fenyegetés, zaklatás


Fabcsi (törölt felhasználó) # 2015.08.04. 17:40

Aha...
MOst már csak az nem világos számomra, hogy a rendőrség mi alapján fogadja be a feljelentés, de még inkább érdekel, hogy a bíróság mi alapján ítél?
Ugyanis ha valaki egy nem kívánt személytől kap üzenetet, vagy telefonhívást (amit fel sem vesz) akkor tulajdonképpen egyetlen jelentkezés után is elítélhető a "vádlott" nem? Pusztán azért, mert a hívott fél úgy ítéli meg, hogy az zaklatás.

Jut eszembe... A nem kívánt személy tudtára kell hozni, hogy "hééé, öcsi ne zavarj, mert feljelentelek"?

folyami géb # 2015.08.04. 17:33

Pontosan, csak nem a "világ legszebb üzenete", hanem "üzenetei".

Fabcsi (törölt felhasználó) # 2015.08.04. 17:13

Tisztelt Folyami Géb!

Azt hiszem kezdem érteni...

"Az a lényeg, hogy megfélemlító jellegű legyen" Ez világos és egyértelmű - bár erről szó nincs.

"vagy más életébe önkényes beavatkozást céloozzon."

Ez viszont a világ legszebb üzenete is lehet akár, de leegyszerűsítve: ha a "célszemély" nem akarja, akkor az is zaklatásnak minősíthető. Jól értem?

folyami géb # 2015.08.04. 17:06

Bocsánat, a 2. és 3. pont a Btk 222. § (2) bekezdlés a) és b) pontjáról van szó.

folyami géb # 2015.08.04. 17:05

T. Fabcsi!

A leíertakban semiféle ellentmondás nincs. Azzal kezdtem, hogy a zaklatásnak három különféle, egymástól élesen különböző elkövetési magatartása van:

  1. A Btk 222. § (1) bekezdése szerinti - erre vonatkozott, hogy akár könyörgéssel is megvalósítható,
  2. A Btk 222. § (1) bekezds a) pontja szerinti - erre pedig az, hogy csak fenyegetéssel.
  3. A Btk 222. § (1) bekezdés b) pontja szerinti - ezt nem is részleteztem, mert a kérdése nem érintette.

Azt is írtam, hogy darabszámot ne kérjen: senki nem fogja tudni Önnek (valósan) azt mondani, hogy pl. heti X sms nem bűncselekmény, x+1 viszont már igen.
Lehet bűncselekmény heti egy is, ha az mondjuk hónapokon át tart, és lehet nem bűncselekmény napi 50 is, ha egyszer volt, és utána nem. Az a lényeg, hogy megfélemlító jellegű legyen, vagy más életébe önkényes beavatkozást céloozzon.

Fabcsi (törölt felhasználó) # 2015.08.04. 16:05

Tisztelt Folyami Géb!
Ellentmondást érzek abban, amit mondott...
Egyrészt: "Tehát nem kell fenyegetni, megvalósulhat akár könyörgéssel is,"
Ugyanakkor ezt írja: "zaklatás csak fenyegetéssel valósítható meg,"

Most akkor, hogy is van ez?

Továbbá még mindig nem világos számomra, hogy valójában mikortól valósulhat meg a zaklatás? Mikortól válik "rendszeressé"? Mert rendszeres lehet, ha valaki naponta 50 sms-t küld el, de rendszeres a napi egy is...

Szóval, mi az a "bizonyos tartósság"?

F.

folyami géb # 2015.08.04. 15:23

Biztoa így akarta lebuktatni! :)

folyami géb # 2015.08.04. 14:50

T. Fabcsi!

A zaklatás három, egymástól jelentősen különböző elkövetési magatartást takar. A Btk 222. § (1) bekezdése szerinti zaklatás bármiféle, önkényes háborgató magatartással megvalósulhat. Tehát nem kell fenyegetni, megvalósulhat akár könyörgéssel is, sőt - erre már közzétett jogeset is van - az is zaklatás, valaki rendszeresen felhív valakit az akarata ellenére, és bele sem szól a telefonba.

