Ingatlan adás / vétel


Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.01. 14:10

Adásvételi szerződéssel. Mindenekelőtt veő kell hozzá.

Alex. # 2008.03.01. 13:35

Jó napot.

Kérdésem:

El szeretném adni 1/3-ad ingatlan tulajdon részemet. Van-e erre lehetőség, és hogyan?

Köszönöm.

monalisa1 # 2008.03.01. 11:34

banoka

A megfelelően előkészített adásvételi szerdődést kölcsönös megállapodás szerinti helyszínen szokás aláírni - szélsőséges esetben ez akár egy autó motorházteteje is lehet...

Egyetlen ügyvéd sem röghözkötött a mai mobilizációs időkben, tehát ha egyszer már vállalta a lakáshelyszínt, akkor minek az okán a megsértődés?

Szerintem.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.01. 10:30

A két kérdésből lényegében csak egyre tudunk határozottan válaszolni: kell a bank hozzájárulása a telekhatár módosításhoz.
A másikra az első fokú építési hatóság tud felelni, a helyben engedélyezet legkisebb teleknagyságtól, és a legnagyobb beépítettségtől függ ugyanis.

nyúlvera # 2008.03.01. 10:22

Tisztelt fórumtársak/szakértők!

A következő kérdéssel fordulok Önökhöz: családi házunkhoz tartozó telek egy részét szeretnénk eladni a szomszédunknak. A házra jelzáloghitelt vettünk fel, a törlesztésből még 15 év van hátra. Lehetséges -e az eladás? Ha igen, a bank hozzájárulása szükséges-e hozzá, mekkora az eladható rész?

köszönettel:
Hári Veronika

banoka # 2008.02.22. 14:06

kedves Fóromtársak!

Kérdésem a következő:

Az ingatlan adásvételi szerződés aláírásának a helye kötelezően egy ügyvédi irodának kell lennie??????????

Történhet a vevő lakásán vagy bankfiókban ügyvéd jelenlétében????

Múlt héten előszerződést írtunk alá ingatlanunkra a vevő lakásán, eljött az ügyvéd. Akkor megállapodtunk, hogy az adás vételit is a vevő lakásán v. az átutalás előtt a bankfiókban írjuk alá. Azóta az ügyvéd megsértődött és ragaszkodik az irodájához.

banoka # 2008.02.22. 14:06

kedves Fóromtársak!

Kérdésem a következő:

Az ingatlan adásvételi szerződés aláírásának a helye kötelezően egy ügyvédi irodának kell lennie??????????

Történhet a vevő lakásán vagy bankfiókban ügyvéd jelenlétében????

Múlt héten előszerződést írtunk alá ingatlanunkra a vevő lakásán, eljött az ügyvéd. Akkor megállapodtunk, hogy az adás vételit is a vevő lakásán v. az átutalás előtt a bankfiókban írjuk alá. Azóta az ügyvéd megsértődött és ragaszkodik az irodájához.

nandy # 2008.02.16. 20:28

Na látod, nem muszáj annyit fizetni a gittegyletnek:)

davemixwell # 2008.02.16. 17:24

Nandy:

Köszi az infokat. Ha ez tényleg így van, akkor elég olcsón megúszható a dolog :)


________________________________
nem vagyok jogász

Aqua # 2008.02.16. 15:47

Köszönöm!

nandy # 2008.02.16. 14:57

Szerintem az az időpont számít, amikor a földhivatali bejegyzés megtörtént.
Tehát hiába minősítteted át lakóingatlanná.

De biztos választ nem tudok adni, érdemes lenne állásfoglalást kérni az APEH-től.

Aqua # 2008.02.16. 14:37

Erre kérhetek választ nandy?

Aqua # 2008.02.11. 19:14

Köszönöm a választ!
Ha lakásnak venné meg az új tulaj, akkor is üzletként kell adóznom utána?
És ha még eladás előtt visszaíratnám lakássá, akkor az 5 év a visszaíratás időpontjától számít vagy amikor a nevemre került a Földhivatalban?

Ha 2003. áprilistól van a nevemen, akkor lakásként 2008. áprilistól vagy 2009. ...., üzletként 2018. áprilistól vagy 2019. ...től adómentes?

nandy # 2008.02.16. 14:08

Ha négyen szereztétek, akkor természetesen mindent negyedelni kell.

nandy # 2008.02.16. 14:07

Végre valami konkrét adat :)

Alap:

Mivel idén szeretnétek értékesíteni az ingatlant, így a 2008. évtől érvényes szabályok szerint kell az adót megállapítani. Lakásszerzési kedvezmény már nem érvényesíthető.

