ingatlanszerzési illeték


natasa2002 # 2013.11.08. 14:41

Elvi építési engedély is van rá (30%os beépíthetőséggel), bár nem tudom, hogy ez pontosan mit jelent.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.08. 16:41

Elvi építési engedély külterületre? Nekem ez furcsa.

natasa2002 # 2013.11.11. 08:08

Én nem értek hozzá, ezért kérdeztem. :S De a legjobb az lesz, ha itt helyben felkeresek valakit, aki segít átrágni ezeket a dolgokat. Mindenesetre köszönöm az eddigi infókat!

Averti # 2013.11.28. 22:21

Keves jogászok!
A következő igen nagy problémánk van.
4 éve a szüleimmel és feleségemmel együtt egyenlő arányban vettünk egy bp-i telket.
Vállaltuk, hogy házat építünk rá, így az illetéket felfüggesztették. Mivel az építési engedély beadása idején a feleségemmel külföldön voltunk, a legegyszerübb az volt hogy édesapám intézi a kérelem benyújtását. Így papíron egyedül ő lett az építettő. A ház 2 éve felépült, mind a 4-en egyenő tulajdonrészt szereztünk benne (akként is járultunk hozzá a költségekhez). Sőt azóta társasházzá is alakítottuk, mert két különálló lakás van benne. Tulajdonjogunkat bejegyezték.
Most kaptunk 3 levelet édesanyám, a feleségem és az én részemre, hogy szíveskedjünk megfizetni fejenként 1,3 millió forintot.
És valóban az illetéktörvény 17.(2a) bek. a) pontja szerint akkor törli az adóhatóság a felfüggesztett illetéket, ha a nevemre szóló használatbavételi engedéllyel igazolom a vagyonszerzést. Igaz lenne, hogy nem a tulajonjog megszerzése számít, hanem az, hogy a használatbavételi engedély beadásakor kit írtunk be az építettő rovatba?? Nekem ez teljes nonszensz.
Lehet valamit tenni?
Köszönettel:
Averti

marcsi1974 # 2013.11.29. 09:11

Tisztelt Jogászok!

Az alábbi problémával fordulok Önökhöz.

2011. novemberben eladtam egy lakást. Ekkor már terhes voltam, és néhány napon belül kórházba is kerültem veszélyeztetett ikerterhesség miatt. 6 hetet voltam kórházban, majd a két újszülött ellátása miatt további 2-3 hónapig nem tudtam az új lakás vásárlásával foglalkozni, mert egyedül nevelem a gyerekeket. Számomra megfelelő lakást csak 2012. decemberben tudtam megvenni. (2012. novemberben volt egy másik lakás, ahol az eladó visszalépett szerződéskötés előtt) Ezek miatt 6 héttel kicsúsztam az illetékkedvezményre jogosító 1 éves határidőből. A nav így a teljes vételár után rótta ki az illetéket. Kértem az adó mérséklését, amit a nav elutasított, arra hivatkozva, hogy van egy autóm és egy nem működő kft-ben részesedésem (aminek évek óta nincs árbevétele), akkor ki is tudom fizetni a teljes illetéket.

Van-e lehetőségem ezután jogorvoslatot kérni, mert úgy gondolom, hogy a lakásvásárlásnál az elvárható módon jártam el, rajtam kívülálló okok miatt nem tudtam az 1 éves határidőn belül új lakást venni.

Válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.29. 12:10

A normál mértékű illeték nem büntetés, az a főszabály. A kedvezményes illeték feltételeit pedig nem teljesítetted. Teljesen mindegy, hogy nem akartad, vagy nem tudtad.

odoragi # 2014.01.28. 12:41

Tisztelt Hozzáértők!
Ezúton érdeklődöm, hogyan alakul a vagyonszerzési illeték olyan ingatlan vásárlása esetén, amely haszonélvezeti joggal "terhelt". Kevesebb-e így az illeték, hogyan kell számolni? Érdemes a haszonélvezőnek lemondania a haszonélvezetről vagy nem az illeték szempontjából? 50%-os lesz az új tulajdonos tulajdonrésze az ingatlanban (ha ez is lényeges). A haszonélvezet azért lett rajta, mert kiskorúak voltak anno a tulajdonosok.

Geri87 # 2014.01.28. 13:53

Tisztelt Fórumozók!

Lakáscsere esetén a vagyonszerzési illetéket a két lakás közötti értékkülönbözet, vagy a megszerzett lakás értéke után kell megfizetni?

Magánszemélyek közti cseréről van szó, és egy éven belül nem történt/nem történik ezen kívüli értékesítés. Ha jól értelmeztem az illetéktörvényt, akkor sajnos a megszerzett lakás értéke után kell illetéket fizetnem, de lehet, hogy félre értem. Ebben kérném a fórumozók segítségét!

Rexor # 2014.01.28. 15:24

Az értékkülönbözet után kell fizetni (ha a megszerzett lakás értéke nagyobb).

mrikovacs # 2014.02.03. 14:19

Érdeklődni szeretnék, hogy ha 2013 májusában eladtam egy ingatlant és egy másikat "elkezdek" megvásárolni, tehát lesz már előszerződésünk, foglaló fizetés stb, de a hitel, fundamanta és egyéb kifizetések miatt kicsúszom az egy évből, akkor már a teljes vételár után kell illetéket fizetnem? Van lehetőség esetleg az egy év meghosszabítására?
Köszönettel,
István

zsuuzsa # 2014.02.06. 12:39

Tisztelt Fórumozók!