A zaklatás ezen formájában az üzenetek száma, gyakorisága szám szerint nem határozható meg, de az biztos, hogy rendszeresnek vagy tartósnak kell lennie olyannyira, hogy az már a másik életvitelébe való beavatkozást jelentsen. Hosszabb időszakon keresztül viszonylag ritkább, rövidebb idő alatt a sűrű beavatkozások minősülhetnek így, bizonyos tartósságra azonban mindenképpen szükség van.

A Btk 222. § (2) bekezdéés a) pontja szerinti zaklatás csak fenyegetéssel valósítható meg, azonban ahhoz elég egyetlen alkalom is, ha egyébént az elkövetés a további törvényi tényállási elemeknek megfelel.

C I N I # 2015.08.04. 09:46

Tisztelt Tcsb!

Honnan tudod, hogy a kölcsönkért összeget nem akarta neked visszafizetni?

Ha tudtad, hogy nem akarja visszafizetni, miért adtál kölcsön?

Azt bizonyítani, hogy már a kölcsönkérés pillanatában tudta a kötelezett, hogy nem fog fizetni, elég nehéz, ezért a család bűntette nehéz szülés lesz...

Fabcsi (törölt felhasználó) # 2015.08.03. 22:49

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Olvasgatom a zaklatás törvényi tényállását... Tulajdonképpen az érdekelne, hogy a akkor is megvalósul mindez, ha valaki nem fenyeget, nem bánt, hanem csak szépen könyörög? Gondolok itt sms-re, vagy email-re.
És az sem világos, hogy mikortól minősíthető valami zaklatásnak? Egy, két netán száz sms? Mi a "rendszeresség"?
Hány indított és nem fogadott hívás minősülhet annak?
Köszönöm a segítséget.
F.

Tcsb # 2015.07.15. 14:23

Üdvözlöm!A történetem egy 1.500 000 Ft-os költsön adásból indult amit természetesen én adtam költsön egy embernek nem igazán nevezhető valakinek.Tartozás elismerő nyilatkozatban közjegyző előtt elismerte hogy 1.150 000 Ft-ot hajlandó kifizetni mivel nem ismerte el hogy 1.500 000 Ft-ot adtam neki holott ügyvédi papír van róla.Na mindegy nem ez a lényeg.Hiába ismerte el közjegyző előtt az összeget semmit nem fizetett.Elkövettem azt a hibát hogy pár hónapig fenyegettem telefonban,sms-ben,e-mailben.Fel is jelentett.Most önbíráskodás miatt én vagyok a gyanusított.Megjegyszem másfél éve azt se tudom él-e az ember vagy meghalt.Mindegy akkor is én vagyok a gyanusított ez az ember meg sörözget,bulizgat,jól érzi magát...Van-e esélyem hogy a rendőrségen ezzel az üggyel kapcsolatban feljelentem csalás vétsége miatt?Vagy meg se próbáljam?Csak azért gondoltam erre mert kezdettől fogva tudta az ember hogy semmit nem fog nekem soha fizetni.

