő.

ildijan # 2008.01.26. 16:03

T.Fórum!

57 éves dolgozó nő vagyok ,ebben az évben augusztusban szeretnék nyugdíjba menni,mi a teendő .
Illetve a táppénzen tőtött napok / 4 hónap a múlt évben/ beleszámolják -e szolgálati időbe ?
Köszönöm válaszukat.C.Ildikó

Walcon # 2008.01.26. 13:11

Lyonee!

Köszönöm, köszönöm, köszönöm ! :)

hes75 # 2008.01.26. 12:52

T. Jogi fórum!

Ha lehet, kérek szépen választ, a 01.23-án feltett kérdésemre. Köszönettel H. Enikő Sára

monalisa1 # 2008.01.25. 19:35

Babi99

Sajnálatosan ez már egy általánosan bevett/átvett gyakorlat, és ezért van csak a 10 hónapos munkaszerődés.

Lyonee # 2008.01.25. 19:33

Babi99
21. § (1) A közalkalmazotti jogviszony határozatlan időre történő kinevezéssel és annak elfogadásával jön létre. A kinevezést és annak elfogadását írásba kell foglalni.

(2) Közalkalmazotti jogviszony - ha törvény eltérően nem rendelkezik - helyettesítés céljából vagy meghatározott munka elvégzésére, illetve feladat ellátására határozott időre történő kinevezéssel is létesíthető. A Munka Törvénykönyve 79. §-ának (5) bekezdésében foglalt korlátozás alól a miniszter eltérést engedélyezhet. Ezen túlmenően a határozatlan időre szóló közalkalmazotti jogviszony határozott idejűvé módosítandó, ha a közalkalmazott prémiumévek programban történő részvételéhez hozzájárul.

Persze mindezt magas ívben ... a munkáltatók.

Lyonee # 2008.01.25. 19:25

Walcon!
Igen, igen, igen.

Babi99 # 2008.01.25. 12:11

Tisztelt Jogi Fórum!
A hugom 2007. augusztus 31-től kapott kollégiumi tanári állát. A szerződést 10 hónapra írták vele alá, 2008. június 30-án lejár.
Semmilyen problémát nem jeleztek a munkavégzésével kapcsolatosan, becsülettel, lelkiismeretesen csinálja. Ezért megkérdzte a főnökétől, hogy június után hogyan tovább. Számomra érdekes választ kapott: a nyárra nem kötnek vele szerződést, csak szeptember 1-jétől.

A kérdésem az, hogy jogilag elfogadható-e ez az álláspont?

Köszönettel: babi99

assay # 2008.01.25. 05:39

Tisztelt Jogi Fórum!

Segítséget, illetve tanácsot szeretném kérni.

Jelenleg fegyveres testületnél vagyok /rendőrség/ hívatásos állományban. A szolgálati nyugdíj jogosultságom kezdő időpontja 1983.08.01, tehát idén 2008.08.01-én lesz meg a 25év szolgálati időm.

Szolgálati helyemen 2008.01.01.-én átszervezés volt,( beosztásom és a szolgálati helyem változott) amin nem vettem részt, mivel betegállományban vagyok és így nem tudták kihirdetni a parancsot.

A betegállományból 2008 02.04.-én megyek vissza dolgozni, amikor a személyzeti osztályon kihirdetik az átszervezésről szóló parancsot, amit én nem fogadok el, mivel ekkor már 24év 6 hónap szolgálati időm lesz és kérem a 6 hónap felmentési idő letöltését, majd 2008.08.01-től a nyugállományba helyezésemet.

Kérdésem, hogy az érvényben lévő jogszabályok, törvények (Hszt) alapján a fent leírt elgondolásom működik-e, vagy valamit rosszul tudok?

Köszönettel: assay

Walcon # 2008.01.23. 21:23

Édesanyám 1950. november 5-én született, foglalkozása pedagógus.
28 nap híján 38 év munkaviszonya van, rajtam kívül még egy gyermeke született. Nyolc hónapos felmentési idejét 2007. szeptember 1-től tölti.

Kérdéseim:
A fentiek alapján felveheti-e a végkielégítést 2008. április 30-án úgy, hogy a nyugdíjkérelmét 2008. májusában adná be? Visszamenőleg kérheti-e? Ha igen, akkor a 2007-es számítások szerint kapná-e a nyugdíjat?

Köszönöm a hozzászólásokat!

hes75 # 2008.01.23. 19:31

Lehet, hogy nem jó helyre írtam az előbb, most ezért ide illesztem inkább a kérdésemet:

Tisztelt Fórumosok!

Előre is köszönöm, hogy segítetek a kevésbé jártas embereknek a jogértelmezésekben. Az én kérdésem a következő lenne:
Édesanyám 1951. március 21-én született. Egyetlen munkahelye volt, a MÁV, ahol már megszerezte az előrehozott nyugdíjhoz szükséges 38 év szolgálati időt. Tehát van szűk két hónapja még hátra. Mivel a jogszabályok folyamatosan változnak/tak az elmúlt hónapokban, így neki is össze-vissza beszélnek, a Nyugdíjigazgatóságtól a MÁV munkaügyre küldik, onnan meg vissza a Nyugdíjig-hoz, amikor szeretett volna utána járnia mit is kell majd tennie márciusban.
Azt mondták neki, hogy március elején menjen el a Nyugdíjigazgatósághoz, indítsa el a nyugdíjazási kérelmét, ez 2-3 hét alatt megvan, és ezzel a papírral mehet a munkaügyre. Azok alapján amit itt eddig olvastam, ez nem így van szerintem.
Szeretném tudni, hogy mit kell pontosan tennie:

