Szocpol visszafizetése válás esetén.


totosz # 2012.09.03. 11:37

2007-ben új lakás építésére vettem fel hitelt.
utólagos szocpol jóváírás lehetőségem van. 2010-ben kaptam meg a lakhatási engedélyt, 1/1-es tulajdonos vagyok. 2011-ben házasodtam. 2012-ben született meg a gyermekem. jóváírták a szocpolt a gyermek után. a házasságunk megromlott. közös megegyezés alapján válunk. gyermekem és anyukája is elköltözik a házból. ilyenkor vissza kell fizetni a szocpolt?
a válaszokat előre is köszönöm

aranyhal77 # 2012.08.29. 12:59

A helyzet a következő:
Elváltam a feleségemtől 1 éve. Akkor a házban ő maradt a 2 közös gyerekkel,a szocpolt 6 éve fizetjük. Még 4 évig kellene. Már ő is elköltözött az új párjához, én sem lakom ott. A ház üresen áll. És közösen fizetjük. 50-50%ban. Hogyan lehetne megszabadulni tőle?
Köszönöm a választ.

MajorDomus # 2012.07.19. 21:36

vaesz

Még 90 évig viselheti a nevét a gyerek de

A marxizmusnak egyetlen tételével nem lehet vitatkozni !

,,a lét határozza meg..a tudatot,,

{ pontosabban a ,,lé,,}

A továbbiakban lásd Emma hozzászólását.

emma # 2012.07.19. 10:10

Akkor mérlegelni kell, hogy mi a fontosabb: az esküvő, és hogy az apa nevén legyen a gyermek, vagy hogy a szocpolt igénybe tudjátok venni. A bank valószínűleg nem fogja elfogadni, ha nem teljesítitek a szerződést, de érdemes lenne megkérdezni ezt tőlük még a házasságkötés, gyermekszületés előtt.

vaesz # 2012.07.19. 07:30

Párom nem szeretné elhalasztani az esküvőt, mindenképp ragaszkodik hozzá, hogy az ő nevén legyen a gyerek...

MajorDomus # 2012.07.17. 18:51

A születésig halaszd el az esküvőt. Akkor stimmel a név,az anyakönyvi kivonat és a szocpol is.

Utána simán lehet a gyereket anyakönyveztrtni az apja nevére.

vaesz # 2012.07.17. 12:33

Sziasztok! Írtátok, hogy így, hogy terhes vagyok, válás esetén az első babára még igénybe tudjuk venni a szocpolt. De mi van abban az esetben, ha születési akvi kivonatban nem az az apa, akivel felvettem a szocpolt? Mert hogy a baba születésééig összeházasodunk új párommal, és akkor ő fog apaként szerepelni az akvi kivonaton...Nos, erre ötlet?

canonz79 # 2012.07.03. 05:24

Kalamajka13 köszönöm a válaszodat.

Az egész "eljárás" során én voltam-vagyok a tulajdonos, így a folyósításkor is.
Még egyszer köszönöm!
Üdv.

kalamajka13 # 2012.06.27. 12:16

Szia!
Ha a lakás tulajdonosa csak Te vagy, akkor nincs szerepe annak, hogy az élettársad már nem él veletek. Ha tulajdonba került volna, akkor a tulajdonrész arányában kellett volna a VOLT ÉLETTÁRSADNAK (és nem neked!)visszafizetni az Államkincstárnak a szintén arányos részt, miután az ingatlanban már nem tartózkodik. A kérdés még az lehet, hogy a lakás vásárlásakor is CSAK Te voltál a tulajdonos? Mert a folyósításkori állapotot kell nézni. Üdv.

canonz79 # 2012.06.18. 14:27

Üdv. Mindenkinek!

Szocpollal kapcsolatban szeretnék segítséget kérni tőletek. 4 évvel ezelőtt élettársammal vásároltunk egy lakást szocpolra, 2 gyermekre (akik nem közös gyermekeink, csak az enyémek). A lakás tulajdonosa csak én vagyok.

Az útjaink külön váltak, neki már családja, saját gyermekei vannak. Nekem eszemben sem volt, hogy ezt bejelentsem a bank vagy az állam felé. Fizetem a hitelt rendesen, semmi gond.

Most a bank küldött egy olyan felszólítást, hogy küldjem meg részükre az ott lakók lakcímkártyájának másolatát, így a volt élettársét is.

Most vajon vissza kell fizetnem a felvett szocpol összeget? Vagy lesz bármilyen más következménye?

