ingatlan eladás után fizetendő adó


nandy # 2008.05.13. 20:52

Pamacska:
az 5 év 2006-tól számít, tehát 2011-ben adhatjátok el legkorábban adómentesen.

malgyuri # 2008.05.13. 19:35

A házat 10 éve építettük, tehát még elvileg nem adómentes. Illetéket az új vásárlásra nem szabtak ki. Gondolom annak már november óta meg kellett volna jönni. Ügyvéd természetesen volt mind az eladásnál, mind a vételnél, de mást mond az egyik, mást mond a másik.

monalisa1 # 2008.05.13. 19:20

Figyeld ugyanezen rovat "ajándékozási illeték" c topic hssz kérdező 05.13. 19:13-kori beírását, illetőleg a szakértők arra adandó válaszát.

monalisa1 # 2008.05.13. 19:10

És még a következő: a nagyi úgy tudja külön adómentesen édesanyád részére juttatni a pénzt, ha az anyukád nevén lévő bankszámlára és/vagy takarékpénztári számlára befizeti, és AJÁNDÉKOZÁS címszóval megjelöli az összeget.

monalisa1 # 2008.05.13. 19:03

Helyesbittek: öröklési illeték és személyi jövedelemadó egyazon ingatlan után nem áll fent, vagy az egyik vagy a másik.

monalisa1 # 2008.05.13. 18:59

Gaben90

Adózás szempontjából közömbös, hogy valaki aktív életkorú vagy netán nyugdíjas. A nagyinak 2004-ben szja bevallást kellett volna tennie!...

A 7 M Ft-ból, illetőleg az adóval és a büntetéssel csökkentett összegből, ha édesanyád részére (= közeli hozzátartozó) ingatlant vásárol, az adózás szempontjából mentességet élvez - azonban a jogszabály akként rendelkezik, hogy az eladást követő 4 éven belül csak!...

A nagymamád menjen be az adóhivatalba és az ügyfélszolgálaton mondja el mi is a helyzet, aztán tájékoztatják majd. (Vagy levélben legyen leírva minden, röviden, de konkrétumokkal., ajánlott-tértivevényesként kell postára adni a levelet, és a másolatát tegyétek el otthon.) Majd jön rá válasz a hivataltól.

monalisa1 # 2008.05.13. 18:43

malgyuri

Csak mint laikus hozzászóló: a vagyonközösség megszakadása esetén már miért lenne mentes adózás szempontjából? - jó buli lenne ez többeknek is... Ellenben mentes lehet ha az ingatlan már 15 évnél régebben volt a tulajdonotokban, vagy - és főleg - mivel a pénzből saját magadnak egy másik lakást vásároltál. Ebben az esetleg ingatlanszerzési illetéket kellett fizetned.

Ügyvéd közreműködött, ő az ügyletkor nem világosított fel?

Gaben90 # 2008.05.13. 16:24

Tisztelt Szakértő!

Nagymamám 2003. májusában unokatestvérétől örökölt ingatlant 2004. februárjában 7 millió forintért értékesítette.
Az örökösödési illetéket befizette, az adót viszont nem.
Ha most édesányám használja fel ezt a pénzt
(7 milliót) lakás vásárlására, akkor kell-e adót fizetni a nagyinak, és ha igen mennyit?
Az APEH küld neki ehhez nyomtatványt, hiszen nyugdíjas...??? Válaszát előre is köszönöm!

malgyuri # 2008.05.13. 14:05

Üdv Mindenkinek!
2007 novemberében eladtuk a családi házunkat, ami 50-50% tulajdoni arányban volt a feleségemmel. A válóperünk már folyamatban volt, de, csak idén februárban mondták ki. Én az 50% tulajdoni részem értékéből vettem másik ingatlant. Sajnos más-más infókat hallok az értékesítés adózásával kapcsolatban. Eddig úgy tudtam, hogy vagyonközösség megszakadása esetén ez adómentes. Már többször hívtam az APEH segélyvonalát, minden esetben mást mondtak. Sajnos a bevallás magyarátatában sem találtam erre vonatkozó választ. Tudnátok nekem segíteni?

pamacska # 2008.05.13. 11:47

A tulajdoni jog 2006. szeptemberében lett bejegyezve.

nandy # 2008.05.13. 09:09

Mikor lett a ti tulajdonjogotok a földhivatalnál bejegyezve?

pamacska # 2008.05.13. 09:07

Szüleim családi házára ráépítettünk férjemmel 2001-ben. Hitelt is vettünk fel a ráépítéshez. A földhivatal felé be lett küldve minden, Pl.: Használatbavételi engedély. - széljegyben szerepeltünk is 2002-től. 2006-ban ügyvédnél rendeztük a tulajdoni hányadokat. 2007-ben elváltunk és lehet,hogy vissza kell vásárolnom volt férjem tulajdoni részét. Ebben az esetben az 5 év melyik évtől számít? Kell e nekem adót fizetnem ha 2011-előtt eladom a házat, vagy a mi részünket, vagy kivásárolom a volt férjem?

nandy # 2008.05.13. 07:56

Az eladásból származó jövedelem kb. 3 millió forint. Ez még csökkenthető a szerzéskor fizetett illetékkel, ügyvédi díjjal stb.

Mivel a szerzés évét követő 4. adóévben adjátok el az ingatlant, így a jövedelem 30%-a lesz az adóalap, kb. 900 ezer forint - a rád eső rész 450 ezer forint, mely után 25% szja-t kell fizetni.

