ingatlan eladás után fizetendő adó


Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.05. 18:18

Szerinted azt honnan tudja a navos ügyintéző, hogy te egy éven belül eladtál egy másik lakóingatlant, és érvényesíteni akarod a kedvezményt.

ladyd # 2016.06.05. 18:24

Nem tudom, azért kérdezem. Miért kell ilyen mogorván válaszolni?!

Valaki legyen szíves leírni, milyen kérelmet kell írnom!

lajcsó # 2016.06.05. 21:07

Az adásvételnél a vagyonszerző a másik lakástulajdona eladását a tulajdonjog ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére alkalmas adásvételi szerződés másolatával vagy más megfelelő módon igazolja. Ezzel egyidejűleg nyilatkozik arról, hogy a törvényben foglalt feltételeknek megfelel.
(Illetéktörvény 21. §)

Papiros # 2016.06.06. 07:35

"Az Art. lehetővé teszi, hogy az illetékkötelezettséggel járó vagyonszerzésnek az ingatlanügyi hatósághoz történő bejelentésekor a vagyont szerző személy nyilatkozzon az állami adóhatóság által rendszeresített nyomtatványon az őt megillető illetékkedvezményre vonatkozó adatokról. Az állami adóhatóság által rendszeresített nyomtatvány a B400-as adatlap, ami ingatlan vagyonszerzés esetén a vagyont szerző adatainak, illetékmentességének, kedvezményének, a visszterhes vagyonátruházás esetén az ingatlant értékesítő adatainak, illetve az ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jogról ellenérték fejében lemondás, ilyen jog visszterhes alapítása, átruházása (átengedése), megszüntetése esetén a bevételt szerző adatainak bejelentéséhez szolgál.
A bejelentési kötelezettséget nem érinti az a körülmény, hogy a vagyonszerzés a jogszabály szerint illetékmentes."
Forrás:www.nav.gov.hu
Információs füzetek közül a 19. számú a visszterhes vagyonátruházási illetékről.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.06. 08:30

És akkor kérdés, hogy a B400-as esetében - ami tulajdonképpen egy bevallás - helye van-e az önellőnérzésnek, ha a hatóság már kiküldte a - még nem jogerős - fizetési meghagyást?

ObudaFan # 2016.06.06. 08:33

Elvileg a b400-hoz kellene csatolni azt Itv. szerint a másik adásvételt, de a kérdező helyében megprobalnam azért a fizetési meghagyás jogerore emelkedese előtt bejelenteni a NAV-nak legalább így utólag.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.06. 08:44

Úgy van, veszteni nem lehet rajta. (Ha esetleg az eljáró ügyvéd szúrta el, szó lehet kártérítésről a műhiba miatt.)

salvio # 2016.06.20. 10:38

Tisztel Fórumozók!

2012-júliusában vásároltam egy ingatlant.
Érdeklődni szeretnék,ha el szeretném adni akkor mi az a legkorábbi időpont amikor már nem kell fizetnem Szja-t?

Előre is köszönöm!

Bea1 # 2016.06.20. 19:15

2017

Papiros # 2016.06.21. 06:57

Pontosítanék:

2017:
Ha az ingatlan:
Lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott vagy ilyenként feltüntetésre váró építmény és a hozzá tartozó földrészlet (ideértve azt is, amelyet a lakáshoz tartozó földhasználati jog terhel)

2027:
Ha egyéb ingatlan

Vagy, ha nem keletkezik jövedelem, akkor sem kell és ekkor mindegy melyik év és milyen ingatlan.

YYYXXX # 2016.06.27. 08:16

Tisztelt Uraim,

Legyenek szívesek segíteni a következóben.
Vettem egy lakást tavaly, amit idén eladok, mert veszek egy házat.
A lakásomat többért adom el, mint amennyiért vettem ezért a különbözetből adóznom kell.
Kérdésem: a "nyereségből" levontható az illeték vagy a lakás értéknövelő beruházása?

Új kondis kazán, központi fűtés.Ez gondolom biztosan levonható, de az új fürdőszoba és afelújítás pl. csempe, festés az is?

Köszönöm

ObudaFan # 2016.06.27. 15:32

Ha tudod igazolni, akkor szerintem igen, illetve az az illeték, amit a most eladott lakás szerzesekor fizettel.

YYYXXX # 2016.06.27. 19:38

Köszönöm a válaszod.
Időközben megjött a Navtól a válasz az illeték nem számolható el.

Valahogy logikus, hisz a mostani háznál csak a különbözet után fizetek illetéket.

Viszont a festésre egyébre a következőt kaptam, értéknövelő beruházások számolhatók el, bla bla bla.

