Ingatlan adás / vétel


Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.02.15. 18:10

davemixwell!

A kérdésed alapja az, hogy mikor örököltétek az ingatlant.
Ha 5 évnél régebben, akkor mindenki arra fordítja az ingatlan vételárát, amire akarja, ha viszont 5 évnél korábban, akkor bizony 25%-szja-t kell fizetni, még akkor is, ha ingatlanba fordítod. Itt azonban lejönnek a költségek, amiről már biztos lentebb olvastál.
Ha új ingatlant veszel, akkor illetéket kell fizetned mégpedig a forgalmi értéke után az apeh felé.
Ezek a költségek nem tiszták, különböző kedvezmények jönnek le belőle.

davemixwell # 2008.02.14. 21:12

Üdv Mindenki!

Olvasgattam az előttem szólókat, de valahogy nem látok tisztán. Az én gyötrelmem a következő lenne:

Adott egy X forint értékű családi ház, amit a szüleink halála után 4-en örököltünk, mint testvérek. Egyenlő arányban történt az örökösödés, az APEH nevű gittegylet kiszabott Y forint örökösödési illetéket. Ennek befizetése méla undorral ugyan, de befizetésre került. A helyzet az, hogy az ingatlant eladjuk a közeljövőben, melyből négyen egyenlő arányban fogunk részesedni.

A kérdés a következő:
Én a saját részemet szeretném egy lakás megvásárlásába beleforgatni, ez a rész egy elenyésző hányada lesz a megvásárolni kívánt lakás árának, a többi hitelből kerül fedezésre (ha a jó isten is úgy akarja). Namármost olvasgattam én itt 2008-as SZJA törvényre való hivatkozásokat stb. Tehát a kérdés: kell nekem az eladott ingatlan után valamilyen újabb jogcímen kitalált adót fizetnem a gittegylet felé, vagy az új törvény szerint ezt most már megúszom, esetleg úgy, hogy új ingatlanba forgatom vissza ezt a "hatalmas" tőkét? Továbbá ha "veszek" egy új ingatlant, akkor az új ingatlan vásárlására vonatkozó adót mi alapján határozzák meg? A befizetett önrészem alapján, avagy az egész vásárlási érték alapján, aminek ugyebár nagy része hitel?

Köszönöm előre is a válaszokat!

Üdv

F.Dávid


________________________________
nem vagyok jogász

f.szabo # 2008.02.14. 19:51

Köszönöm szépen a megnyugtató és gyors válaszotok, már csak egy kérdésem maradt, az illeték összegéről, hogy a két lakás árarány különbözet határozza e meg. Üdv: Feri

nandy # 2008.02.14. 16:01

A 2008-ban érvényes SZJA tv. szerint ha 5 évnél régebben vásárolt lakóingatlant adsz el, már nem kell adózni utána. Akkor sem, ha nem veszel másik lakást.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.14. 15:59

Mekkora adó terheli
a lakóingatlant?

Semekkora.

f.szabo # 2008.02.14. 15:01

Üdvözletem,
Abban az ügyben kérném szíves segítségeteket,hogy
1998-ban, vásárolt családi házunkat idén szeretnénk
eladni és az árából részben másik családi házat
vásárolni. Szeretnénk tudni, hogy ebben az esetben
mik a hatályos jogszabályok. Mekkora adó terheli
a lakóingatlant? vagy milyen más kötelezettségek a
a mérvadóak. Tervünk szerint 22 milliót kapunk a
házért és kb. 18 milliot tudnánk a másik házra
szánni.Három kiskorú gyermekünk van, de nem tudjuk
hogy a szocpol hogyan érvényesíthető, ugyanis csak
nem uj építésű házat tudunk venni. A családi ház
saját tulajdonom, édesanyámnak haszonélvezet van
bejegyezve, mely a másik házra is be lenne jegyezve köszönettel:Feri

Aqua # 2008.02.11. 18:14

Köszönöm a választ!
Ha lakásnak venné meg az új tulaj, akkor is üzletként kell adóznom utána?
És ha még eladás előtt visszaíratnám lakássá, akkor az 5 év a visszaíratás időpontjától számít vagy amikor a nevemre került a Földhivatalban?

nandy # 2008.02.11. 17:22

ahogy írod: üzlet, nem lakás, tehát a 15 év vonatkozik rá.

Aqua # 2008.02.11. 17:00

Ha 2008. áprilisában 5. évet betöltve tulajdonomban van egy társasházi lakás, ami üzletté lett alakítva, (de továbbra is magántulajdon,) és a Földhivatalban is át lett íratva üzletté, akkor eladása esetén hogy alakul az adózása? Lakásként 5. év után adómentes vagy üzletként mi vonatkozik rá?

