TGYÁS jogosultság


SBrigitta # 2013.09.24. 15:22

Tisztelt Tanácsadók!
A következő kérdéssel fordulok Önökhöz: Vajon az alábbi szituációban kaphatok-e TGYÁS-t, GYED-et, GYES-t, és ezeknek mi lesz a számolási alapja?
13 éve van folyamatos, bejelentett munkaviszonyom (1-2 nap megszakítással a munkahelyváltások miatt), előtte nappali tagozatos főiskolás voltam 5 évig.
Utolsó munkahelyemnél 2008 augusztusa óta vagyok folyamatos munkaviszonyban.
2010 áprilisától októberig táppénzen voltam,
2010 októbertől TGYÁS-on, GYED-en, most GYES-en vagyok 2013 október végéig.
2014 március elejére várjuk második gyermekünk születését, magyarul a GYES lejárta után fogok szülni,a GYES lejárta és a szülés között nincs 180 nap.
Az orvosom erősen javasolja, hogy menjek táppénzre jelenlegi állapotom miatt (kisebb gondok vannak a méhlepénnyel, és volt már egy vetélésem is sajnos)
Ha jól értem a szabályozást, kapok majd TGYÁS-t (de nem vagyok benne biztos :-s ). Ha kapok, akkor az eredeti szerződéses bérem alapján fogják számolni, vagy a minimálbér alapján? A GYED-et, GYES-t melyik alapján fogják számolni? Gondolom, hogy a munkaadóm nem fog felmondani, én sem szándékozom, tehát a szülés időpontjában is állományban leszek náluk.
Előre is nagyon köszönöm!

kathyalin # 2013.09.20. 10:50

Tisztelt Tanácsadó!

2012. május 18-án született kislányom, akivel május 1-től voltm Tgyáson, jelenleg Gyeden vagyok. Munkaviszonyom 2013. május 23án a határozott idő leteltével lejárt. 2014. április-májusra várjuk a kistestvért. Arról szeretnék tájékozódni, hogy jól tudom-e, hogy mivel Gyedbe szülöm a következő babát, kb. megegyező összegű ellátásokat fogok kapni, mint az első gyermekemnél (kb. 4 éves munkaviszonyom van)? Vagy ebben is van/lesz változás? Segítségét előre is köszönöm.

vsug5 # 2013.09.20. 09:26

Tisztelt Tanácsadó!

2.gyermek után járó ellátások jogkörében szeretnék felvilágosítást kérni.
Folyamatos, határozatlan idejű munkaviszonyom van 2002.óta.
2011.júniusában született a kislányom,2011.dec-től 2013.febr.03-ig Gyeden voltam. Vissza kellett jönnöm dolgozni így szabadságokat kivéve
2013.febr.04-től szabadságon, majd 2013.02.20-tól dolgozom újra.
A 2.gyermekem 2014.03.08-ra várom.
A munkahelyemen kiszervezés folyik, valószínű és még ez a legjobb verzió jogfolytonossággal átvesznek.
Tisztában vagyok azzal, hogy a szülés előtt 2 évben 365 nap biztosított jogviszony szükséges a Tgyás,és GYED jogosultsághoz.
1.,Kérdésem a korábbi GYED beleszámít-e ebbe a biztosított időtartamba? Vagy csak a 2013.februártól élő munkaviszonyom az ellátás alapja,tehát 2014.febr.ig dolgoznom kell(ene)?

Köszönöm előre is!

anne01 # 2013.09.19. 16:22

timi32

  1. Táppénz mértéke 60%, tgyás 70%. Mindkettőből csak adóelőleget vonnak és érvényesíthető a családi adókedvezmény. Neked melyik éri meg jobban?
  2. ld. 1. pt.
  3. 2015-től újra változnak a számítási szabályok. Nem lehetnek sokan, akik már beleásták magukat ezekbe.
anne01 # 2013.09.19. 16:17

Bambusz79

Tgyás, gyed biztosításhoz kötött ellátások. Mivel jelenleg nincs biztosítási jogviszonyod, csak gyesre, egyszeri anyasági támogatásra és családi pótlékra leszel jogosult.
Ld.:
http://www.allamkincstar.gov.hu/…gi_tamogatas
http://www.allamkincstar.gov.hu/…aladi_potlek
http://www.allamkincstar.gov.hu/…ozasi_segely

timi32 # 2013.09.18. 19:21

Tisztelt Tanácsadó!

