Készfizető kezesség SOS


ObudaFan # 2014.02.10. 13:35

Alighanem elévült az igény, ha jogos volt, ha nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.10. 17:13

Ha jogerős ítélet van a végrehajtás megszüntetéséről, akkor az már ítélt dolog.

apika11 # 2014.02.11. 07:28

T.Kovács Béla Sándor!
A jogerős ítélet 2009-ben csak a 2000-ben elhunyt édesapám ellen indított végrehajtást szüntette meg. Ez jelentheti azt is, hogy már a leszármazói ellen 2013-ban indult végrehajtás is okafogyott,jogszerűtlen, elévült?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.11. 10:24

Ha ugyanarról a követelésről van szó, akkor ez magától értetődik.

szurgo # 2014.04.09. 12:51

Kedves szakértők!
Édesapám készfizető kezességet vállalt évekkel ezelőtt egy gépkocsi lízing során és hát ez is bedőlt, nem fizet az adós.
Azt szeretném kérdezni, hogy a hitelintézet jóváhagyásával az adós rokonai átvállalhatják-e a kezességet oly módon, hogy édesapám kezes kötelezettségei megszűnjenek vagy ez csak illúzió?
Köszi

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.09. 13:03

Persze, csak nem szokott a hitelező hozzájárulni az átvállaláshoz. De mi tartja vissza azokat a rokonokat attól, hogy átvállalás nélkül fizessenek az adós helyett?

szurgo # 2014.04.09. 13:17

Talán az intelligencia és felelősségérzet hiánya. A részleteket is akkor fizették csak, amikor a bank figyelmeztető levelet írt. Remélem most is így lesz, de jó lenne végleg megszabadulni ettől az ügytől.
Egy próbát megér a hitelező banknál, ha van az adós rokonánál (történetesen fiánál) hajlandóság az átvállalásra?

ObudaFan # 2014.04.09. 14:46

Egy próbát megér.

Kisgomb # 2014.04.17. 06:29

Kedves Fórumozók!

Itt, a Jogi fórumon már több helyen is leírtam a történetemet, csak úgy érzem, hogy az ehhez kapcsolódó kérdésem, az ebbe a részbe illik.
Szóval, Adott egy régi kölcsön felvétel (10 éves), ahol a barátnőm kezességet vállalt. A hitelt sem az adós, sem más kezesek nem fizettek, így a barátnőmtől végrehajtó útján néhány éve elkezdték levonni a fizetésének 33%-át. Az 1 milliós kölcsön több mint 4 millióra hízott az évek során. voltunk benn nemrég a bankban, ahol 2 lehetőséget ajánlottak fel. Az egyik, hogy kivásárolja valaki (mondjuk én) a követelést névértéken (1 millió), majd ezután én leszek a tulajdonosa követelésnek, és én még behajthatom a többi kezesen a lóvét ha tudom. A bank nagyon ajánlotta ezt a lehetőséget.
a másik az volt, hogy a barátnőm mondd egy összeget a banknak (mondjuk legyen ez is 1 millió), hogy ennyit adok, csak vegyenek ki a kezesség alól. Ezt már annyira nem ajánlották. De vajon miért? Mennyi az esélye annak, hogy ez utóbbit elfogadja a bank? Mert a második lehetőség lenne a legjobb számunkra. Köszönöm a segítséget

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.17. 07:15

2014, el kell számolni. Ha nem bizonyítható, hogy eltér a felelősség az 1/2-1/2-től, akkor 1/2-1/2 arányban.

gerbera317 # 2014.04.17. 07:18

De vajon miért?

Mert a bank "csak úgy" nem engedhet ki egy kezest a kötelemből.
Ezzel szemben, ha rád engedményezi a bank a követelést, akkor te, aki nem vagy bank, azt csinálsz a követeléseddel, amit akarsz. Akár el is engedheted az adós(ok)nak. Az engedményező bankot ez már hidegen hagyja.
Számtanilag a bank ugyanott van mindkét esetben, tehát kapott 1 milliót, de gazdasági szempontból homlokegyenest eltér a két megoldás.
Megjegyzem, hogy amikor bejelented a végrehajtónak, hogy az adóst (mármint a kezest) kiengeded a kötelemből, akkor jön majd a nagy meglepetés.

Kisgomb # 2014.04.17. 07:24

Itt megint a nagy meglepetésről olvasok. Gondolom itt arra gondolsz, hogy a végrehajtót ki kell fizetni, illetve neki ki kell fizetni különböző díjakat. Az évek során a végrehajtó elég sok lóvét lecsippentett barátnőmtől ilyen-olyan jogcímen. Ennek persze utána kell kérdezni pontosan, hogy mire, mennyit. De az lehetséges, hogy már kifizette ezeket a díjakat?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.17. 07:43

A nagyját minden bizonnyal.

