Ki fizet, ha kár történt?


ObudaFan # 2008.06.06. 17:03

Azt, hogy milyen magatartás vezetett a kár bekövetkeztéhez, a tulajdonosnak kellene bizonyítani.

monalisa1 # 2008.06.06. 12:43

A tulajnak a saját álláspontját vélem nehéz lesz bizonyítania...

harryklein # 2008.06.06. 06:42

Ez idáig érthető. És hogy bizonyítom be, hogy rendeltetésszerűen használtam? (Szeretek ti. egyedül, és nem a tulaj figyelő szemei előtt fürdőzni.:))) Egyáltalán: nekem kell bizonyítanom, hogy rendeltetésszerű volt-e a használat, vagy neki azt, hogy nem?

guba # 2008.06.06. 05:20

Igen, lényegében. A felróhatóság akkor áll meg, ha nem úgy jártál el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható. Ha rendeltetésszerűen használtad a zuhanytálcát és mégis tönkrement, akkor az neked nem lesz felróható.

harryklein # 2008.06.05. 20:39

Kösz mindkettőtöknek,

de egészen konkrétan: ez azt jelenti, hogyha én - teszem azt - nem ugróköteleztem a zuhanytálcán, hanem csakúgy mint máskor, fürödni próbáltam,amikor elrepedt, a tulaj dolga kifizetni a javíttatást?

monalisa1 # 2008.06.05. 19:49

Zuhanytálca, pl. fémből, már kapható 8-10 ezer forintért. Saját költségre cseréltesd ki, ha nem téríti meg a pénzt legfeljebb levonod a bérleti díjból. Számlád legyen, a munkadíjról is! (Addig is be lehet állni egy nagyobb lavórba és csak csurgatni a vízet - szükséghelyzeti megoldás.)

harryklein # 2008.06.05. 19:06

És a 90 kilóval való zuhanyzás felróható? :)))) És mi a feloldása a patthelyzetnek? (Ő nem csináltatja meg, mi nem tudunk fürödni, stb.)

ObudaFan # 2008.06.05. 18:20

A bérlő csak akkor felel a kárért, ha felróhatóan ő okozta.

harryklein # 2008.06.05. 18:07

Kedves fórumozók!

Ki fizet, ha a bérleményben kár történt? A helyzet röviden a következő: az általunk bérelt lakásban eltörött a zuhanytálca - éppen a víz alatt álltam, kb. 90 kiló vagyok, pusztán a tényállás kedviért :) -, kihívtuk a szerelőt, aki közölte, hogy most bizony csere lesz. A főbérlő - aki szintén tiszteletét tette a szemlén - rögtön lecsapott, mondván, a bérlő okozta a kárt, ő érdeke a szerelés, így fizessek csak a javításért. (kb. 50e Ft) Persze nemet mondtam. Úgyhogy most itt állunk zuhany és fürdés nélkül, nem érzem magam hibásnak, rendeltetésszerűen használtam a lakást, és ha jól tudom, a szerkezeti javításokat - márpedig nekem a zuhanyzó nem bútornak, hanem az ingatlan részének tűnik - a főbérlőnek kell kicsengetnie. Szerintetek kinek van igaza?

előre is kösz a választ:
Gábor