A segítségét szeretném kérni, hogy esetemben - lsd. alább - TGYÁS igénylés vagy a táppénz igénylése érné meg jobban 28 nappal a szülés dátuma előtt.

Várható szülés dátuma: 2013. dec.24. (Terhességi kiskönyvbe bejegyzett hivatalos dátum.)
Utolsó munkanap: 2013. nov. 14. (remélem jól számoltam vissza a 28 munkanapot)
Előtte még kiveszem a hivatalosan járó éves szabimat, ami 18 nap. (így okt. 17-én vagyok bent utoljára)

November 14-től a szülés előtt 28 nappal ha jól tudom már igényelhető a TGYÁS.
A bejelentett fizetésem br. 260.000 Ft (2011.óta ennyi fixen.)
2012 évben egy napot sem voltam táppénzen.
FOlyamatos munkaviszonyt tudok igazolni: kb. 7 éve megszakítás nélkül.

  1. Kérem írja meg, hogy milyen esetben éri meg táppénzre íratni magam 28 nappal a szülés megkezdése előtt.
  2. Mennyi lenne a TGYÁS és a táppénz havi nettó és bruttó összege?
  3. Ha 2 év múlva újból szülnék, kerülhetek hátrányos helyzetbe amiatt, hogy TGYÁS vagy táppénzzel indítottam szülés előtt?

Remélem minden infót megadtam a pontos válaszadáshoz. Segítségét előre is köszönöm.

Tisztelettel:
Timi

Bambusz79 # 2013.09.18. 14:23

Tisztelt Tanácsadó!

2013.03.31-én megszűnt a munkahelyem jogutód nélkül. Én 2 év 7 hónapot dolgoztam a cégnél. Munkanélkülire mentem majd az is lejárt és regisztrált munkakereső maradtam. Saját magam után fizetem a TB-t.
Ha gyermeket szeretnék vállalni egy éven belül akkor mire vagyok jogosult (Tgyás,gyed,gyes) és milyen összegben?

Válaszát előre is köszönöm!

sortie # 2013.09.16. 11:43

dita75 ail 2013.09.09. 17:21 Kedves Tanácsadó!

Tartós beteg kisfiammal vagyok gyesen, a régi munkahelyem időközben csődbe ment és idén március végén a cég felszámolója felmondott nekem, a járandóságokat át is utalták a részemre.

Májusban kb. egy hetet dolgoztam egy áruházban 4 órában bruttó 68000 ft-ért, de folyamatosan rosszul voltam, elmentem táppénzre egy hétre, azután sem változott sajnos az állapotom, így pechemre a felmondást választottam. Később ugyanis kiderült, hogy a terhességem miatt voltam rosszul. Most a 17. hétben vagyok és az lenne a kérdésem, hogy ha elmegyek munkanélküli segélyre 3 hónapra és abba az időszakba szülök (2014 februárban) akkor jogosult leszek-e tgyásra, és gyedre és ha igen akkor mi alapján számolják.

Válaszát előre is köszönöm!

Ez esetben a szüléskor biztosított lesz, azaz a jogosultság első feltételének megfelel. A második feltétel, hogy a szülés megelőző két éven belül legyen 365 nap biztosításban (pl. munkaviszonyban) töltött ideje. (Az az idő is biztosításnak számít, amely alatt a munkaviszonya fennáll, csak GYES-ben részesül. Ha viszont nincs munkaviszonya, csak alanyi jogon kap GYES-t az nem minősül biztosításnak.)

