Önkéntes nyugdijpénztár adózása


Immaculata # 2019.08.15. 00:03

Az éves befizetések után 20% adójóváírást kérhetsz minden év adóbevallásakor, ami bruttósítja a befizetéseidet. Ha nyugdíj előtt veszed ki a teljes összeget, akkor a bruttósított tőke után fizeted a járulékot még akkor is, ha nem kértél adójóváírást.

Bolond gomba # 2019.08.14. 19:38

Kedves József
még egyszer elolvastam a Szja törvény 28§ 1 Bekezdést. c, d, e, f pontok és utána KIVÉVE fa pont a magánszemély saját befizetését
Nem vagyok jogász de ezt én is úgy értelmezem mint az ügyfélszolgálatos.

Vélemény ?

Bolond gomba # 2019.08.14. 19:24

Kedves József
először is köszönöm a választ.
Mivel külföldön élek nem adózok ( ? ) itthon tehát adókedvezmény sincs. Összefoglalva 2008.01 01-től számítva kb 350000 Ft-ot fizettem be és most, hogy a nyitástól számítva 20 év lejárt kivettem.Nem az összeg a lényeg, hanem az elv.A 2008 elötti befizetett összeg adómentes 2008 utánra kb 100000 Ft adó szocho-t kell( ene ) fizetnem. Érdekes módon a tőke rész adóköteles a hozam nem. Engem az is érdekelne, hogy a Szja tv 28 § (1) fa kitétel (amit a NAV ügyfélszolgálatos mondott de írásba nem merte adni, hanem irásbeli állásfoglalást kell kérni )erre nem vonatkozik ? Személyi JÖVEDELEM adó. Kérdem én hol itt a jövedelem ? Húsz évig befizettem, most kiveszem.Ha bankba tettem volna akkor nem jövedelem, ha ÖNKÉNTES magánnyugdíjpénztárba akkor igen. RÖHEJ
Más
Az jó kérdés, hogy 20 évvel ezelőtt mit írtam alá és közben mit változtattak meg törvényileg.
Kicsit csaponganak a gondolataim, de remélem érthető a problémám.
És kiváncsian várom a Nav válaszát

drbjozsef # 2019.08.10. 05:49

Már persze, ha a magánnyugdíjpénztár törvény szerinti "lejáratkor" veszed ki a pénzed az ott meghatározott feltételek szerint. Ha előbb, akkor valóban megadóztathatják az egészet, de ezeket a feltételeket elfogadtad a szerződés megkötésekor.
(amúgy állami támogatást nem vettél igénybe a nyugdíjcélú megtakarítás után? Pl. adókedvezményt?)

drbjozsef # 2019.08.10. 05:47

Bolond gomba,

Pont az, amelyik a saját jövedelmed (tehát egyszer már adózott) után még ÁFÁ-t kell fizessél, ha veszel egy liter tejet. Vagy jövedéki adót, ha egy üveg vodkát.

Egyébként, szerintem ott félreértesz valamit : a befizetéseid után (úgymond "tőkerész") nem kell adót fizetned. Ha befektette a pénztár (pont úgy, mint egy bankbetét, vagy értékpapírszámla vagy bármi befektetés) és hozamot realizált rajta, akkor a hozam után kell adót fizetned.

Ha 2000 forintot a bankba raksz, és 3% kamat miatt járna 2060 forint vissza, akkor valójában 2051-et fogsz csak kapni, mert a 60 forint hozamból 15% adót levonnak. De nem a 2060-ból.

Bolond gomba # 2019.08.10. 03:41

Üdvözletem,
egy olyan kérdésem lenne, hogy melyik unios jogszabály engedi, hogy egy magánnyugdíjpénztártag saját befizetéseit ( tehát egyszer már adózott ) kivételkor még egyszer megadöztassák ill. járulékot kelljen fizetni utána.Ha meg a szja törvényt nézem amiben magában benne van a jövedelem szó, a tag saját befizetése ami a tőke részbe kerül , kivételkor miért számít jövedelemnek

annak aki ki tud okosítani megköszönöm

Attila

Bné Kati # 2019.04.23. 09:09

Érdeklődöm: 1999. május óta vagyok önkéntes nyugdíjpénztári tag, tehát az idén májusban lejár a 20 év. Milyen és mennyi adóvonzata lenne, ha szeretném kivenni a teljes összeget az egyéni számlámról? Köszönettel.

drbjozsef # 2018.10.24. 07:19

2007-ben változtak meg a szabályok, azelőtt a számlanyitáshoz képest nézték a 20 évet, azután a befizetéshez képest, de visszamenőlegesen nem számít.

