Eladtam a marhákat zálogjoggal


alfateam # 2017.07.10. 17:38

5:14. § [A dolog] értelmében
(1) A birtokba vehető testi tárgy tulajdonjog tárgya lehet.
(2) A dologra vonatkozó szabályokat megfelelően alkalmazni kell a pénzre és az
értékpapírokra, valamint a dolog módjára hasznosítható természeti erőkre.
(3) A dologra vonatkozó szabályokat az állatokra a természetüknek megfelelő eltéréseket
megállapító törvényi rendelkezések figyelembevételével kell alkalmazni.”
A jelentős, az állatok magánjogi szabályozását és megközelítését kifejező változás, melyet
a 2013. évi V. törvény fenti 5:14. § (3) bekezdése egyértelműen rögzít, hogy az állatok nem
vonhatóak be egyszerűen az általános dolog fogalomba, és nem kezelhetők természeti
jellegük figyelembe vétele nélkül pusztán dologi jogi tárgyakként. Abban az esetben, ha a
magánjogi jogviszony tárgya állat, a magánjogi szabályokat az adott állatra, az állat
természetének megfelelő, és azt megállapító törvényi rendelkezések figyelembe vételével,
arra tekintettel kell alkalmazni. Mindezzel deklarálták, hogy a magánjogi jogviszonyok
megítélésénél és alakításánál az egyes állatokra irányadó speciális jogszabályokra tekintettel
kell lenni, az adott magánjogi jogviszonyt e szabályokra, így az állatvédelmi, állatjóléti
rendelkezésekre is tekintettel kell alakítani és megítélni. Ennek kimondása jelentős
elmozdulás a magyar magánjogban az állatok korábbi, puszta dologi jogi tárgyként
kezeléséhez képest.

Dr.Attika # 2017.07.10. 16:39

"Az már csak hab a tortán, hogyha az élő állat nem ingó dolog akkor minek minősül? Ingatlannak? :)"

Olvassunk jogtörténelmet. A középkorban a marha csorda ingatlannak minősült.

Vadsuhanc # 2017.07.10. 16:19

Nem értelek. Milyen tény lett megváltoztatva?

A kérdező és a marhák tulajdonosa között létrejött szóban egy szerződés. A kérdező bejelentette a teljesítést és amellett jeleztem, hogy továbbiakban a marhákat nem tudja tartani.
A tulajdonosnak kötelessége lett volna a marhákat elvinni vagy rendelkezni és gondoskodni azok sorsáról.

A tulajdonos ezt nem tette meg a kérdező szükséghelyzetbe került, amelyet azzal tudta elhárítani, hogy a marhákat eladta és nem hagyta, hogy azok elpusztuljanak.

Véleményed szerint a kérdező és a tulajdonos között milyen kapcsolat volt és a kérdezőt milyen birtokosi jog illette meg ?

alfateam # 2017.07.10. 16:06

Én jelenlegi érvelésem arra vonatkozik, hogy a kérdező miért nem követett el bűncselekményt.

Jó de ehhez miért kell a tényeket megváltoztatni?!

Vadsuhanc # 2017.07.10. 16:01

alfateam

Én jelenlegi érvelésem arra vonatkozik, hogy a kérdező miért nem követett el bűncselekményt.

Azt nem vitatom, hogy az ügy polgári perben tisztázható, amely lényegesen bonyolultabb mint egy sikkasztás vizsgálata.

alfateam # 2017.07.10. 15:52

De ennek így nincs értelme, hiszen a kérdezőnek saját gazdasága van, ahol a sajátjaival együtt nevelte a szóban forgó 5 állatot.

És igen, a jó gazda gondosságával járt el.

Vadsuhanc # 2017.07.10. 15:40

Nem szállok. Ez egy olyan indok amely a marhák (érték ) elvesztéséhez vezetett volna. A tulajdonos hagyta volna veszni az állatait Ő meg nem hagyta, hanem értékesítette megelőzve a tulajdonos teljes veszteségét.

A bíróságon igenis megfelelő indokolás, hogy a tulajdonos szart az egészre tőle a marhák ott pusztulhattak volna el még akkor is, ha a kérdező erre figyelmeztette a tulajdonost.

alfateam # 2017.07.10. 15:31

Szállj már le erről a takarmány hiányról.
Hiszen amikor a megbízó nem hozott takarmányt a sajátjából etette őket.

Vadsuhanc # 2017.07.10. 15:23

alfateam de értem.

Ezt figyelembe véve is helyesen járt el a kérdező szerintem és nem hivatkoznék itt semmilyen zálogjogra.
A megbízónak bejelentette a teljesítést, az állatokat tovább nem tudta tartani.. HA hagyja éhen pusztulni az állatokat gondolom az sem lett volna felelősebb eljárás.

alfateam # 2017.07.10. 15:00

Nem-érted!
Ha elérik az állatok a koruknak megfelelő súlyt a további tartás "túltartás" ami kárral jár, ha vágóállatról van szó.
Ha tenyészállatok akkor elérték az ivarérettséget, szaporítani kell őket erre nem volt megállapodás.

Vadsuhanc # 2017.07.10. 14:56

Teljesen egyetértünk a megfogalmazásom volt slendrián és félreérthető. A dolog helyet tárgyat kellett volna írnom.
:-)

Rexor # 2017.07.10. 14:52

Vadsuhanc: félreérted szokás szerint. A dolgok egyik csoportosítási formája: ingó vagy ingatlan. Gondolom azzal egyetértünk, hogy a marha nem ingatlan...

