Ingatlan adás / vétel


zselyilevente # 2008.03.20. 20:03

Kedves Fórumozók!!!
Érdekelne, hogy nem rég vásárolt újépítésű lakásomat mikor tudnám leghamarabb értékesíteni. A társasház I. ütemének műszaki átadása megtörtént (2008. jan. 25.). A II. ütem műszaki átadása júniusban lesz. A használatbavételi engedély kb 1 éven belül, a II ütem átadása után. Ütközik-e valamilyen jogszabályba, ha az ingatlant hamarosan értékesítem??? Köszönöm a választ.

zselyilevente # 2008.03.20. 20:03

Kedves Fórumozók!!!
Érdekelne, hogy nem rég vásárolt újépítésű lakásomat mikor tudnám leghamarabb értékesíteni. A társasház I. ütemének műszaki átadása megtörtént (2008. jan. 25.). A II. ütem műszaki átadása júniusban lesz. A használatbavételi engedély kb 1 éven belül, a II ütem átadása után. Ütközik-e valamilyen jogszabályba, ha az ingatlant hamarosan értékesítem??? Köszönöm a választ.

Kornéliusz # 2008.03.13. 09:52

Hát elég sok köze van.
Vennénk egy telket. És egy 15 méteres teleknél 9,5 m széles házat lehet rá építeni, 14 méteresnél pedig már csak 8,5 m széleset. Ez utóbbi esetben pedig már nem érdekel minket a telek. Tehát tudni szeretnénk mekkora is az a szélesség.

Hívtuk az önkormányzatot, és azt mondták, hogy ők is a földhivatali térképek alapján dolgoznak.

Kornéliusz

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.13. 07:03

Ööö... Mi köze is van az építési engedélynek a telek hosszához, szélességéhez?

A földhivatali térkép természetesen tartalmazza az ingatlanon lévő épületek alapvonalait is.

Szerintem az önkormányzatok alaptérképei a földhivatali térképek alapján készültek.

Kornéliusz # 2008.03.12. 21:50

Köszönöm a választ.

Úgy hallottam, hogy az önkormányzat is rendelkezik saját térképpel. Amikor az önkormányzat egy építési engedélyt elbírál, mi alapján dolgozik, a földhivatali térkép vagy a saját térképe alapján?

Továbbá, tartalmazza-e a földhivatali térkép a telken épített ház elhelyezkedését (alaprajzát), vagy a ház tervei csak az önkormányzatnál találhatók meg?

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.12. 05:52

A térképről.

Kornéliusz # 2008.03.11. 22:01

Kedves Fórumozók!

Milyen földhivatali nyilvántartásból derül ki egy telek (konkrétan egy beépített telekről van szó) hiteles mérete (tehát nem csak az alapterület, hanem a hosszúság és a szélesség is.) A földhivatali térképből? Vagy a tulajdoni lapból?

Nagyon köszönöm.

nandy # 2008.03.08. 14:35

Röviden:
Mivel 5 évnél régebben szerezted az eladandó lakást, így már nem kell adót fizetned.
A bevallásba érdemes beírni.

klempo # 2008.03.08. 13:41

Tisztelt Válaszadó!

12 éve megvásárolt(3M)lakásomat szeretném mostanában eladni (12M) és helyette venni másikat (kb.15M).Kérdésem,hogy kell-e fizetnem vmilyen adót,vagy csak szerepeltetni a bevallásban,vagy azt sem? Édesanyámnak-aki nyugdíjas-haszonélvezete van rajta és mivel kiad 1 üzlethelyiséget,adózik. Neki is be kell írnia?

Köszönettel:Tina

petronas # 2008.03.08. 11:34

Sziasztok,

én is ugyanebben a cipőben járok.....
csak engem az ügyvéd azzal szédít, hogy hiába válás, akkor is adóznom kell, mert a lakás, amiből az exem kivásárol még csak három éve lett vásárolva.
Mondjátok meg lci, hogy pontosan hol is keressem ezt? SZJA törvény 1.sz. melléklet - ennyi?
Balázs, én úgy tudom, hogy elég a vagyonmegosztási doksi, nem kell adásvételi! Cáfoljatok rá, ha tévednék....
Ja, és az APEH-ot én sem ér el már két napja...

Köszi, P

Balázs75 # 2008.03.07. 14:14

Nagyon köszönöm a megnyugtató választ! :) Már egy fokkal jobban érzem magam.
Viszont a kérdés első felét illetően sajnos nem jutottam előrébb, mindenféle képpen szükséges-e adás-vételi szerződés, vagy elég ilyenkor a bírósági végzés a földhivatalnak? Próbáltam őket felhívni, de már nincs ügyfelezés.
Ha esetleg ezt valaki tudná, nagyon megköszönném!

nandy # 2008.03.07. 13:53

Nem kell adót fizetni a házassági vagyonközösség megszüntetése következtében ingatlannak, ingónak vagy vagyoni értékű jognak a házastárs által történő megváltásából származó jövedelem után (Szja tv. 1. sz. melléklet)

Balázs75 # 2008.03.07. 13:26

Azt kifelejtettem az előzőből, hogy azért lenne ez fontos, mert nem szeretnék még abból a kis pénzből adót is fizetni, és ha minden igaz, lakáseladásból származó jövedelem után ugyebár ezt meg kell tennem. Vagy más a helyzet, ha közös az 1/2 1/2 arányból a rám eső fele részt adom a másik tulajnak, aki történetesen a feleségem volt?