Ez esetben az ellátást így kell kiszámolni:

Vhr. 26.§(2) Annak, aki álláskeresési támogatás ....alatt, vagy ezek megszűnését követő 42 napon belül szül, és tényleges jövedelemmel nem rendelkezik, a terhességi-gyermekágyi segély és a gyermekgondozási díj összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapján kell megállapítani, azonban a pénzbeli ellátás naptári napi alapja nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás ....alapját képező átlagkereset harmincad részét.

sortie # 2013.09.16. 11:29

kyvic 2013.09.11. 14:19 Tisztelt Tanácsadó!
Gyermekemet aug. 29-én szültem, tgyást aug. 6-al igényeltem. A tavalyi évben állandó munkahelyem jogutód nélkül megszűnt, így a munkaviszonyom is megszűnt 2012. júl. 29.-vel. 2012. októberében egyéni vállalkozó lettem. Az OEP tájékoztatása szerint a júliusig tartó munkaviszonyomat a tgyás számításánál nem tudják figyelembe venni, arra hivatkozva, hogy a biztosításom 30 napnál tovább nem állt fennt. Ezért az idei évet nézik, amikor is KATA-s voltam. Így a tgyás is lényegesen kebesebb lett. Mit lehet ilyenkor tenni? Jogszerűen jártak el? Válaszát köszönöm!

Igen, jogszerűen jártak el. A 2013.07.15-től hatályos Ebtv. értelmében a tgys alapját csak az igényléskor fennálló jogviszonyban elért keresetből lehet kiszámítani/megállapítani.

Abban is igaza van az EBSZSZ-nek, hogy a régi, 2013.07.15 előtt hatályos jogszabály szerint ha a dolgozó biztosításában 30 napnál hosszabb megszakítás van az előző jogviszony jövedelmét nem lehet figyelembe venni.

Mégis mit lehet tenni?

Amennyiben Ön 2012.07.29. és 2012. októbere között álláskerersési járadékban részesült akkor az az idő a Tbj. 5. § értelmében biztosításnak minősül. Amennyiben a régi jogviszony vége és az álláskeresési járadék kezdete, illetve az álláskeresési járadék vége és a vállalkozói jogviszony kezdete között nincs (külön-külö) 30 napnál hosszabb megszakítás a biztosítása folyamatos.

Az un. átmeneti szabályok értelmében a 2013.07.14 után és a 2014.05.11. előtt született gyermekek tekintetében megállapított ellátások esetében a régi szabály szerint is ki kell számítani a tgys összegét és a kedvezőbbel kell az ügyfelet segélyezni.

Azt teheti, hogy megnézi a két jogviszony között részesült-e álláskeresési járadékban, megnézi, hogy köztük hosszabb-e a megszakítás mint 30 nap. Ha nem hosszabb és ha ezen jogviszonyt nem vették figyelembe, (pl. mert azt a TB igazolványába nem vezették be, stb.) akkor annak tartamát igazolja (TB igazolvánnyal és/vagy megállapító és megszüntető határozattal) kérje, hogy ennek figyelembevételével az ellátás alapját számolják át, és ha az kedvezőbb, akkor a különbözet kiutalásáról haladéktalanul intézkedjenek.

Abban az esetben ha a fentiek fennállnak csak az EBSZSZ elmulasztotta az átmeneti rendelkezést figyelembe venni és úgy az ellátás összege magasabb lesz kamatot is kérhet.

A jogviszony folyamatosságának a hiányában, utólag már semmit nem lehet tenni.

kyvic # 2013.09.11. 12:19

Tisztelt Tanácsadó!
Gyermekemet aug. 29-én szültem, tgyást aug. 6-al igényeltem. A tavalyi évben állandó munkahelyem jogutód nélkül megszűnt, így a munkaviszonyom is megszűnt 2012. júl. 29.-vel. 2012. októberében egyéni vállalkozó lettem. Az OEP tájékoztatása szerint a júliusig tartó munkaviszonyomat a tgyás számításánál nem tudják figyelembe venni, arra hivatkozva, hogy a biztosításom 30 napnál tovább nem állt fennt. Ezért az idei évet nézik, amikor is KATA-s voltam. Így a tgyás is lényegesen kebesebb lett. Mit lehet ilyenkor tenni? Jogszerűen jártak el? Válaszát köszönöm!

dita75 # 2013.09.09. 15:21

Kedves Tanácsadó!

Tartós beteg kisfiammal vagyok gyesen, a régi munkahelyem időközben csődbe ment és idén március végén a cég felszámolója felmondott nekem, a járandóságokat át is utalták a részemre.

