Megbízási szerződés felbontása


jenner # 2006.02.15. 14:17

Egy határozott időre kötött megbízási szerződést a megbizott a határidő lejárta elött felmond.
Lehetnek jogi következményei.

jenner # 2006.02.15. 14:18

Bocs. Lehetnek jogi következményei ?

Kovács_Béla_Sándor # 2006.02.15. 14:25

A szerződés teljesítése nélkül is megszűnik, ha valamelyik fél felmondja. (Ptk. 481. § a.)
A felmondás jogát kizárni nem is lehet. Ha azonban a felmondás alapos ok nélkül történt, úgy az okozott kárt meg kell téríteni. (Kivéve, ha a megbízás ingyenes volt, és a felmondási idő elegendő volt ahhoz, hogy a megbízó az ügy intézéséről.)gondoskodhassék.) [Ptk. 483. § (2)-(3)

Abba most nem mennék bele, ha az a megbízási szerődés valójában munkaviszonyt leplez...

Bovary # 2006.02.16. 13:55

Kedves Jenner!
Kiegészíteném még annyival, hogy nem mellékes a megbízási jogviszony típusa: jogi, piaci vagy egészségügyi?
A megbízott indokolás nélkül felmondhat. A megbízottnak felmondási időt kell megjelölnie, amely alkalmas arra, hogy a megbízó adott helyzetben képes legyen az ügy intézéséről más módon gondoskodni. Kártalanítás is szóba jöhet, ha a felmondás nem alapos okból történt.
Megbízó az időarányosan vagy a teljesítményarányosan elvégzett munkát köteles díjazni.

jenner # 2006.02.17. 11:48

Konkrétan egy kis községben a könyvtár üzemeltetését, könyvtárossági feladatokat látom el megbízási díjjal.
Ez munkaviszonyt leplez ?

monalisa1 # 2006.02.17. 12:32

A megbízási szerződés SEMMIFÉLE munkaviszonyi jogosítványokkal nem biztosít, tehát nincs szolgálati idő, szabadság, TB jogosultság stb.

Valamivel megbízták ill. valamit elvállalt, a megállapodott pénzt megkapja. Ennyi.

A szerződött a pénzből maga válthat meg különféle társadalombiztosítási szolgáltatásokat.

A szja fizetési kötelezettség minden jövedelem után automatikusan értendő.

Ha rossszul tudom elnézést kérek.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.02.17. 12:33

Szvsz igen, de a téma szempontjából ez mellékes. 1-2 hónapos határidóvel nyugodtan felmondhatod a szerződést. Megint csak szvsz.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.02.17. 12:37

Monalisa! Mint tudjuk, a jogalkalmazó - nem csak a bíróság, hanem az apeh is - a szerződéseket a tartalmuk és nem a címük szerint ítéli meg. Nézz utána, mit tartanak ők a munkaszerződés ismérveinek és egy-két, az utóbbi időben simán munkaviszonyként értékelt "megbízásnak".

Az, hogy a járulékokat nem a megbízó fizeti, édeskeveset számít.

monalisa1 # 2006.02.17. 13:41

A megbizási szerződés kontra munkaviszonynak való hallgatólagos elismeréséhez nincs mit hozzáfűznöm., szólhat egy megbízást rövid pár hónapra és akár évről évre ismételve- jónéhány éve is.

A járulékfizetés dolgában azonban évedésben vagy. Mert ha az illető az önkétes járulékfizetéssel nem fedezi le magát, akkor egy esetleges betegség, baleset - mit ne mondjak megrokkanás - esetleges bekövetkezésekor O Ft/hó táppénzzel ill. alig rokk. nyugdíjjal fog rendelkezni.

Én nem szívesen lennék a helyében, így utóbb...

Ez közes hasonló mint oly sokan szerte az országban: minimálbéres jövedelembevallás, hurrá, és működik is tán a dolog, amíg esetleg aztán BAJ nem adódik!

Lehet, hogy valakinek fogalma sincs, hogy a csupán megbízási szerződéssel védtelen a háta!

monalisa1 # 2006.02.17. 14:44

Július 1-től akinek nincs érvényes TAJ kártyája, az igénybe vett egészségügyi szolgáltatásért utólag fizetnie kell.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár addigra igyekszik megoldani a háziorvosi rendelőkben-, a szakorvosi rendelőkben- és a kórházakban - ahogy a bankkártya leolvasók is működnek -, hogy egy pillanat alatt ellenőrizni lehessen a TAJ kártya érvényessége.