Kisgomb # 2014.04.17. 09:01

Akkor ezek szerint nagyobb az esély arra, hogy a bank belemegy a követelés vásárlásba, mint a kivásárlásba.

nagy2zsolesz # 2014.04.17. 17:24

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2004-ben a feleségem készfizető kezességet vállalt egy gépjárműhitelhez. A kölcsönt 2005-ben felmondták, majd átadták egy behajtó cégnek. Mi semmilyen papírt nem kaptunk 2004 óta (se felmondást,se felszólítást), csak 4 hónapja, hogy fizessünk.
Mi elévülésre hivatkozunk, de azt mondja a bírónő, hogy mivel minket csak most szólítottak fel teljesítésre, és a követelés elévülés eddig nyugodott az adóssal történt megállapodások miatt, fizetnünk kell.

Létezne ilyen, hogy nem a felmondás időpontjában áll be a készfizető kezes helytállási kötelezettsége és kezdődik meg az elévülés?

Köszönöm válaszát előre is.

ObudaFan # 2014.04.20. 17:05

Létezhet. Hogy ez így van-e az adott esetben, azt ebből a leírásból lehetetlen megmondani.

S.N.Nikolett # 2014.06.04. 12:28

Segítség!
Készfizető kezesként szeretnék segítséget kérni. Évekkel ezelőtt lízing ügylet kapcsán lettem készfizető kezes. Pár éven keresztül semmi gond nem volt, de a chf alakulása miatt ez megváltozott. Egyszerűen nem fizet az adós. Az autót visszaadta a banknak, de nem fizet. Már átkerült behajtócéghez az ügy, ők évek óta hívogatnak, de semmit nem lépnek (már komolyan az is megváltás lenne).Most írtak alá állítólag valamilyen fizetési megállapodást az adóssal, amit én nem is láttam, nem is kaptam belőle de azt sem fizeti, most hívtak úgy tudok erről. Mit tehetek, mint készfizető kezes???? Miért nem indít végrehajtást a cég? Van nyugdíja, jövedelme is az adósnak. Tudom, hogy tőlem is vonnák, de legalább haladnánk.... Tehetetlen vagyok és nem akarom,hogy elhalálozzon az adós. TEHETEK VALAMIT????? Nekem egy cent adósságm sincs, és olyan jó más helyett ilyen helyzetbe kerülni....Meddig húzhatja az ügyet?

Sherlock # 2014.06.04. 13:28

Persze, kifizetheted az egészet és akkor neked fog tartozni.

S.N.Nikolett # 2014.06.04. 15:23

A múhónapban valamilyen fizetési megállapodást írt alá a behajtó céggel. Erről én semmit nem kaptam és nem írtam alá. Ez számít valamit, vagy halottnak a csók?

bzoo # 2014.06.09. 19:15

Üdv kedves jogi guruk!

Elmentem kezesnek. Igen tudom! H...lye voltam!
2M forintra vállaltam kezességet egy adós és adóstárs, és 3 további kezes kíséretében. 40e forint a törlesztő 6-évig.
2 éve törlesztik a hitelt az adós és az adóstárs. Így most van még hátra : 1,8Milla. Adós és Adóstárs élettársak voltak, elváltak. Kezdődtek a gondok, tavaly elmaradás egy részlettel de kifizették. Túl léptünk.
Most állítólag az Adóstárs lenyúlta az Adós (Hitelfelvevőként szerepel) pénzét ezért az nem tudott fizetni.
Jelenlegi elmaradás 135ezer forint kamattal mindennel együtt.
Adóstárs azt javasolta a kezeseknek, hogy fizessük ki a hátralék 1.8 millát 5-en (Adóstárs, kezesek) 3 év alatt 8200ft-jával. Majd ha kifizettük pereljük vissza az adóstól (hitelfelvevőtől).
Jelenleg a fizetésem 33%-át fogják vonni, ha nem fizet az Adós (Hitelfelvevő), ami nem egy kellemes összeg és a 8200 ft-nál jóval nagyobb is.
Márpedig az Adós nem akar fizetni, mert azt mondta, hogy az Adóstársnak adta oda befizetésre, ami mekem sántít mert az Adós számára állították ki a fizetési papírokat (csekk vagy nem tudom, minn fizetnek).
Mi a véleményetek erről? Vállaljam a 8200 ft fizetését és majd valamikor visszaperelhetem az adóstól a többi kezessel egyetemben?
Az adóstárs visszaperelheti a pénzét ilyen esetben? Én visszaperelhetem a pénzem, ha önként belemegyek a 8200ft fizetésébe?
Még annyi, hogy jelenleg a munkáltatóm meg tagadta a fizetés letiltásom a bank felé, mivel azt mondták csak bírói végzés vagy végrehajtónak kötelesek letiltást teljesíteni, így a z ehónapi fizum még megjött.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.10. 13:03

Ez egy jogi kérdés?