Jövedelem = eladási ár - szerzési ár (örökösödési illeték alapja) - közjegyző díja - fizetett örökösödési illeték - egyéb, a szerzés kapcsán felmerült költségek

Adóalap: jövedelem 30%-a (ha 2004-ben a tulajdonjog bejegyzésre került!)
Ennek a 25%-a a fizetendő adó.

Ha nem szeretnétek ezt befizetni, akkor két lehetőség van:

  1. Méltányossági kérelem az Adóhivatal felé.
  2. Vártok egy évet, mivel 2009. évi értékesítés esetén már egyáltalán nem kell adót fizetni. (Feltéve, hogy a szerzés 2004-ben történt!).
davemixwell # 2008.02.16. 13:54

Oké. Akkor leírom világosan a helyzetet. 2004-ben meghaltak a szüleink, örököltünk egy házat. 4-en. Történetesen ezt most eladjuk. Ebből mindenkit egyenlő arányban illet a saját része. A kérdés:

Megfizettem az örökösödési illetéket. Be kell fizetnem a 25% SZJA-t akkor is, ha az egész bruttó összeget lakásvásárlásba fektetem? Tehát elviszi a negyedét a gittegylet?


________________________________
nem vagyok jogász

davemixwell # 2008.02.16. 13:42

3 éve konkrétan. Így kell érteni.


________________________________
nem vagyok jogász

nandy # 2008.02.16. 12:07

Az biztos, hogy öt évnél korábban örököltünk.

Akkor ezt hogyan értsük?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.16. 11:43

Semennyire. Nincs lakásszerzési kedvezmény. Elmúlt, vége, finish, kaput...

davemixwell # 2008.02.16. 11:31

A szerzés nem volt öt évvel ezelőtt, de ezt írtam is. A rám eső része nagyjából 1,4 M bruttó lesz, és igen, 24 év alatti vagyok. Valahol úgy olvastam, hogy be kell fizetni ugyan az SZJA-t, de ha új lakásba fektetem a pénzt, akkor visszaigényelhetem teljes egészében a befizetett adót. Én ezt úgy szeretném megoldani, hogy be se kelljen fizetnem azt az SZJA-t, és ha jól értem, akkor ezt március 20 után kéne megtennem. Mármint az egész tranzakciót. Ez mennyire igaz?


________________________________
nem vagyok jogász

nandy # 2008.02.16. 11:24

kbs-nek igaza van. Ha az APEH szabta ki az illetéket, akkor a szerzés nem lehetett 5 évvel ezelőtt.
Valami nem tiszta.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.02.16. 07:20

davemixwell!
A könnyeid mögül nem látod, hogy mit írtam. Ha 5 évnél régebben szereztétek, akkor adómentesen azt kezdhettek a pénzzel, amit akartok, nem kell adózni utána, csak bevallani.
Az illeték a 4m ft vételárig 2%, a fölött 6%. Ha 24 év alatti vagy, :) (szerintem igen)további kedvezményt kapsz.
Ha megmondod, hogy mennyit ér az örökölt ingatlan rádjutó része, mennyi örökösödési illetéket fizettél, mennyit a közjegyzőnek és levonod az adásvételi ügyvédi munkadíját akkor alig marad fizetnivalód.

nandy # 2008.02.15. 22:47

dave:
Az adóhivatal, bocsánat: gittegylet - kérésedre - méltányosságból elengedheti az adót.
Csak nehogy a kérelmet is a gittegyletnek címezd :)

davemixwell # 2008.02.15. 21:11

Az biztos, hogy öt évnél korábban örököltünk. Tehát ha jól értem, akkor a gittegylet lehúzza rólunk azt az amúgy is kevés pénz negyedét, utána a maradékból nagy nehezen hitellel kiegészítve talán sikerül vennem egy odút, ami után megint csak több százezret húznak le rólam illeték címen. Akkor ez most hogyan van? Akkor mire fizettem én örökösödési illetéket? Az nem a vagyonszerzésre vonatkozott? Még hány bőrt akarnak lenyúzni rólam?


________________________________
nem vagyok jogász

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.02.15. 19:41

Akkor konkretizáljuk a közeljövőt.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.15. 18:31

Ha az APEH szabta ki az illetéket, akkor tavaly örökölték vagy az idén.