jelzálogjog törlése


Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.07.21. 11:17

A jelzálog törlése iránti kérelem díjköteles. Amit a kérelmezőnek kell megfizetnie. A Bank nyilván azért nem kérte a törlését, mert nem áll érdekében. A Díj Tv.: 1996.évi LXXXV Tv.

AudreyN # 2008.07.21. 10:30

Szép Jó Napot!

Nálam szintén jelzálogjog-törlési ügy van az OTP-vel.
Nem tették meg - pedig olvasom, hogy saját jögkörben meg kellett volna tenniük(!!!)- de neeeem, 2007.december óta vártam és lazán 6000 Ft-ról tájékoztattak most, pedig úgy tudtam, ez ingyenes. Sőt az Ingatlan-nyilvántartási kérelem nyomtatványon ezt be is írták helyettem: Díjtv. 32/D $ szerint csak a legmagasabb igazgatási szolgáltatási díj fiztendő meg, ha azonban a 6. oszlop (tárgyi mentesség) szerint 32/C $ (1) bekezdésének a)-1) pontjának valamelyike mindegyik kérelemre fennáll, az adott ingatlan vonatkozásában igazgatási szolgáltatási díjat nemkell fizetni!!! (Holnap akartam menni a Földhivatalba, de ez a 6ezres "téma" nem hagy nyugodni!!!)
Most akkor az ő jogkörük, vagy sem? Ha igen, akkor milyen törvényre lehet hivatkozni, hogy ezt megtegyék - ingyen, ha felhívom a Bankot?
Nem arra "megy ki a játék", hogy ők már bizony fülük bottyát sem mozdítják, majd elunja az ügyfél és intézkedik, hát akkor majd bevasaljuk a 6e Ft-ot.
Igazából 6e Forint nem vág földhöz, de a stílus és pofátlanság dühít!!!!

Köszönöm a válaszokat, további szép napot:

AudreyN

ObudaFan # 2008.03.13. 19:53

Gondolom, a Bíróság iratokból dönt, tárgyalás nélkül.

Rosszul gondolod, ez peres eljárás. És először be kell szerezni a hagyatékátadó végzést, illetve ha azóta valamelyik örökös is meghalt, akkor azt a hagyatékátadót is. És ezek után meg kell tudni a jogutód jelzálogjogosultak idézhető lakcímét. Akinek ezt nem lehet megtudni a lakcímnyilvántartásból, annak a hirdetményi idézését kell kérni, és ügygondnok kirendelését is kell kérni a részére.

Paulina12 # 2008.03.13. 14:23

Köszönöm a választ. Láttam a hivatkozott törvényt. Gondolom, a Bíróság iratokból dönt, tárgyalás nélkül. A perindítás előtt szükséges-e a II.fokú Fővárosi Földhivatalnál a fellebbezési eljárás, hiszen a határozatuk ugyanaz lenne mint I. fokon, azaz okirat hiányában nem orvosoható.

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.03.12. 15:48

törlési pert kell indítani Inyt 63 §.

Paulina12 # 2008.03.12. 15:36

Több, mint bosszantó jelzálogjog problémám az alábbi, melyhez segítségek kérek:
X.Y szülei még 1960-ban családi házat vásároltak részletre. Eladók 9.000,-Ft jelzálogjogot jegyeztettek be az ingatlanra. A teljes vételár kiegyenlítése megtörtént, erről átvételi elismervény született, eladó, vevő, valamint két tanú aláírásával. Eladó nyilatkozott, hogy a teljes vételár kiegyenlítése megtörtént. Sajnálatos módon a jelzálogjog törlésére nem adott felhatalmazást, tehát több mint 40 éve szerepel a tulajdoni lapon. Eladók (férj, feleség) elhaláloztak, rendelkezésre áll Halotti Anyakönyvi kivonatuk, valamint a közjegyzői hagyatékátadó végzésük. Több örökös van (volt), akik közül többnek külföldön van lakhelye, ha még életben vannak. Az okiratban nincs említés a jelzálogjogról.