Májusban kb. egy hetet dolgoztam egy áruházban 4 órában bruttó 68000 ft-ért, de folyamatosan rosszul voltam, elmentem táppénzre egy hétre, azután sem változott sajnos az állapotom, így pechemre a felmondást választottam. Később ugyanis kiderült, hogy a terhességem miatt voltam rosszul. Most a 17. hétben vagyok és az lenne a kérdésem, hogy ha elmegyek munkanélküli segélyre 3 hónapra és abba az időszakba szülök (2014 februárban) akkor jogosult leszek-e tgyásra, és gyedre és ha igen akkor mi alapján számolják.

Válaszát előre is köszönöm!

Szasza28 # 2013.09.04. 11:46

de előtte 2005-2013-ig dolgoztam!

nyuti-picim # 2013.09.04. 08:21

Köszönöm szépen a segítséget!

Zengőbérci # 2013.09.02. 12:31

2009.06.01.-2012.08.31.-ig voltam bejelentve előző munkahelyemen.
Következő munkahelyemen … egyszerűsített foglalkozással, ergo napi bejelentésen voltam (2013.03.04.-ig). 8hetes voltam mikor elmondtam a Főnökömnek, h kisbabát várok, Ő pedig azonnal bejelentett minimálbérre (114.000fr-ra). Megjegyzem nagyon kedves és segítőkész volt le a kalappal előtte!!!
2013.03.04.-én lettem tehát bejelentve 114.000ft-ra és így dolgoztam 97napot, utána pedig ki lettem írva 9-es kóddal tp.-re.
Viszont mivel a bejelentés előtt több mint fél évig volt megszakítva számítandó foglalkoztatásom (csak napi bejelentésen voltam ami nem számít az oep-nek) közölték, h csak annyi időre jár a tp ahány napja újra be vagyok jelentve. Tehát esetemben 97nap bejelentés után 97nap-ra jár, ami szeptember 14.-én lejár.
Október 11.-re vagyok kiírva. Addig még 28nap...
Kérdéseim : vissza kell mennem dolgozni? vagy elmehetek szülési szabadságra? vagy itthon maradhatok bejelentve úgy, h nem jár a tp.? vagy mondjak fel és menjek el munkanélkülire? A Főnit nem szeretném kiadásokkal terhelni, tehát a legjobb megoldás az lenne ha neki nem kellene vagy csak minimálisat kellene utánam fizetni, viszont én/mi is jól járjunk, csak nem tudom , h lenne jó és, h milyen lehetőségeim lehetnek ebből a helyzetből !? A Főni nem akar kirúgni tehát a munkaviszonyom megmaradna, viszont a tp. 14.-én lejár, dolgozni már nem tudok és pöccre pontosan 28 nap lesz a kiírt nap és a tp. lejárta között. Ha kitalálják a nagyok, h nem jár a tgyás vagy belekötnek, h pont 28nap akkor maradhatok bejelentve úgy, h dolgozni már nem tudok de tp.-re se lehetek kiírva... !?

„Ha kitalálják a nagyok, h nem jár a tgyás…”
A „nagyokat” köti a jogszabály, ők ugyanis azért kapják a fizetésüket, hogy a jogszabályokat betartsák és betartassák.

Az Ebtv. szerint tgys annak jár, aki biztosított és a szülést megelőző két éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel.

2011.10.11-től 2013.10.10-ig Önnek az alábbiak szerint alakul a biztosítása:

2011.10.11-től 2011.12.31-ig 82 nap
2012.01.01-től 2012.08.31-ig 244 nap
2013.03.04-től 2013.09.14-ig 195 nap (10.10-ig még több)

Összesen: 521 nap

A második feltételnek azaz, hogy a szülést megelőző két éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel megfelel.

A Munka Törvénykönyve szerint a szülési szabadságot a szülés várható időpontját megelőzően 28 nappal (4 héttel) igénybe lehet venni.

Aki tgys-ben részesül és fennáll a munkaviszonya az biztosított, így az első feltételnek is megfelel a szülés időpontjában.