Nyuszkó123 # 2015.07.15. 08:21

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni. Adott egy belvárosi kávézó, melynek nyitvatartási idejét nagyon nem tartják be. Adott egy terasz rész, ahonnan a sima beszélgetés is nagyon hangosan hallatszik fel, hát még akkor a vihogás, kiabálás, erősebb hanghatások. Egy hete szomszédom lement szólni a kávézó vezetőségének hajnali fél 2-kor (22:00-kor kellett volna zárniuk), hogy nagyon hangosak, és nem tudnak a lakók pihenni, legyenek kedvesek bezárni. Nagyon kultúráltan kérte. A kávézó ügyvezetője és a pincérnő azt a választ adta, hogy ha őt zavarja, szóljon ő a vendégeknek. Kiment a teraszra, vendégeknek is szépen mondta. Vendégek egy része megértette, egy három fős társaság nem. A társaság egyik tagja verekedést kezdeményezett, mely alatt a kávézó munkatársai egyáltalán segítséget sem akartak nyújtani a balhé elkerülése érdekében. Szerencsére nagyobb verekedés nem történt, szomszédunk feljött a lakásukba. Ezután a vendég ordítozott az utcán, hogy gyere le ... (káromkodások sokasága). Szomszédom kihívta a rendőröket. Mire a rendőrség kiért (kb. 5 perc), a három srác eltűnt, mivel a szomszéd nem ment le szétveretni magát, és ahogy megérkezett a rendőrautó, a kávézóban lekapcsolták a villanyt, és bezárkóztak, mintha ott sem lennének. Ezzel kerülték el a rendőri intézkedést. Ezután múlt szombaton újra egy társaság hangoskodott, zajongott a kávézónál. Szombaton 23:30-ig tart a hivatalos nyitvatartás. Szintén hajnali fél 2 körül már csak a rendőrség lett kihívva, mivel fent említett vendég újra megjelent, és ordítozott az utcán, hogy hallod ezt .... (káromkodások). A rendőr bement , kikísérte a pincérnőt, leálltak beszélgetni a vendégekkel. A vendégek heherésztek, gondolom nem vették túl komolyan a rendőröket. A pincér elkezdett összepakolni, a rendőrök elmentek. A vendég és két társa még maradt "segíteni" összepakolni, miközben végig hangoskodtak, és káromkodásokkal illeték szomszédomat, keresték hol lehet bejutni a házba, stb. verekedés céljából. Azóta minden este a kávézó alkalmazottai a hivatalos zárás körüli időpontban uszítják a vendégeiket azzal, hogy elmesélik a story-t az ő szemszögükből, és természetesen nem zárnak be. Tegnap éjszaka szintén 22:00-kor zárniuk kellett volna, ennek ellenére 23:45-kor még azt hallgattuk, hogy a vendégek (másikak, nem a fent említett izomagyú) ecsetelik a pincérnek, hogy el fogják kapni a szomszédot, stb. Plusz hogy ez egy belváros, és szórakozásra való, stb. De könyörgöm, ez nem disco. Ez egy kávézó. A hivatalos nyitvatartást nem tartják be. Hajnali 1-kor is még szolgálnak ki vendéget, nem tudjuk, hogy számlát adnak-e róla. NAV felé jelentve. De kérdés, hogy most mit tehet a szomszédom. Tudják hol lakik, tudják hogy néz ki, el is kaphatja bármelyik, és meg is verheti. Polgármesteri hivatalnak is szólt már, vizsgálatot indítanak, de ennyi. Azután úgyis csak még jobban megbolydulnak, és még jobban rá lesznek állva a szomszédra. Ez úgy érzem már személyeskedés, és elég veszélyes az egész. Fenyegetés. Ha rendőrséghez fordul, akkor ki kell adnia a nevét is, bár a polgármesteri panasszal szerintem megtudják úgyis. De még veszélyesebb, még jobban elkaphatják. Mit tegyen? Tényleg lehetetlenség aludni mellettük...Sürgős válasz kellene az ügy fontossága miatt. Előre is köszönöm!

margit75 # 2015.07.09. 11:46

Tisztelt Fórumozók!

Hogyan állíthatjuk le anyósomat!
2004-ben megszűnt a kapcsolatunk 2011-ig, eközben zsaroló, fenyegető levelekkel, e-mailekkel bombázott engem és páromat. 2011-ben kibékültünk (beteg lett) viszont 2014-ben ismét összevesztünk végleg!!! Most már csak sms-t küld a páromnak névnap szülinap, de ezt sem szeretnénk!!! Mit tehetünk, hogy se sms-t se levelet, e-mailt ne küldjön részünkre?? Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.07. 14:43

Eltekintve a kissé vulgáris megfogalmazástól valóban így van ez.

pappcs # 2015.07.07. 13:24

Minidig a pinával van a baj, meg azzal, hogy manapság pár hetes, hónapos ismeretség után eljátsszák a nagy családot meg a házasságot, aminek ez a vége...
Nőnek házasság előtt nem adunk semmit és nem avatjuk be semmibe se, mert az első másik kandúrt amint meglátja szakít és mindent ellened fordít...
A dolgok kiadására meg polgári per ha nem akarja odaadni. A zaklatás pedig nem egyezik azzal, hogy valaki jogos igénye érvényesítése céljából keresi a másik felet, hanem a magánéletbe való önkényes és erőszakos beavatkozás. A kis picsa meg jobban teszi ha visszadja a dolgokat, ha kell neki valami, kérje az új kandúrtól...