Néhány ár izelítőül egy megyei szintű kórházban: az első orvosi vizsgálat 6.900 Ft, bőrgyógyászati vizsgálat 6.900 Ft, vérvétel 2.400 Ft-ért, speciális vizsgálat 4.700-tól akár 46.500 Ft-ig. Röntgen 4.500-tól 69.900 Ft-it.

Sima ágy többférőhelyes kórteremben 14.000 Ft/nap/fő. Egy ágyas VIP szoba saját tusolóval, tévével és extra szolgáltatásokkal 35.800 Ft/fő/nap.

Ambuláns kisebb műtét 46.000 Ft, míg egy speciális műtét 228.000 Ft + a felhasznált eszközök ára.

Szóval arról van szó, hogy az állam (= OEP) rövid időn belül kíszűri a TB jogosultságot nem fizetők százezreit..., és bár megtagadni senkitől sem fogják az orvosi ellátást, de utóbb keményen bevasalják az egészségügynek okozott költségeket.

Tehát az, hogy egy "Megbízási Szerződés" mögött nincs TB jogosultság, nagy bajt okozhat külön is majd még...

péterapó # 2006.03.01. 10:12

Kedves Jenner!

A.közelmúltbannéhány "megbízási"szerződést sikerült munkaviszonnyá minősíttetnünk.
Amennyiben még aktuális tudok az ügyben segíteni.

Egyébként az OMMF megyei ,Fővárosi Felügyelőségénél kell kezdeni.
Amennyiben a tevékenységről kimutatható,hogy szinlelt megbízási szerződés-pillanatokon belül határozatban megállapítják visszamenőlegesen a munkaviszonyt.
Ennek következményeként három évre visszamenőleg az illetékes Munkaügyi Bíróságtól kérheted az elmaradt munkabér, szabadság, különböző-munkaviszonyhoz kaocsolódó pótlékok kifizetését.

Addig is sok sikert

Üdv.


Polgár légy, ne alattvaló!

humana # 2006.03.05. 13:56

Mit takar a megbízási szerződés? Mitől megbízási dí j?
Segítséget szeretnék kérni. Ha a munkavállaló kereskedelmi ügyintéző, de emellett minden hónapban ugyanazt a feladatot teljesíti pl. tb . számszaki felülvizsgáló is a cégnél ,/erre van külön megbízási szerződése/ ezért megbízási díjat kell hogy kapjon? Nem lehet a fizetésébe beleépíteni, vagy bérpótlékot adni ? Az a gondom, hogy nem egészen értem, eddig miért megbízási díjat kapott érte. Évek óta, minden hónapban, ugyanazért az összegért végzi el a felülvizsgálatot, cégen belül. Ebből a megbízási díjból csak 10% SzJA-t vonnak, helyes ez így? humana

ObudaFan # 2006.03.06. 19:57

Valószínűleg színlelt munkaszerződésről van szó, éppen azért, hogy a közterheket némiképp leszorítsák, egészen az első APEH-vizsgálatig.

Nyünyü # 2007.11.25. 19:40

Sziasztok! Laikusként a segítségeteket szeretném kérni! Határozatlan idejű megbízásos jogviszonnyal dolgozom egy cégnek, amit fel szeretnék bontani. A "főnököm", vagyis a Megbízóm szerint elég, ha ezt írásban, emailen keresztül benyújtom neki. Valóban elegendő-e ez, illetve mire ügyeljek, mit tartalmazzon mindenképpen ez a "felmondás" ? Természetesen szeretném, hogy az utolsó hónapra szóló megbízási díjamat kifizessék és hogy a különböző igazolásokat számomra kiállítsák. Van erre esetleg valami minta szöveg? Segítségeteket előre is köszönöm!

Kála # 2007.11.26. 06:19

Nézd meg, hogy a szerződésed milyen szabályokat tartalmaz a felmondásra - ha ilyenek nincsenek, akkor az általáno (Ptk. szerinti) szabályok az iráynadóak.
A saját maga védelme érdekében az írásos forma erősen javasolt. A felmondásba kérd, hogy a járandóságaidat és az igazolásokat x napon belül, de legkésőbb a felmondási idő lejártakor fizessék/adják ki neked.

