Vállalkozás


drbzs # 2024.01.18. 08:08

#Sziltib

Először is fogadd őszinte részvétem.
A megoldás a helyzetre pedig az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. tv. 17.§ (1) bekezdése alapján "Az egyéni vállalkozó halála esetén az egyéni vállalkozó özvegye, özvegy hiányában vagy annak egyetértésével örököse az egyéni vállalkozói tevékenységet folytathatja, ha az egyéni vállalkozói tevékenység folytatását az e törvényben meghatározottak szerint – az ok bekövetkezésétől számított 90 napon belül – a Közreműködő Szervnél személyesen, postai úton vagy elektronikus azonosítást követően elektronikus kapcsolattartás útján bejelenti."

A 17.§ (3) bekezdés alapján pedig a tevékenység folytatásának kezdete az egyéni vállalkozó halálát követő nap.
Teendőid:

  • Feleséged halálát követő 90 napon belül személyesen be kell jelentened a folytatás szándékát a NAV-nál, hivatkozz az általam fent belinkelt jogszabályi rendelkezésre,
  • Szükséged lesz majd a halotti anyakönyvi kivonatra is, be kell majd nyújtanod a NAV felé,
  • A tevékenység folytatása esetén új adószámmal, új nyilvántartási számmal és új KSH-számmal kezdheted meg az egyéni vállalkozói működést.

A tevékenység folytatásának szándéka esetén az egyéni vállalkozó halálát követő napon Te, mint az özvegy folytathatod a tevékenységet (Evtv. 17.§ (3)).
Remélem tudtam segíteni, írj ha még valami kérdés felmerül.

drbjozsef # 2024.01.18. 07:20

Kaptál már erre választ, de ha a NAV se tudott segíteni ebben, akkor mégis kitől vársz választ?

Sziltib # 2024.01.18. 06:55

Üdv.A feleségem el hunyt.Bérbeadásal foglalkozunk.EV vállalkozás az ő nevén van,én bejelentve alkalmazott ként hozzá.
Az ingatlan nagy családi ház,6 különbejárattal,apartman jellegű .Mi is itt lakunk az egyik lakásba.
Ezek a lakások vannak kiadva.
Az ingatlan az ő nevén van és a számlák is az ő nevére jönnek.
Úgy terveztük ha ő eltávozik én ezt folytassam tovább.
Most intézem a temetést még nincs a kezembe a halotti anyakönyvi kivonat.
Lett írva ügyvéd által végrendelet, az ügyvéd kijött házhoz mert már annyira le volt gyengülve.A hagyjatéki a fél év egy év is lehet.
Közös gyerek nincs. A feleségemnek van egy lány előző kapcsolatból és nekem van egy lány az előző kapcsolatból. Mind a kettő nagykorú jó kapcsolatban vagyok velük. A feleségemmel 22 évet éltünk együtt ebből 9 év házasság.
Az lenne a kérdésem milyen lehetőségeim vannak tovább vinni a vállalkozást, meghagyni a tevékenységet? Mi a menette?
Vagy lehetne esetleg úgyis hogy megszűnik az EV és én kiváltok beadásról egy adószámot? Számlát úgy tudnék kiállítani?
A legjobb lenne ha tudnám folytatni.
Voltam bent az adóhivatalnál,segítő készek voltak de nem sok mindent tudtak mondani mert nagyon ritka az ilyen eset, még vissza kell mennem. Az EV vállalkozásnál el tudtuk számolni a rezsi költségek egy részét és a felújításnál az anyagokat ezeket mindent csináltam fizikailag. S feleségem intézte az adminisztrációs oldalt.
Válaszukat megköszönöm.