Mintha egy gép válaszolt volna:((

erka73 # 2016.07.06. 15:28

Érdeklődni szeretnék, hogy örökölt ingatlan eladása esetében ahhoz, hogy ne kellejen adót fizetni, az öt évet mikortól kell számolni? A tulajdonjog bejegyzésétől, vagy a halál napjától?

kisstomi # 2016.07.13. 13:47

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni. Ha minden jól megy hamarosan végrehajtás alatt lévő ingatlant sikerül vásárolnom. Ezt magasabb áron el is adnám fél éven belül.
Az lenne a kérdésem, hogy ez után hogyan kell adózni?
A különbözet egy bizonyos százaléka?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.13. 17:25

15%. (De nem csak a vételárat lehet levonni, hanem a megszerzés egyéb költségét is (vagyonszerzési illeték; földhivatali eljárás díja...).

Éva71 # 2016.07.20. 10:02

Tisztelt Fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni. Novemberben vettem egy ingatlant, aminek az illetékét részletben még fizetem. Elszeretném adnia lakást. A kérdésem az lenne, hogy
1.milyen adózási kötelezettséget jelent az eladás ha más ingatlanba fektetem a pénzt
2.terhelni fogja e az új ingatlant illetékfizetés?
3.mennyi idő áll rendelkezésre az új lakás vételéhez, hogy ne jelentsen más fizetési kötelezettséget.

Előre köszönöm a válaszokat!
T.É

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.20. 13:21
  1. Azon nem múlik.
  2. Nem is értem, mit akarsz kérdezni. Azt, hogy kell-e az új ingatlan megszerzéséért illetéket fizetni? A különbözet után kell, ha értékesebb, mint az eladott. (Feltéve, hogy lakásingatlanokról beszélünk, és az eladás és a vétel között nem telik el egy év.)
  3. lf.
andibá # 2016.07.20. 15:15

Tisztelt Fórumozók!
Az lenne a kérdésem, hogy 10 év után eladom a lakásomat és nem veszek érte semmit csak megtartom a pénzt, ezután kell valamit adóznom, és ha igen hány százalékot?
A másik pedig az lenne, hogy ha nem tudtam még eladni a lakást, de veszek egy másikat, az vagyon szerzésnek minősül-e, kell utána adózni (és mennyit), de mihelyst sikerül az eladás, egy éven belül akkor megváltozik az adózása ?
Üdv, és köszönöm válaszukat !

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.20. 15:46

Ha tíz éve tiéd egy lakás, akkor az eladása után már nem adózol.
Vagyonszerzésért nem adót, hanem illetéket kell fizetni. 4%.
Lakásra létezik az úgynevezett cserepótló vétel kedvezménye; vagyis ha egy éven belül eladsz és veszel is lakást, akkor az illetéket csak az értékkülönbözet után kell megfizetni, azt is csak akkor, ha a vásárolt lakás az értékesebb.

Andi1970 # 2016.07.23. 11:57

Segítség kérése!
Örökölt lakás eladása utáni adózás. A fele házat 18 éve örököltem, míg a másik felét 2 éve. Az adózáskor így csak a fele összeget kell feltüntetnem? Év közben bevallhatom-e és befizethetem-e az adót utána vagy meg kell várjam az éves bevallási időt.Melyik nyomtatványon kell a bevallást beadni?
A NAV-nál nem mentem sokra, mert letudtak annyival hogy jövőre kell bevallani és még a nyomtatványszámot sem adták meg. Kissé bunkók voltak. Pár éve egy szántóföldet adtunk el-és azt évközben bevallottuk és befizettük-akkor segítőkészebb ügyintézőt fogtam ki.
Köszi a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.23. 13:25

10032000-06056353 Ne felejtsd el feltüntetni az adó azonosító jeledet.
De hogy miért nem kell neked a kamatmentes kölcsön, azt fel nem foghatom.

lajcsó # 2016.07.23. 21:08

"Év közben bevallhatom-e és befizethetem-e az adót utána vagy meg kell várjam az éves bevallási időt."
Természetesen, igen! Az Állam Bácsi nagyon fog neki örülni. :D
"Melyik nyomtatványon kell a bevallást beadni?"
Ez itt a fő kérdés! Konkrétan, a 2016 évi SZJA bevallásban, ami lehet, hogy még nem tölthető le a NAV honlapjáról. Így csupán valószínűleg, be tudod fizetni, de nem tudod egyúttal bevallani is.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.24. 07:01

Majd feltünteti benne jövőre előlegként. :)

Lidércke # 2016.07.25. 14:45

Tisztelt Fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni: Ha egyeneságú öröklésből származó ingatlant az öröklést követően az adott évben, de legkésőbb 5 éven belül értékesítenék hagyatéki leltárnál magasabb áron, majd a kapott összeget egy másik ingatlan megszerzésére fordítanám, ami az eladott ingatlannál magasabb árfekvésű lenne, akkor milyen mértékű személyi jövedelemadó és vagyonszerzési illetékkel kellene számolni? Pl. Egy 20 m Ft-ra értékelt ingatlant 25 m-ért értékesítenék és 30 m-ért vásárolnék ingatlant. Köszönöm!