  1. Fel kell mondania március 20-án vagy 21-én (mert ez sem egyértelmű, hogy melyik nap) vagy a munkáltató tesz valamilyen lépést, esetleg az anyu kérelmére?
  2. Tényleg el kell mennie a Nyugdíjig.-hoz valamit elindítani?
  3. Javasolták neki azt is, hogy márc. 21-től vegye igénybe a felmentési időt (90 nap állítólag), ami idő alatt el is intéződik a nyugdíja is, és egyben erre az időre megkapja a nyugdíjat és az átlagbérét is. Igaz az, hogy mindkettőt megkaphatja együtt? Tudtommal a felmentési idő is munkaviszony, így szerény tudomásom szerint az idő alatt nem is tudja elindítani a nyugdíjazási kérelmét, vagy tévednék?

Egyelőre ennyi. Tudom, hogy ez sem kevés, de zsongnak a gondolatok a fejemben, és nem biztos, hogy egyértelműen le tudtam írni mindent. Nagyon szépen köszönöm előre is annak aki válaszol, és időt szán rám ezzel.
Tisztelettel:
H. Enikő Sára

Lyonee # 2008.01.22. 18:24

Hubati!
Bocsánat, hogy egy kicsit megkevertelek. A korábban írt azért nem jó, mert lemondásnál nem, hanem csak a munkáltatói felmentésnél alkalmazható a 25 és 30 éves jubileumi jutalomra. Először elkerülte a figyelmemet. Nem elég az, hogy nyugdíjas vagy.

"30. § (1) A munkáltató a közalkalmazotti jogviszonyt - a 30/A-30/B. §-ban foglalt korlátozással - felmentéssel akkor szüntetheti meg, ha
d) a közalkalmazott a felmentés közlésének, illetőleg legkésőbb a felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak minősül (37/B. §); illetve

78. § (1) A huszonöt, harminc, illetve negyvenévi közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkező közalkalmazottnak jubileumi jutalom jár.
(3) Ha a közalkalmazott jogviszonya a 30. § (1) bekezdés d) vagy e) pontja alapján szűnik meg, részére a megszűnés évében esedékessé váló jubileumi jutalmat az utolsó munkában töltött napon ki kell fizetni."

hubati # 2008.01.22. 17:55

Kedves Lyonee!
Köszönöm a választ de még értetlenkedem egy kicsit hogy akkor juniusnál előbb nem mondhatok le mert csa akkro lesz a 25 évem meg? És csak akkor kaphatom a jub. jutalmat?
A korábbi leveledben pedig így írod:
"Te is lemondhatsz, de arra ügyelj, hogy a 2 hónap lemondási idő utolsó napja, a jogviszony megszünése 2009.január X legyen!"- mert akkor már megkaphatom a 25 éves jub jutalmat, ami Úgy normális esetben július 21.-én lenne esedékes?- értelmezem én.

Üdvözlet Hné

Lyonee # 2008.01.21. 21:06

Kedves hubati!

  1. Felmondanak neked, mert már nincs szükség rád: ha lehet kérni, hogy ez is 2008. július 15 után legyen.(így 2 hét a felmentési időből átkerül 2009-re!)(előbb augusztust írtam, de elég 2 hét 2009-ben!)
  2. Kéred szóban a felmentésedet 2008.július 15-után.(így 2 hét a felmentési időből átkerül 2009-re!)
  3. Még a kérésedre sem mondanak fel, akkor lemondasz Te. Valóban maradnod kell. 2009. június 1-től lemondhatsz a közalkalmazotti jogviszonyodról, a lemondási idő 2 hónapja alatt meglesz a 25 év közalkalmazotti jogviszonyod.
hubati # 2008.01.21. 19:57

Kedves Lyonee!
A január 17.18.30perckor írt tanácsodra szeretnék visszakérdezni még.
"Szóban kérd a felmentést,július 15.-e után"
2008.júl.15.-e vagy 2009.júl.15.-ére gondoltál?
Ha ebben az évben júl.15.e után kérem szóban és ezt visszautasítanák, akkor mit lehet tenni, maradni hogy megkapjam még a 2009.-ben járó 25 éves jutalmat?
De az már nem a legjobb megoldás visszautasítás után még maradni egy mhelyen nem ?
Köszi Hné

monalisa1 # 2008.01.21. 08:52

És még bizonyára jónéhány vagytok hasonlóan: a Határőrségtől el kellett jönni, közben meg sikerült a rendőrségnél elhelyezkedni. (Szerintem alapból az a probléma, hogy a két testület előzetesen nem egyeztetett az átvételekről - a Határőrség utólag kapott észbe: elég lett volna akár egy áthelyezés is.) Ha per lesz a dologból, országosan össze kellene fognotok - csak hát persze hogyan -, mert elképzelhető, hogy ahány itélet annyiféle rendelkezés lesz majd.

Neked is csak azt tudnám javasolni, hogy a rendőrség jogászától kérj segítséget. (A vonatkozó rendeletet ő majd megkeresi, valamint bizonyára a "felmentő" másikat is.)

kisa6 # 2008.01.21. 07:05

Szeretnék csatlakozni Lelkes forumozó kérdéséhez,engem is érint ez a téma.Sajnos az ide vonatkozó rendeletet nem találtam.Köszönöm.