ingatlanszerzési illeték


monalisa1 # 2013.08.02. 17:38

Az adóhatóság nagyon indokolt esetben, kivételes méltányosságból eltekinthet a kírótt illeték megfizetésétől. Ezt az előbb nem írta, de ha arra is hívatkoztok, hogy a házat is hitelből tudtátok csak megvásárolni, esetleg, talán...

tímártimi # 2013.08.24. 19:17

Kedves Fórumozók!
Vettem egy eléggé ramaty állapotban lévő házat egy elég jó hírű üdölőfaluban részletfizetéssel július elején.Egyre több helyen hallom, h a NAV kimegy "megnézni" az ingatlant, h valóban annyit ér e, mint, ami a szerződésben szerepel.Az ára ennek a háznak reális az állapotát tekintve, de a faluban szokásos ingatlan árakhoz képest nagyon alacsony.Még nem kaptam meg az illetékről a levelet, viszont a felújítás már javában zajlik.Lehet,h csak akkor vetik ki az illetéket, amikor az eladó tulajdonjogfenntartása megszűnik? Na akkor vagyok carban, mert akkorra a ház már szépen fel lesz újítva, és ha akkor jönnek megnézni, felértékelik nekem a duplájára, v még többre....számlát persze nem fogok tudni nekik produkálni mindenről.....Mit lehet tenni?Mennyi idő általában amíg kivetik az illetéket és mikor (adásvételi megkötése után v az eladó tulajdonjogfenntartásának megszűnése után)?
Köszönöm

Lyonee # 2013.08.24. 19:39

Készíts egy csomó fényképet a házról, kívül-belül.
Csak egy ötlet.

tímártimi # 2013.08.24. 19:45

Már készítettem:-)Esetleg bemenjek a NAV-hoz? De ha nem muszáj, nem hívnám fel a figyelmüket azzal, h sürgetem őket:-)Már csak azt nem tudom, h az adásvételi megkötése után, v az eladó tulajdonjogfenntartásának megszűnése után (teljes vételár kifizetése után) vetik ki az illetéket?

tímártimi # 2013.08.26. 22:37

Valaki tudna válaszolni? Köszönöm

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.08.27. 07:48

A teljes vételár kifizetése után.

Miért nem a vételárat fizetted ki, ha volt pénzed felújításra?

Anna32 # 2013.09.03. 10:45

Üdvözlet minden fórumozónak!
Kérdésem lenne, mert nem tudom, hogy jól értem-e, illetve, ha igen, ez még mindig él?
Élettársammal szakítottunk, a közösen vásárolt ingatlanból kivásárolnám és ezzel együtt a fennmaradó hitelt is átvállalnám.
Ha jól értem, nem a vételi ár, hanem a forgalmi érték alapján kellene illetéket fizetnem a megvásárolt 50% után. Ezt csökkenthetem a fennmaradó hiteltartozással? (pl. 10 millióra értékelik a házat, a tőke tartozás 9.2, akkor csak 800 ezer fele után kell fizetni?)

Annyiban bonyolódott, hogy szakítás óta már előtörlesztettem, a vagyonközösség megszűnéséről csak egy nyilatkozatunk van, amit a banknak adtunk. Figyelembe lehet venni az előtörlesztés előtti tartozást, ha tudom igazolni, hogy csak én törlesztettem?
A vagyonközösség egyébként egy éve szűnt meg, de erről semmi hivatalos papírunk nincs, csak szóbeli megegyezés.

Előre is köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.09.04. 08:50

Nem.

malajc # 2013.10.24. 20:26

Egy kis segítséget szeretnék kérni. A férjem és én is eladtunk egy-egy lakást, majd vettünk egyet közösen, 9/11 tulajdoni arányban. Több kérdésem merült fel:

  1. az általam fizetendő illeték alapját csökkenthetem azzal, ha igazolom a felújításra fordított összeget? Sejtésem szerint nem.
  2. Méltányosságot kérhetek vajon, ha GYED-en vagyok, érdemes-e esetleg az összeg egy részének elengedését kérni, vagy erre esélyem sincs? Az összeg nem nagy, 35 e Ft, de a 100 e Ft-os GYED-hez képest igen megterhelő. A férjem jövedelmét is igazolni kell ebben az esetben?

Köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.25. 09:44

Nem jók ezek a kérdések. Hiszen lehet, hogy eleve nincs is illetékfizetési kötelezettségetek. Légy szíves forintösszegeket közölni.

malajc # 2013.10.25. 11:19

Kedves Sándor!

Megérkezett a levél a NAV-tól, a férjemnek 0 Ft az illeték, nekem 35400 Ft. Az ügyvédünk még a szerződéskötéskor magyarázott olyasmit, hogy a felújítás költségéről kapott számlákkal majd nullára kihozható az illeték, de szerintem összekeverhette, az az adó lenne, nem? Adót viszont egyikünknek sem kell fizetnie, mivel az eladott lakások már több mint 5 éve a tulajdonunkban voltak.

lajcsó # 2013.10.25. 11:22

"Lakástulajdonok magánszemélyek közötti cseréje, valamint lakástulajdon vásárlása esetén, ha a magánszemély vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző vagy azt követő egy éven belül eladja, az illeték alapja az elcserélt lakástulajdonok, illetve a vásárolt és az eladott lakástulajdon - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének a különbözete. E bekezdés alkalmazásában nem minősül tehernek a lakástulajdonhoz kapcsolódó haszonélvezet, használat joga." (Illetéktörvény 21. § (2) bek.)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.25. 11:26

de szerintem összekeverhette, az az adó lenne, nem
Ahogy mondod.

malajc # 2013.10.25. 11:36

Kár, de legalább így tisztán látok. Köszönöm a segítséget!

xxxxxxxx # 2013.11.03. 20:21

Azt szeretném kérdezni, hogy kötvényt vásároltunk, 3 évvel ezelőtt. A vásárolt helyet megbüntette a Pszáf és felfüggesztette a tevékenységüket. Ők erre hivatkozva nem fizetnek annyi kamatot, hanem pénz helyett kölcsönszerződést akarnak velünk aláíratni. Ilyen van? Oktober helyett februárban fizetnek, és nem a megígért kamatot.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.04. 08:45

Erre hivatkozva? :O) Hiszen valószínű, hogy épp ilyen trükkök miatt bírságolták őket.

xxxxxxxx # 2013.11.04. 14:37

Az általuk kiállított papírok miatt.Az interneten olvasható és az általuk is elmondottak alapján.

natasa2002 # 2013.11.08. 10:37

Kedves jogászok!

Tervezzük egy jelenleg még kivett udvar besorolású telek megvásárlását, amin már folyamatban van a közművek bevezetése. A kérdésem az lenne, hogy milyen illetéket kell ezután fizetni, illetve, hogy az átminősítés belterületté még milyen plusz költségekkel jár?

A választ előre is köszönöm!

ObudaFan # 2013.11.08. 10:55

Az illeték az 4% lesz.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.08. 13:37

Ha kivett, udvar, akkor az szerintem már most is belterület. Legfeljebb nem építhető be.

natasa2002 # 2013.11.08. 14:13

A tulajdoni lap szerint külterület, és az eladó azt mondta, hogy ha készen lesz a közművesítés, akkor át kell minősíttetni. Egyébként újonnan épülő lakópark, de még csak egy nagy puszta. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.08. 14:25

Végül is lehet. Nem ez lesz ennek a konstrukciónak a legnagyobb buktatója.
Miért is kellene neked megvenni az ingatlant a belterületbe vonás, sőt egyáltalán az előtt, hogy kész lenne a lakás, amelyet valójában meg akarsz szerezni?

natasa2002 # 2013.11.08. 14:30

Mert én akarok rá házat építeni, és nem más. Ez nem olyan lakópark, hogy építik a házakat, aztán majd valaki megveszi. A telket azért szeretném már most megvenni, mert 1 utcával odébb, ahol már van közmű, ott 10-15 millióba kerül egy 800-1000 m2-es telek, itt pedig 4-5 millió + 0,5 a közmű.

natasa2002 # 2013.11.08. 14:30

Egyébként mi a buktatója?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.08. 14:37

Így az, hogy esetleg nem vonják belterületbe, és nem kapsz rá építési engedélyt.