Közalkalmazott, köztisztviselő, közszolgálat


Tündi19 # 2014.09.10. 19:24

Érdeklődni szeretnék, hogy pedagógia alapszakos bölcsész diplomával óvónői munkakörbe milyen fizetési kategóriába lehet besorolni. Lehet-e gyakornokként alkalmazni? Milyen pótlék adható és mennyi szabadság?

lewho # 2014.09.23. 09:42

Sziasztok!

Kormánytisztviselő további jogviszony létesítése témában hol találok vmi dolgozatot, összefoglalót, eseti döntéseket?

Az érdekelne, h miket kell mérlegelni a munkáltatónak a közszolga ezirányú kérelmének elbírálásakor?

dorka19851229 # 2014.09.25. 06:08

Tisztelt Jogi Fórum!
Pedagógus szabadságról érdeklődnék. Mivel nemsokára megszületik első gyermekem, megkérdeztem a munkahelyemen, hogy hány nap szabadságom van még. A legutóbbi válasz (mert nem tudták és volt több is) 4 nap volt. Gondoltam, hogy a mostani őszi szünet előtt venném ki közvetlenül, így okt. utolsó 2 hetében már nem dolgoznék (november végére várjuk a babát), mégis egész havi fizetést kapnék, és csak novembertől mennénk táppénzre vagy tgyásra. Erre a minap azt mondták, hogy talán nem is vehetem ki ezt a 4 nap szabit, mert az az őszi szünetre van félretéve. De az őszi szünet nem 4 nap, ezt nem értem. Meg akkor mért mondták, hogy van 4 napom? Egyáltalán egy 4 éve dolgozó pedagógusnak hány nap szabadság jár? 2014- ben össz. 2 napot vettem ki májusban költözködés miatt. A munkáltatóm pedig tavaly valamilyen 7 napot emlegetett, hogy azt mi kivehetjük. Most akkor hány nap szabadság jár nekem és mikor vehetem ki?28 éves vagyok, 2010 szeptemberében kezdtem.
Válaszát nagyon köszönöm!

Ircsi63 # 2014.09.25. 12:42

Kedves Fórumozók!
Arra keresek választ, hogy a közfoglalkoztatásban eltöltött idő valóban nem számít be a 40 év számításába?
Köszönöm a választ.

caterina3 # 2014.10.20. 15:36

A következő kérdésre kérnék szépen választ hozzáértőtől.

Lehet-e olyan, hogy a kormányzat egy kiszolgálószervezeténél „fizikai alkalmazott” besorolású garázsmester, aki az 1990-es évek óta (akkor köztisztviselőből átminősítve) közalkalmazott, a 2011. évi CXCIX. számú (a közszolgálati tisztviselőkről szóló) törvény hatálya alá tartozzon? Illetve hogy ezen törvény alapján számolják neki munkaviszonya kezdő időpontját a jubileumi jutalom szempontjából?

Én úgy értelmezem, nem vonatkozhat rá e törvény, mivel az 1. paragrafusában kormánytisztviselőt és kormányzati ügykezelőt, köztisztviselőt és közszolgálati ügykezelőt említ idetartozóként, illetve az 1. számú melléklet az alábbi besorolási osztályokat említi: gyakornok, fogalmazó, tanácsos, vezető tanácsos, főtanácsos, vezető főtanácsos, illetve gyakornok, előadó, főelőadó, főmunkatárs, és ő egyik sem.

Megvétózható-e ilyen alapon a jubileumi jutalom esedékességének megváltoztatása erre a törvényre való hivatkozással? (Több évvel későbbre tolták az esedékességét a korábban kapott papírokban foglaltakhoz képest.) Jól értelmezem-e?

Előre is köszönöm a választ!

oktusz # 2014.10.20. 20:53

Tisztelt cím!
Gimnáziumban tanítok. Érdeklődöm, hogy az intézmény vezetőjének a nevelőtestületi értekezletet hány nappal kell előbb jeleznie a tantestület felé? Joga van a vezetőnek az előre kijelölt értekezleti napot (hétfő) megváltoztatni - keddre - úgy, hogy azt csak az értekezlet előtt két nappal közli e-mailben? Miként kell ezt az SZMSZ-ben szabályozni? (Nálunk ez nincs leszabályozva.)
Válaszukat előre is köszönöm.

kbettyke # 2014.10.28. 11:30

Kedves fórumozók!