Pezsoka # 2008.02.11. 15:07

Sziasztok!
Jogértő és alkalmazó segítségét szeretném kérni.
Új ház vásárlása előtt állunk. Sajnos hallani, hogy egyes cégek egy projektre megalakulnak, majd mire a garanciális hibák előjönnének, a cég megszűnik, mássá alakul. Az adás-vételi szerződésben van-e lehetőség arra, hogy ilyen esetre megvédjük magunkat?
Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.09. 17:31

Ha hárman vagytok tulajdonosai az egyik ingatlannak, és a másik ingatlannak te leszel, akkor az nem egyszerűen csere. Lényegében te megvásárolod a testvéreid tulajdonrészét, és az így megszerzett 1/1 ingtalant cseréled el. A testvérek magától értetődően bevételt, jövedelmet szereznek az adásvétellel. Éppenséggel te vagy az, aki nem. Te vagyonszerzési illetéket fogsz fizetni.
Kötelező az ügyvédi közreműködés, úgyhogy majd a kolléga megoldja, elmondja a részleteket.

risata # 2008.02.09. 15:09

Sziasztok!

Abban szeretném kérni tanácsotokat, hogy miután Édesapám meghalt, hárman örököltük meg a lakást, amit most egy üdülőre cserélünk, ami viszont csak az én nevemre kerül, mert a testvéreimet hitelből szeretném kifizetni, melyből ők is lakást vásárolnak maguknak.
Ők így tudnának írni kérvényt, hogy ne fizessék be az SZJA-t a lakás után, én viszont üdülő után úgy tudom nem. Hogy kellene szólni a lakáscsere szerződésnek, hogy az APEH azt úgy tekintse, hogy mind a hármunk számára árbevétel, így adófizetési kötelezettség keletkezett nem csak nekem. Segítségeteket előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.05. 11:48

De. Köszönöm. (Beszoroztam.:))

Jack13 # 2008.02.05. 11:40

Nem 4 millió Ft-ig 2% és a fölöttire 6%?

fincso # 2008.02.04. 16:34

Köszönöm gyors válaszát!
Tisztelettel: Ildikó

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.04. 14:56

Most csak a kölcsön törlesztése.
Ha drágábban adjátok el a meglévő lakást, akkor a különbözet a jövedelem, és a 25%-a az adó. A másik lakás megszerzését illeték terheli. 8 millió forint értékig 2%, a 8 millió fölötti részre 6.

fincso # 2008.02.04. 14:51

Tisztelt KBS!

3 éve vásároltunk egy használt lakást,amin még fészekrakó hitel van,de szeretnénk eladni,és egy 1 szobával nagyobb új lakást vásárolni.
Kérdésem,hogy milyen fizetési kötelezettségeim vannak?
Köszönettel: Ildikó

maya_cska # 2008.02.04. 10:14

Mint roman allampolgarok, vasaroltunk Budapesten egy panelt, oktoberben. Fizettuk kezpenzben,lejart a szerzodesben kotott hatarido januar 30.an de meg a lakok nem koltoztek ki es az ingatlaN azzal ervel, hogy amig nem kapjuk meg az onkormanyzattol az engedelyt nem vehetjuk at a kulcsokat.

Szeretnem tudni, hogy mennyi idobe telik az onkormanyzat jovahagyasa es ez-e a jogi eljaras?

Koszonettel,
G. Kinga

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.02. 17:16

Ez eléggé általános, úgyhogy a váalsz is:
Az eladással szerzett jövedelem után személyi jövedelemadót, a vásárolt után pedig visszterhes vagyonszerzési illetéket kell fizetni.
Az ingatlan adásvételének földhivatali bejegyeztetése csak ügyvédi ellenjegyzés mellett lehetséges, úgyhogy a részleteket majd a kolléga elmondja.

szatmarie # 2008.02.02. 16:18

Ha valaki tud segíteni, írjon az e-mail címemre.

Köszönöm

szatmarie # 2008.02.02. 16:13

Eladnám az Önkormányzattól vásárolt lakásunkat.
Eladnánk egy beépítetlen telket, melyet az édesapámtól 1998-ban ajándékozással szereztem.
Vásárolnánk egy új/használt lakást.

Ennek a tranzakciónak milyen adózási/illetékfizetési vonzatai vannak?

Üdvözlettel,
Szatmári Erzsébet