Nagynéném 2000-ben haszonélvezővé tett a lakásában. Nekem azonban ebből sosem volt semmi hasznom, nem is lakok ott, sőt jelenleg úgy tűnik károm lesz belőle, mert férjemmel szeretnénk építkezni és hozzá igényelni a szocpolt, de a bankban azt a tájékoztatást kaptam, hogy a haszonélvezet miatt nekem nem jár.
Ezért szeretném lemondani a haszonélvezetet, de úgy tudom, hogy ez illetékfizetési terhet fog jelenteni.
Utánanéztem és ha jól értelmeztem, akkor az illeték mértéke a lakás forgalmi értéke 1/20-adának a 4-szeresének a 4%-a (nagynéném elmúlt 65 éves és az én esetemben a lakás értéke 10.000.000 forint, tehát ha jól értettem, akkor az illeték 80.000 forint).
Kérdésem, hogy a számításom helyes-e, illetve, hogy ezen kívül kell-e még bármilyen tehertételre számítani a lemondással kapcsolatban?

Válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.06. 15:11

Rosszul tudod. Viszont egyoldalúan nem mondhatsz le a haszonélvezetről.

ObudaFan # 2014.02.06. 15:49

mrikovacs

Nem lehet meghosszabbítani. De ha már foglalózol, akkor csak nincs akadálya annak, hogy ne előszerződést, hanem végleges szerződést köss, és akkor szerintem még tudod érvényesíteni a kedvezményt.

ObudaFan # 2014.02.06. 15:51

zsuuzsa

Illetéket kell fizetni ebben az esetben, de nem neked, hanem a tulajdonosnak. Már csak ezért is kell a hozzájárulása.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.06. 16:04

végleges szerződést köss, és akkor szerintem még tudod érvényesíteni a kedvezményt.
A benyújtás dátuma számít.

vörös # 2014.02.09. 11:32

Bocsánat, lemaradt, hogy az üzlet vételára 4000000 forint volt , erre szabták ki a 300000 forint illetéket. Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.09. 15:01

Honnan maradt le? Ezen az oldalon nincs másik hozzászólásod.

vörös # 2014.02.10. 12:39

Elnézést, az elévülésekhez írtam véletlenül. Tehát a kérdésem az lenne, helyesen szabták -e ki 2008-ba, a 4000000-vételárú üzlethelyiségre a 305000 forintot? A haszonélvezőre pedig 80 000 forintot. Valaki azt a tájékoztatást adta ugyanis, hogy a 300 000 forint több volt, mint a jogos lett volna?
Válaszát köszönöm: Zsuzsi

ObudaFan # 2014.02.10. 14:11

2008-ban még javában 10% volt a nem lakás ingatlanok visszterhes illetéke.

Jhering # 2014.02.10. 16:38

1 milliós forgalmi értékű ingatlan fele tulajdonrészének megvásárlása után 500 ezer ft az illetékalap, nemdebár?

Many thanks!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.10. 16:55

Stimt.

béka77 # 2014.02.19. 12:01

Tisztel Fórumozók!

Egy kft. megvásárolt egy telephelyet, az illetéket kiszabták rá, megfizette.
Ha ezen a telephelyen felépít egy épületet (nem lakó-, hanem szociális épület: mosdó, konyha, iroda, stb), ez után már nem kell újra illetéket fizetnie, ugye?
Az építtetés visszterhes vagyonszerzésnek minősül egyátalán? Sajnos nem találtam sehol a fogalom magyarázatát...
Bejelentés szükséges a NAV felé?

Köszönettel:
Kati

Snoopenz # 2014.02.24. 13:30

Kedves Hozzáértők!

Kérlek segítsetek eldönteni, hogy van-e értelme ügyvédhez fordulni, illetve fellebbezni a következő ügyben:

1 éven belül értékesítettünk illetve vásároltunk ingatlant, a vásárolt ingatlan értéke kicsivel alacsonyabb volt mint az értékesített ingatlané. Tehát alap felállás szerint illetékmentesek lettünk volna.
Ám..
Az ügyvéd hibájából és az eladó félretájékoztatása miatt, most nem mennék bele a részletekbe, de annyit talán mégis érdemes tudni, hogy az ügyvég nem vette észre, hogy a telek és a ház külön al-betéten van, mivel csak egy helyrajzi számról volt szó, csak azt kérte le, azon pedig nem szerepelt, hogy "üdülő", miért is szerepelne egy teleknél... Az első szerződés aláírása után kb. 3 hónappal derült ki, egyáltalán, hogy addig csak a telket előlegeztük le, mikor a földhivatalban közölték a bejegyzési kérelem leadása után, hogy a .../A hrsz.-re nem tudnak bejegyezni széljegyre, mivel nincs benne a szerződésben...Lekértük a tulajdoni lapot, láttuk, hogy egyrészt terhelés van rajta plusz "üdülő" is... Szóval az ingatlan "üdülő" besorolású, így nem vonatkozik rá az adókedvezmény. Mi ahogy megtudtuk, elkezdtük intézni az átminősítést, ami úgy két hónappal rá meg is történt.
Sajnos viszont az első szerződésünk időpontjában az ingatlan "üdülő" volt, így azt veszik alapul.
Lehet ezzel valamit kezdeni, vagy törődjünk bele és kész?

Köszönöm a választ!

ObudaFan # 2014.02.24. 13:47

Snoopenz

A NAV-nál szerintem nem sokat. De esetleg felmerülhet az eladóval szembeni szavatossági igény, az okiratszerkesztő ügyvéddel szembeni kártérítési igény, vagy ha az a terhelés olyan súlyú, akár elállás is. Attól függ, mit tartalmaznak az eddigi iratok.

ObudaFan # 2014.02.24. 13:48

béka77

Az építkezés az nem illetékköteles. De annak nem árt utánanézni, hogy a felépítmény után helyi adót nem kell-e fizetni.