Azt szeretném megtudni, hogy közalkalmazotti kinevezéshez az erkölcsi bizonyítvány kiállításához az 1992. évi XXXIII törvény 20§-ának melyik bekezdése vonatkozik rám, ha iskolában dolgozom, de nem pedagógus munkakörben? Mivel 2014. július 1-jétől változott sajnos nem tudom eldönteni.

Ha a munkáltató feladatkörébe 18. életévét be nem töltött személy nevelése, felügyelete, gondozása vagy gyógykezelése tartozik: 1992. évi XXXIII. tv. 20.§ (1), (2d), (2e) bekezdései

Ha a munkáltató feladatköre a fentiekről eltérő: 1992. évi XXXIII. évi tv. 20§ (1) bekezdése

Ha a munkáltató a foglalkozástól eltiltásra vonatkozó információt is kéri: 1992. évi XXXIII. tv 20§ (1), (5) bekezdései

Mivel a munkáltatói jogkör gyakorlója az iskola igazgatója, így akkor az iskolára vonatkozó feladatkört kell alapul venni és ott mivel középfokú intézmény 18. életévét be nem töltött személyek nevelése, felügyelete, gondozása stb. tartozik, akkor ezek alapján ez vonatkozik rám szerintem.

Azt, hogy az adott munkakörre vonatkozóan milyen bekezdések érvényesek sehol nem találom, tehát nem tudom eldönteni így azt sem, hogy a 20.§ (5)bekezdése szükséges e nekem.

A nyomtatványon sajnos a törvénynek van hely és a paragrafusnak, magának a bekezdésnek nincs is, tehát azt se tudom hova írjam.

A pedagógusokra a 2011. évi CXC. köznevelési tv. 66.§ (1) bekezdése vonatkozik, vagy az 1992. évi XXXIII. tv. 20.§ (1), (2d), (2e)?

Előre is köszönöm a segítséget.

don_retro # 2014.10.28. 14:14

T.Szakértők!
HSZT-ben van valaki aki jártas?
Előre is köszönöm!
Üdv.

franz100 # 2014.12.01. 13:39

Tisztelt Jogi Fórum!

Sürgős segítséget szeretnék kérni.
Ez év március óta dolgozom első alkalommal mint közalkalmazott (előtte normál alkalmazottként dolgoztam).

2 különböző (1 régebbi és 1 új) TB-kiskönyvem van ami a korábbi munkaviszonyaimat igazolja, amely alapján jár az éves szabadság is. Felvételem idején nem volt meg a régebbi könyv, így abban maradtunk a munkáltatómmal hogy ha ebben az évben bemutatom később akkor korrigáljuk az ez évi szabadságot is (ez néhány napot jelent, és ezzel együtt lenne meg a jogos szabadságom).
Most megvan a régi könyv, azaz az összes munkaviszonyomat tudom igazolni, de a munkáltatóm egyelőre azt mondja hogy erre az évre sem tudja visszamenőleg beszámolni a gép, mert kategóriaváltás lenne, így maradna a jogosnál kevesebb szabadságnapom.

Szerintem viszont jogilag jár nekem az igazolt munkaviszonyok után a szabadság. Szerintem meg kell hogy legyen oldható, hogy nem sorolnak át, de ami szabadság jár egy évre, az jár.

Információt kérek, hogyan érvényesíthetem jogos szabadságomat.

Köszönettel:
franz100

klau75 # 2014.12.01. 19:48

Sziasztok!
A kérdésem a következő!10 évig dolgoztam honvédségi közalkalmazottként! Egy év kihagyás után ,most lehetnék egy óvodában közalkalmazott. Szerintetek beleveszik a 10 év közalkalmazotti jogviszonyt,mikor a béremet számolják? Köszi

mcmoni # 2014.12.03. 14:43

Tisztelt Jogi Fórum!

Érdeklődni szeretnék, hogy a közalkalmazotti felmondás ideje mennyi idő? 30 nap, vagy 60 nap? Ha egészségügyi okok játszanak közre, akkor változik a felmondás ideje? Előre is köszönöm a segítséget!

vala_ki # 2014.12.07. 21:24

Tisztelt Hozzáértők!

