ingatlan eladás után fizetendő adó


Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.25. 15:29

15 % személyi jövedelemadó a hagyatéki leltárba felvett érték és az eladási ár különbözete után; 4% illeték az eladási ár és a vételár különbözete után.

kriszpadi # 2016.07.28. 17:08

Tisztelt adószakértők!

Van egy 4 éve megörökölt lakóövezetben található telek.
Jelenleg "kivett hétvégi ház, udvar" minősítéssel szerepel.
Most 3M ft-al többért vennék meg, mint a hagyatéki értékelés.
A kérdés, hogy

  • mennyi adót (%-ot) kell fizetni, ha így kivett...-ként értékesítik? VAGY
  • mennyi % lesz az adó, ha még eladás előtt átminősítik "építési telek"ké?
Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.28. 17:14

Tök mindegy. Egyébként pedig csak egyetlen egy posztot olvass vissza.

kriszpadi # 2016.07.29. 06:09

A "Tök mindegy" konkrétan hány %?
Csak mert erre, a nem-lakóingatlanra vonatkozó adózással kapcsban már annyiféle megoldást mondtak (0%, 15%, sávos 1-5 év szerinti %-ok. Jah, és még volt sávos 1-7 év és 1-15 év), hogy ennyiről eddig nem is hallottam.

Tehát akkor most mi a valós adózási módja a kérdéses ingatlannak?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.29. 06:18

15%.

kriszpadi # 2016.07.29. 07:05

Köszönöm!

Directors # 2016.07.30. 09:11

Tisztelt Fórumozók!

Egyeneságú öröklésből származó ingatlant az öröklést követő évben(idén) értékesítettem hagyatéki leltárnál magasabb áron. Milyen mértékű személyi jövedelemadó és vagyonszerzési illetékkel kellene számolni?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.30. 09:25

Miért kellene vagyonszerzési illetéket fizetned az eladás után.
Az adó 15%. Nem írtam ezt még?

lajoserdely@gmail.com # 2016.07.31. 10:43

Tisztelt fórumozók!
2015-benn két lányom megajándékozott egy tömbház lakással.Ugyanabban az évben vettem egy nagyobb értékű házat.Ha most a vétel után egy éven belül ajándékba adnám vagy eladnám egyiküknek a tömbház lakást,beleszámítsák-e a házra fizetendő illeték csökkentésébe?
Köszönöm szívességüket.

ObudaFan # 2016.07.31. 11:16

Csak ha eladod.

lajoserdely@gmail.com # 2016.08.01. 17:42

Tisztelt Ügyvéd úr!
Ha eladom lányomnak a lakást kell-e fizessek jövedelmi adót? Még azt szeretném hozzáfűzni,hogy egy éve nincs,hogy vettem egy nagyobb értékű házat.Figyelembe veszik-e,hogy szülő-gyermek közt volt a vásár,és,hogy vettem a másik ingatlant?
Köszönöm szívességét.

ObudaFan # 2016.08.01. 18:26

Ezt a két dolgot a személyi jövedelemadó számításánál nem veszik figyelembe. Akkor kell személyi jövedelemadót fizetned, ha többért adod el, mint amennyiért vetted és a vásárlás és eladás között nem telt el 5 év.

Anni65 # 2016.08.06. 18:15

Tisztelt Fórumozók,
a kérdésem az lenne, hogy eladtam a lakásomat, de sajnos amit kinéztem helyette az elkelt, és egy hónap múlva költöznöm kell.
Amíg nem találom meg a megfelelő lakást, vennék ideiglenesen valamit, de nem akarok nagyon rosszul járni.
A leendő végleges lakás vásárlásnál hogyan járok jobban: ha az ideiglenest alacsonyabb áron vettem, vagy ha ugyanazon az áron amennyiért eladtam a régit?