Norbi841210 # 2015.07.02. 16:06

Üdvözlöm!
A problémám a következő. Az exem feljelentett zaklatás cimén. 3 hónapja mentünk szét,de ő akkor nem volt hajlandó visszaadni a személyes holmiaimat. Sokszor irtam és hívtam ezmiatt,ez igaz. Párszor meg tudtunk beszélni,hogy otthon lesz és mehetek a dolgaimért,de persze nem volt otthon. Egy hete irta,hogy ha nem hagyom abba az irogatást,akkor jogi útra tereli az ügyet. Most hétfőn beengedte anyumat és megvan mindenem,de a feljelentés megtörtént. Ezt is onnan tudom,hogy egy barátja hívott,fel,hogy ő is tanú és kapta az idézést,de mivel nem ismerem,ő se engem,nem mondd semmit. Hogy lehet ő tanú,mikor egyszer találkoztunk és nem is irtunk egymásnak soha? És amikor idegesitett én is irtam neki,h ne irkáljon és mégis irt? Jelentsem fel én is? Mióta megkaptam a cuccokat nem beszéltünk. Az még hozzátartozik,h az elmúlt 3 hónapban,sokszor találkoztunk,irta sokszor,h átgondolja a dolgainkat,erre feljelent. Minden üzenet megvan.
Mire számithatok ez ügyben? Lesz belőle ügy?
Előre is köszönöm.

Roemarie61 # 2015.06.30. 16:04

Köszönöm a kielégitő választ obudafan.

ObudaFan # 2015.06.30. 13:34

Roemarie61

Akkor kell kifizetned, ha elítélnek. De egyébként az eljárásban kérhetsz költségmentességet, és akkor az elítélésed esetén sem kell kifizetni.

Roemarie61 # 2015.06.30. 06:46

Tisztelt CIm!

Engem telefonos zaklatás miatt vádolnak,itt az interneten történt a dolog.Kétszer voltam kihallgatáson a területileg illetékes rendőrörsön.Közöltem velük hogy 1999.óta pszichiétriai kezelés alatt állok,az összes zárójelentésemet lefénymásolták és csatolták az ügyhöz.Május elején részt kellett vennem egy igazságügyi elmeszakértői vizsgálaton,aminek az eredményét még nem tudom.Tegnap levelet hozott a postás amiben két egy forma levél volt és az igazságügyi orvosok munkadiját tartalmazza,Az a kérdésem hogy nekem kell e fizetni ezt a költséget,jogerős határozatot nem kaptam még.A szakértőt a rendőrség rendelte ki miért nekem kellene fizetni a költségeket,amit nem is tudok kifizetni mert alacsony rokkantnyugdijas vagyok.Várom válaszát üdvözlettel?Rosemarie61

ObudaFan # 2015.06.29. 13:14

Miben szeretnél segítséget?

tibipek # 2015.06.27. 00:35

engem zaklatással vádolnak.tud valaki segiteni?

belabela8888 # 2015.05.11. 00:15

Tisztelt fórumozók és hozzáértők!

A héten aktuálissá válik egy albérletben szétköltözés 2 személy részéről. "A" személy megkérte "B" személyt telefonban , hogy aznap ne találkozzanak az albérletben azon okokból kifolyólag , mert testi,lelki,idegi állapota nem feltétlen lenne mefelelő a találkozó lebonyolítására. Sőt elhangzott a telefonban ,hogy nem lenne most jó a találkozás mert a végén "A" személy "B" személyt ezen okokból kifolyólag fel is "darabolhatja"! "B" személy a találkozóra a felmenői között található "hozzáértő" személlyel érkezett a főbérlő társaságában. A "hozzáértő" személy (következőkben csak Dr.) a főbérlőnek Dr. elmesélte , hogy "A" "B"-t előre megfontolt szándékkal fel akarja darabolni és minden bizalmukat vessék el "A"-val szemben ,hiszen előre megfontolt gyilkossági kísérlettel állt elő a telefonban. Ráadásul pszihiátriai kezelés alatt áll, nem beszámítható és gyógyszert szed, ha pedig ezt a telefonos megnyilvánulást elmeséi az orvosának, valószínűleg kényszerzubbonyban fogják elvinni. Ráadásul "A" családi dolgait is firtatta 6 szemközt...
Az egészben az volt legszebb, hogy Dr. előadta, hogy előre megfontoltan "feldarabolni" valakit telefonon keresztül sokkal rosszabb, mint spontán megkéselni, mert a késelés az a pillanat hevében történne, a telefonban előre megtervezett "darabolás" pedig megfélemlíti az embert és retegésre készteti!!!Persze "A" egy halál nyugodt és higgadt ember akinek cérnaszakadtában ki-ki szalad egy ilyen, teljesen emberi hangnemben és hangerőben a megfélelítés kedvéért.