Segítségeteket előre is nagyon köszönöm.

emma # 2012.06.05. 08:20

Az első gyermekre még igénybe tudjátok venni:

12/2001. Korm. rendelet 5/A. § (10) bekezdés:

"Ha az igénylő házaspár házasságát a megelőlegezés időtartama alatt a bíróság felbontja és a házaspár gyermekvállalását a házasság felbontásának időpontjáig nem, vagy csak részben teljesíti, úgy a házasság felbontásának 5/C. § (1) bekezdés szerinti igazolását követő hónap első napjától a (7)–(9) bekezdések rendelkezései szerinti visszafizetési kötelezettség terheli. E kötelezettség fennállásának, illetve mértékének és kezdő időpontjának megállapítása a házasság felbontásakor fennálló terhesség végéig meghosszabbodik, ha az igénylő házaspár a terhességet és annak várható időtartamát orvosi bizonyítvánnyal a házasság felbontásának igazolásával egyidejűleg a folyósító hitelintézetnek igazolja."

A bankban, ahol felvettétek a megelőlegező kölcsönt, kell ügyintézni.

vaesz # 2012.06.05. 07:42

Szeretnék segítséget kérni. Válni fogunk a férjemmel, viszont 3,5 évvel ezelőtt felvettük a megelőlegező szocpolt két gyerekre. Időközben kiderült, hogy terhes vagyok, tehát amikor kimondják a válást, már több hónapos terhes leszek. Van-e ennek jelentősége a szocpol szempontjából, az egy gyerekre teljesítettnek fog-e számítani a szocpol, vagy vissza kell fizetni a válástól számított 30 napon belül a teljes 2,4Mó Ft-ot + kamatait?

sursild # 2012.05.31. 17:32

Ha az ember külföldön él és kiadja a lakását vagy akár másoknak átengedi, akkor az állami támogatást vissza kell fizetni kamatostul.
Azt pontosan nem tudom, hogy mit jelent a kamatostul visszafizetés. Gondolom nem a futamidő elejétől szémít, hanem a kiadás kezdetétől.

emma # 2012.05.07. 06:40

vnati:

Utána kellene járnotok, hogy a szocpolra vonatkozó Kormányrendelet (12/2001.) 24. § (5) bekezdésében meghatározott feltételnek megfeleltek-e:
b, a gyermek megszületését a házastársak egyikének munkaképesség-csökkenést, illetve egészségkárosodást szenvedett személlyé válása következtében nem vállalták.
Ha ez az eset fennáll, nem kell visszafizetni a megelőlegezett szocpolt.
A bankban érdemes megérdeklődni, milyen orvosi igazolást fogadnak el.

(Ha meddőségkezelési eljárás sikertelensége miatt nem születik meg a baba, a megelőlegező kölcsön tőkéjét vissza kell fizeteni.)

Cathalyn # 2012.05.04. 19:03

Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogyha kiderül, hogy nem lakunk életvitelszerűen (vagyis konkrétan külföldön dolgozunk), és még csak 6 éve kaptuk a szocpolt, akkor azt visszakövetelhetik?

vnati # 2012.05.04. 14:40

Üdvözlöm!

Mi a teendő abban az esetben ha a bankkal szerződő fél egészségügyi problémák miatt nem tudja határidőre vállalni a második gyereket így a szocpol nem teljesíthető.Sajnos nagyon sok műtéten én megpróbáltatáson estünk keresztül a feleségemmel.Olyan betegségei voltak amibe többen már belehaltak volna.A gyerek születése maradandó egészségkárosodással járna ,de ez nem éri el a 67%-ot,de fenn áll az esélye hogy nem élné túl!Van e olyan lehetőség hogy hiteles orvosi felülvizsgálattal meghosszabbítani vagy elkerülni a szocpol fennmaradó részének visszafizetését .

emma # 2012.04.23. 13:33

Mindenki a tulajdoni arányában tudja továbbvinni a szocpolt az újonnan vásárolt ingatlanra. Érdemes felkeresni a jelenlegi ingatlan helye szerinti jegyzőt, mert az ő feladata a szocpol átjegyzése/felfüggesztése, és az ügy konkrét iratai, adatai ismeretében pontosabb tájékoztatást tud adni.

kriszta05 # 2012.04.23. 12:05

Üdvözlöm!
2007-ben igényeltük meg az állami támogatott hitelünkhöz a szocpolt új ingatlan építéséhez. Nekem egy , páromnak kettő gyermeke van, közös háztartásban neveljük őket.
Szeretnénk értékesíteni az ingatlant,mert útjaink elválnak. Kérdésem a következő:
Én használt lakást tudok csak venni, az eladott ház árának rám eső részéből, a szocpolt milyen módon tudom tovább vinni a vásárolandó ingatlanba? A házban 50-50%-ban vagyunk tulajdonosok.Válaszát köszönöm!

dina33 # 2012.03.08. 13:18

Most mondták ki a válásunkat, szocpolt vettünk fel a lakásra a feleségem egy éve lelépett a lakásból a gyerekkel együtt, kérdésem az lenne, vissza kell fizetni a szocpolt és ha igen akkor melyik félnek, aki a lakásba maradt vagy a feleségemnek aki elvitte a gyereket a lakásból.

lajcsó # 2012.03.07. 21:06

Nézd meg a támogatási szerződést, van-e benne ilyen előírás!

