Új földtörténnyel kapcsolatos tudnivalók


Csuklósbusz # 2015.01.21. 10:10

Tegyük fel, veszek egy "kivett tanyát" ami ugye földforgalmi eljárásos dolog.
Kifüggesztik 3 hónapra.

A kifüggesztés alatt bárki aki többet ad érte megveheti vagy csak és kizárólag az akinek elővételi joga van?

kimiszandy # 2015.01.21. 09:33

Kedves Fórumozók!

Mivel "új felhasználó" vagyok (elég régen regisztráltam már, de eddig nem igazán írtam a fórumba), ezért az előző kérdésem csak mostanra jelent meg. Mivel az idő sürgetett, igyekeztem megoldani és így ma délelőtt be tudtam menni a 2. sz. FH-ba feltenni a kérdéseimet, melyekre kimerítő választ kaptam. Ezeket szeretném a kedves Fórumozókkal is megosztani:

  1. Ha egy ajándékozási szerződésben több földhivatalhoz tartozó termőföld ajándékozására kerül sor, mindegyik érintett földhivatalhoz kell egy biztonsági okmányra elkészített verzió. Fontos megjegyezni, nem termőföldenként kell ezt nézni, hanem földhivatalonként. (A mi kérdéses esetünkben 4 termőföld 3 földhivatalhoz tartozik, így mindhárom földhivatalhoz 1-1 biztonsági okmányra szerkesztett szerződést kell benyújtani.)
  2. A papír mindkét oldalára lehet nyomtatni, az összefűzés-matricázás tekintetében meg tényleg nem kell bonyolultra gondolni, a közjegyzőknél alkalmazott technika ide is tökéletes.

Mivel ez az üzenetem is később fog megjelenni, az addig esetleges kapott válaszokat azért köszönöm szépen! :)

kimiszandy # 2015.01.20. 15:01

Kedves Fórumozók!

Két kérdés merült fel bennem a témával kapcsolatban:

  1. Ha egy ajándékozási szerződésben több termőföld ajándékozására is sor kerül, viszont különböző földhivatalokhoz tartoznak, akkor ahány földhivatal érintett, mindegyiknek külön kell egy biztonsági okmányos verzió?
  2. Végigolvastam a teljes topikot, és szeretném tudni, van-e azóta egy bevált gyakorlat erre a zsinórozásra, matricázásra? Nem akarok tudatlannak tűnni, de a matrica milyennek kell lennie? A közjegyzőknél alkalmazott sima fehér, kör alakú matrica - és a hozzájuk hasonlók - megfelelnek e célnak? Valamint lehet a biztonsági okmány mindkét oldalára nyomtatni?

Köszönöm a mihamarabbi választ!

latp # 2014.07.08. 12:21

Szerintem is ennyire egyszerű a válasz. Ehhez képest viszont a már említett hivatalokban komoly fejtörést okozott a kérdésem, ezért bizonytalanodtam el.

lajcsó # 2014.07.08. 11:59

A Földforgalmi törvény 5. § 17. pontja határozza meg a "mező-, erdőgzdasági hasznosítású föld" fogalmát. A "kivett" "présház" nem tartozik ebbe a fogalmi körbe, ezért az eladás során nem kell alkalmazni a Földforgalmi törvény szabályait.

latp # 2014.07.08. 10:08

igen!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.08. 09:50

Ott van-e a "présház" mellett, hogy "kivett"?

latp # 2014.07.08. 08:41

Üdv! A véleményeteket szeretném kérni, hogy valóban hihetek-e a hivatalok informálistájékoztatásainak: zártkertes szerződést szerkesztek, kizárólag "présház"-ként került az ingatlan megjelölésre a tulajdoni lapon, aranykorona értéke nincs is. Beszéltem a jegyzővel, a járási- és a megyei földhivatallal, mindenhol azt mondták, nem túl magabiztosan is, hogy ehhez sem kifüggesztés, sem biztonsági papír nem kell, csak adjam be a földhivatalba a szerződést, mint régen, hiszen nem föld az ingatlan. Nem vagyok teljesen meggyőzve. Ti?

ObudaFan # 2014.05.28. 20:54

tjak

Ha már van földed, akkor nem lehetsz pályakezdő.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.28. 19:03

Miért kellene? Ilyen esetben nincs elővásárlási joguk.

mosómedve84 # 2014.05.28. 11:24

Közös tulajdonban álló föld esetén (tegyük fel van 100 tulajdonos), és egyik tulajdonostárs meg akarja venni a másik tulajdonostárs részét, akkor kell-e valóban értesíteni ajánlott - tértivevényes levélben a többi másik 98 tulajdonostársat?

tjak # 2014.05.18. 11:54

Üdv. Ha földművesnek minősülök és földterületet veszek(kevesebb, mint 1 hektár, de tulajdonomban, bár haszonélvezeti joggal terhelten több földem is van), akkor ettől még tekinthető leszek pályakezdőnek illetve vállalhatok nem mezőgazdasággal kapcsolatos munkát a földterülettől több, mint 30 kilométerrel?