Vadsuhanc # 2017.07.10. 14:35

..jeleztem neki, hogy már nem tudom tovább tartani az állatokat....

Valóban szó szerint nem azt írta, de az állattartásba az etetés is beletartozik :-)

alfateam # 2017.07.10. 14:30

de ezt azért tette, mert az állatokat tovább nem tudta etetni így ezért eladta.

Ilyent nem mondott a kérdező.
Amikor az állatok elérték a koruknak megfelelő fejlettséget, jelezte a megbízónak de mivel az a füle botját sem mozdította, elkerülendő a "túltartást" értékesítette azokat.

Vadsuhanc # 2017.07.10. 14:18

Kedves rexor!

Sajnálom, hogy félreértetted a megfogalmazásom. Gondoltam tisztában vagy vele, hogy a Ptk szerint a

.." A dologra vonatkozó szabályokat az állatokra a természetüknek megfelelő eltéréseket megállapító törvényi rendelkezések figyelembevételével kell alkalmazni...."

Szerintem egy állatot nem lehet bezacskózva a padlásra tenni, hogy ha majd a Pista jön érte adjátok oda neki.

A felek között még most is állítom a bírtok átruházás megtörtént a tulajdonátruházása nélkül a szóbeli szerződésük alapján.

A kérdező pedig kétségtelen, hogy sajátjaként rendelkezett a marhákkal, de ezt azért tette, mert az állatokat tovább nem tudta etetni így ezért eladta.
Szerintem szükséghelyzetben volt és a marhák tulajdonosa nem tett semmit a veszély elhárítása érdekében.

A felek között elszámolási vita van.

Lehet megint lehülyézni:-)

alfateam # 2017.07.10. 12:50

http://jesz.ajk.elte.hu/teglasy15.html
Legalább olvass bele...:)))

Egy holttest, egy halott teste dolog vagy ingóság ?!

Rexor # 2017.07.10. 12:18

Az már csak hab a tortán, hogyha az élő állat nem ingó dolog akkor minek minősül? Ingatlannak? :)

Dr.Attika # 2017.07.08. 07:50

Vadsuhanc!
Tényleg nem kellene ilyen büntető és polgári jogi vegyes ügyben úgy tanácsot adni, hogy nem érted a kettő közötti összefüggést.Olvashatod, hogy a kérdező a kézi zálog és a jószágon fennálló törvényes zálogjogot is keveri. Bízzon meg egy közeli ügyvédet. Az majd a tényállás és okiratok ismeretében tanácsot ad. Öt marha az cca. 2 millió forint elkövetési érték. Ez nem ötletelés szinten rendezhető.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.07. 22:02

A hályogkovács magabiztossága: határozott ítélet egy hevenyészett, az egyik fél egyoldalú előadásából vázolódó tényállás alapján.

Vadsuhanc # 2017.07.07. 19:51

Tisztelt KBS!

Természetesen ingo dolgokra vonatkoztatva teljesen igazad van.

Itt élő állatokról van szó, amelyek nem megfelelő tartása is bűncselekményt tud megvalósítani. A kérdező a tőle elvárható gondosságot a leírtak alapján teljesítette.

Tulajdonképpen akkor a marhákat oda kellett volna hajtania a megbízó háza elé és ott hagynia ? Ugye nem gondolod komolyan.

Szerintem a kérdező a kellő gondossággal járt el az állatok tartásával kapcsolatosan.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.07. 19:19

Csak ne kapkodj! A sikkasztásnak éppenséggel tipikus elkövetési módja, hogy valaki sajátjaként elad valamit, ami nem az övé.

Vadsuhanc # 2017.07.07. 18:35

Hagyjuk már. Hol állapítható itt meg a sikkasztás törvényi tényállása ?

Szerintem tisztán polgári per, amelyből a kérdező tud jól kijönni.

Utald át neki azt a pénzt amit gondoltál és kész. Ha több kell neki majd beperel.

Todlich # 2017.07.07. 18:11

Először is azért hallhattak meg tanúként, mert még nincs ellenem megalapozott gyanú, ha jól tudom. Azt vizsgálja most a rendőrség, hogy érvényes volt-e a zálogjog. Ha nem, akkor meg fognak gyanúsítani, ha igen, akkor megszüntetik az eljárást. Legalábbis ezt mondták nekem a rendőrségen.

A zálogjogomat a Ptk 6:246 alapján érvényesítettem, mint vállalkozó. Majd forgatattam a Ptk-t, amiben azt találtam, hogy a birtokba vétel kézi zálogjognak minősül, ami miatt a 5:92 alapján törvényesen jártam el, mert nem kell zálogszerződés ilyenkor. Szerintem így nem követtem el sikkasztást. Remélem, Önök is megerősítik ezt ezek alapján.

Dr.Attika # 2017.07.07. 05:32

A marhák tekintetében törvényes zálogjoga volt a kérdezőnek, tehát zálogjogi szerződést nem kellett kötni. Itt a zálogjog érvényesítésének a jogszerűsége lehet vitás.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.07. 05:28

A Ptk. melyik rendelkezése alapján lett volna zálogjogod?