ingatlan eladás után fizetendő adó


Zoltán György # 2004.06.05. 04:11

Visszaolvastam!

"Édesanyám és én ( édesapám uán)vagyunk a tulajdonosai szüleim lakásának, amit most édesanyám idős korára való tekintettel el kell adnunk, mert magunkhoz vesszük. A lakás ellenértékének fele engem illet, amit én a házunk bővítésére fogok fordítani.
Édesanyám a lakás ellenértékének rá eső felét a fiamnak szándékozik ajándékozni, aki nem lakik velünk, és nősülés előtt áll, tehát ugyancsak a lakáshelyzetét fogja ebből a pénzből megoldani."

Ez biztos többe fog kerülni, mint 5.000.000.-Ft, a budapesti árakat ismerve!
Nyugi!

erdős # 2004.06.10. 04:18

1993-ban tagi részarány kiadás címén visszakapott termőföld eladása címén kapott jövedelem után fizetendő adó mértékéről szertnék érdeklődni.
Ezeknek az ingatlanoknak a szerzéskori értéke nincs megjelölve, nint a kárpótlással szerzett ingatlanoké, így a szerzéskori érték nem megállapítható. A vételár hány százaléka adózik és hány százalékkal?

TRita # 2004.06.15. 07:08
Sziasztok! Elso lakas megszerzese utan megerkezett az illetekfizetesi meghagyas (nagy orom! :-). 12,5M-ert vasaroltunk, 11,2 M hitellel, az illeteket 593e Ft-ban allapitotta meg a hivatal. Kerdesem: elso lakashoz jutas utan tenyleg nem jar az illetekhivatal reszerol semmifele konyurelt? Vagy ez mar a kedvezmenyes illetek? En ugy tudtam 8M Ft-ig nem kell illeteket fizetni, ehhez kepest nalunk igy nez ki a szamitas: 4M utan 2%
  • > 80e + 8,5M utan 6% --> 510e
Bubó # 2004.06.15. 20:41

Az illetékhivatal számítása pontos.
Az első lakáshoz jutók illetékkedvezménye feltételekhez kötött, egyébként pedig szinte bagatell összeg a kedvezmény: pl. a max. 8 milliós lakás vétele esetén az egyébként fizetendő 320 ezer Ft illetékből 40 ezret engednek el ilyen címen (nagy segítség :().
Igazándiból majd a második lakásszerzéskor lesz nagy a kedvezmény, feltéve, ha az első eladása után 1 éven belül szereztek, ilyenkor van az ún. beszámítási lehetőség (a két lakás értéke közötti különbözet után kell csak illetékezni :))
Új lakás vásárlásakor nincs általában illeték, egyébként a használt lakás vételekor illendő már a szerződéskötéskor számolni a nem kevés illetékkel!

Vidka # 2004.06.16. 09:31

Üdvözlet mindenkinek!
Szeretnék kérdezni ingatlan eladással kapcsolatban.
Szüleimnek van egy üdülőjük amit elszeretnének adni. Több mint 10 éve építették. Mivel nem akarják új ingatlanba fektetni a pénzt, fizetnek -e utána adót? Mi van ha az unokáknak, vagy gyerekeknek adják azok meg egy már tulajdonukban lévő ingatlan korszerűsítésére, befejezésére fordítják. Vagy mi az az értékcsökkenés?
Köszönöm a válaszokat! :D

Bubó # 2004.06.17. 22:05

Kedves Vidka!
Szüleidnek az eladott ingatlanból származó bevételről az Szja tv. szabályai szerint kell bevallást tenni, az kiszámított adóalapot 20 %-os jövedelemadó terheli.
Nem kell azonban az így kiszámított adót befizetni, ha valamelyik hozzátar-tozójuk legalább a jövedelemmel azonos összeget lakáscélra fordít. Figyelem: nem a jövedelem átadását kell igazolni, hanem azt, hogy a hoz-zátartozó lakáscélú beruházást végzett (pl. a tulajdonukban lévő, épülő la-kás építését befejezik, a lakás alapterületét és szobaszámát növelik, stb.).
Az értékcsökkenés: valószínűleg arra gondolsz, hogy a jövedelmet a meg-szerzéstől az eladásig eltelt idő miatt mennyivel lehet csökkenteni.
Valóban, az Szja tv. szerint - 62. § (4) bekezdés - erre lehetőség van.
Üdv.

Martina # 2004.06.25. 10:01

Sziasztok!