Meki # 2008.11.19. 11:20

Sziasztok! Az lenne a kérdésem, hogy van-e valamilyen "minta" szöveg a megbízási szerződés felbontására? Nincs túl nagy tapasztalatom hivatalos szövegek írásában.. Köszi előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.19. 11:23

A megbízási szerződést jellegéből adódóan nem igen lehetséges felbontani. Objektíve nem.
Fel lehet viszont mondani, aminek van "mintaszövege". Úgy szól:
"a megbízási szerződést felmondom".

Egyjogász # 2008.11.19. 22:58

Tapasztalataim szerint a felmondás/felbontás kifejezéseket sok kolléga is szinte szinonimaként használja. (A laikusok meg nem is értik, mi a különbség.)

A legutolsó "élményem" ezzel kapcsolatban, hogy hétfőn kaptunk egy ügyvéd által készített megbízási szerződés tervezetet, melyben a kolléga a felmondás helyett következetesen felbontást írt. Mailen véleményeztük a szerződést, erre ma kapom a választ az ügyvédtől, amelynek az volt a lényege, hogy mit szőrözök ilyen jelentéktelen dolgokon.....(de ha nagyon akarom kijavítja, bár szerinte fölösleges).

Kacsa1111 # 2008.11.20. 06:49

Kedves Egyjogász,

arra az ügyvédre a kutyámat nem bíznám, hogy sétáltassa...:)))


Kacsa11

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.20. 07:24

OFF
:)
Az külön szép, hogy nem szégyelli magát, hanem még neki áll feljebb.

Mindamellett sokszor szeretik az ilyen ügyvédet az ügyfelek - remekül el tudja adni magát, és ha baj van, akkor is képes elhitetni, hogy arról a csaló ellenérdekelt fél, a korrupt (vagy hülye) bíró, esetleg egyszerűen a rendszer tehet.
ON

Egyjogász # 2008.11.20. 08:14

Ennél láttam cifrábbat is. Egy szép szabályos ingatlan adás-vételi szerződés mellé oda volt téve egy másik, hogy a felek rögzítik, hogy az adás-vételi szerződésben ugyan 20 mFt a vételár, de ténylegesen 25 mFt, és az 5 mFt-ot a külön szerződés alapján fizeti meg a vevő.

De a legszebb a záró mondat volt, kb. ez:
A felek rögzítik, hogy ez a szerződés az ingatlan adás-vételi szerződéssel együtt értelmezendő, de annak nem része, egyébként meg a felek elismerik, hogy ez a külön szerződés semmis, ill. kötelezettséget vállalnak, hogy az ingatlan birtokba adásakor meggyújtás útján (sic.) közösen megsemmisítik minden példányát.

Nem vicc, egy ügyvédnő írta, szép szabályosan, szárazbélyegzővel, mindennel....

Hát ha lényleg megsemmisítik, nincs gond, de úgy egyébként egy ilyet nem fél kiadni a kezéből az ügyvéd?

Kacsa1111 # 2008.11.20. 08:23

Kedves Egyjogász,

rádöbbentettél, hogy a te munkahelyed sokkal izgalmasabb, mint az enyém...:(((

:)


Kacsa11

Egyjogász # 2008.11.20. 08:46

Ennek speciel semmi köze a munkahelyemhez, egy ismerős mutatta meg, hogy mit szólók hozzá.

Tekintve, hogy már alá volt írva inkább nem szóltam semmit.

Az is tapasztalati tény, hogy általában az olyan szerződéseket, amelyekkel valami gond van először aláírják, és aztán mutatják meg egy ismerős jogásznak, sosem értem, hogy ekkor meg már minek.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.20. 09:44

OFF
Köszönöm, Egyjogász! Ekkorát már régen röhögtem. Vidáman megyek tárgyalásra. Csak nehogy eszembe jusson közben, mert akkor magyarázkodhatok, min derülök.
ON

Egyjogász # 2008.11.20. 12:48

Hát mondjuk én is jót szórakoztam rajta...

(Még egy preambulum rész hiányzott pl. ezzel a szöveggel: "Felek az adó- és illetékjogszabályok kijátszása érdekében az alábbiakban állapodnak meg:")

Alapvetően nem a tény lepett meg, mert azt mindnyájan tudjuk, hogy elő-előfordul, a vevő nem pont annyit fizet, mint ami a szerződésben szerepel, de erről általában hallgatni szoktak, nem szépen okiratba foglalni.