Zsuzsanna69 # 2012.03.07. 18:36

Tisztelt Fórumozók! Véletlenül olvastam bele ebbe a rovatba, és valószínű, ez engem is érint.
2008-ban elváltam, volt férjem elköltözött. Az állandó lakcíme a közös házunk maradt, de tartózkodási helye már Pesten van. A közös házunkra 2003-ban szocpolt vettünk fel 10 évre két gyerek után. Vagyis jövő novemberben jár le.
Kötelessége lett volna a volt férjemnek bejelenteni az Államkincstár felé az ilyen jellegű elköltözését. Mondom, az állandó lakcíme még mindig a közös házunk.

lewho # 2012.03.05. 10:01

Keletifény:

ha elváltál, abban a szent szúrásban vissza kellett volna fizetned a megelőlegező kölcsönt. Hiába lesz másik férj, buktad a szocpolt. Ha sokat vársz, nagyon nagyra fog nőni a tartozás a kamat miatt.

lewho # 2012.03.05. 10:00

Wasi

Mikor adták ki a használatbavételi engedélyt? Nem telt el a 10 év?

Keletifény # 2012.03.05. 09:17

Tisztelt Fórum!

Szintén szoc.pol. ügyben kérnék segítséget, röviden az esetem:
2006-ban vettünk fel szoc.polt és lakásépítési hitelt is. A házat felépítettük a pénzből, de aztán elváltunk. Volt férj kiköltözött a házból, én azért, hogyne vesszen el, fenn tartottam, A telek, amelyre épült, az én nevemen van. A házra is ezt mondták, mert a tulajdoni lapon csak én szerepelek 1/1 tulajdonosként., A banki építési hitelt most végtörlesztés keretén belül visszafizettem, több mint 10 M Ft-ot. Egyedül, a volt férj nélkül. A volt férjtől nem született gyermek: a kérdésem az, hogy ha megszületik az új pártól a gyermekem, abba a házba, amelyet a volt férjjel építettünk fel, vissza kell-e fizetni a szoc.polt?
Előre is nagyon köszönöm a válaszokat!!!
Vagy ha valaki tud olyan ügyvédet, aki ebben nagyon otthon van, azt is köszönettel fogadnám!

Wasi # 2012.03.05. 08:43

Üdvözletem!

A következő problémám van. 2002-ben építkeztünk. Az építkezéshez szocpolt is igénybe vettünk a feleségemmel. Az építkezés során, mivel problémáink keletkeztek mind anyagi, mind párkapcsolati szinten, házassági szerződést kötöttünk, mely kimondja, hogy az ingatlan az én saját tulajdonomat képezi. Az ingatlan az én pénzemből készült, a hitelt, mely szintén kettőnk nevére lett felvéve szintén én fizettem. Viszont az ingatlan a nyilvántartás alapján 50-50%-ban maradt bejegyezve. 2010-ben elváltunk. Válás során a vagyonmegosztás szerint az ingatlan az én tulajdonomat képezi, de az jelenleg is kettőnk nevére van bejegyezve, a hitelek szintén kettőnk nevén futnak, igaz én fizetem őket, mint előtte. A probléma a következő: Az exemnek van egy felszámolás alatt álló Bt-je, aminek van egy jelentős adótartozása. Erről a tartozásról én nem tudtam. Kérdezném, hogy az Ő tartozása miatt elvehetik-e a házat, illetve, ha most bejelenteném a földhivatalnál, akkor mennyire büntetnének meg? A házra szocpol is van bejegyezve, a gyerekek nálam maradtak. Így vissza kell-e fizetni azt? A gondom, hogy nincs pénzem. A házat el akartam adni, de sajnos azt sem tudtam. Hónapról-hónapra élek. Félek, hogy ha nem teszek semmit, akkor elveszik a házam, ha pedig a saját tulajdonomba próbálom jegyeztetni, akkor a szocpolt vissza kell fizetni, esetleg a bank felmondja az építési hitelt. Nekem pedig nincs semmi pénzem. A hitelt pontosan fizetem, de a számlákkal már gondjaim vannak. Segítsen valaki, mi tévő legyek.