Csak egy véleményt szeretnék kérdezni egy egyszerű útiköltség elszámolási kérdésben, hogy rendben van-e így, vagy jogos a furcsállásom.
Esetem: folyóév november 16-tól vagyok alkalmazásban részmunkaidős tanárként (KLIK). Vonattal járok be. Azt az "utasítást"(?) kaptam az Iskolában, hogy novemberre, illetve decemberre félhavi bérleteket vegyek. Úgy tettem. Azonban a félhavi bérlet a MÁV-nál adott hónapokban 04-19-e, és 19-05-e napok között érvényes, én viszont már november 17-18-án is bejártam órákra, amely két nap esetemben 5000 Ft feletti vonatjegy árat jelentett. Azt a tjkoztatást kaptam, hogy a KLIK vegyesen nem számol el bérletet, és jegyet, így a jegyek árát "be kell nyeljem". Persze kértem számlát utólag a jegyekről, de nem tudom kezdhetek-e velük valamit. Önök szerint?
Mellék kérdésként megemlítem, hogy mielőtt szerződésben álltunk volna is el kellett utaznom kétszer ügyintézni az iskolába, ami szintén 5000+ Ft. De gondolom, hogy ezek "magánügyeknek" számítanak, amg nem szerződtem el.
Valamint kérdezném, hogy a lakhelyem helyi bérlete bevonható-e az elszámolás körébe, lévén csak két autóbusszal megközelíthető városomban a MÁV állomás lakóházunktól?

Véleményüket, válaszukat előre is köszönöm!

Bgabó # 2014.12.08. 08:55

Kedves Fórumozók, Hozzáértők!

Hozzátartozómnak 2015.08.01-én lesz meg a 40 éves közalkalmazotti jogviszonya.
A 2014/2015-ös tanév szorgalmi idejét végéig szeretné dolgozni, majd 2015. június végétől szeretné megkezdeni a szabadság letöltését, azután kb. augusztus végétől kezdené meg a 4 hónap munka alól való felmentés letöltését.
A kérdés arra irányul, hogy mennyi szabadság jár a 2015-ös tanévre, illetve jár-e szabadság a 4 hónap munka alól való felmentés idejére, mivel akkor a jogviszonya még fennáll.

Előre is köszönöm szépen a segítséget!

kovacsr # 2014.12.10. 14:19

T. Fórumozók, Hozzáértők!
Jövőre 40 éves munkaviszonnyal nyugdíjba menő közalkalmazott vállalhat munkát most, a felmentési ideje alatt?
Köszönöm.

Jocó1965 # 2014.12.11. 10:05

Tisztelt Szakértők!

Járási tisztiorvos vagyok,a járási tisztifőorvosi munkakört helyettesítéssel látják el másik területről.
Az volna a kérdésem,hogy a járási tisztiorvos
vezető beosztásúnak számít-e vagy pedig csak a járási tisztifőorvos.

Köszönettel:József

Margó2 # 2014.12.14. 20:37

Tisztelt Fórumtagok!

Művelődésszervező diplomával pedagógiai asszisztens szakképesítéssel általános iskolában dolgozom pedagógiai asszisztens beosztásban. Korábban szabadidő-szervezőként dolgoztam, 2014. január 1-től a munkaköröm elnevezése megváltozott: pedagógiai asszisztens lettem, de ugyanazok a feladataim vannak.
Kérdésem: 2015. szeptember 1-től vajon rám is vonatkozik az előmeneteli rendszer, a életpályamodell hatályának kiterjesztése?

vaszil # 2014.12.15. 10:26

Tisztelt Jogi fórum!

Az alábbiakban kérném a segítségét:
Kormánytisztviselőként 2014. decemberében a besorolás szerint lépnék a kategóriában előre. 20% eltérítéssel rendelkezem. Kérdésem az, hogy az alapilletmény szorzója szerint emelkedik-e a bérem, vagy addig nem amíg a mostani bruttó béremet nem érem el? Itt azt a tájékoztatást kaptam, hogy hiába változik a szorzóm a bérem nem lesz több, míg el nem érem a 20 % kiegészített béremet. Önkormányzattól kerültem a Kormányhivatalba áthelyezéssel 2013. 01. 01.-én.

Üdvözlettel: István

agigabi # 2015.01.20. 12:41

Tisztelt Fórumtagok, Szakértők!