Az alábbi problémában szeretném a segítségeteket kérni: édesanyám nevén volt két lakás. Az egyiket eladta, vásárolt egy másikat, amely 30-30%-ban az én és az öcsém, és 40%-ban édesanyám nevén van. A másik lakás továbbra is édesanyám nevén van. Most újra férjhez megy és "sose lehet tudni" alapon nem akarja, hogy a nevén legyen valami. Csak a haszonélvezetet szeretné fenntartani mindkét lakáson, és mindegyiket a mi nevünkre szeretné iratni.
Hogyan tudnánk ezt a legolcsóbban megúszni (illeték???)?
Megoldás lehet a végrendelet? Ha végrendeletben megjelöli az örökösöket, akkor a férje semmit sem örököl? Illetve járható útnak tekinthető-e az öröklési/tartási szerződés? Szülő-gyerek köthetnek ilyet egymással?
Előre is köszönöm a segítséget!
Martina

Bubó # 2004.06.25. 19:31

Édesanyád hány éves? A haszonélvezeti jognál számít ugyanis az életkor.

Martina # 2004.06.28. 05:44

Válasz Bubónak!

Édesanyám 58 éves.
Martina

Bubó # 2004.07.01. 18:13

A javaslatom a következő:

  1. A közös tulajdonú lakás esetében csereszerződést kellene kötnetek, ahol testvéreddel együtt, az egyaránt 20-20 % tulajdonrészért cserébe az egész ingatlanra haszonélvezeti jogot engedményeznétek édesanyátok javára. Szerintem minimális különbözeti illetéket kell csak fizetnetek ekkor.
  2. A másik lakás esetében a javaslatom: az öröklési szerződés. Ez most nem jár illetékkel, ugyanakkor mint teher, megjelenik az ingatlan tulajdoni lapján, és így más sem megszerezni, sem megterhelni nem tudja. Természetesen később bármikor, mindhármótok egyező akarata esetén e szerződés felbontható, módosítható.

Hozzátartozók miért ne köthetnének egymással öröklési szerződést? Egyébként abban még az az előny (vagy hátrány?), hogy az örökhagyó egymaga később nem változtathatja meg, ellentétben a végrendelettel.
Üdv.

Martina # 2004.07.02. 05:36

Kedves Bubó!

Köszönöm szépen a jó ötletet. A csereszerződésre nem is gondoltunk.

Martina

zotyesz # 2004.07.04. 20:38

Üdvözlet mindenkinek!

Egy számomra nagyon fontos dologra szeretnék választ kapni.

Eladtam a 100%-ban saját tulajdonomat képező ingatlanomat.
A teljes vételárért az édesanyámnak szeretnék vásárolni egy ingatlant,100 %-ig az ő nevére, melyet a hugommal ketten fogunk örökölni.
Sajnos az adás-vételi szerződésben ezt nem tüntettük fel.
Kérdésem: kell-e adóznom az ingatlanom után?
Milyen lehetőségem van arra,hogy ne kelljen adóznom?

Kago (törölt felhasználó) # 2004.07.05. 07:34

Kedves Zotyesz.
Az SZJA törvény szerint az ingatlan értékesítésből származó jövedelem adóköteles ( 20 % forrásadó ) ezt azonban nem kell megfizetni akkor, ha az adózó az ingatlan értékesítésből származó jövedelmét egy másik, lakás célú ingatlan megvásárlására fordítja a saját maga, vagy közeli hozzátartozója részére. A szülő nyilvánvalóan közeli hozzátartozónak minősül, így megúszhatod az adófizetési kötelezettséget, feltéve, ha a szerződésből egyértelműen kiderül, hogy a vételárat Te magad, ( és nem a mama ) fizette ki. Javaslat: az adás-vételi szerződést úgy kell szövegezni, hogy a szerződő felek ( Ti.: a z eladó, és a mama ) abban állapodnak meg, hogy a vételár teljes egészét Te fizeted ki a a saját ......... hrsz-ú ingatlanod értékékesítéséből suzármazó jövedelmedből.
Ezzel tehát megúszhatod az adót, a mama azonban nem ússza meg a saját ingatlanszerzési illeték fizetési kötelezettségét, mint ahogyan Te, és a húgod sem fogjátok megúszni később az öröklési illetéket.
Jobban járnátok, ha az ingatlant eleve a saját nevetekre vásárolnátok meg, és a mama pedig ezzel egyidejűleg holtig tartó haszonéllvezeti jogot kapna az ingatlan felett.

