Zsáknutcában lakom, elméletileg az előttünk lévő útszakasz még a mi telkünk része az utca másik oldaláig, tehát magántulajdon.(a lakók annakidelyén a kerítéseiket bentebb tették a telekhatárnál, hogy be tudjanak menni a telkeikre) Most a hivatal meg akarja nyitni az utcát, kötelesek vagyunk ebbe bele menni? Mi nem szeretnénk, meg hát ha igen kérhetem, hogy fizesse ki a kerítésen kívül eső részt?
utcanyitás
A kisajátításhoz nem kell a beleegyezésed. Mondjuk, nem értem, az önkormányzatnak mi ebben a jó.
És csak úgy ingyen elvehetik? Én úgy tudtam már ilyet nem tehetnek.
Mondtam ilyet?
És annak utána tudok járni, hogy az eredeti telekhatár hol húzódik, mert a jelenlegi térképek szerint már nem ott van ahol eredetileg kellene hogy legyen.
Ó, jaj.
csalados,
mi az, hogy eredeti? Logózott Adidas?
A telekhatár MOST ott kell legyen jogilag, ahol a térképszelvény mutatja. Kérdezz utána az ingatlannyilvántartásnál.
de nem ott van!!
Mondom, lassan, JO-GI-LAG ott van, abban biztos lehetsz.
Hogy a valóságban nem ott van, az nem olyan ritka.
Nemigen értelek, de a problémából arra gondolok, hogy a térképszelvény szerint is valahol ott van a telekhatár, ahol most a kerítés, de szerinted ("elméletileg") nem ott kellene lennie, mert az a Tied. Vagy nem?
igen az a problémám, mert ha bebizonyosodik, hogy a telek része (márpedig kerítésen belül nincs meg a négyzetméterem) akkor meg tudom akadályozni a beruházást amit szeretne a hivatal megvalósítani. Így is elértékelenedtek az ingatlanjaink, mert szembe egy iskolát építettek és senki nem akar oda költözni. Folyton ott parkolnak az autók az utat elfoglalják és a kapubejáróinkat. És ez még rosszabb lesz. Ezt akarnám megakadályozni. Nem lehet a hivatalra tolni a bizonyítási kényszert, hogy ne nekem keljen kiméretni. Régen azt mondták, hogy nincsenek meg a régi térképek, amik bizonyítanák, a telekhatár hollétét. Tehát nem bagyon akarják elővenni.
"de nem ott van!!"
Akkor tessék fogadni egy földmérőt, aki pontosan meghatározza telek határait!
lajcsó,
ha jól értem, de még mindig bizonytalan vagyok, kellene legyenek "régi térképek" amik szerint nem csak a bekerített része, hanem az előtte lévő rész is az övé. Ha most kiméreti egy földmérővel, akkor az a "mostani" térkép szerint méri ki, ami a kérdező szerint nem "jó".
csalados,
Van az ingatlannyilvántartás. Ott van tulajdoni lap az ingatlanról az adataival, és van egy térképszelvény, ami a pontos elhelyezkedését mutatja. Ezt kellene kikérni a földhivataltól. Ez nyilván a most jogilag "érvényes" telekhatárokat mutatja. Kérd ki, nézd meg, és vesd össze a valósággal. A földmérő kimér neked pluszminusz 5 centit is, de ha méterekkel tér el a valóság és a térkép, azt Te is észreveszed, ahhoz nem kell földmérő.
Ha pedig a térkép és a valóság nagyjából megegyezik, DE szerinted méterekkel kellene eltérjen, akkor lehet utánanézni, hogy mi az oka az eltérésnek. Vagy simán tévedsz, rosszul emlékszel, vagy átvertek a vételnél, vagy igazad van, de ehhez valszeg a földhivatalnál keresgélni kell. Szerintem ha a telek méretei változnak, így a térképszelvény is változik, annak nyoma van a földhivatalba, ki lehet kérni azt is, hogy mikor mi változott meg, és megnézni milyen jogcímen. De én ezt megmondom neked őszintén, igen nehezen tudom elképzelni.