Ebből következően érdemes a tgys-t 28 nappal korábban megigényelni, így nem kell sem munkanélkülire mennie, sem felmondania és a főnökét sem terheli kiadásokkal.

nyuti-picim # 2013.09.02. 08:45

Kedves Tanácsadó! 2009.06.01.-2012.08.31.-ig voltam bejelentve előző munkahelyemen. Következő munkahelyemen már másnap kezdtem, viszont ott csak egyszerűsített foglalkozással, ergo napi bejelentésen voltam (2013.03.04.-ig). 8hetes voltam mikor elmondtam a Főnökömnek, h kisbabát várok, Ő pedig azonnal bejelentett minimálbérre (114.000fr-ra). Megjegyzem nagyon kedves és segítőkész volt le a kalappal előtte!!! 2013.03.04.-én lettem tehát bejelentve 114.000ft-ra és így dolgoztam 97napot, utána pedig ki lettem írva 9-es kóddal tp.-re. Viszont mivel a bejelentés előtt több mint fél évig volt megszakítva számítandó foglalkoztatásom (csak napi bejelentésen voltam ami nem számít az oep-nek) közölték, h csak annyi időre jár a tp ahány napja újra be vagyok jelentve. Tehát esetemben 97nap bejelentés után 97nap-ra jár, ami szeptember 14.-én lejár. Október 11.-re vagyok kiírva. Addig még 28nap... Kérdéseim : vissza kell mennem dolgozni? vagy elmehetek szülési szabadságra? vagy itthon maradhatok bejelentve úgy, h nem jár a tp.? vagy mondjak fel és menjek el munkanélkülire? A Főnit nem szeretném kiadásokkal terhelni, tehát a legjobb megoldás az lenne ha neki nem kellene vagy csak minimálisat kellene utánam fizetni, viszont én/mi is jól járjunk, csak nem tudom , h lenne jó és, h milyen lehetőségeim lehetnek ebből a helyzetből !? A Főni nem akar kirúgni tehát a munkaviszonyom megmaradna, viszont a tp. 14.-én lejár, dolgozni már nem tudok és pöccre pontosan 28 nap lesz a kiírt nap és a tp. lejárta között. Ha kitalálják a nagyok, h nem jár a tgyás vagy belekötnek, h pont 28nap akkor maradhatok bejelentve úgy, h dolgozni már nem tudok de tp.-re se lehetek kiírva... !?

nandy # 2013.09.02. 07:48

Lilla33:

Folyamatos biztosítási jogviszony esetében az előző évi jövedelem lesz az alap. 2014. évi szülés esetén, ha 2013-ban volt legalább 180 bérezett nap, akkor az lesz az alap.
Az áprilisi vs. szeptemberi szülésnek legfeljebb annyiban van jelentősége, hogy őszi szülésnél a GYED igénylése már 2015-re tolódik, és így annak alapja a 2014-es jövedelem lesz.
/nagyvonalakban.../

nandy # 2013.09.02. 07:44

Szasza:
nem.

nandy # 2013.09.02. 07:43

csimmamóló:

A táppénzes időszak jogszerző időnek számít. A TGYÁS jogosultság egyik feltétele az, hogy a szülést megelőzően legalább 365 nap biztosítási idő kell, ebbe beleszámít a táppénzes napok száma.

A TGYÁS (és más ellátások...) ÖSSZEGÉNEK számításánál nem játszik a táppénz, de ez nem is baj, mert nem rontja azt le!
A táppénz ún. kieső időnek számít, az átlagolásnál kiveszik azokat a napokat. Pl. Ha 2013-ban 1 mFt bérjövedelmet szereztél (táppénz nincs benne), és a példád szerint 65 nap táppénzes időszak volt, akkor az 1 MFt-ot 300-zal fogják ösztani, és úgy állapítják meg a TGYÁS alapját.
Ez nyilván kedvezőbb, mintha 365 nappal osztottak volna.

Szasza28 # 2013.08.30. 14:09

Szasza28
olyan kérdésem lenne hogy 2013 negyedik hó 30 dolgoztam azután munka nélkülire voltam 2013.05.08.tl2013.08.19. most jelen pillanatban foglalkoztatást helyettesítő támogatást kapok egy évig de 2014 április közepén fogok szülni hogy így is jogosult vagyok a tgyásra?előre is köszönöm a választ

csimmamóló # 2013.08.30. 12:36

Anne 01!