Bubó # 2004.07.05. 18:48

Kedves Zotyesz!

Amikor eladsz egy ingatlant, abban a szerződésben egyáltalás nem kell megjelölni, hogy a kapott vételárat mikor, mire fogod fordítani, elkölteni.

A bevétellel majd az eladást követő év márc. 20-ig kell elszámolnod az adó-bevallásodban, feltéve, ha egyébként nem illet meg törvény szerinti adó-mentesség (mint pl. a 15 évnél régebben szerzett ingatlanok értékesítése esetében).

Alapesetben a kiszámított jövedelmet 20 %-os szja kötelezettség terheli, de vigyázat! nem a teljes bevételt, hanem csak a kiszámított jövedelmet! Sokan hiszik azt, hogy a lakáscélú kedvezmény csak akkor jár (tehát nem kell az adót megfizetni), ha a kapott vételárat teljes egészében lakáscélra fordítják. Ez pedig nagy tévedés!

Tehát először azt kellene pontosan kiszámolnod, a lakás eladásából szárma-zó bevételből mennyi a jövedelemrész, az az feletti bevétellel szabadon ren-delkezel, csak a jövedelmet kell lakáscélra fordítanod az adóelkerülés céljá-ból.

Egyébként jól látod, többféle lehetőség van az adókedvezmény megszerzé-sére, saját magad, vagy valamelyik hozzátartozód részére kell a bevétel-szerzést megelőző 1 éven, vagy azt követő 5 éven belül lakáscélra felhasz-nálni a jövedelmet. Ez a felhasználás lehet haszonélvezeti jog szerzése is.

A vételi szerződésben nem kell megjelölni, hogy az a pénz honnan szárma-zik, a jövedelem lakáscélú felhasználása igazolásának az nem előfeltétele.

Ezzel szemben feltétlenül kell a vételi szerződés, a vételár összegszerűsé-gének az igazolására, a földhivatali bejegyzési kérelem, amivel az ügyvéd a szerződést benyújtja, valamint születési anyakönyvi kivonat, a rokonsági fok igazolására.

Ha a jövedelem lakáscélú felhasználására az adóbevallás benyújtásáig sor került, akkor a felsorolt bizonylatokat csak megőrizni kell (5 évig), ha vi-szont azt követően kerül sor a lakáscélú felhasználásra, az adót határidőre be kell fizetni, majd a jelzett dokumentumokat egy kérelemmel be kell kül-deni az apeh adóeljárási osztályára a befizetett adó visszaigénylése céljából.

Remélem, segítettem. Üdv.

zotyesz # 2004.07.07. 06:07

Nagyon szépen köszönöm az információkat.
Nagyon sokat segítettetek.
Üdv:Zotyesz

neorém # 2004.07.22. 09:34

Tisztelt Ügyvéd urak !!
1.Az iránt érdeklődnék, hogy egy ingatlan eladásából keletkező jövedelmet (bevétel-klts.) lakásfelhasználás céljából, lehet e már előzőleg megkezdett családiház építéséhez felvett lakásépítési kölcsön törlesztésére fordítani ?
Vagyis azon pénzösszeg után, amit törlesztőrészletre fordítok kell-e adóznom ??

2. A másik kérdésem az lenne, hogy külterületi üdülőingatlan eladásából keletkező jövedelem is felhasználható-e lakásépítésre adózatlanul ?
Természetesen az adott időkereteket betartva mindkét kérdésnél.

Válaszukat előre is köszönöm.

old-guy # 2004.07.30. 18:59

Az ingatlan értékesítéséből származó jövedelem lakáscélú felhasználásakor a lakásszerzési kedvezmény nem érvényesíthető a kölcsönzött összegre, csak a "saját erős" részre.
Üdülőingatlan értékesítéséből is származhat a jövedelem - hiszen az is ingatlan - és ugyancsak érvényesíthető a lakásszerzési kedvezmény a "saját erős" mértékig.

neorém # 2004.08.02. 11:35

Tisztelt old-guy !