Az ingatlan jelenlegi tulajdonosa (1/1 tulajdoni hányad) most építkezne, kölcsönt szeretne, de a bank megtagadta a hitel folyósítását, mivel jelzálogjog szerepel rajta. Ő kifizetné az összeget, (ami már megtörtént!), de nem teheti. Ügyvédi közreműködéssel kérelmet nyújtott be a Földhivatalba, csatolta a rendelkezésre álló iratokat. Egy részbeni örökös, aki Magyarországon él, ügyvéd előtt jognyilatkozatot tett a nemleges tartozásról.

A kérelmet a Földhivatal elutasította (30 napon belül nem fellebbeztek), azzal, hogy „a jelzálogjog jogosult jogerős, eredeti, ill. közjegyző által hitelesített hagyatékátadó végzéssel igazolt örökösei, ill. ha az örökösök valamelyike már elhunyt, annak szintén igazolt örökösei közös, okiratszerű nyilatkozatban járuljanak hozzá a jelzálogjog törléséhez”.
Ez 40 év után, több külföldi örökös, ill. leszármazó miatt szinte lehetetlenség.
Mi lehet a járható út, ill. megoldás.

zsuzsu44 # 2008.03.11. 12:00

Köszönöm, ez lett volna a következő kérdésem hogy ezt nekik kellett volna e elíntézniük.Remélem sikerrel járok.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.03.09. 17:34

Kéred a bankot, hogy intézkedjenek a törlés ügyében, mert ezt saját jogkörben kellett volna törölniük.
Egyébként igen, ők adják a hozzájárulást, csak ebben az a bosszantó, ha nem ők intézkednek, akkor neked plusz pénzedbe fog kerülni a földhivatalnál. 6e Ft.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.07. 09:55

Nem igazolást, hanem hozzájárulást a törléshez.

zsuzsu44 # 2008.03.07. 09:11

Lakásunkra 24 évvel ezelőtt még az előző tulajdonos felvett hitelt így jelzálog került rá. A hitelt átvállatuk és 1990,-ben ki is fizettük amikor lehetett egy összegü fizetés esetén valamennyit elengedett a bank. Két hete kértem a lakásunkról tulajdonlapot amin rajta van még a bank jelzálog joga. Mit kell tennem? A banktól kérjek igazolást amivel töröltetni tudom a jelzálog jogot ?

ObudaFan # 2007.09.13. 18:41

Na, ez az, amihez a kölcsönszerződést azért látni kellene.

monalisa1 # 2007.09.11. 13:36

Arról nem is beszélve hogy egy "mezei" banki ügyintéző önmaga vétségét nem fogja elismerni...

monalisa1 # 2007.09.11. 13:35

Értem. Javaslom a számlavezető bank vezetőjével próbálj személyesen beszélni, mert a beosztottaknak valószínűleg nem áll jogában a tévesen kért 6.000 Ft visszautalása iránt dönteni.

katapeter # 2007.09.11. 12:45

Nem igazán értettél meg. A törlést februártól 6000 forintér végzik. Amennyiben októberben elküldik az igazolást, módomban állt volna díjmentesen töröltetni. Az, hogy az igazolást márciusban küldték, nekem 6000 forintba kereült. Ez nem fair. Nem én mulasztottam, hanem a bank. Kinek jogos akkor fizetni?

monalisa1 # 2007.09.11. 12:37

A banki számla megszüntetése...

monalisa1 # 2007.09.11. 12:36

A hitel teljes megfizetése után a bank ad egy igazolást, azzal el lehet menni a földhivatalba és kérni a jelzálog törlését. Az ügymenetet én így tudom.