Vagyis 2021 után a 2007 előtti befizetéseidet teljes egészében felveheted adómentesen (nyitás óta elérted a 20 évet), de a 2008-ast teljesen adómentesen csak 2029-ben, a 2009-est csak 2030-ban, és így tovább. A befizetéstől számított 10.évtől csökken az adó sávosan (10%-kal évente), és úgy jut el 0-ra a 20.évre, tehát minél régebbi egy befizetés, annál kevesebb adót kell fizetni.

Ha egyben felvennéd, minden 2007 utáni évre külön kell kiszámolni az adót, minden évre más a sávok miatt.

Természetesen ha eközben nyugdíjba mész, akkor mindent felvehetsz adómentesen, mert akkor a számlanyitástól nézik csak a 10 évet, az meg már eltelt neked.

mégegyhülye # 2018.10.23. 21:48

2001. óta vagyok önkéntes mnyp-tag. 2016-ban felvettem a az addigi hozamot, és folyamatosan fizetem a havi tagdíjat.
Néhány év múlva letelik a 20 év. Valószínűleg én értettem rosszul annak idején, hogy ez után felvehetem egyben az összes megtakarítást illetékmentesen. Keresgéltem, de nem találtam egyértelmű választ. Viszont ezt találtam, és ez nekem nem hangzik túl jól.

"Adózási szabályok a 2007. december 31-e után teljesített befizetetésekből keletkező tőke kifizetésére vonatkozóan

az ilyen befizetésből származó tőkerész kifizetése teljes egészében egyéb jövedelemnek minősül arra az összegre vonatkozóan, amelynél a jóváírás és a kifizetés (juttatás) időpontja között tíz év még nem telt el,
adómentességet a 2007. december 31-e után teljesített befizetetésekből keletkező tőkének az a része élvez, amely a kifizetés évét legalább 20 évvel megelőzően került jóváírásra a pénztártag egyéni számláján."

Most akkor??? Mit tehetek valójában?

drbjozsef # 2018.09.11. 12:39

Otthagyni, nem fizetve valszeg nem akarják a költségek miatt.
Újat nyitni meg gondolom az itteni adókedvezmény miatt jó lenne.
Szerintem nem lehet "áthozni" de ezt egyszerűbb lenne megkérdezni elsősorban az angol pénztárnál (hiszen ha az elhozatal felvételnek, megszűnésnek számít, akkor gondolom ott is keményen megsarcolják), másrészt pár itteni pénztárnál, hogy volt-e már ilyen a praxisukban, lehet-e ilyet.

Én lehet nyitnék itt magyart, és csak annyit fizetnék bele, hogy kimaxolja az adókedvezményt, és fizetném tovább az angolt is. Talán. Normális fizetésből a kettő együtt se nagy tétel, vagy ha igen, akkor sokat nem fog a nyugdíjba se besegíteni.

Rexor # 2018.09.11. 11:36

Szerintem ne hozzátok át a magánnyugdíjpénztárat, az van Magyarországon is.

Phenelophe # 2018.09.11. 08:38

Kedves Szakérto,

A férjemmel Angliában éltunk 9 évig ott onkéntes magánnyugdíjpénztárat fizetett az Aviva biztosítónál, Visszakoltoztunk Magyarországra és ezért szeretnénk a magánnyugdíjpénztarat is áthozni. Van- e erre lehetoség onoknel? Nem szeretnénk további befizetéseket tenni, így is lehetséges -e áthozni, jelenleg be van fagyasztva a magánnyugdíjpénztár.

Válaszukat elore is koszonom,
Csilla

gambler # 2018.05.08. 15:52

Ja, es egy jo tanacs! Mindenki, aki kifizetest ker, alaposan nezzen utana a dolgoknak! En kicsit elkapkodtam a dolgot (elszajoltam magam egy evvel), ezaltal kell most fizetnem. :( Ha vartam volna meg egy evet, akkor meguszhattam volna fizetes nelkul...

gambler # 2018.05.08. 15:48

Udv mindenkinek!

Egy kerdes: Nincs Magyarorszagon jovedelmem (kulfoldon dolgozom, adozom), ezaltal adobevallast sem adtam be evek ota. Most viszont megszuntettem az itthoni nyugdijpenztari szamlamat, ami miatt szja, illetve eho befizetesi kotelezettsegem keletkezett. Mi a teendom? Szja eloleget a nyugdijpenztar levonta, de az eho-t magamnak kellene befizetni. Meg tudom ezt tenni magyarorszagi adobevallas nelkul is?