Köszönöm a választ! Tisztánlátás végett még egy kapcsolódó kérdés: ezek szerint ha pl 300 napot dolgozom a 2013-as évben a maradék 65 napot táppénzen töltöm, akkor csak a 300 napot átlagolják és az lesz a TGYÁS alapja? A maradék 65 nap nem számít sehová sem?
Előre is köszönöm!

anne01 # 2013.08.29. 12:59

csimmamóló

A táppénz összege nem számít a tgyás alapjába.

ildila # 2013.08.29. 08:10

Tisztelt tanácsadó!A segítségét kérném!Ez év január 16 óta van bejelentett munkaviszonyom.6hónapos kismama vagyok,december 21ére vagyok kiirva viszont a cég ahol dolgozom felszámolás alá kerül.2lehetőséget ajánlottak fel,vagy állományba maradok a felszámolás idejére,de bér nélkül,mert azt majd bérgarancia útján kaphatom meg,vagy közös megegyezéssel eljövök és bejelentkezek munkanélkülire.Ami viszont ha jól tudom 90nap,és csak november végéig tartana.Hogy járok anyagilag jobban?Jár-e majd a Tgyás és mennyiben változik a mértéke?Köszönöm

csimmamóló # 2013.08.28. 16:43

Tisztelt Tanácsadók!

2014 áprilisban fogok szülni. 2013-as évem alapján számolják a TGYÁS-t, tudomásom szerint. A táppénz ebbe beleszámít, ha már ebben az évben nem dolgozom és táppénzen leszek? Akkor is a teljes (365 nap) 2013-as évet veszik alapul a TGYÁS számításakor? Nem mindegy, hogy beleszámít-e majd a 60%-os (ugye, jól tudom, ennyi?) táppénz-e vagy sem.
Válaszukat előre is köszönöm!
Tisztelettel: fhajnalka

Lilla33 # 2013.08.27. 18:59

Tisztelt Válaszadó!

Párommal most döntöttük el, hogy babát szeretnénk. Érdeklődnék, hogy ha jövő júniusban vagy jövő szeptemberben szülnék, akkor melyik esetben mit vennének alapul a GYED-hez? Első esetben április 1-ig, második esetben augusztus 1-ig szeretnék dolgozni.
Idén augusztus elején múlt 2 éve, hogy azonos munkahelyen dolgozom. 2013-as évben eddig bruttó 114000 Ft-ot kerestem havonta, de most állok emelés előtt. Milyen összegre célszerű emelést kérnem? Inkább a 2013-as évre, vagy inkább a 2014-es év első 180 napjára koncentráljak?

Válaszát előre is köszönöm!

Lilla

vaczkor... # 2013.08.27. 07:34

Kedves Doni83!

Tekintettel a 2013.07.15-i jogszabályváltozásra főszabály, hogy a 2014.01.18-től igényelt terhességi-gyermekágyi segély ellátás összegének a megállapításakor csak a 2013.09.02-től fennállt jogviszonyban elért kereset lesz a tgys alapja, ugyanakkor az igényelbíráló szervnek a régi szabály alapján is ki kell számítani az ellátás összegét és azt kell folyósítani amelyik kedvezőbb!

A tgys összegének kiszámítására vonatkozó részletes szabályokat a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 42. szakaszában találja.

A táppénznél szintén csak az új jogviszonyban elért keresetet lehet figyelembe venni.

A táppénz alapja az Ön esetében a 2013.09.02-től 2013. novemberig (a betegszabadság utolsó napjáig) elért keresete képezi.

Az, hogy ennek van-e felső korlátja és ha igen mennyi (pl. a minimálbér) attól is függ, hogy a biztosítása folyamatos-e, azaz abban van-e 30 napnál hosszabb megszakítás, amennyiben folyamatos van-e folyamatos 180 biztosításban töltött napja.

Látható tehát, hogy az ellátás kiszámítása a laikus számára a jogszabály változtatást követően sem lett követhetőbb.

A táppénz összegének kiszámítására vonatkozó részletes szabályokat a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 48. szakaszában találja.