Kormányzati szolgálati jogviszonyom van minisztériumban, jelenleg fizetés nélküli szabadságon vagyok, gyes mellett. Kérdésem, hogy vállalhatok-e megbízási szerződéssel vagy munkaszerződéssel munkát a fizetés nélküli szabadság időtatarma alatt. Ha igen milyen feltételekkel? A minisztériumban ezt be sem kell jenetenem vagy be kell jelentenem, vagy engedélyeztetnem is kell? Köszönöm szépen a segítséget.

zseberi # 2015.01.21. 09:02

T. Címzett! Idén augusztusban lesz 30 éves közszolgálati jogviszonyom, melyből 28 év közalkalmazotti és az utolsó kettő (jelenlegi) év köztisztviselői jogviszony. Érdeklődöm, hogy a 30 éves jubileumi jutalom jár-e nekem, s milyen feltételekkel.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.21. 11:03

Agigabi, szerintem nem, de vannak ellentétes vélemények.

kutika # 2015.01.29. 08:35

Kb. fél évvel ezelőtt tettem fel a kérdést (amelyre azóta sem kaptam választ), amely a következő:
budapesti oktatási intézmény megszűnése után áthelyezéssel átkerültem egy másik iskolába. Az előző munkahelyemen kaptam un."munkáltatói döntésen alapuló" bérkiegészítést. Az áthelyezésről szóló "Megállapodás" egyik pontja ezt a munkáltatói döntésen alapuló bérkiegészítést határozott idejűvé tette.
Kérdésem lényege a következő: jogos volt-e, hogy az áthelyezésről szóló megállapodásba belevegyék ezt a pontot. Ha nem írom alá a megállapodást, nem helyeznek át. Nem sok esély lett volna új munkahelyet találni 58 évesen, így kényszerhelyzetbe kerültem. Lehet-e valamit utólag perelni??

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.29. 11:14

Szerintem kaptál választ. Legfeljebb nem tetszett.

Leevi # 2015.02.23. 18:26

Sziasztok!

Szerintetek létesíthető-e több munkáltató által jogviszony (Mt. 195.§), úgy, hogy az egyik munkáltató (aki a bejelentési, bérfizetési kötelezettséget is teljesíti) a Kjt. hatály alá tartozik, a másik pedig Mt. alá?

Szerintem, mivel a Kjt. nem zárja ki, hogy az Mt. 195§-át alkalmazni lehessen, így így ennek nincs akadálya.

Lyonee # 2015.02.23. 19:13

A kjt eléggé korlátozza a 2. munkavállalást.
41. § (1) A közalkalmazott nem létesíthet munkavégzésre irányuló további jogviszonyt, ha az a közalkalmazotti jogviszonya alapján betöltött munkakörével összeférhetetlen.
(2) A magasabb vezető, vezető, továbbá a pénzügyi kötelezettségvállalásra jogosult közalkalmazott munkakörével, vezető megbízásával összeférhetetlen

  1. ha hozzátartozójával [Mt. 294. § (1) bekezdés b) pont] irányítási (felügyeleti), ellenőrzési vagy elszámolási kapcsolatba kerülne,
  2. a munkáltatóéval azonos, vagy ahhoz hasonló tevékenységet is végző, illetve a munkáltatóval rendszeres gazdasági kapcsolatban álló más gazdasági társaságban betöltött vezető tisztségviselői, felügyelőbizottsági tagság.

43. § (1) Amennyiben a közalkalmazott munkaideje a közalkalmazotti jogviszonyban és a munkavégzésre irányuló további jogviszonyban - részben vagy egészben - azonos időtartamra esik, a munkavégzésre irányuló további jogviszony csak a munkáltató előzetes írásbeli hozzájárulásával létesíthető.
(2) A hozzájárulás megtagadásával szemben munkaügyi jogvita nem kezdeményezhető.
44. § (1) A közalkalmazott a munkaidejét nem érintő további munkavégzésre irányuló jogviszony létesítését - a tudományos, oktatói, művészeti, lektori, szerkesztői, valamint jogi oltalom alá eső szellemi tevékenység, továbbá a közérdekű önkéntes tevékenység kivételével - köteles a munkáltatónak előzetesen írásban bejelenteni, amely összeférhetetlenség esetén a további jogviszony létesítését írásban megtiltja.

Leevi # 2015.02.23. 20:08

Ez igaz, de itt nem "további"jogviszonyról van szó. A több munkáltató által létesített jogviszony egy jogviszonynak minősül, atipikussága áll abban, hogy ezt az egy jogviszonyt több munkáltató létesíti. Ezért kell megjelölni, hogy a bejelentési kötelezettséget ki teljesíti.