Koszonom elore is!

sysike # 2018.02.18. 18:38

Kérem erősítsenek meg, vagy cáfoljanak, ha rosszul értelmezném. Tehát ha az 1,2 millióból 400 ezer a hozam és 800 ezer a tőke, akkor a pénztár le fog vonni tőlem 100 ezret adóként (800x0,84=672, ebből 15% adó) és kifizet részemre 1,1 milliót. Majd jövő év elején nekem kell befizetnem az EHO-t, ami 132 ezer ft.(800x0,84=672, ebből 19,5%).Tehát a "végeredmény" részemre 968 ezre ft.?
Köszönettel!

Lyonee # 2018.01.29. 01:14
drbjozsef # 2018.01.28. 19:23

Ja, bocs.

A várakozási idő (10 év) lejáratát követően teljesített, nyugdíjszolgáltatásnak nem minősülő kifizetések esetében a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (továbbiakban: Szja.) hatályos rendelkezései szerint a hozam adómentes bevétel, a hozamon felül kifizetett rész (tőke) egyéb jövedelemnek minősül.

sysike # 2018.01.28. 18:08

10 éve léptem be a pénztárba, azóta folyamatos a havi befizetés.A kérdésem arra irányult, hogy a teljes egyenlegem 84%-a lesz az adóalap, vagy csak a külön feltüntetet 800 ezer tőkének a 84%-a?

drbjozsef # 2018.01.28. 16:43

sysike,

olvass vissza néhány hozzászólást, és érteni fogod.
Az elmúlt tíz évben nem volt befizetés?
Nem a nyitástól számított 10 év múlva veheted ki adómentesen a pénzt, hanem a befizetéstől.
Ha folyamatosan fizettél be az elmúlt 10 évben, akkor azok után adózni kell majd, minden évi befizetés után máshogy számítva (évi 10% csökkentéssel).

sysike # 2018.01.28. 12:11

Üdvözletem!
2018. márciusban lejár a 10 év várakozási időm az önkéntes nyugdíjpénztárban. Jelenleg az egyenlegem 1200000 ft. Ebből töke 800000, a hozam pedig 400000. Amennyiben a teljes összeget kivenném, akkor csak a 800 ezer forint 84%-a után kell az adót és az EHO-t számolnom?
Köszönettel!

Pelorin # 2018.01.15. 13:22

Hu...még szerencse, hogy megkérdeztem, de akkor is :((

Mindenesetre kértem egy kalkulációt az Aranykortól.

Rexor # 2018.01.15. 12:39

20 éve nem történt semmilyen befizetés a számládra (valószinűleg nem ez a helyzet)? Ha történt, akkor a tőkerész után adózni fogsz, lásd lentebb - kivéve ha nyugdíjjogosultságot szerzel.

Pelorin # 2018.01.15. 12:27

Üdv mindenkinek!

Február 03-án letelik a 20 évem.
Szándékomban áll végleg megszüntetni.

Csak akkor nem kell adózzak stb., ha febr. 03. után adom be a megszüntető nyomtatványt?

Vagy nyugodtam beküldhetem pl. egy héttel hamarabb is, mert úgyis a tényleges kifizetés (átutalás) időpontja számít?

Fontos, mert külföldön leszek.

Köszönöm!

Rexor # 2018.01.04. 10:23

elnézést az eho:16.380 Ft, nem 19.500.

Rexor # 2018.01.04. 10:20

Nem az a lényeg, hogy mennyi tőke van a számládon, hanem hogy az 1 millió Ft-ból mennyit fizettél be 10 évvel ezelőtt. Ez az amit kivehetsz a várakozási idő leteletét követően.

Ez kezdetben teljes mértékben jövedelmet képez, tehát a 100.000 Ft után, figeyelmebe véve az adófizetési kötelezettség így alakul: 100.000*84%: 84.000 Ft, 15% szja:12.600 Ft, illetve 19,5% eho.: 19.500 Ft, összesen: 32.100Ft. Tehát 100.000-ból a tiéd lesz 67.900 Ft. Ezt követően a 2. évtől lehet a jövedelmet csökkenteni 10-10%-kal, egészen 10 éven keresztül, amikor adómentesen felveheted a pénzt.