A "saját erős" rész mértékét a hitelintézet tudja igazolni, vagy nekem az építési anyagokról ill. munkadíjról kell ezt számlákkal igazolni. Illetve ha már a "saját erő"s pénzt (előzetes megtakarításaimat ) már ráköltöttem az építkezés megkezdésére, azért gondolom az időközben eladott ingatlan ezen részét érvényesdíthetem mint kedvezményt az eladás időpontját megelőző 1, rákövetkező 5 éven belül ?!

old-guy # 2004.08.03. 19:20

Kedves neorém,

Lakás építésekor a határidőn belüli, (az ingatlan eladását megelőző 12, ill. azt követő 60 hónap alatt) az adóalany nevére szóló építési anyag- és alvállakozói számlák beletartoznak az önerőbe. A lakáscélú felhasználást a határidőn belül megkapott lakhatási engedély igazolja.
Ha az ingatlan eladási évét követő adóbevallási határidőig nincs meg a lakhatási engedély, akkor a jövedelemadót be kell fizetni, és külön kérelemre, az igazolások alapján utalják vissza.

Üdv.
old-guy

fejezet # 2004.08.05. 06:46

Tisztelt urak!
Problémám, hogy 14 honapja vettem egy ingatlant, azóta próbálkozom eladni a saját (6 éve birtokolt) lakásomat, de sajnos ez nehézségekbe ütközött, még nem sikerült. Mivel ez túl van az 1 éven elvileg az eladáskor adót kell rá fizetnem. Kérdésem, hogy van-e valamilyen mód ill. esély, hogy kérvény alapján méltányosságból eltekintsenek az adó fizetésétől. Hivatkoznék arra, hogy az új ingatlant csak novemberben foglalhattam el, és az ingatlanpiac gyenge forgalma miatt nem tudtam eladni a lakást, az új ingatlan értéke jóval meghaladja az eladott lakás értékét.
Másik kérdés, hogy ugye a lakás eladási- és vételára közti különbség után kell a 20%-ot fizetni? Mi van akkor, ha a 6 éve vásárolt lakás adásvételi szerződését 'elvesztettem', mi alapján kell ilyenkor számolnom a jövedelmet?
Mi van akkor, ha egy nyugdijas ad el ingatlant, aki egyébként nem készít adóbevallást?
Válaszaikkat előre is köszönöm
fejezet

neorém # 2004.08.05. 08:02

Tisztelt old-guy!

Válaszát köszönöm !

Üdv.: Neorém

old-guy # 2004.08.05. 19:44

Kedves fejezet,

van-e valamilyen mód ill. esély, hogy kérvény alapján méltányosságból eltekintsenek az adó fizetésétől.
Sajnos, ilyen lehetőség nincs.

Mi van akkor, ha a 6 éve vásárolt lakás adásvételi szerződését 'elvesztettem',
A Földhivatalnál megtalálják az eredeti szerződést.

ha egy nyugdijas ad el ingatlant, aki egyébként nem készít adóbevallást?
Ebben az esetben a nyugdíjasnak is van adóbevallási kötelezettsége.

Üdv.
old-guy

fejezet # 2004.08.06. 08:01

Tisztelt urak!
Köszönöm gyors válaszukat. Következő kérdésem:
Ha édesanyám ingatlant ad el, és az én
lakásomban haszonélvezetet vásárol tőlem,
akkor ezen vásárlás is csökkenti a fizetendő
adót? Ebben az esetben nekem van-e
adófizetési kötelezettségem a bevétel
után? Jobban járok-e így, vagy felesleges ezzel próbálkozni?
Tud-e valamit tanácsolni, hogy - mivel hosszabb távon sem tervezek már ingatlanvásárlást, és persze édesanyám sem - ebben az esetben ne kelljen adót fizetnie vagy legalábbis a lehető legkevesebbet? Mivel tudnám csökkenteni a bevételét?
Köszönettel
fejezet

old-guy # 2004.08.06. 17:59

Kedves fejezet,

Ezekre a kérdésekre nem lehet látatlanban válaszolni, javaslom szakember igénybevételét.

Az ingatlan értékesítéséből származó jövedelem csökkentésének egyetlen módja a lakásszerzési kedvezmény igénybevétele (a feltételek megléte esetén)

Üdv.
old-guy

ZFKATA # 2004.08.25. 05:29

El szeretnám adni a házamat, amit 4 éve csere útján szereztem, egy akkor már 11 éve a tulajdonomban lévő lakásért. A csereszerződésben nem szerepeltek pénzösszegek, a két ingatlant azonos értékűnek vettük. Így nem tudom, hogyan számítsam ki a ház eladásából származó jövedelmet, ami az adóbevallás alapja kellene hogy legyen. Tud valaki segíteni? Köszönöm.