ObudaFan # 2014.06.10. 13:13

Vissza nem perelheted, hanem az adóstól és az adóstársától követelheted.

bzoo # 2014.06.10. 18:23

Kedve ObudaFan.
A visszaperlés vagy a visszakövetelés nem ugyannaz? Sajnos nem vagyok jogász így nem tudom a szakszavakat.

bzoo # 2014.06.10. 18:28

Kedves Kovács úr!

Csak egy történet előadás. A kérdés az az hogy mit tennének, mit tanácsolnának ha felfogadtam volna önöket jogi képviselőmnek. Ha a helyzet romlik lehet erre sort is kell kerítenünk.

shiroitora # 2014.06.23. 11:21

Tisztelt Jogi Szakértők!

Tanácsukat és útmutatásukat szeretném kérni az alábbi ügyben:

Most jutott tudomásomra a tény, hogy édesapám a család tudta nélkül kezességet vállalt egy ismerősének a devizaalapú lakáshitelére de egyéb

részleteket sajnos nem sikerült kiderítenem édesapám zavaros és nagyrészt eltitkolt pénzügyei miatt.
A tét: Édesapám nevén egy fél lakóingatlan szerepel (1/2 arányban), egy vidéki telek (1/2 arányban) és egy saját tulajdonú tizenéves, erősen

használt -maholnap értéktelen - személygépkocsi, pénzintézeti megtakarítással nem rendelkezik. A hiteltartozás információ morzsákból saccolva

jelenleg 6-7millió forintra rúg, így bedőlés esetén kizárólag a lakóingatlan fedezhetné a végrehajtást.

A következő kérdések tekintetében várnám szíves válaszukat:

  1. Akár sortartó akár készfizető kezességet vállalt az ismerőse deviza alapú hitelére(bár úgy hallottam, bankok csak készfizetést fogadnak el), annak bármi okból történő bedőlése(adós általi nemfizetés, adós halála,bármi) miatt végrehajtás alá kerülhet-e egy olyan lakóingatlan, melynek csak fele részben tulajdonosa a kezes és más tulajdonos is bejelentve lakja?
  2. amennyiben a saját (1/2)lakástulajdoni részét átíratjuk az egyenes ági örököse nevére még a deviza alapú hitel esetleges bedőlése előtt, onnantól a lakóingatlan már semmilyen módon nem kerülhet végrehjatás alá? Nem számíthat egy ilyen átíratás fedezetelvonásnak?
  3. amennyiben az átíratást sikerül megtenni de tegyük fel haszonélvezeti jogot akar az említett ingatlan 1/2 részére mert csak így járul hozzá, egy sima haszonélvezet nem formálhat jogot a hitelező banknak az 1/2 rész végrehajtás alá vonására később?
  4. amennyiben az átíratás Önök szerint a végleges megoldás, hova forduljunk először? közjegyzőhöz/ügyvédhez? Minek nevezik pontosan ezt a fajta procedúrát?

Sajnos az ügy elég sürgős, mivel édesanyám lakja a fent említett lakást(Ő a másik felének tulajdonosa) és úgy érezzük, veszélybe kerülhet nem csak a lakhatása de túlzás nélkül élete munkája is édesapám meggondolatlansága és titkolózása miatt.

Egy olyan megoldást szeretnénk találni édesanyámmal közösen még időben, melyben a hitel bedőlése esetén(sajnos megvan esélye, nehezen fizeti az adós) a lakóingatlanunkhoz semmilyen módon ne férjen hozzá a hitelező bank. ha nem a fenti, akkor van ilyen megoldás?
(a vidéki telek és a személygépkocsi másodlagos számunkra, mivel kizárólagosan édesapám használatában vannak, ha valaminek úsznia kell, annak kéne)

Várom mielőbbi szíves válaszukat javaslataikkal, a további teendőkkel kapcsolatban!!!

Előre köszönettel és tisztelettel minden válaszolónak:
Gábor