Válaszukat előre is köszönöm.
Anni

ObudaFan # 2016.08.07. 05:44

Akkor jársz jól, ha a valós számokat írjátok minden szerződésbe.
Egyébként az illeték szempontjából elképzelhető, hogy célszerű, ha ugyanaz a vételár, de ez attól is függ, hogy az első lakásodat mennyiért adtad el.

pimbike # 2016.08.07. 14:13

Tisztelt Ügyvéd Úr!
2007.-ben egy lakás 50%-át örököltem. 2015.-ben közös használat megszüntetése címen 7 millió forintért megvásároltam a másik 50%-át. Így egyedüli tulajdonos lettem.2016.-ban ha eladom a lakást 28 millióért és vásárolok egy másikat 16 millióért akkor kell e adóznom és ha igen milyen összeg után?Köszönöm megtisztelő figyelmüket,és várom a válaszukat.üdvözlettel

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.07. 14:45

Kell. Kb. egymillió forintot.

szalkszfork # 2016.08.10. 16:33

Adózással és ÁFA-val kapcsolatosan szeretnék egy számomra bonyolult ügyben kérdezni.

Az előzmények:
Egy belterületi kertes ingatlant szeretnénk megvásárolni, melyen csak új építésű építmények vannak. Az ingatlanon található egy építés alatt álló tetőtér beépítéses épület (amely szerkezetkész/félkész- az épület tető alatt van, közfalak benne, vakoltak a falak, ablakok-ajtók nincsenek sem kívül, sem belül), valamint egy új építésű garázs.
Az eladó nem magánszemély, hanem egy Betéti Társaság, amely nem ingatlan forgalmazással foglalkozik. Ezt az ingatlant a Bt. saját működéséhez akarta használni, de eladóvá vált.
Az épület az építési terv szerinti megnevezése nem lakóépület, hanem ami a Bt. működéséhez illett volna. Erre jelenlegi állapotában semmi nem utal, pl. a helyiségek elosztása/nagysága sem, de kinézete szerint sem az, hanem egy tetőteres épület (azonban a felső szint az építési terv szerint eredetileg is lakótérként szerepel).

Ilyen állapotban és ilyen készültségi fokban szeretnénk az ingatlant megvásárolni, mint magánszemélyek és lakóházként folytatnánk/fejeznénk be az építkezést.

Kérdések:
Kell-e az adásvétel után Áfa-t fizetni?

Ha igen, akkor kinek: eladónak, vevőnek, mindkettőnek, illetve mennyit (27 % vagy 5 %)?

A 2016-os ÁFA törvény módosítása szerinti az 5 %-os áfa kulcsot lehet-e alkalmazni erre az esetre, ha az épület még az adásvétel előtt lakóházra átminősítésre kerülne (a három feltétel együttes teljesüléséhez jelenleg csak ez a pont nem világos, hogy hogyan teljesíthető)?
Egyáltalán az átminősítés az eladás előtt kivitelezhető-e, mivel nem magánszemély az eladó?
Másrészt szükséges-e, mivel építés alatt álló az ingatlan, így az ingatlan nyilvántartásban még erre vonatkozóan nincs bejegyzés?

Az ingatlant szeretnénk megvásárolni, de az eladó részéről a szerinte őt terhelő ÁFA lehet, hogy akadályozó tényező lesz.

A segítséget előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.10. 20:14

de az eladó részéről a szerinte őt terhelő ÁFA lehet, hogy akadályozó tényező lesz.
Lesz ott más is...

Rexor # 2016.08.11. 07:42

Ezek közül egyik kérdés sem tartozik rád. Úgy állapítsátok meg a végső árat, hogy elfogadható legyen számodra, hogy az eladó ezután mennyi áfát és hova fizet az már az ő dolga.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.11. 08:09

Borítékolom, hogy az eladó nem csak áfát nem akar fizetni, de ragaszkodik a készpénzes fizetéshez...

Márti71 # 2016.08.11. 09:40

Anyukám 3 éve apukám 1 éve hunyt el,örököltünk egy házat amit most adunk el,4 millio fog jutni fejenként,mennyi adót kell utána fizetni, hiszen 5 éven belül adjuk el.

wers # 2016.08.11. 10:06

Márti71, inkább az örökléskori értéket lenne jó tudni. A pozitív különbözet után adóztok.

Márti71 # 2016.08.11. 10:14

12 millioért adjuk el,14 milliora lett fel becsülve.

wers # 2016.08.11. 10:24

akkor itt nem lesz + adó. ha örökösödési illetéket 14m. után fizettétek (ha egyáltalán kellett)

wers # 2016.08.11. 10:27

Most nézem, ezt minzha már megválaszolták volna. Másik topikon.