A banki számla zárlata az egy másik ügylet.

katapeter # 2007.09.11. 11:26

Nekem is jelzálog jog törlési problémám van.
25 évvel ezelőtt építkeztünk és ahhoz igénybe vettünk munkáltatói építési kölcsönt.
Tisztességgel, pontosan, késedelem nélkül fizettük azt. A munkáltatói kölcsönt kezelő bank 2006. október hónapban közölte, hogy ki van fizetve a kölcsön és azt kérte gondoskodjunk arról, hogy a számlán, amelyről 25 éven keresztül a kifizetéseket teljesítettük rendelkezésre álljon ( pontosan nem emlékszem, úgy 3500 Ft) valamilyen zárlati ktg-re.
Természetesen volt rajta pénz, több mint elég. Ennek ellenére novemberben ezt a kérést újra eljátszották, majd telefonos megkeresésemre közölték, hogy be kell menjek a helyi (megyeszékhelyi) bank fiókba és külön engedélyt adnom a kifizetésre. Nem értettem miért, hiszen ez 25 évig nem volt probléma. Amikor bementem a helyi fiókba már arról tájékoztattak, hogy el van intézve, nem is kellett volna jönni.
Aztán telt az idő. Dec, ,jan,febr. amikor újra telefonáltam, hogy miért nem történik már intézkedés jelzálogtörlés ügyben. Azt a választ kaptam, hogy bocsi.,intézkednek.
Meg is jött a hozzájárulásuk, hogy töröltethetem a jelzálogot, s egyúttal arról is tájékoztattak, hogy ezért február hónaptól 6000,. forintot kell fizetnem. Valamint azt is leírták, hogy ezt a munkáltató átvállalja. Megkerestem a volt munkáltatót, amelynek időközben új (külföldi) tulajdonosa lett, aki természetesen nem vállalta át ezt , mondván nem ő követte el a késedelmet.
Természetesen nem is én. Mindig késedelem nélkül, pontosan fizettem és most mégis én égtem be. Kérhetem-e a banktól jogosan a 6000.- Ft megtérítését.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.10. 21:46

Azt mondta, ők négyen örökölték az állagot is meg a jelzálogjogot is.
Bár mintha azt is mondta volna, hogy a jelzálogjog háramlott rájuk korábban. Nem ártott volna azt már akkor átjegyeztetni.

ObudaFan # 2007.09.10. 17:27

Ha ugyanaz. Ha nem, akkor nyilván bizonyítani kell, hogy ki is volt neki az örököse, és ő lehet alperes, vagy ő adhat lemondó nyilatkozatot, öröklési bizonyítvány mellett.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.09. 21:16

Kötelezettje és jogosultja - bocsánat.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.09. 21:16

Ha a jelzálog kötelezettje és tulajdonosa azonos, akkor az a jelzálog megszűnik.

Ferenc46 # 2007.09.09. 18:09

Testvéreimmel 1/4-1/4 arányban /4 testvér/ ez évben örököltünk egy ingatlant. Az ingatlanra 15.000,-Ft jelzálogjog és járulékai van bejegyezve. A bejegyzés 1961-ben történt apai nagyapánk nővére javára, nagyapám halála utáni hagyatéki per végzése alapján. / Végzés: Pesti Központi Kerületi Bíróság mint telekkönyvi hatóság 1961 09. 12./ Az összeget - a végzés szerint - szüleim részletekben 1965-ig határidőre 40 db rózsaszín "pénzes utalvány" fehasználásával kifizették. Tudomásunk szerint jognyilatkozat a kifizetésről nem készült. Nagyapám nővére 1972-ben meghalt. Valószínű, hogy hagyaték nélkül. A Budapest Főváros Levéltára megkeresésünkre azt válaszolta írásban, hogy /név/ a hölgy "hagyatéki ügye a Budapesti Állami Közjegyzők Irodája iratainak 1972-1977. évi névmutatóiban nem szerepel."
Kérdéseim:

1. Hogyan tudnánk töröltetni a jelzálogjogot?
a.) törlési per esetén ki az alperes? tudomásom szerint elhunyt személy nem lehet
b.) eseleg jognyilatkozat pótlást kell kérni a bíróságtól
2. A Földhivatal Öröklési Bizonyítvány alapján töröl-e jelzálogjogot? /természetesen jogi képviselet igénybevételével/ Ha igen, akkor kérünk az illetékes közjegyzőtől öröklési bizonyítványt, mert jelenleg mi négyen /testvéreimmel/ vagyunk nagyapám nővérének élő örökösei. Ezután lemondanánk a 15.000,-Ft jelzálogjogról, mint örökösök.
3. Járható út ez, illetve melyik eljárást célszeri lefolytatni?