Előre is köszönöm a választ!

mosómedve84 # 2014.05.14. 10:03

Értem, valóban igazad van!

lajcsó # 2014.05.07. 13:35

"ijesztőnek találom, hogy egymásnak ellentmondó információk vannak, vagy én nem értek jól valamit?"
Az eredeti határidő valóban május 1 volt. Ezt a határidőt a 2014. évi XV. törvény 87. § (2) bekezdése módosította november 1-re. (Magyar Közlöny: 26 szám, 2577 oldal).
Egyébként a biztonsági jel használatát az ügyvédi törvény írja elő.

mosómedve84 # 2014.05.07. 11:01

http://www.jogiforum.hu/hirek/31656?…

eszerint úgy értelmezem, hogy május 1-től kell matrica
ez a jogi fórum hírlevelében volt egy-két hete

a területi ügyvédi kamara szerint pedig nov 1-től kell

ijesztőnek találom, hogy egymásnak ellentmondó információk vannak, vagy én nem értek jól valamit?

mosómedve84 # 2014.04.01. 11:00

Nem tudom, hogy végül a biztonsági papírra készült szerződéspéldány hova kerül, ha befejeződött az ügy...

mosómedve84 # 2014.04.01. 09:30

Szerintem nem kell.

remarque # 2014.03.31. 07:04

Tisztelt Fórumozók,

tudnának abban segíteni, hogy ugye a haszonbérleti szerződéshez nem kell biztonsági okmány és madzagolás? Mert az nem a föld tulajdonjogát érintő jogügylet, ha jól tudom.

Köszönöm!

kjzizi # 2014.03.26. 16:22

Kedves Fórumozók!
Édesanyámék pár éve egy zártkerti ingatlanon laknak, ahol a szomszéd kert hosszú évek óta rendkívül elhanyagolt. Tavaly Júliusban ott járt a tudomásunk szerinti gazdája, aki felajánlotta, hogy eladná a kertet,aminek megörültünk! A földhivatalban azonban kiderült, hogy a tulajdonos az NFA és tartós földhasználó, akit mi tulajnak hittünk! Ügyvéd fogalmazott egy levelet az NFA nak, vételi szándékunkról, és a tulajdonviszonyokról is érdeklődött! Megkaptuk a szabvány levelet, hogy vállaljuk az értékbecslést, és azt is oda írták, hogy tudtukkal nincs földhasználati joga senkinek!
Válaszlevelünkben vételi szándékunkat fenntartottuk, de a mai napig választ nem kaptunk! Emailban érdeklődtem decemberben, erre azt írta az ügyintéző "sokan várakoznak, a "hogy áll az ügyem" kérdésekre, nem tudunk válaszolni!"
Mivel itt a tavasz, rengeteg munka lenne a kertben, ismét írtunk egy ajánlott levelet, amelyben kértem, hogy mikorra várhatok értékbecslést, de a március 3-án feladott levelemre még nem kaptam választ!
Kérdésem, hogy ez valóban így megy? Nem kellene tájékoztatniuk az ügymenetről? Rájuk nem érvényes, hogy
bizonyos határidőn belül válaszolniuk kell?
Mit jelent a hozzászólásokban olvasott "megszűnt a zártkerti besorolás"? Ez minket, hogyan érint? Válaszokat előre is köszönöm?

Sherlock # 2014.03.25. 15:38

Gyak. ugyanaz a bohóckodás, mint amit a fordítóirodáknak kell csinálni, hogy "offi" legyen az anyag. Én földest nem láttam még, a fordítóirodák kétszer átvarrják a hosszú oldalnál a lapot, a sarkánál sima fehér matricával (ami tépi a lapot) odaragasztják a nemzetiszínű madzagot a papírhoz és lepecsételik úgy, hogy a pecsét félig a papíron, félig a matricán legyen. De meg kell kérdezni a tekintetes földhivatalt, az a biztos. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.25. 15:34

Hogy kell "érintő módon" aláírni? :)

mosómedve84 # 2014.03.25. 15:13
Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.25. 15:02

Huszonegyedik század. Madzagolás. Szerintem én nem vállalok többet termőföld adásvételt. :)

mosómedve84 # 2014.03.25. 14:55

Van ez a biztonsági papír. Ha mondjuk a szerződés 2 vagy több lapos, akkor össze kell fűzni olyan módon, hogy roncsolás nélkül ne lehessen szétszedni. Ez a törvényben szebben van fogalmazva, kikeresem majd hol van.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.25. 14:05

Nagyon le vagyok maradva. Milyen matrica? Milyen madzag?