Ha a férjed kifizeted, és csak jövőre adod el az ingatlant, akkor

1. a férjednek nem kell adóznia (feltéve, hogy a házastársi vagyonközösség megszüntetéséről megállapodtok)
2.a. ha te idén adod el a házat, akkor a teljes bevételből (14 MFt) levonhatod a vételár felét (11 Mft x 50% = 5,5 MFt), és a férjednek kifizetett részt (legyen mondjuk a 14 MFt fele, azaz 7 MFt). Így az adóalapod (14 MFt - 5,5 MFt - 7 MFt) x 30% = 450 ezer Forint.
2.b. Ha jövőre adod el, neked sem kell adóznod.

Lindi76 # 2008.05.12. 19:20

Mennyi adót kellene fizetnem, ha 11 millióért vettük a házat és 14 millióért adjuk el, ha nem telik el az 5 év?Nem tudom igazolni számlával, hogy ráköltöttünk a házra 2,5 miliót.

nandy # 2008.05.12. 12:42

jól sejtem, hogy anyunak 25% szja-t kell fizetni a rá eső haszonrész után? (vagy netán az egész rá eső bevétel rész után kell adóznia?)

Jól sejted, anyukádnál egy vagyoni értékű jog értékesítéséből származó jövedelem, mely ugyanúgy adóköteles, mint az ingatlanértékesítés.

Sokszor írtuk már, nem a bevétel lesz az adóalap.

(Kéretik kicst visszaolvasni)

monalisa1 # 2008.05.12. 12:03

pfpf2

Én is kíváncsi vagyok nandy válaszára - vagy bárki más jogtudó fórumozó szíves tájékoztatására -, mert mindig tanul az ember...

Amúgy, a múlt évben keletkezett adásvételi szerződéssel már nem lehet csínálni semmit, legrosszabb esetben is csak várni kelljen az adóhivatal x összegre vonatkozó kivető határozatát.

Azonban azt nem írtad, hogy a telek mióta van a tulajdonodban, mert a még múlt évi értékesítés okán ez fontos lehet.

monalisa1 # 2008.05.12. 11:47

Megfelelő tájékoztatást adott az adószakértő., te is és az édesanyád is f. hó 20-ig bezárólag személyi jövedelemadó bevallást tesztek: külön külön íven feltüntetve az eladásból származó bevételt, míg egy másik rovatban "0" Ft adófizetési kötelezettséget jelölve meg a 15 évvel ezelőtti szerzésre ill. öröklésre tekintettel. Ennek alapján a pénz legalizálva az APEH felé - utóbb nem köthetnek bele az eredetébe.

Ha esetleg rosszat írtam, elnézést...

derpate # 2008.05.12. 11:27

s.o.s. kérek tanácsot !!
Édesanyámmal tavaly eladtunk egy ingatlant.
1.) 1/6 részben tulajdonos a mamám volt, a tulajdoni részét 1958-ben szerezte örökléssel.
2.) 4/6 részben én voltam a tulajdonos, tulajdoni részemet 1985-ben szereztem adásvétellel.
3.) 1/6 részben is én voltam a tulajdonos, de ezt örököltem 1999-ben.

Szerintem csak a 3.) pontban foglaltakat kell bevallani és adózni.

Adószakértő tájékoztatása szerint be kellene vallani mind a 3 tételt, de adózni csak a 3.) után kell adózni.
???
Előre is köszönöm a véleményeket.

pfpf2 # 2008.05.12. 10:26

Nandy
mi akkor a helyes válasz az én kérdésemre?
köszi

nandy # 2008.05.12. 07:48

Lindi:

Hiába vesztek új ingatlant, idéntől már nem lehet vele csökkenteni az adóalapot. Így a ház eladásával valóban érdemes lenne még egy évet várni, 2009. évi értékesítés már adómentes lenne.

nandy # 2008.05.12. 07:43

Ja, és nem ajánlott kevesebb összeget írni a szerződésbe!

nandy # 2008.05.12. 07:42

fehanna:

A telek eladásából származó jövedelem továbbra is 15 év után adómentes.
Te a részedet 14 évvel ezelőtt örökölted, így a jövedelem 10%-a lesz az adóalap, mely után 25% adót kell fizetni.

Jövedelem = bevétel - kiadások

Anyukád része után már nem kell adózni akkor, ha 1994. előtt szerezte.

monalisa1 # 2008.05.12. 07:22

nandy

OK, de akkor kérlek légy szíves a helyes választ légy szíves írjad le.

monalisa1 # 2008.05.12. 07:21

Én csak egy laikus hozzászóló vagyok..., de ha az adásvételkor édesanyád ingyenesen lemondott volna a haszonélvezetéről - később úgy osztottátok volna el egymásközt a pénzt ahogy az nektek tetszik -, és mínt tulajdonos az eladásból keletkezett hasznot saját ingatlan vásárlásárlásra fordítod - mint ahogy is megtörtént -, akkor senki nem fizet semmit. Ezzel szemben édesanyád csak köteles lesz adót fizetni majd. (Most mondjam azt - én a lakikus -, hogy rossz ügyvédi tanácsot kaptatok...)

Írtad, hogy az ingatlan eladása még a múlt évben történt., az adóhivataltól még nem jött meg a határozat?! (Lehet majd részletfizetést kérni.)

nandy # 2008.05.12. 07:12

Monalisa válaszait kéretik nem figyelembe vanni. Ugyanis tévesek.