Balázs75 # 2008.03.07. 13:20

Üdv Mindenkinek!

Az lenne a kérdésem (bár nem vagyok róla meggyőződve, hogy ide tartozik), hogy ha válás során a biróságon kötött megállapodás szerint egy bizonyos összegért cserébe lemondok az ingatlan-tulajdonhányadomról az exem javára, akkor azt a földhivatal elfogadja-e jogerős papírnak, ami alapján elvégzi a tulajdonátírást, vagy ehhez kell adásvételi szerződést kötni?
Remélem érthető a kérdés, a válasz pedig sajna elég fontos lenne és sajnos elég sürgős.
Kérem, ha van valakinek ezirányú tapasztala, írja meg nekem!
Köszönöm előre is!

Üdvözlettel: Balázs

Kornéliusz # 2008.03.06. 09:48

Nagyon köszönöm a gyors és szakszerű választ!
Kornéliusz

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.05. 18:29
  1. Az a beépítetlen építési telek, ami az ingatlannyilvántartásban ilyenként szerepel.
  2. Nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni.
Kornéliusz # 2008.03.05. 15:47

Tisztelt Fórumozók!

Két kérdésem van:

  1. Az illetéktörvény (Itv) szerint mentes a vagyonszerzési illeték alól a "lakóház építésére alkalmas telektulajdon" szerzése, ha a vagyonszerző 4 éven belül ott lakóingatlant épít. A lakóház építésére alkalmas telektulajdon pedig: "az építésügyi szabályoknak és a településrendezési tervnek megfelelően kialakított, lakóépület elhelyezésére szolgáló, beépítetlen földrészlet". De mi számít beépítetlennek? Az Itv. erről nem szól semmit. (Pl. faház esetén mi a helyzet?) Valamilyen építésügyi jogszabályban kell ezt keresni?
  2. Ha a fenti telken elkészül a ház, a ház után már kell vagyonszerzési illetéket fizetni vagy nem, miután benyújtottam a földhivatalnak a tulajdonjog bejegyzési kérelmet? Nem, mert ilyenkor a felépítmény szerzése a telekkel "esik egy tekintet alá"? Vagy igen, mert a telek mellett vagyont szerzett a tulajdonos?

Nagyon köszönöm.

Kornéliusz

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.05. 10:43

Nem kell adózni a házassági vagyonközösség megszűnése kapcsán a volt házastárs által a közös tulajdonú ingatlan hányadának vételáraként fizetett összeg után.

Azt viszont ezerszer elmondtuk már, hogy a lakásszerzési kedvezménynek annyi.

petronas # 2008.03.05. 09:22

Helló mindenki!

Segítsetek lci, mi a helyzet az adózással akkor, ha
mondjuk válás van az idén, a tulajdonrész átruházásból származó jövedelem alapján- amennyiben 5 éven belül történt az adott ingatlan vásárlása - adófizetési kötelezettség terheli a tulajdonrészrõl lemondó felet?
Az így kapott jövedelem után az adót meg is kell fizetni, vagy 1 éven belüli másik ingatlanvásárlás esetén ez elengedésre kerül?

köszi

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.01. 19:33

Nem változtak az illetékek mértékei.
Lakásingatlan visszterhes szerzése esetén 4 millió forintig 2%, afölött 6.

Mse65 # 2008.03.01. 19:21

És illetéket mennyit? Úgy emlékszem, mintha azt hallottam volna, hogy változott az illeték törvény. Vagy csak fog?

Mse

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.01. 18:39

Bonina, a 3,7 millióból levonhatod a megszerzés költségeit, az értéknövelő ráfordítások igazolt költségeit, a maradéknak kb. 7,5%-a lesz adó.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.01. 18:36

MSe, adót nem kell fizetned.

Bonina # 2008.03.01. 17:00

Sziasztok!
Látom, itt számszerű adatokkal is szolgálni tudtok.
Egy hónapon belül eladunk egy építési telket, ami 1996. óta van a férjem nevén és amire elkezdtünk 5 évvel ezelőtt építeni egy családi családi házat. A telket anno 66 ezerért vette a férjem, most 3,7 millióért adjuk el. az adásvételi szerződésen telekként szerepel, pedig szerelőbetonig be van építve, illetve födémig ott van az építőanyag is, de abank a vevőnknek azt mondta, hogy vagy telekre ad hitelt vagy családi házra, ezért telekként kell szerepelnie az adásvételiben. Mia vételárat szeretnénk egy használt lakás megvásárlásába befektetni, de azt már tudjuk, hogy a lakásszerzési kedvezmény már nincs. Kérdésem az lenne, hogy mennyi adót kell nekünk a telek árából befizetnünk? 12 éve van a férjem tulajdonában, víz- és szennyvízrákötést már a férjem fizette, meg persze az építkezé összegét is beleöltük, ami megnövelte a telek árát, de az adásvételi szerződésben nem szerepel. Köszönöm!

Mse65 # 2008.03.01. 14:18

Üdvözletem !

2002-ben 20 millió Ft-ért vásárolt ingatlant szeretnénk eladni 23 millió Ft-ért. Az ingatlanon még 6,8 millió Ft OTP hitel van. A vételárból nagyjából 16 millió Ft-ért vásárolnánk lakást. Milyen és mekkora illeték ill. adókötelezettségeink lesznek.

Válaszát előre is köszönöm.