A kérdés, hogy "A" perelhet becsületsértésért, vagy "B" előre megfontolt gyilkossági kísérletér?

A segítséget előre is köszönöm!

Az lenne a kérdésem, hogy "B" perelhet gyilkossági kísérletért, vagy "

kékfrézia # 2015.05.05. 20:02

Köszönöm a tanácsot Business Law.
Ma voltam látleletet csináltatni a kórházban.
Holnap pedig vagy személyesen vagy írásban tértivevényes levélben elindítom a feljelentést.
A lábamba rúgást lehet, hogy lábkirúgásnak szánta ugyanis a bejárati ajtónál lévő legfelső lépcsőfokon álltam mikor megrúgott.Talán arra számított, hogy majd leesek a lépcsőn. A háztulajdonos céget is felhívtuk. Azt mondták a saját hatáskörükbe tartozóan lépéseket tesznek.
Hát remélem.
Mert ez nem normális, hogy minden személyes találkozáskor agresszívkodik ez a nő mióta beköltözött és egyre durvábban, mert nincs következménye-eddig.Már csak akkor megyünk ki a lépcsőházba, ha nem zörög kint éppen, hogy elkerüljük a szóbeli vagy most már tettleges bántalmazást. De ez már el a normális életvitelt is nagy mértékben akadályozza.

kékfrézia # 2015.05.05. 13:01

Köszönöm tanácsokat!
Hol tudok ilyen ingyen ügyet vállaló ügyvéget találni, ha szükséges lesz rá.

A mai nappal a szomszéd továbblépett agresszió terén, épp akkor jött be az ajtón, amikor én ki akartam menni, és bele rúgott a lábamba.

Most akkor látlelet kell vetetnem, ha jól tudom?
És utána feljelenteni? Milyen bűncselekményeket kell megjelölnöm pontosan, ha írásba teszek feljelentést?
(zaklatás, fenyegetés, könnyű testi sértés?)

overlock # 2015.05.02. 11:17

Sziasztok!

Nem tudom konkrétan hova tegyem fel ezt a kérdést, így hát ide teszem fel.

Azzal a problémával fordulnék hozzátok,hogy jelenlegi barátnőm volt élettársa nagyon megnehezíti a kapcsolatunkat. (szakítottak már vagy 2 hónapja)
Állandóan erőszakoskodik,zaklatja, fenyegeti, (pl. hogy felakasztja magát ha nem megy vissza, elveszi tőle a gyerekeket, engem megver stb.) bántalmazza, megüti, veszekedések szinte folyamatosan, és mind ezt a gyerekek előtt is megteszi.

Próbáltuk vele megbeszélni a dolgokat világosan, nyugodtan amit úgyis tűnt elfogadott. Mind ezt 2 napig utána ugyan az megy tovább. A minap erőszakkal hazavitte őket a szüleitől! Sajnos szülei is ugyanott laknak, máshova nem tud elmenni.

Az tervezem hogy jövőhét folyamán elviszem őket és eltűnünk pár hétre, és próbáljuk jobb belátásra bírni, bár ez nem fog menni szerintem. Illetve megtenni a jogi lépéseket amik szükségesek.

A kérdésem ezzel kapcsolatban az lenne hogy: Származhat-e bajom abból hogy én elviszem őket valahova, persze önszántukból? Feljelenthet ezért engem? Tudok ellene védekezni valahogy?Illetve még hogy milyen jogi lépéseket tehetnénk annak érdekében,hogy távoltartsuk magunktól.

Köszönöm a segítségét előre is..!!