Képeslap engedély nélküli megjelentetése


ObudaFan # 2016.06.11. 07:25

A fotóstól vagy jogutódjától kell hozzájárulás.
A gyűjteményedből akkor lehet gyűjteményes mű, ha egyéni, eredeti jellegű maga a gyűjtemény, annak elrendezése.

panfilov # 2016.06.10. 20:13

képeslap témára csatlakozva, ha megengedik:
szeretnék pólóra nyomatni egy képeslapot. a lap mintegy ötven éves, egy ma is létező cég ma is létező termékét ábrázolja, a fotós neve is fel van tüntetve, a képzőművészeti alap kiadóvállalata adta ki. kitől kellene engedélyt kapnom?

hogy a gyűjteményes mű kérdéshez is hozzászóljak. a fenti témát kutatva találtam, olyan múzemokat, amelyek nyilatkozatban a dolgaikhoz kapcsolódó jogokat tartanak fenn - ez alapján egy múzeum gyűjteménye is gyűjteményes műnek minősül, ha így van, adott esetben gyűjteményes műnek minősül a birtokomban lévő (öröklött) fél tucat képeslap?

Lyonee # 2015.10.05. 18:28

4. § (1) A szerzői jog azt illeti, aki a művet megalkotta (szerző).

9. § (1) A szerzőt a mű létrejöttétől kezdve megilleti a szerzői jogok - a személyhez fűződő és a vagyoni jogok - összessége.

7. § (1) Szerzői jogi védelemben részesül a gyűjteményes mű, ha tartalmának összeválogatása, elrendezése vagy szerkesztése egyéni, eredeti jellegű. A védelem a gyűjteményes művet megilleti akkor is, ha annak részei, összetevői nem részesülnek, illetve nem részesülhetnek szerzői jogi védelemben.

(2) A gyűjteményes mű egészére a szerzői jog a szerkesztőt illeti, ez azonban nem érinti a gyűjteménybe felvett egyes művek szerzőinek önálló jogait.

10. § (1) A szerző határoz arról, hogy műve nyilvánosságra hozható-e.

Immaculata # 2015.10.05. 16:47

Business Law

Ezek nincsenek levédve, az eredeti szerző bizonyítását a nyilvántartás segítheti.

Rexor # 2015.10.05. 11:14

Imma: ebben van valami, de szerintem Business Law nem a korrupcióra gondolt :). Mindegy, szerintem egy érdekes témakör ez.

Immaculata # 2015.10.05. 11:07

:) Mert nincs mindenre szakértő és a korrupció melegágya. Egyetlen kérdést szabadna feltenni: egyedi mű, vagy sem.

Rexor # 2015.10.05. 10:37

Én elhiszem, főleg ha meg is indoklod :).

Rexor # 2015.10.05. 09:21

Lehet, hogy rosszul gondolom, de a szerzői jog elég speciális állatfajta, nagy pénzek foroghatnak kockán, tehát nem feltétlenül baj ha a bíróság kikéri szakértő testület véleményét is. Más területeken sem ártana ez.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.05. 09:09

Ezt mondd el a bíróságoknak is! Meg fogja lepni őket. Eddig ugyanis Rexorral értettek egyet. Szerintem, persze, ez az úgynevezett "biztonsági" álláspont. L.m.: "mosom kezeimet".

Immaculata # 2015.10.05. 08:38

Szerintem egy általános sablont nem lehet erre ráhúzni

Szerencsére nem így van. A művel kapcsolatos kritérium, hogy emberi ésszel felfogható legyen.
Minden szerzőnek joga van, hogy alkotását általánosan szerzői jogi védelem alá vegyék. Nem lehet, és nincs is joga Testületnek az emberiség nevében meghatároznia, hogy egy mű eléri-e a mű kategóriát, vagy nem érdelem jogi oltalmat.

Rexor # 2015.10.05. 07:11

Bevallom azt nem teljesen értem, hogy egy bélyeggyűjtemény vagy egy képeslapgyűjtemény miért ne lehetne gyűjteményes mű?

Szerintem egy általános sablont nem lehet erre ráhúzni, de úgy gondolom, hogy ennek megállapításához egy részletesebb szakértői vizsgálatra (Szerzői Jogi Szakértő Testület) lenne szükség.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.04. 17:46

A szerzői jogok nem szűnnek meg, csak a jogvédelmi idejük.
De elévülnek?

Immaculata # 2015.10.04. 16:51

Petőfitől, vagy Csajkovszkijtól soha nem vonják meg szerzői jogukat, csak haláluk után 70 évvel már anélkül felhasználhatják egy feldolgozásba, hogy engedélyt kellene kérni rá.

Immaculata # 2015.10.04. 16:38

A szerzői jogi védelem nem a tulajdonosra, hanem alkotójára, készítőjére terjed ki.

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.10.04. 16:30

A kérdező azt írta, hogy családi örökségként került hozzá a képeslap.
A könyv megjelenése 8-10 éve történt.
Lehet korábban a képeslap tulajdonosa engedélyezte a közzétételt, felhasználást. Ha ez történt, akkor a kérdező semmit sem tud csinálni.

Immaculata # 2015.10.04. 16:19

A gyűjteményes mű kategóriáját pont arra találták ki, hogy szerzői jogi védelem alá vegyék azt a szerkesztőt, aki egyéniként válogatja össze, egyedileg rendezi el a tartalmi részeket. A jogszabálygyűjtemény is, és a jogszabály-tükör is gyűjteményes műnek minősül.

A szerzői jogok nem szűnnek meg, csak a jogvédelmi idejük.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.04. 16:04

(A szerzői jogok nem évülnek el. Meghatározott idő után megszűnnek.
A jogok úgy általában sem évülnek el; ami elévül, az az egyes jogokra alapozott követelés.)

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.04. 16:02

Illetné, ha egy bélyeggyűjtemény gyűjteményes mű lenne. Szerintem nem az.

Immaculata # 2015.10.04. 15:54

:) OK.
Szerzői jogi védelem illeti meg az eredeti gyűjtőt, figyelemmel az elévülési időre.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.04. 14:17

Te kérted:
A szerzői jogok mindig személyeket illetnek meg valamely szerzői művön - de sohasem magát a művet. (Vagy mondhatjuk úgyis, hogy egy bizonyos szerzői műhöz kapcsolódó szerzői jogok megilletnek bizonyos személyt, személyeket.)

Immaculata # 2015.10.04. 11:31

Ez egy Jogi Fórum kedves KBS, nyugodtan javíts ki, hiszen azért vagyunk, de a személyeskedésbe nem megyek bele.

Immaculata # 2015.10.04. 11:29

Bár ezt a stílust nem kedvelem, és ki akartam szállni, de az alábbi mondatod nagyon megnevettetett.

a bíró meg úgy gondolta, hogy ez olyan súlyos jogkérdés, amihez szakértő kellene.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.04. 11:27

OFF
(Ha harmadszor is elköveted ezt a komoly fogalmazási hibát, kijavítalak.) :)
ON

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.04. 11:26

Gondolod, hogy nem ismerem? Ha nem ismerném, akkor nem nézem, meg, mielőtt vitába szállok?
Amúgy köszönöm az idézetet, magad bizonyítod, hogy tévedsz. Ebbe a definícióba nem tartozik bele sem a bélyeggyűjtemény, sem a képeslapgyűjtemény. (A lepke- és ásványgyűjtemény se.)

Mentségedre szóljon, hogy egész jó társaságban vagy a tévedéseddel. A JogKódex ehhez a ponthoz befűzött egy olyan ítéletet, ahol a kolléga egy weboldalt tartott gyűjteményes műnek, a bíró meg úgy gondolta, hogy ez olyan súlyos jogkérdés, amihez szakértő kellene.

Immaculata # 2015.10.04. 11:22

Ráadásul ott a (3) bekezdés:
„A gyűjteményes mű szerzői jogi védelme nem terjed ki a gyűjteményes mű tartalmi elemeire.

Khmm.
Magát a képeslapgyűjteményt illeti meg szerzői jog, nem annak egy darabját.